جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و استارت آپ هادانلود طرح توجیهی پیست موتورسواری ( موتور چهار چرخ ) و دوچرخه سواری
طرح توجیهی پرورش گل محمدی سال 1400 + pdf + word - 4.3 out of 5 based on 8 votes
امتیاز کاربر:  / 8
ضعیفعالی 

Damask rose

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی احداث مزرعه پرورش گل محمدی سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی احداث مزرعه پرورش گل محمدی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

به جرات می توان ادعا نمود که کشور ایران ، یکی از نخستین کشور هایی بوده ، که از دیرباز به کشت گل محمدی روی آورده است . بنابراین تولید گل محمدی که عصاره آن خوراکی است و دارای کاربرد دارویی می باشد ، دارای سایقه چند هزارساله در کشور ما می باشد . باتوجه به ارزش گل محمدی در جهان ، اجرای طرح توجیهی احداث مزرعه پرورش گل محمدی ، می تواند درآمد ارزی قابل توجهی را برای کشور به ارمغان آورد .


درباره گل محمدی


گل های گل محمدی روی شاخه های یکساله تشکیل شده و در اوایل صبح شروع به باز شدن می کنند . دوره گلدهی کوتاهی داشته و معمولا یک بار در سال گل می دهند .

البته بعضی از واریته ها همیشه گلده هستند . در اوایل فصل رشد تا چهار هفتگی برگ های جدید روی گیاه ظاهر می شود . سپس تا هفته ششم ، رشد رویشی ادامه می یابد . در هفته ششم از شروع رشد جوانه های گل روی ساقه های رشد یافته در فصل جدید به وجود می آیند .

به عبارتی 10 تا 12 هفته پس از شروع فصل رشد گلدهی آغاز می شود . پس از اتمام دوره گلدهی رشد رویشی گیاه به منظور تولید ساقه برای سال بعد ادامه می یابد .


وضعیت پرورش گل محمدی در ایران


تقریبا 13 هزار از اراضی کشور ایران به کشت گل محمدی اختصاص دارند ، که در هر سال از هر هکتار زمین به طور متوسط بین 2 تا 3 تن گل برداشت می شود . این در حالی می باشد که ، عملکرد کشور ترکیه با سابقه ای 120 ساله در این زمینه 6 تا 10 تن در هر هکتار تخمین زده می شود .

بلغارستان نیز که تنها 300 سال تجربه در کشت گل محمدی را دارد ، دست کمی از ترکیه نداشته و فراورده های این گیاه ، مانند اپلسلوت و کانکریت رز را به کشور های اروپایی صادر می کند .

این فراورده ها که متاسفانه تکنولوژی آن در ایران وجود ندارد ، جزو گرانترین محصولات به شمار می آیند و تولید و صادرات آن ها می تواند درآمد های ارزی قابل توجهی را نصیب کشور کند .

بنابراین لازم است سرمایه گذاران مشتاق ، در این حوزه ورود کنند تا با توجه به برنامه های توسعه کشت گل محمدی در کشور ، زمینه فراوری و صادرات محصولات این گیاه نیز فراهم شود . امروز از فراورده های گل محمدی که بیش از 200 محصول دارد ، در صنایع دارویی ، غذایی ، و بهداشتی استفاده می شود . که شوربختانه سهم ایران از تولید محصولات فوق بسیار کمرنگ است .

ایران در حالی با این فاز تاخیری نسبت به کشور های منطقه فعالیت می کند ، که افغانستان طی هشت سال ورود به حوزه کشت گل محمدی با حمایت آلمان و کانادا امروزه تولیدکننده انواع اسانس و فرآورده های مختلف بوده و محصولات خود را به امارات ، دوبی و اروپا صادر می کند .

جالب است بدانید که حجم بیزینس تولیدات این گیاه در جهان 10 میلیارد دلار است . بنابراین گل محمدی یکی از ثروت آورترین محصولات کشاورزی در جهان به شمار می رود . به گونه ای که به اسانس تام حاصل از آن لقب طلای مایع را داده اند .


گل محمدی سلطان گل ها !


ایران در کنار ترکیه و بلغارستان ، یکی از بزرگترین تولید کنندگان گل محمدی یا گل رز در جهان محسوب می شود و گلاب پرمصرف ترین محصول آن در کشورمان است .

جهانیان گل محمدی را سلطان گل ها و اسانس آن را طلای مایع می نامند ، به همین جهت این گل در اقتصاد جهانی کشاورزی دارای جایگاه ویژه ای می باشد . ایران رکوردار پرورش گل محمدی در جهان می باشد ، اما در تولید گران ترین فرآورده های ان که « کانکریت رز » و « ابسلوت رز » نام دارند ، متاسفانه جایگاهی ندارد و دلیل آن هم تولید نشدن این دو محصول در کشورمان می باشد .


اجرای طرح توجیهی احداث مزرعه پرورش گل محمدی در کشور ایران

متاسفانه در کشور ایران کشاورزان دارای خلاء اطلاعاتی در زمینه کشت و پرورش گل محمدی بوده و با روش سنتی که روش پاجوش می باشد ، اقدام به پرورش این گل می نمایند .

اما با کشت بافتی امکان توسعه و تکثیر گلستان ها وجود دارد . در واقعیت بسیاری از کشور ها در عرصه عملکرد مطلوب و توسعه واقعی از ایران جلوتر می باشند . بتابراین برای اجرای طرح توجیهی احداث مزرعه پرورش گل محمدی در ایران ، بازنگری عملکرد دانشگاه ها با نیاز گلستان کاران ضروری می باشد .

کشور هایی ازقبیل عربستان ، آمریکا ، چین ، فرانسه ، هندوستان ، سوریه ، فلسطین و گرجستان به کشت این گیاه مبادرت ورزیده اند . این در حالی می باشد که ، گل محمدی گیاهی سرمادوست بوده و عربستان با ایجاد سیستم سایه بان اقدام به کشت و تکثیر آن کرده است .


ارزش اقتصادی اسانس گل محمدی


دکتر ابراهیم آبادی با بیان این مطلب که ، بسته بندی گل محمدی ایران به دلیل نامناسب بودن آن پاسخگوی نیاز های امروز جهانی نیست . از اسانس گل محمدی به عنوان یکی از محصولات پرارزش آن یاد می کند و توضیح می دهد :

اسانس اول گل محمدی با تقطیر گلبرگ های تازه این گل و ترکیب آن با آب به دست می آید و ازتقطیر دوم ، اسانس غلیظ تری حاصل می شود . همچنین فراورده « کانکریت رز » به روش شیمیایی و با استفاده از حلال هایی نظیر هگزان به وجود می آید ، که برای تولید یک کیلوگرم آن ، به حدود 350 کیلوگرم گلبرگ های تازه گل محمدی نیاز است .

از سوی دیگر « ابسلوت » یا روغن مطلق رز ، مایع ارغوانی رنگ خوشرنگی است ، که از اضمحلال کانکریت رز در اتانل و صاف و تغلیظ آن ، به تولید می رسد . روغن حاصل از گل محمدی به روش سیال فوق بحرانی نیز محصول جدیدی از این گل است ، که علارغم تقاضای بالای جهانی ، متاسفانه در ایران تولید نمی شود .

دانشیار دانشگاه کاشان با اشاره به این که غنچه و گلبرگ های خشک شده گل محمدی فاقد اسانس است و در کشور هایی مانند ژاپن علاقمندان بسیاری دارد و به مصارف آرایشی و بهداشتی می رسد ، می افزاید : در حال حاضر در 12 تا 15 هزار هکتار از اراضی 10 استان کشور حدود 35 هزار تن در سال گل محمدی برداشت و به 10 هزار تن گلاب تبدیل می شود ، که به مصارف داخلی و صادرات می رسد .

وی با یادآوری مصرف گلاب در ایران به عنوان چاشنی و افزودنی های غذایی و این که در هیچ کشوری مثل ایران گلاب تا این اندازه مصارف عمومی ندارد . اضافه می کند : به عنوان مثال برای تولید هر 100 کیلو گرم گز اصفهان 3 تا 4 لیتر گلاب به مصرف می رسد و مصرف اسانس گلاب فقط درمورد یاد شده حدود 600 کیلوگرم در سال است . همچنین در صنعت بستنی ایران ، سالانه 17000 کیلوگرم اسانس گلاب به مصرف می رسد .

دکتر ابراهیم آبادی صنعت شیرینی های سنتی و صنعتی ، برخی نوشیدنی ها و اسپری گلاب برای خوشبو کردن فضای مساجد ، مجالس و منازل را از دیگر مصارف گلاب در ایران ذکر می کند و می افزاید : گلاب خاصیت ضد افسردگی هم دارد و از این رو استفاده از آن در مجالس عزاداری ، توصیه شده است .

لینک دانلود طرح توجیهی احداث مزرعه پرورش گل محمدی سال 98 ، از طریق این صفحه ، در اختیار علاقه مندان قرار میگیرد . لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ، مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین  طرح توجیهی احداث مزرعه پرورش گل محمدی ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار گیرد .


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool