طرح توجیهی پرورش و سم گیری از عقرب سال 1400 + pdf + word

Scorpion breeding

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی پرورش و سم گیری از عقرب و فرآوری سم عقرب برای سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی پرورش و سم گیری از عقرب را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

سم عقرب جز گرانقیمت ترین مایعات دنیا محسوب می گردد و دارای مصارف كاربردی بسیار زیادی در صنعت داروسازی ، پزشكی، كشاورزی و... می باشد .


معرفی طرح توجیهی مزرعه پرورش و سم گیری از عقرب و فراوری سم عقرب


عقرب ها انواع متنوعی دارند كه در اندازه های كوچك و بزرگ موجود هستند و تنها موجوداتی هستند که اشعه رادیواکتیو روی آنها اثر ندارد و میتوانند از تشعشعات هسته ای هم جان سالم به در ببرند . خطرناك ترین نوع عقرب ها در ایران زندگی میكنند و مركز عقرب پرور ایران را می توان استان خوزستان دانست .

این جانور بیابانی دارای سم بسیار مهلك و كشنده ای در قسمت انتهای بدن یعنی دم خودش هست ، كه سوای خطرات جانی و مرگبار ، در صورت استفاده درست از سم عقرب، میشه جون بسیاری از آدمها رو هم نجات داد. چرا كه این سم كشنده مصارف دارویی داشته و برای تسكین درد و از بین برنده انواع عفونت ها كاربرد دارد.

همچنین در كشورهای شرقی مثل چین، عقرب سرخ شده یا كبابی از تنوع های غذایی به شمار میره و مشتریان بسیار زیادی هم داره. چینی ها معتقدن خوردن عقرب میتونه بدن رو در مقابل بسیاری از بیماریها مصون نگه داره و همچنین باعث افزایش طول عمر و عقب افتادن پیری میشه.

البته هر عقربی خوراكی نیست و باید از قبل توسط مراجع زیربط تأیید شده باشه. همچنین سم عقرب ها باید قبل از مصرف از بدنش استخراج بشه و عده سم ساز هم خارج شده باشه.


گونه های مختلف عقرب


در میان عقرب ها نوعی عقرب قرمز هندی كشنده ترین گونه می باشد ، كه میزان كشندگی آن در ایالت های هند بین ٤٠ تا ٣٠ درصد گزارش شده است.

كژدم گونه های زیادی دارد كه در ایران دو گونه ایرانوس و خوزستانوس در ایران كشف و نام عقرب ایرانی به ثبت رسیده اند.در ایران سه گونه كژدم خطرناك وجود دارد ، كه گزارش هایی از مرگ براثر گزش آنها وجود دارد:

1. همی سكورپیوس لپتوروس :

عقربی زرد رنگ و كوچك است. نرها دمی بلند دارند. این عقرب در نواحی جنوبی و جنوب غربی بسیار فراوان است و در خوزستان به آن « گادیم » می گویند.

2. كمپسوبوتوس ماتهیزنی :

دارای اندازه ای بسیار كوچك و بدنی باریك به رنگ زرد یا آجری است. این گونه هم در نواحی جنوبی به ویژه در خوزستان فراوان است. سم این دو گونه عقرب میتواند گلبول های قرمز خون را تخریب كند.

3. آندركتونوس كراسیكودا :

جثه ای درشت تر از دو گونه قبلی دارد و رنگ آن سیاه یا قهوه ای تیره است. این گونه در بیشتر نقاط ایران پراكندگی دارد.


مزایای اجرای طرح توجیهی پرورش و سم گیری از عقرب و فراوری سم عقرب


  • در حال حاظر پرورش عقرب بسیار نوپا است و هنوز اشباع نشده است.
  • عقرب موجود بسیار مقاومی است و تلفات كمی دارد.
  • زهر آن گرانقیمت ترین مایع دنیاست.
  • نیاز به مكان كوچكی دارد.
  • هزینه زیادی ندارد و فقط كمی صبر می خواهد.
  • نیاز به رسیدگی دائم ندارد (تنها روزی 2 ساعت)

scorpion farming


روش های سم گیری از عقرب در اجرای طرح توجیهی پرورش و سم گیری عقرب


  • روش شوک الکتریک
  • روش سایش غدد

نحوه نگهداری سم عقرب در اجرای طرح توجیهی پروش و سم گیری عقرب


سم های حاصل در شیشه های دربسته و در محلی خشک و تاریک نگهداری میشود. 2 الی 4 درجه سانتیگراد، درجه حرارت مناسبی برای نگهداری طولانی سم است. سمگیری باید از گونه و در صورت امکان از زیرگونه های یکسان، که همگی متعلق به یک جمعیت و یک ناحیه باشند انجام شود.


خصوصیات سم تولید شده با اجرای طرح توجیهی پروش و سم گیری عقرب


سم عقرب ، ماده ای است پروتئینی ، در حالت تازگی و خلوص ، شفاف و بیرنگ و با PH برابر خنثی تا قلیایی است . پودر آن سفید تا کرم روشن و کریستال آن زرد رنگ است .


برای سم گیری عقرب و اجرای طرح توجیهی پرورش و سم گیری عقرب ، چه ولتاژی مناسب است ؟


مقدار ولتاژ و فرکانس لازم برای تحریک الکتریکی بسته به نوع عقرب متفاوت است . معمولاً ولتاژهای 6 تا 10 ولت قادر است سم خالص به صورت شفاف بدست بدهد . در ولتاژهای بالاتر ، امکان ترشح مخاط افزایش می یابد .


کاربرد های سم عقرب


همان طور كه برخی دانشمندان برای شناسایی و بررسی پپتیدهای سمی در نیش عقرب تحقیق می كنند، دیگر محققان، در جستجوی راه هایی برای استفاده از این سموم در جهت خدمت بیشتر به بشر هستند. یكی از موثرترین كاربردهای سم عقرب در جهت نابودی حشرات و آفات در بخش كشاورزی است.

این امر منجر به كاهش استفاده از مواد شیمیایی در روش های سنتی می شود ، كه براحتی می تواند به حفظ محیط زیست و تعادل اكوسیستم و پایداری حیات كمك كند. از سوی دیگر مطالعات نشان داده این سم در طبیعت تجزیه خواهد شد، بنابراین منجر به تغییر ساختار آب و خاك نشده و نمی تواند به بدن حیوانات و انسان ها راه یابد.

تحقیقات نشان داد این سم به عنوان یك آفت كش پتانسیل بالایی دارد. هر تركیب سمی پپتیدی درون زهر دارای میلیون ها سال تجربه برای نابودی حشراتی خاص بوده و ممكن است ، آن زهر برای انسان بی خطر باشد، چرا كه برای نابودی یك حشره خاص در طبیعت سازگار شده است.

از این رو دانشمندان با رمزگشایی این سموم توانستند برخی نسخه هایی را بسازند ، كه مانند نمونه اصل عمل كند، اما هنوز چالش های فراوانی در رابطه با توزیع این سموم میان گیاهان و شناخت بیشتر كاربردهای این سموم در بخش كشاورزی وجود دارد.

سم موجود در نیش عقرب می تواند به سلامت افراد و بهبود زخم آنها كمك كند. بعضی از سم های تولید شده توسط عقرب تنها روی سلول های پستانداران موثر است ، كه احتمالا نوعی مكانیسم دفاعی بوده و می تواند روی انسان نیز موثر باشد.

بررسی ها نشان می دهد، این سم می تواند تركیبات سمی سلول ها را از بین ببرد. به این ترتیب پپتیدی كه از زهر عقرب استخراج می شود، برای هدف گیری، درمان و مهار سلول های سرطانی قابل استفاده است.

پژوهشگران اعلام كردند همچنین سم عقرب می تواند جایگزین مناسبی برای داروهای مسكن قوی به منظور كاهش درد بیماران باشد، تحقیقات دانشمندان درخصوص شیوه های نوین ابداع داروهای مسكن جدید با منشأ تركیبات طبیعی، نشان داد مواد سمی پپتیدی موجود در سم نیش عقرب، در دستگاه عصبی و ماهیچه ای واكنش نشان می دهد.

هم اكنون محققان در حال بررسی نحوه تعامل سم عقرب در سطح مولكولی هستند و می كوشند از این طریق مسكن هایی ابداع كنند كه همانند تركیبات طبیعی سم عقرب عمل می كنند.

هدف از این تحقیقات تولید داروهایی با منشأ طبیعی و بدون استفاده از تركیبات مصنوعی به منظور كاهش عوارض جانبی آنها در میان بیماران است كه نیش عقرب برای ساخت این تركیبات دارای پتانسیل بالایی بوده، اما هنوز بسیار ناشناخته است .


مجوز های مورد نیاز جهت اجرای طرح توجیهی مزرعه پرورش و سم گیری از عقرب و فراوری سم عقرب

برای كسب مجوز لازم جهت پرورش عقرب در ایران مهمترین مسأله دارا بودن شرایط محیطی مناسب است . برای پرورش عقرب لازم است که زمینی بیابانی و محصور شده در فاصله حداقل 10 كیلومتری از اولین آبادی این مكان آماده شود .

سپس با تهیه و ارائه طرح توجیهی پرورش عقرب به مراجع ذیصلاح امكانسنجی پرورش عقرب توسط كارشناسان اداره كشاورزی، شبكه بهداشت، محیط زیست و دیگر ادارات مربوطه انجام می شود .

باید توجه داشته باشید كه به دلیل خطرناك بودن عقرب، حساسیت های بسیار زیادی روی پرورش این گونه جانوری انجام میشود. بنابراین باید خودتان را برای طی یك پروسه طولانی مدت برای دریافت مجوز پرورش عقرب آماده كنید.


شرایط پرورش عقرب ، جهت اجرای طرح توجیهی پرورش عقرب و فراوری سم عقرب

عقرب باید در محلی سر پوشیده نگهداری بشه. به این صورت كه یك تانك كوچك رو در نظر بگیر قسمت پاینی تاك باید با شن پر بشه، شن بیابانی یا ساحلی بسیار مناسبه. این تانك باید دارای تهویه های مناسبی باشه و همچنین مواردی مثل كنده درخت و ظرف آب كم عمق نیز لازمه. نوردهی آنچنانی لازم نیست.

اما توجه داشته باش كه عقرب از كوچكترین سوراخی ممكنه به بیرون راه پیدا كنه. بنابراین وجود توری های ریز در مسیر تهویه بسیار ضروریه.

برای تغذیه عقربها میتونی از كرم خاكی یا جیرجیرك استفاده كنی، البته چون بحث پرورش عقرب و بهره برداری از اون هست، لازمه كه مواد تقویتی مربوطه تهیه و به همراه كرم و جیرجیرك به عقربها داده بشه. هفته چندبار تغذیه لازمه و آب خوردن هم می بایست هر روز تعویض بشه.

لینک دانلود طرح توجیهی مزرعه پرورش عقرب و سم گیری از عقرب  از طریق این صفحه ، در اختیار علاقه مندان قرار میگیرد . لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 99 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .

درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ، مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین  طرح توجیهی مزرعه پرورش و سم گیری از عقرب ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

 کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار گیرد .

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.