Universal AJAX Live Search needs the GD module enabled in your PHP runtime environment. Please consult with your System Administrator and he will enable it!
موقعیت شما: صفحه نخستاطلاعات طرح های توجیهیخلاصه طرح شن شويي و طرح توجیهی سنگ دانه بندي شده و بتون آماده
طرح توجیهی کله قند + فرایند تولید و کد آیسیک آن - 5.0 out of 5 based on 2 votes
امتیاز کاربر:  / 2
ضعیفعالی 

Kalle-ghand:: طرح توجیهی کله قند + فرایند تولید و کد آیسیک آن

هدف از ارائه طرح توجیهی تولید قند کله معرفی آن به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری است که در این مطلب به معرفی آن می پردازیم.

تاریخچه قند کله
به درستی مشخص نیست که اولین بار کله قند در چه زمانی تولید و عرضه شد. ولی در قرن ۱۲ میلادی، کله قند در اردن وجود داشته‌است. عرضه کله قند از قرن ۱۹ میلادی در انگلستان به دلیل مالیات‌های سنگین متوقف گردید.

تعاريف و اصطلاحات
قند كله : فرآورده‏اي است كه طي فرآيند ويژه‏اي از شكر تهيه و به صورت كريستال‏هاي يكنواخت بهم چسبيده ساكارز به شكلي شبيه مخلوط عرضه مي‏شود .
پاكيزگي : عبارت است از تميز بودن سطح بيروني قند كله و نداشتن هيچ‏گونه لكه و آثار آلودگي .
تخلخل : عبارت است از وجود خلل و فرج در سطح بيروني قند كله .
ترك خوردگي : عبارت است از وجود شيارهاي كم عرض و عميق در سطح بيروني قند كله كه با چشم غير مسلح ديده مي‏شود و ممكن است در ترابري و گذاشت و برداشت سبب شكسته شدن قند كله گردد .
شيشه‏اي : عبارت است از وجود سطح صاف و براق در سطح پاييني و ته قند كله .
پري : عبارت است از تهي نبودن ته قند كله .
پوكي : عبارت است از سست بودن اتصال كريستال‏هاي ساكارز در قند كله .
مواد خارجي : عبارت است از موادي غير از كريستال ساكارز در قند كله كه برابر آزمون بند 9 ـ 10 با چشم غير مسلح ديده شود .
بار : مقداري از كالاست كه برابر قرارداد در يك نوبت تحويل مي‏شود و ممكن است شامل يك يا چند بهر باشد .
بهر : مقداري از بار است كه داراي بسته‏بندي و ويژگيهاي يكسان ( از يك روز ) باشد .
سنگيني : وزن هر واحد قند كله بايد 2800±400 گرم باشد .
بو : قند كله بايد عاري از هرگونه بو باشد .
مزه : قند كله بايد داراي مزه مخصوص به خود ( مشابه مزه شكر ) باشد .
مواد خارجي : قند كله بايد عملا عاري از مواد خارجي باشد .
پلاريزاسيون : پلاريزاسيون قند كله نبايد از 99/8 درصد كمتر باشد .
قند وارو 1: قند وارو در قند كله نبايد از %4 درصد بيشتر باشد .
رنگ محلول : نمره رنگ در محلول قند كله نبايد از 6 بيشتر باشد .
نم : نم قند كله نبايد از %6 درصد بيشتر باشد .
رنگ ظاهري : نمره رنگ ظاهري قند كله نبايد از 9 بيشتر باشد .
خاكستر : نمره خاكستر قند كله نبايد از 15 بيشتر باشد .
جمع نمره‏ها : جمع نمره‏هاي قند كله نبايد از 22 بيشتر باشد .
انيدريد سولفورو (SO2): انيدريد سولفورو در قند كله نبايد از 15 ميلي‏گرم در كيلوگرم بيشتر باشد .

صنعت قند درايران:

نيشكر
همان طوري كه ذكر گرديدكشت نيشكر در ايران بالاخص در خوزستان كه بنام شكرستان ايران معروف بود انجام مي شد ولي بدلائل مختلف كه چندان روشن نيست زراعت نيشكر و صنعت قند سازي از نيشكر در سرزمين خوزستان از بين رفت. تلاش جهت احياء كشت در سال هاي 1316تا1320 با كشت قلمه هائي در مناطق آهودشت وساير مناطق مساعد خوزستان به طور آزمايشي آغاز گرديد سطح زير كشت در سال 1320 به 300 هكتار رسيد با ادامه آزمايش آغاز گرديد و بررسي هاي انجام شده بالاخره در سال 1338 تسطيح زمين ها ومتعاقبا عمليات مربوط به احداث كارخانه نيشكر هفت تپه با ظرفيت ده هزار تن نيشكر آغاز واين كارخانه توانست اولين دوره بهره برداري خود را در آذرماه 1340 با برداشت نيشكر از سطحي معادل 2400هكتار آغاز نمايد بتدريج وبا توسعه سطح زير كشت نيشكر وشناسائي مناطق مناسب ديگر و ا مكان توليد نيشكر بيشتر درسال 1353 دومين كارخانه قند نيشكري با ظرفيت 20000 تن قابل افزايش تا 30000 تن دركشت و صنعت كارون درشمال شهرشوشترتاسيس وراه اندازي گرديد توليد نيشكر و شكر در دو كارخانه مذكور در ده سال گذشته جمع آوري شده است.

چغندر قند
صنعت قند ايران پس از سال ها در سال 1274 با تاسيس كارخانه قند چغندري در كهريزك با سرمايه بلژيكي ها مجددا پايه گذاري گرديد و اين اميد را بوجود آورد كه با كشت چغندر وتاسيس كارخانه هاي ديگر مي توان قسمت اعظم قند مورد نياز آنزمان كشور را تامين كرد اين موضوع براي روسها كه در آن زمان قند و شكر ايران را تامين مي كردند ناخوشايند بود لذا سخت كوشيدند تا اين صنعت نوپا را از بين ببرند و از بين هم بردند . در 1309 كارخانه قند كهريزك با سرمايه دولت باز سازي شد و بلافاصله پس از آن كارخانه قند كرج بصورت كارخانه اي مدرن در آن زمان با سرمايه دولت تاسيس شد طولي نكشيد كه كارخانه هاي قند مرودشت اسلام آباد ، ورامين وآبكوه ومياندوآب با سرمايه دولت تاسيس شدند و به بهره برداري مشغول گرديدند و به علت پيشرفت كشت چغندر پاره اي از آنها توسعه يافتند كارخانه شاهي قديم بعلت آنكه نمي توانسته در مازندران خوب چغندر به عمل آورد پس از بهره برداري 1315تعطيل گرديد و كليه ماشين آلات آن به جزء مراكز نيروي بخار و نيروي برق به محل كنوني (شازند)منتقل گرديد وكارخانه قند (شازند)به وجود آمد (1317(

كارخانه قند ورامين نيز پس از بهره برداري 1317 تعطيل گرديد و ماشين آلات قندسازي آن به مرودشت منتقل گرديد با شروع بهره برداري از سه كارخانه قند جديد دولتي كه هر كدام 350 تن ظرفيت داشتند فسا در 1333-بردسير در 1334 وچناران در 1335 جمع واحدهاي آماده به كار كشور كه هم با سرمايه دولت تاسيس شده بود و بوسيله دولت اداره مي شد به دوازده واحد رسيد ولي كارخانه قند كهريزك بعلت اقتصادي نبودن از گردونه خارج شد ودر نتيجه تعداد كارخانه هاي قند دولتي مثلا در تاريخ 1337 به يازده واحد كاهش يافت و از اين 11 واحد نيز در 1337 معادل 106000 تن قند و شكر بدست آمد كه خود حد نصابي درآن زمان براي صنعت قندسازي كشور بود.

کله قند در ایران، گاهی به عنوان هدیه و گاهی اجرت استاد و حکیم کاربرد داشته‌است.

کد آیسیک محصول

کد آیسیک این مطابق طبقه بندي وزارت صنایع و معادن به شرح جدول زیر است:

کد آیسیک : 15421110
نام محصول : توليد قند وشکر
واحد سنجش : تن

کد آیسیک : 15421210
نام محصول : انواع قند
واحد سنجش : تن

کد آیسیک : 15421220
نام محصول : قندازشکر
واحد سنجش : تن

کد آیسیک : 15421221
نام محصول : قند کله وحبه ازشکر
واحد سنجش : تن

کد آیسیک : 15421223
نام محصول : بسته بندي قند
واحد سنجش : تن

شماره تعرفه گمرکی

در داد و ستدهاي بازرگانی بین المللی جهت کد بندي کالاها و تعیین حقوق گمرکی و سود بازرگانی ،اغلب از دو نوع طبقه بندي استفاده می شود که یکی از این طبقه بندي ها نامگذاري بروکسل و دیگري طبقه بندي مر کز استانداردها و تجارت بین المللی می باشد و روش طبقه بندي مورد استفاده دربازرگانی خارجی کشور ایران طبقه بندي بروکسل است که بنابر نیازها وکاربردهاي خاص موجود ،گاهی تقسیم بندیهاي بیشتري در زیر تعرفه ها انجام گرفته است.

طبق اطلاعات اخذ شده از پایگاه اطلاح رسانی گمرک ایران شماره تعرفه گمرکی محصولات در سال های مختلف به شرح زیر می باشد:

کد محصول : 15421221
نام محصول : قند کله وحبه ازشکر
واحد سنجش : تن

کد محصول : 15421212
نام محصول : قندازچغندرقند
واحد سنجش : تن

کد محصول : 15421220
نام محصول : قندازشکر
واحد سنجش : تن

بررسی استانداردهای مرتبط با محصول :

طبق اطلاعات بدست آمده از سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی، استاندارد های موجود در زمینه تولید قند کله به شرح جدول زیر می باشد:

شرح استاندارد : قند کله - ویژگی های و روشهای ازمون
شماره استاندارد : 3680
تاریخ استاندارد : 1386

شرح استاندارد : قندحبه- ویژگی های و روشهای ازمون
شماره استاندارد : 3679
تاریخ استاندارد : 1386

فرآیند و روش تولید کله قند : 
در این مطلب به معرفی فرايند تولید قند کله می پردازیم . امیدوارم این مطلب برای تدوین طرح توجیهی تولید قند کله مناسب باشد و اطلاعات خوبی در خصوص فرآیند تولید این محصول به شما بدهد .

نحوه تولید
تولید کله قند، بسته به اندازه مورد نیاز به دو روش «قالب و پرس» و روش «تبلور» انجام می‌شود. روش قالب و پرس برای کله قندهایی با اندازه کوچکتر مناسب است. در این روش بلورهای شکر ابتدا خرد شده و پس از مرطوب شدن با آب، در قالب ریخته می‌شود. قالب تحت فشار هوا قرار گرفته و کله قند ساخته می‌شود.
روش تبلور، برای ساخت کله قندهای بزرگ تر به کار می‌رود. در روش تبلور، ابتدا شکر به طور کامل در آب حل می‌شود، سپس با عبور از فیلترهایی کاملا تصفیه می‌گردد. در مرحله بعد مولکولهای حاوی مواد رنگی موجود در شربت، جذب شده و شربت رنگبری می‌شود. پس از رنگبری شربت ابتدا تغلیظ شده، سپس در قالب ریخته می‌شود و تبلور آغاز می‌گردد. در این مرحله شتاب‌دهنده‌ها به خروج سریع تر آب از قند کمک نموده و کله قندهای ساخته شده در گرمخانه کاملا خشک می‌گردند.

کاشت داشت و برداشت چغندر

چغندر قندهای رسیده و سالم - اماده برداشت هستند و معمولا بعد از حمل به کارخانه سر و دم انها قطع شده و بهتر است که تا حد امکان عاری از مواد خارجی باشد.

1- تحویل دادن چغندر قند به کارخانه
چغندر ها معمولا با کامیون به کارخانه حمل شده و پس از توزین کامیون همراه با محموله ان در قسمت توزین به قسمت عیار سنجی رفته و با دستگاه مخصوص از چغندر ها نمونه برداری می شود تا در صد قند ( عیار ) نمونه های اندازه گیری شود . پرداخت قیمت چغندر بر اساس وزن خالص چغندر و در صد قند ان و همچنین با توجه به در صد افت وزنی مربوط به خاک و گل وسایر نا خالصیهای همراه چغندر - انجام می شود.

2- تخلیه چغندر و نگهداری ان در سیلو :
پس از تخلیه محتویات کامیون توسط دستگاه تخلیه در سیلو - چغندر ها باید تا زمان مصرف در سیلو نگهداری شوند . باید از نگهداری طولانی مدت چغندر قند در سیلو اجتناب کرد- زیرا چغندر در سیلو با پدیده افت وزنی و ضایعات قندی در اثر تنفس و فساد میکروبی مواجه است.

3- انتقال چغندر به محل فراین
غالبا برای انتقال چغندر از سیلو به محل فرایند از جریان اب استفاده می شود در ضمن انتقال اعمالی مانند سنگ گیری و علف گیری نیز انجام می شود.

4- شستشو ی چغندر
شستشوی چغندر با استفاده از اب و دستگاههای شستشو به شکل نیم استوانه انجام می شود که در انها با حرکت بازوهای گردان و ساییدن چغندر ها بهم عمل شستشو صورت می گیرد.

5- تهیه خلال چغندر
برای تسهیل استخراج قند از چغندر لازم است که انرا بصورت رشته های باریکی به نام خلال در اورد این کار در دستگاهی معروف به اسیاب خلال صورت می گیرد اندازه و شکل و ضخامت خلالها بر راندمان عصاره گیری از انها تاثیر زیادی دارد از خلالهای تولیدی نمونه برداری شده و در صد قند انها طی ازمایشی که اصطلاحا دیژسیون خوانده می شود اندازه گیری می گردد خلالها قبل از ورود به مرحله بعد با ترازوهای مخصوصی توزین می شود لذا با داشتن وزن و در صد قند انها می توان مقدار قند وارد شده به فرایند را تعیین کرد.

6- استخراج قند از خلال
به این مرحله شربت گیری - عصاره گیری و یادیفوزیون نیز گفته می شوند عمل استخراج قند از خلال در دستگاه دیفزیون یا دیفیوزر و با استفاده از خاصیت انتشار و فشار اسمزی که مربوط به اختلاف غلظت در داخل و خارج از سلولهای خلال است صورت می گیرد برای خروج بهتر مواد قندی از خلال از حرارت و بهم زدن نیز کمک گرفته می شود معمولا در دیفیوزر اب گرم و خلال در دو جهت مخالف هم حرکت کرده و مواد قندی به تدریج از خلال استخراج می شود و در نهایت از یک طرف دستگاه شربت خام و از طرف دیگر تفاله خارج می شود تفاله در حقیقت خلالی است که قند موجود در ان تا حد امکان گرفته شده است البته معمولا مقدار کمی قند در ان باقی می ماند که جزو ضایعات قندی کارخانه محسوب می شود.

7- خشک کردن تفاله
تفاله تر خروجی از دیفیوز تحت فشار قرار گرفته و مقدار زیادی از اب ان که محتوی مواد قندی است جدا شده و مجددا به دیفیوزر بازگشت داده می شود تفاله حاصل بنام تفاله تر پرس شده (تفاله) خوانده می شود که می تواند مستقیما به فروش رفته و به مصرف خوراک دام برسد و با اینکه به قسمت تفاله خشک کنی منتقل شده و در انجا به تفاله خشک تبدیل شود که بعنوان خوراک دام مصرف دارد برای افزایش ارزش تغذیه ای تفاله برای دام اغلب به ان ملاس نیز زده می شود.

8- تصفیه شربت خام
شربت خام خروجی از دیفیوزر رنگ خاکستری متمایل به سبز داشته و ناخالصی زیادی دارد لذا باید انرا تصفیه کرد در متداولترین روش تصفیه شربت خام از شیر اهک و گاز کربنیک برای جدا سازی ناخالصیها استفاده می شود در این روش مراحل ذیل وجود دارد.

تهیه شیر اهک و گاز کربنیک
زدن شیر اهک به شربت یا دفکاسیون
زدن گاز کربنیک به شربت
صاف کردن
سولفیتاسیون و رنگبری شرب
در برخی کارخانه ها برای کاهش رنگ شربت به ان گاز یا ترکیبات دیگر گوگرد دار زده می شود و شربت رنک روشنتری پیدا می کند ممکن است از روشهای دیگر رنگبری مانند کاربرد زغال فعال نیز استفاده شود پس از تصفیه شربت خام درجه خلوص شربت افزایش پیدا می کند درجه خلوص با واژه های دیگری مانند درجه تمییزی و کسیان نیز مطرح می شود و منظور از ان معولا نسبت در صد قند به در صد مواد جامد محلول یا بریکس در شربت می باشد برای مثال شربت خام از حدود ۸۸- ۸۵ در صد پس از تصفیه به حدود ۹۰٪ یا بیشتر در شربت رقیق می رسد.
غلیظ شربت یا اواپراسیون
شربت رقیق غلظت کمی دارد و در صد مواد جامد ان برای مثال حدود ۱۳-۱۲ در صد است لذا باید انرا غلیظ کرد اینکار در دستگاههای تغلیظ کننده و اواپراتور با استفاده از بخار انجام می شود به منظور کاهش هیدرولیز قند و تغییر رنگ شربت تحت تاثیر حرارت بالا و همچنین برای صرفه جویی در مصرف انرژی عمل تغلیظ شربت در سیستمهای تغلیظ چند مرحله ای و تحت خلا در دمای پایین تری انجام می شود در نهایت بریکس شربت غلیظ برای مثال تا حدود ۶۰٪ می رسد.
در مرحله كريستاليزاسيون شربت به صورت كريستال درآمده و راندمان كريستال را بالا مي برد. كريستاليزاسيون به دو روش صورت مي گيرد:

روش حرارت دادن
با استفاده از سرد كردن

از هر دو روش در صنعت قند استفاده مي شود.
عمل كريستاليزاسيون در دستگاهي به نام آپارات انجام مي شود. در كريستاليزاسيون بايد شربت گرم و تغليظ شود در زير لوله ها مبدل هاي حرارتي وجود دارند. و يك لوله بزرگتر در وسط آن قرار دارد داخل لوله ها شربت حركت نموده و از پشت لوله بخار مي گذرد و شربت شروع به جوشش مي نمايد.

خصوصيات پخت توسط آپارات:
1- لوله هاي آپارات بزرگتر هستند تا بتوانند ميزان شربت بيشتري را عبور دهند.
2- آپارات ها به صورت back ( ناپيوسته) حركت مي كنند و شربت در داخل لوله حركت رفت و برگشتي دارد تا بتواند به حالت اشباع و فوق اشباع برسد.
3-آپارات هاي پخت تحت خلاء اند و در خلاء نقطه جوش پايين مي آيد و در درجه حرارت كم، مايع شروع به جوشش مي نمايد و شربت با حرارت كم نمي سوزد و به جوش آمده و ضايعات قندي كم شده.

بخار را باز كرده تا شربت شروع به جوشش نمايد و بعد خلاء را ايجاد نموده و شير را باز كرده تا مخزن پر از شربت شود و بعد مدت زماني صبر كرده تا شربت به حالت اشباع و فوق اشباع برسد اما اين حالت براي كريستال زدن كافي نيست و بايد براي آن شرايطي را ايجاد نماييم و به دو روش مي توان اين شرايط را ايجاد نمود.

1- بعداز آنكه مخلوط به حالت اشباع رسيد به آن پودر شكر اضافه نموده تا كريستال تشكيل شود.
2- شوك هواست. محيط آپارات تحت خلاء است هواي خلاء را قطع نموده و فشار هوا در آن ايجاد كرد و اين اختلاف فشار باعث تشكيل كريستال مي شود استفاده از پودر شكر بهتراست چون كريستال ها يكنواخت و يك اندازه است به شرط آن كه پودر قند به تمامي مخزن به يك اندازه برسد وگرنه كريستال ها ريز خواهند شد.

سه روش در كريستاليزاسيون وجود دارد: ( روش هاي كريستاليزاسيون)

1- آپارات پخت I
2- آپارات پخت II
3- آپارات پخت III

مرحله قند سازي:
دراين قسمت براي تهيه قند كله، پخت را وارد ملاكسور نموده، ملاكسور مخزني است كه داراي همزن مي باشد و زيرآن شير خروج شربت است كه دماي پخت را پايين آورده و به نوعي عمل رفريژرانت را انجام مي دهد. كه از طريق ملاكسور قالب هاي قندسازي پرشده كه عمل پركردن قالب ها به صورت قرار دادن قالب ها درون واگن صورت مي گيرد كه بدين قند، قند سبز گويند، چون هيچ گونه سانتريفوژي بعداز عمل پخت بر روي آن انجام نشده و پخت مستقيما وارد قالب شده و رنگ آن به صورت سبز است.

اين واگن هاي حاوي قالب هاي قند وارد گرم خانه مي شوند كه در حدود 3-4 ساعت در اين مكان باقي مي مانند. در گرم خانه ادامه كريستاليزاسيون صورت مي گيرد. حرارت گرم خانه حدود 35-30 درجه است و نياز به سيستم حرارتي نداريم چون خود پخت گرم است و حرارت گرمخانه را تامين مي نمايد در گرم خانه توسط كارگران روي قالب ها اعمالي را انجام مي دهند. از جمله پخت را كارد مي زنند و اين هم زدن داراي 2 حسن است:

1- به خاطر اين كه هواي داخل قالب را خارج نموده در غير اين صورت در قالب حفره ايجاد مي نمايد.
2- مخلوط كردن كريستال ها.

بعداز كارد زدن حدود 30 دقيقه تا 1 ساعت با قاشق پخت را هم مي زنند. بعداز اين مرحله بوسيله يك گوشت كوب به قالب ها ضربه مي زنند تا تجمع كريستال ها در نوك كله باشد و به همين دليل نوك كله سخت است و بعداز گرم خانه وارد سردخانه شده و دما در آن 17-20 درجه و در حدود 3-4 ساعت درآن باقي مي ماند و ادامه كريستاليزاسيون صورت مي گيرد. عمل سردسازي توسط كولر و سردكننده ها صورت مي پذيرد و در سردخانه عمل چنگال زني صورت مي گيرد كه ته قند پخت شده را خراش مي دهند تا پساب ها در ته قند قرار گيرند و همچنين هوا از آن عبور نمايد و بعد پخت را به سانتريفوژ برده تا پساب را ازآن خارج نمايند. و اين پساب از سوراخ ته قند خارج مي شود و در حدود 20 دقيقه اين عمل انجام مي گيرد در اين مرحله نمي توانيم از آب يراي شستن كريستال ها استفاده نماييم چون آنها را از هم جدا مي نمايد و براي شستن از شربت لیکور كه از قند تهيه مي شود استفاده مي نماييم. درصد خلوص قند 260 است و بعداز سانتريفوژ قند كاملا سفيد شده و پساب خارجي زرد رنگ است و بعد به خشك كن برده شده و بعد بسته بندي انجام میگیرد.

مراحل کنترل تولید در کارخانجات قند

جهت کنترل تولید در کارخانجات قند سه قسمت عمده مورد کنترل قرار میگیرد یکی کنترل مواد خام ، دوم کنترل فرآیند ، سوم کنترل محصول نهایی

1- کنترل مواد خام
2- کنترل فرایند تولید

بسته‏ بندي
هر قند كله بايد داراي پوششي از كاغذ يا پلاستيك مناسب و تميز باشد . قند كله را مي‏توان در بسته‏هاي حداقل 3 كيلوگرمي تا حداكثر 30 كيلوگرمي و بيش از 30 كيلوگرمي تا 50 كيلوگرمي در كيسه‏هاي كنفي و يا پلاستيكي بافته شده بسته‏بندي نمود . موادي كه براي بسته‏بندي به كار مي‏رود بايد تميز , خشك و عاري از هرگونه آلودگي باشند . شيوه بسته‏بندي بايد طوري باشد كه حتي الامكان قند كله‏هاي بسته‏ بندي شده در كارتن و كيسه كمترين اصطكاك را داشته و سبب خرد و خاكه شدن قند نشود .

جهت دانلود طرحهای مرتبط روی نام طرح کلیک نمایید :

دانلود طرح توجیهی صنایع تبدیلی خرما من جمله تولید قند خرما
طرح توجیهی تولید نبات و آبنبات
طرح توجیهی تولید کیک و کلوچه و پودر کیک
بانک جامع طرحهای توجیهی صنایع غذایی

لینک های کمکی :

:: نوشتن طرح توجیهی با نرم افزار کامفار بر اساس اطلاعات شما و کاملا به روز با مهر کانون
:: دانلود همه طرح های توجیهی صنعتی ما با تفکیک شاخه سرمایه گذاری
:: دانلود بانک جامع طرح توجیهی در حوزه کشاورزی و دامپروری و طرح های کشت و صنعت
:: دانلود بانک کم نظیر از طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و مشاغل خدماتی
:: تعریف طرح توجیهی و مطالعات امکان سنجی با زبانی روان و ساده
:: سامانه کارا چیست و چگونه میتوان وام روستایی گرفت ؟
::  نرم افزار کامفار تخصصی ترین برنامه کامپیوتری نوشتن طرح توجیهی را بشناسیم ؟

:: دانلود طرحهای توجیهی تیپ رایگان :
:: لیست طرحهای توجیهی صنعتی ( جهت دانلود کلیک فرمایید )
:: لیست طرحهای توجیهی کشاورزی دامپروری دامداری ( جهت دانلود کلیک فرمایید )
:: لیست طرحهای توجیهی خدماتی جهانگردی گردشگری ( جهت دانلود کلیک فرمایید )
:: لیست طرحهای توجیهی معدنی ( جهت دانلود کلیک فرمایید )

 :: در صورتی که بازرگان هستید یا به واردات و صادرات علاقه مند هستید این مطالب نیز احتمالا برای شما جذاب هستند :

:: 3 نکته ی حیاتی در تجارت و واردات از چین
:: کدام شهر های چین برای خرید و واردات مناسبترند !
:: کیفیت کالای چینی خوب است یا بد ؟ مسئله این است !
:: خدمات بازرگانی ما برای واردات از چین و اتحادیه اروپا
:: مقالات بازرگانی کاربردی در حوزه تجارت و خرید خارجی


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool