جستجو در محتوای K2
جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستاطلاعات طرح های توجیهیطرح کارآفرینی تجاری ورق هاي پشم شيشه

protein-az-soya:: روش تولید پروتئین سویا

سویا به عنوان یک منبع سرشار از پروتئین نقش مفیدی در تغذیه و رژیم غذایی سالم دارد. در این مطلب به تشریح خط تولید پروتئین سویا می پردازیم و روش تولید پروتئین سویا را بیان می نماییم. تولید ایزوله و کنسانتره سویا را در این مطلب تشریح نموده و مطالب مفیدی در راستای نگارش طرح توجیهی پروتئین سویا   ذکر خواهیم کرد. تا پایان همراه ایران صنعت بمانید و ما را از نظراتتان بهره مند سازید.

براي توليد هر کدام از انواع پروتئين هاي سويا روش هاي مختلفي وجود دارد که در اينجا به اجمال ذکر مي گردد .

توليد کنسانتره سويا :

سه نوع فرآيند براي توليد پروتئين سويا کنسانتره وجود دارد که به اختصار ذکر مي شود .

فرايند شستشو با الكل آبي :
اين فرايند براساس قابليت محلولهاي آبكي با الكلهاي حاوي اليفاتيك كمتر ( متانول ، اتانول و ايزو پروفيل الكل ) بمنظور استخراج مواد قندي محلول در آرد سوياي بدون چربي است. اين فرايند شامل مراحل زير مي باشد.

1) استخراج مايع از جامد .
2) انتقال و بازيافت حلال از مايع استخراج شده .
3) انتقال و بازيافت از فليكهاي استخراج شده .

فرايند اسيد شويي :
اين فرايند براساس ارتباط PH با حلاليت پروتئينهاي سويا مي باشد اكثر پروتئينهاي سويا مينيمم حلاليتي در حدود 5/4 › PH › 2/4 دارند ( ناحيه ايزوالكتريك ) بنا بر اين امكان استخراج مواد قندي محلول بدون حل شدن اكثريت پروتئينها وجود دارد. حلال مورد استفاده در اين فرايند آب بوده بطوريكه با اضافه شدن اسيد به آن PH در ناحيه ايزوالكتريك ثابت نگه داشته مي شود .

فرايند شستشوي با آب همراه با گرماي دناتوراسيون :
در اين فرايند ابتدا پروتئينهاي بلغور سوياي بدون چربي بوسيله گرماي دناتوراسيون و با استفاده از گرماي مرطوب نامحلول مي شوند در اين عمليات حرارتي ، موا قندي محلول توسط آب گرم استخراج مي شوند. از آنجائيكه اين فرايند بر اساس استخراج مايع از جامد با استفاده از آب بعنوان حلال است لذا كليه عمليات ، روشها و تجهيزات مورد استفاده در اين فرايند درست شبيه به فرايند اسيد شويي است .

توليد ايزوله سويا :
با توجه به اينكه بلغور سويا يا آرد سويا بدون چربي ماده اوليه مناسب براي توليد ايزوله سويا مي باشد لذا يكي از فاكتورهاي مهم و مؤثر در كيفيت نهايي محصول ايزوله پروتئين سويا ، انتخاب نوع مخصوصي از واريته دانه سويا در فرآيند توليد بلغور سويا يا آرد سويا بدون چربي مي باشد .

بطور كلي فرآيند توليد ايزوله پروتئين سويا را مي توان به سه مرحله اساسي به شرح زير تقسيم كرد:

1) استخراج پروتئين از آرد يا بلغور سويا
2) تشكيل رسوب يا لخته پروتئين
3) خشك كردن

لازم بذكر است بهينه يابي متغيرهاي مربوط به هر مرحله و كنترل دقيق آنها موجب حداكثر شدن بازده و خلوص فرآورده نهايي مي شود .

توليد پروتئين سويا ( حاوي 50% پروتئين ) (تکنولوژي داخلي ) :

روش توليد پروتئین سویا :
ابتدا کنجاله بوجاري وپاک شده سپس آسياب مي گردد و از ترکيب آن با آب و طعم دهنده هاي مختلف خمير درست مي شود ، سپس ازطريق پخت به طريقه " حرارت خيلي زياد در زمان کوتاه خميربه گرانول تبديل شده که پس از خشک و سرد کردن در کيسه هاي مخصوص جهت حمل به بازار بسته بندي مي گردد .

نمودار فرآيند فرآيند هاي توليد :

کنسانتره سويا :

مراحل تولید کنسانتره سویا 

soy-protein1

تولید پروتئین سویا

تولید ایزوله سویا :

شماتیک تولید ایزوله سویا 

soy-protein2

تولید پروتئین سویا 

soy-protein3

مزاياي استفاده از روش توليد ALCOHOL WASHED نسبت به روش ACID WASHED :
در صورت استفاده از روش توليد ALCOHOL WASH براي توليد پروتئين كنسانتره سويا اين روش داراي محصولات جانبي شامل ملاس سويا و ايزوفلاون سويا است كه داراي مصارف و كاربردهاي زيادي بشرح ذيل مي باشد :

1)مصارف و كاربردهاي ملاس سويا
2)ماده اوليه براي توليد شكر سويا و ايزوفلاوون سويا
3)بعنوان يك منبع حرارتي
4)منعقد كننده در خوراك دام و طيور بطوريكه با خوراك حيوانات مخلوط شده و با كنجاله سويا نيز مي تواند مخلوط گردد.
5)تثبيت كننده و بهبود دهنده
6)امكان استفاده بعنوان چسب تخته هاي چند لا
7 )استفاده در محصولات نانوايي

مزاياي استفاده از روش اسيد شويي ( براي توليد کنسانتره سويا ) :
مزيتهاي عمده فرايند اسيد شويي عبارتند از : غير مشتعل بودن ، غير انفجاري ، غير سمي و ارزان بودن حلال نظير آب با يك مقدار مشخص .

مزاياي استفاده از تکنولوژي داخلي :
با استفاده از تکنولوژي داخلي توانايي آن را خواهيم داشت تا با توليد محصولي با کيفيت در حد استاندارد کارخانه را با امکانات داخلي احداث کنيم و همچنين در اين صورت بر ميزان کارگران داخلي در خط توليد نيز افزوده مي شود مضاف بر اينکه مي توان بخشي از ماشين آلات را درداخل توليد نمود و بدين وسيله به خودکفايي صنعتي کمک کرد. ضمنا تعمير و نگهداري و رفع عيب در اين روش ساده تر و شناخته شده تر از روش هاي قبلي است .

:: جهت سفارش تدوین طرح توجیهی با مهر مورد تایید بانکها ( جهت اخد وام بانکی و مصوبه و مجوز ) و یا خرید همه پکیجهای طرحهای کسب و کار توجیهی و یا دانلود طرح توجیهی رایگان و دانلود رایگان پروژه های کارآفرینی صنعتی معدنی خدواتی جهانگردی گردشگری ایرانگردی و طرح های تجاری کشاورزی و طرحهای زودبازده ی دامداری و دامپروری روی لینک مربوطه کلیک نمایید :

:: سفارش طرح توجیهی و امکانسنجی بانکی با مهر مورد تایید بانکها و سازمانهای کشور ( جهت اخذ وام و جواز تاسیس )( کلیک کنید ... )
:: خرید کلیه ی پکیجهای طرح های کسب و کار و طرحهای توجیهی ( حدود 1400 طرح )( کلیک کنید ... )
:: دانلود رایگان صدها طرح توجیهی و کارآفرینی تجاری و طرحهای زودبازده وزارت تعاون و وزارت کار ( کلیک کنید ... )

:: در پایان مجموعه ما توانایی دریافت پیش فاکتور خرید ماشین آلات و تجهیزات خط تولید از چین و کشورهای اروپایی و همچنین واردات ماشین آلات با تکنولوژی روز دنیا برای این طرح را داراست. جهت واردات ماشین آلات این طرح حتما به بخش بازرگانی سایت ما مراجعه فرمایید . همچنین اگر بازرگان هستید و یا قصد واردات و صادرات دارید توصیه میکنیم قبل از هر کاری لیست خدمات بازرگانی کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران را به دقت مطالعه نمایید . برای آگاهی دقیق تر از خدمات بازرگانی ما کلیک کنید !
:: برای مطالعه ی مقالات و اطلاعات تخصصی بازرگانی کلیک نمایید !


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool