طرح توجیهی گاوداری شیری سال 1400 + pdf + word + آموزش جامع

Milk dairy2

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی احداث گاوداری شیری هلشتاین سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی احداث گاوداری شیری را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

گاوداری از جمله مشاغلی می باشد ، که رو به صنعتی شدن نهاده است . شیر به عنوان مایع گرانبها و ارزشمند ، از بدو تولید بشر ذائقه او را شیرین نموده است و با تامین پروتئین ویتامینه D نقش مهمی در سلامت و رشد و توسعه ابناء بشر داشته است . به همین جهت ، اجرای طرح توجیهی پرورش گاو شیری هلشتاین ، ازجمله اقدامات بشر در زمینه سلامت بوده ، که همچنان در حال توسعه و افزایش می باشد .


فرایند اجرای طرح توجیهی احداث گاوداری شیری


گاو شیری در دوره آبستنی و شیردهی همواره باید از نظر نوع خوراک ، اصطبل بهاربند ، بستر و آبشخور مورد توجه باشد . زیرا در این دوره احتیاج به تغذیه کامل دارد تا مقادیر مواد معدنی ، ویتامین ها برای تولید شیر به حد کمال انجام گیرد .

بستر گاو باید در اصطبل های نیم باز مرتب خشک نگه داشته شده و به خصوص در زمستان که میزان بارندگی و رطوبت و سرما بیشتر است ، نهایت دقت در این مورد به عمل آید . به طوری که لااقل هفته ای دوبار با پوششی از کاه بستر گاو خشک شود . زیرا گاو رطوبت را به خوبی جذب کرده و به گاو کمتر صدمه وارد می شود .

محوطه بهاربند باید پس از بارندگی مرتب پاک شود تا از یخبندان که باعث زمین خوردن گاو می شود ، جلوگیری گردد . محل آبشخور و آخورها هم بهتر است ، دارای سایبان بوده و کناره های آن طوری شیب داشته باشد که ، آب اضافی زودتر به کانال های زیر زمینی هدایت شده و تبدیل به لجنزار نشود .

کف آخور ها قبل از ریختن علوفه باید تمیز شده و توزیع علوفه بطور یکنواخت انجام گردد . مساحت بهاربند تقریبا برای هر گاو بطور متوسط 8 متر و شیب آن از 2 سانت در متر تجاوز نکند .

در تمام مواقع در آبشخور آب تازه که خیلی سرد یا گرم نباشد ، در دسترس گاو قرار گیرد . گاو به طور متوسط در تابستان در حدود 70 تا 80 لیتر و در زمستان در حدود 30 تا 40 لیتر در روز به آب نیاز دارد .

محل تجمع گاو قبل از شیر دوشی باید همه روزه شست شو داده شده و گنجایش تعداد گاو را داشته باشد و دخول به دستگاه های شیر دوشی طوری باشد ، که گاو ها به هم فشار نیاورند ، چون غالب سقط جنین ها در اثر فشار گاو در حین عبور از تنگناهائی که به هم فشار می آورند ، اتفاق می افتد . فواصل شیردوشی هم باید منظم باشد .

گاو ها بهتر است گروه گروه بر اساس مقدار تولید شیر و یا خشک بودن به وسیله نرده هائی در بهاربند از یکدیگر جداشده و خوراکشان با توجه به میزان شیر مطابق فرمول های جداگانه در اختیارشان قرار گیرد .

در موقع خوراک که گاو ها یورش می آورند ، باید دقت کرد که کلیه گاو ها کنار آخور حاضر باشند .

کارگران مسئول باید به خصوص گاو های کم خوراک را مراقبت کرده و جا برای آن ها ایجاد کنند . علوفه گاو در دو وعده صبح و عصر ( 60 درصد عصر ) و کنسانتره هم در دو وعده بطور منظم خورانیده شود و اگر شیردوشی سه مرتبه انجام گیرد ، بهتر است غذا در سه وعده توزیع گردد .

مراقبت از گاو های آبستن در ماه های آخر آبستنی از اهمیت ویژه ای برخورد است . کارگران در هفته آخر آبستن باید علائم نزدیک شدن به زایمان یعنی آماس پستان ، بزرگ شدن لبه های خارجی اعضاء تناسلی و وضع قرار گرفتن دم را زیر نظر داشته و در هفته آخر آبستنی و یا به محض احساس درد های اولیه گاو را به محل زایمان هدایت کنند .

بهترین فصل زایمان از نظر شیر دهی و بالا بودن قیمت آن در بازار در اواخر پائیز می باشد . که به ترتیب زمستان و بعد بهار و تابستان قرار دارد . ولی باید توجه داشت گاو های سنگین وزن و کم شیر بهتر است هرچه زودتر از گله خارج شوند ، زیرا غذای لازم برای نگهداری آن ها به مراتب زیاد تر از گاو های کم وزن و پرشیر می باشد .


تغذیه گاو های پرشیر ، که در روز از شیر آن ها نیم کیلو کره بدست می آید !


از نظر علمی ثابت شده است ، که گاو های پرشیر که روزی نیم کیلو کره از شیر آن ها بدست می آید ، احتیاج بیشتری به غذای کنسانتره دارند . به علاوه گاو شیری به طور طبیعی نیم قسمت جیره غذایی خود را صرف نیروی نگاهدارنده بدن و نیم قسمت دیگر را صرف نیروی فزاینده شیره و چربی می کند و اگر احیانا جیره گاو به سه چهارم تقلیل داده شود ، برای نیروی نگاهدارنده دو سوم از سه چهارم را مصرف خواهد کرد .

اگر جیره روزانه به نصف کاهش یابد تمام آن را برای نیروی نگاهدارنده مصرف کرده و هیچ سهمی برای نیروی فزاینده شیر مصرف نمی شود . همانطور که ذکر شد گاو تا مدتی از ذخیره بدن استفاده کرده و بعدا رکود شیر ولو با غذای کافی پائین می آید .

در گاوداری در ساعات اولیه صبح و ساعات سرد عصر کنترل گاو ها برای فحلی صورت می گرفت .


نکات قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی احداث گاوداری شیری هلشتاین عبارتند از


 • حداقل فاصله تاسیسات دامداری جدید با قریه روستایی باید 200 متر باشد .
 • حداقل فاصله تاسیسات دامداری جدید با شهرک ها و شهر ها و فاصله دو دامپروری یک کیلومتر می باشد .
 • حداقل فاصله تاسیسات دامداری جدید با اتوبان و جاده اصلی 150 متر می باشد .
 • حداقل فاصله تاسیسات دامداری جدید با کارخانجات صنعتی و غذائی 500 متر می باشد .
 • حداقل فاصله تاسیسات دامداری جدید با مرز انتهائی زمین های فرودگاه یک کیلومتر می باشد .
 • حتی المقدور دامداری در سمتی نباشد که باد فضولات گاوداری را به خانه های روستایی و شهرک ها انتقال دهد .
 • از تجمع انواع دام های دیگر در گاوداری باید خودداری شود .
 • دامداری ها باید مجهز به لوازم سم پاشی و ضدعفونی و وسائل ایمنی کامل و وسائل آتش نشانی باشند .
 • ساختن حوضچه ضدعفونی در جلو درب ورودی و مدخل اصطبل ها ضروری است .
 • محل مناسب برای جمع آوری و انباشته کردن کود تهیه شود و حتی المقدور زودتر به خارج حمل شود .
 • نصب کوره لاشه سوز در اماکنی که حفر چاه برای فضولات امکان ندارد ضروری است .
 • انداختن لاشه و سایر فضولات در کنار جاده ها اکیدا ممنوع است .
 • فاضلاب دامداری ها بهتر است ضدعفونی شده و به زمین زراعی از زیرزمین منتقل شود .
 • از ایاب و ذهاب اشخاص متفرقه جلوگیری شود .
 • کارگران دامداری باید گواهی بهداشتی داشته باشند .
 • محل تلف شدن باید فورا ضدعفونی و لاشه در چاه یا کروه لاشه سوز انداخته شود .
 • ساختن محل کوچک جداگانه ای بنام بیمارستان در گاوداری های بزرگ ضروری است .

سم تراشی ، یکی از مراحل مهم پس از اجرای طرح توجیهی پرورش گاو شیری هلشتاین !

با رشد سم ها و کج و معجوج شدن آن مخصوصا در فصل زمستان ، گاو شیری دچار ناراحتی شده و هم در راه رفتن احساس نارحتی کرده و هم میزان تولید شیر روزانه آن به طور قابل توجهی کاهش می یابد . همچنین درصورتی که دراز شدن سم به صورت غیر طبیعی درآید ، کم کم کف سم جلو افتاده و دام روی قسمت مفاصل و استخوان های قسمت بندهای استخوانی راه می رود و در اینصورت بافت های پوششی و مفاصل و استخوان های سم آب دیده و عوارض حاصله ممکن است ، منجر به افتادن سم شده و یا دکتر دامپزشک برای اصلاح سم و رفع عفونت ، مجبور به قطع قسمتی از آن گردد .

علی هذا توصیه می شود ، که در گاوداری ها مخصوصا گاوداری های بزرگ ، یک نفر کارگر ورزیده برای مراقبت سم ها اختصاص داده شده و با سم تراش و پنس های مربوطه ، قبل از این که دراز شدن سم به مراحل خطرناک برسد ، سم ها را تراش داده و اگر در کف سم میخ یا ریگ یا عفونت وجود دارد ، با نظر دکتر دامپزشک ، به مداوای آن مشغول شود . ضمنا از وجود نعل بند های حرفه ای هم در مواقع لازم می توان استفاده کرد .


خسارات بیماری سم در گاوداری

به طور کلی خسارات اقتصادی ناشی از بیماری های سم در گاوداری ها را می توان به 4 گروه تقسیم کرد ، که عبارتند از :

 • کاهش میزان تولید شیر
 • از دست رفتن گوشت بدن و کاهش وزن
 • تبدیل پیش از موقع دام سالم و پرمحصول به دام وازده و کم محصول
 • افزایش مقدار هزینه های درمانی
 • صرف نظر از خسارات یاد شده که معمولا در دام ماده بیشتر دیده می شود ، خسارات ناشی از عقیمی موقت نیز وجود دارد .
 • لینک دانلود طرح توجیهی احداث گاوداری شیری سال 98 ، از طریق این صفحه ، در اختیار علاقه مندان قرار میگیرد . لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ، مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین  طرح توجیهی احداث گاوداری شیری هلشتاین ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

  کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار گیرد .

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.