جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود طرح های توجیهی صنعتی و معدنی کاملترطرح های توجیهی صنایع غذاییطرح توجیهی تولید و بسته بندی کمپوت میوه سال 1400 + pdf + word
طرح توجیهی ساخت سیلوهای فلزی نگهداری گندم سال 1400 + pdf و word - 4.3 out of 5 based on 6 votes
امتیاز کاربر:  / 6
ضعیفعالی 

Wheat storage silo

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی ساخت سیلوهای فلزی نگهداری گندم سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی ساخت سیلوهای فلزی نگهداری گندم را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

احداث سیلوهای ذخیره سازی گندم منافع بسیاری از جمله بهبود ترکیبات دانه ، کاهش ضایعات گندم و نان ، جلوگیری از آفات و ضایعات وارده در فضای باز و غیر بهداشتی در برخواهد داشت . لذا مدیریت صحیح اقتصاد گندم ایجاب می نماید ، برای حصول صرفه جویی فوق الذکر در اقتصاد کشور و ایجاد امنیت اقتصادی و اجتماعی تولید و مصرف ، نسبت به احداث سیلوهای استاندارد ذخیره سازی ، در مناطقی که دارای توجیه اقتصادی کافی و مناسبی باشد ، اقدام نمود .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی ساخت سیلوهای فلزی نگهداری گندم


گندم حیاتی ترین و موثرترین محصول غذایی دنیا به حساب می آید و علیرغم اینکه طی نیمه دوم قرن گذشته تا بحال ( پس از جنگ جهانی دوم ) تولید گندم بیش از سه برابر شده است ، ولی با توجه به رشد روز افزون جمعیت دنیا ، اکثر کشورهای جهان وارد کننده گندم می باشند .

در کشور ما گندم یک محصول استراتژیک به حساب می آید ، زیرا اصلی ترین ماده غذایی مردم است و علیرغم این که در طی سال های گذشته با مدیریت صحیح و علمی در راستای تولید ، کشورمان به خود کفائی رسیده است ، اما حفظ این جایگاه ویژه ( با توجه به احتمال نوسانات تولید گندم ) نیاز به هماهنگی بین وجود امکانات ذخیره سازی گندم و تولید آن را بیشتر از گذشته نمایان می سازد .

ذخیره سازی غلات بویژه گندم در طول تاریخ همیشه در ارتباط با تأمین امنیت غذایی مردم از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است . لزوم اجتناب ناپذیر این امر بیشتر به جهت برداشت غلات در مدت زمان کوتاه ( حدود سه الی چهار ماه ) و مصرف آن در یک دوره طولانی می باشد .

با افزایش تصاعدی جمعیت و تمرکز مراکز تولید و مصرف غلات ، حمل و نقل آن از محل تولید به پایانه مصرف نیز بعنوان یک موضوع مهم مورد توجه است . امروزه در تمامی کشورهای توسعه یافته نیاز به تولید و ذخیره سازی غلات و استاندارد به هنگام آن از ضروریات اولیه می باشد .

تحقیقات کارشناسی نشان داده است ، احداث سیلوهای ذخیره سازی گندم منافع بسیاری از جمله بهبود ترکیبات دانه ، کاهش ضایعات گندم و نان ، ایجاد امکان اختلاط گونه های مختلف گندم جهت حصول پروتئین مناسب و بهینه ، جلوگیری از آفات و ضایعات وارده در فضای باز و غیر بهداشتی ، کاهش هزینه های زیاد حمل و نقل مضاعف گندم ، کاهش هزینه های تخلیه ، بارگیری ، نگهداری و بهره برداری در سیلوها و غیره در بر خواهد داشت .

لذا مدیریت صحیح اقتصاد گندم ایجاب می نماید ، برای حصول صرفه جویی فوق الذکر در اقتصاد کشور و ایجاد امنیت اقتصادی و اجتماعی تولید و مصرف ( با توجه به این نکته که ایجاد فضای ذخیره سازی استاندارد موجب استفاده مطلوب از نوسانات قیمت گندم در بازارهای جهانی خواهد گردید ) ، نسبت به احداث سیلوهای استاندارد ذخیره سازی در مناطقی که دارای توجیه اقتصادی کافی و مناسبی باشد ، اقدام نمود .

لذا به نظر می رسد برای ایجاد فضای ذخیره سازی استاندارد ، بر اساس آخرین دانش روز باید برنامه های زیربنائی و هدفمند تدوین شود ، تا بتوان در اولین فرصت به ظرفیت مطلوب ذخیره سازی گندم برسیم . این موضوع توسط کشورهای پیشرفته دنیا کاملاً رعایت شده و بعنوان مثال آمریکا فضائی معادل دو سال ذخیره سازی در اختیار دارد ، در صورتی که کشورهای آفریقائی فضای بیشتر از چند روز ذخیره سازی در اختیار ندارند و در اغلب کشورهای فقیر مقدار زیادی گندم ، هر سال به علت نداشتن تاسیسات ذخیرهای استاندارد و تجهیزات مورد لزوم در مراحل تولید تا مصرف از بین رفته و باعث تلف شدن عده زیادی به علت نداشتن مواد غذائی می گردد .

پس از پایان جنگ تحمیلی که دولت فرصت صرف کردن هزینه بیشتر جهت آبادانی کشور را پیدا کرد ، سرمایه گذاری عمده ای در زمینه احداث تاسیسات ذخیره سازی گندم ، با توجه به امکانات کشور در آن مقطع انجام گرفت و در طی آن تاسیسات ذخیره سازی گندم در انواع مختلف آن ساخته و مورد بهره برداری قرار گرفت .

در سیاست گذاری های این دوران به سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی توجه ویژه ای معطوف گردید و در زمینه های مختلف صنعتی و کشاورزی امکان استفاده از سرمایه های بخش های غیر دولتی به وجود آمد . خوشبختانه دولت جدید نیز در راستای تحقق اهداف چشم انداز بیست ساله کشور اقدام به آزاد سازی خرید و فروش گندم نموده است و تولید و فروش گندم و محصولات آن را از انحصار کامل دولت خارج کرده است .

لذا با عنایت به آنچه در پیش از این آمده است ، بهترین زمان ممکن برای حرکت بخش خصوصی در چرخه تولید نان بوجود آمده است ، علی الخصوص که در شرکت مادر تخصصی دولتی ایران که متولی تولید نان در کشور است ، امکانات ویژه ای لحاظ گردیده است ، تا استقبال بخش خصوصی در ساخت تاسیسات ذخیره سازی استاندارد گندم بوجود آید و در همین جهت هم اکنون شرکت مذکور اقدام به صدور مجوز احداث تاسیسات ذخیره سازی گندم استاندارد ، در حدود 15 میلیون تن و کارخانجات آرد در حدود 16000 تن در روز در نقاط مختلف کشور نموده است .

معرفی انواع تاسیسات ذخیره سازی گندم در این قسمت سعی شده است ، ضمن اعلام روش های ذخیره سازی متداول گندم ، مختصر توضیحی نیز راجع به آنها داده شود . این روش ها در کشورهای مختلف متفاوت هستند و هر کشوری با توجه به سطح دانش فنی ، توان اقتصادی ، میزان جمعیت و موقعیت جغرافیائی ، سطح زیر کشت و میزان مصرف خود سعی می کند ، بهترین روش ذخیره سازی را به انجام رساند .

سیلوهای عمودی بتنی سیلوهای عمودی بتنی حدوداً از ابتدای قرن گذشته در دنیا و به موازات پیشرفت تکنولوژی متداول شده است و در کشور ما نیز نزدیک به هفتاد سال قدمت دارد .

سیلوهای بتنی را می توان مطمئن ترین ، مستحکم ترین ولی پرهزینه ترین روش نگهداری غلات به حساب آورد . ظرفیت این سیلوها متفاوت می باشند و در گذشته ، با توجه به جمعیت کمتر شهرها و همچنین کمتر بودن وسائل و امکانات حمل و نقل ، معمولاً سیلوها را با ظرفیت کوچک ( پنج تا بیست هزار تن ) احداث می نمودند .

اما امروزه با توجه به تراکم جمعیت در شهرها و سهولت حمل و نقل ، سیلوهای با ظرفیت بالاتر توجیه پیدا کرده اند ، مانند سیلوی 120 هزار تنی صوفیان تبریز و 110 هزار تنی قم . ظرفیت کندوها در سیلوهای مختلف کشور ما از حدود 300 تن تا بیش از 3000 تن متغیر است . البته ظرفیت مورد نیاز سیلو با توجه به وضعیت اقلیمی منطقه ( از نظر جمعیت و آب و هوا ) ، وضعیت مشخصات فیزیکی خاك محل مورد نظر ، بررسی های اقتصادی و فنی از نظر مسائل سازهای و ماشین آلاتی و محدودیت های مربوط به شکل ، اندازه و عوارض زمین تعیین می گردد .

لذا ساخت این سیلوها که معمولاً با بتن مسلح اجرا می گردد ، نیاز به سرمایه گذاری زیاد دارد و باید در مناطقی که نیاز به ذخیره سازی بلند مدت گندم وجود دارد ، احداث گردند . در سیلوهای بتنی ضمن وجود امکان اختلاط گندم ، کنترل درجه حرارت و رطوبت گندم ، کنترل و مبارزه با آفات انباری و همچنین عملیات بوجاری صورت می پذیرد . سیلوهای عمودی فلزی یکی دیگر از روش های استاندارد ذخیره سازی غلات ، که با توجه به پیشرفت صنعت فولاد سازی در دنیا بسیار متداول گردید ، سیلوهای فلزی است .

ظرفیت کندوهای این سیلوها می تواند از ظرفیت بسیار کوچک تا بسیار بزرگ در حدود 10000 تن در نظر گرفته شود ، اما معمولاً آنها را در کندوهای با ظرفیت حدود 5 تا 7 هزار تن می سازند ، که این امر با توجه به مشخصات ذکر شده در مورد سیلوهای بتنی انتخاب می گردد . اجرای سیلوهای فلزی که از قطعات پیش ساخته تشکیل شده اند ، محتاج نقشه های اجرایی بسیار ساده و مدیریت اجرایی آسان است . سیلوهای فلزی همانند سیلوهای بتنی دارای امکان اختلاط گندم ، کنترل حرارت و رطوبت گندم ، کنترل و مبارزه با آفات انباری و همچنین عملیات بوجاری می باشد .

انبارهای مکانیزه یکی از روش های دیگر ذخیره سازی چند منظوره غلات که در بعضی از کشورهای دنیا مورد بهره برداری قرار گرفته است ، استفاده از انبارهای مکانیزه است . اکثر انبارهای مورد بهره برداری در کشور بصورت نیمه مکانیزه بوده ، که این امر بعلت کاهش هزینه های ساخت در مقایسه با سیلوهای بتنی انجام گرفته است . مسائل و مشکلات ایجاد سیستم اختلاط گندم و کنترل گرد و غبار ناشی از تخلیه گندم در این تاسیسات و عدم بسته بودن فضای نگهداری گندم برای مبارزه با آفات انباری از جمله نارسائی های این روش ذخیره سازی می باشد .

انبارهای ساده یکی از روش های ابتدایی و غیر استاندارد نگهداری غلات در گذشته استفاده از انبارهای ساده است ، که در کشور ما از سال 1347تا بحال و به علت عدم دسترسی به تاسیسات استاندارد ذخیره سازی گندم مورد استفاده قرار گرفته است . در این انبارها گندم را بصورت فله و یا کیسه ذخیره می نمایند .

از آنجائی که میزان ذخیره سازی گندم در انبارهای ساده بسیار کمتر از انواع دیگر است و علاوه بر آن به علت عدم امکان اختلاط گندم ، عدم امکان حفظ پارامترهای کیفی گندم ، فضای غیر بهداشتی و هزینه های بالای تخلیه و بارگیری ، نگهداری و بهره برداری و وجود ضایعات گندم ، احداث این نوع انبارها توجیه فنی و اقتصادی ندارند .

انبار روباز این روش به جهت دپوی موقت گندم و بعلت کمبود فضای ذخیره سازی استاندارد گندم در کشور ما صورت می گیرد . در صورتی که رطوبت در خارج از حد متعارف و معمول باشد ، گندم ذخیره سازی در معرض خطر رشد و نمو قارچ قرار گرفته و با توجه به اینکه عملیات جداسازی گرد و غبار و همچنین کنترل درجه حرارت در این انبارها انجام نمی گیرد ، باعث فساد و ضایعات گندم خواهد شد .

عدم امکان اختلاط گندم ، محدودیت کنترل پارامترهای کمی و کیفی گندم ، آسیب پذیری نسبتاً بالا در مقابل شرایط جوی ، عدم امکان کنترل آلودگی ها و آفات انباری ، عدم امکان بوجاری و هوادهی از جمله نارسائی های عمده این روش نگهداری می باشد .


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی ساخت سیلوهای فلزی نگهداری گندم


کشورهای عمده تولید کننده :

کلیه کشورهای صنعتی جهان تولید کننده سیلوهای فلزی گندم می باشند ، ولی در این میان کشورهای آمریکا ، فرانسه ، روسیه ، استرالیا ، چین ، برزیل ، اتریش و آلمان از جمله کشورهای برتر و صاحب نام در این صنعت بشمار می آیند .

کشورهای عمده مصرف کننده :

کلیه کشورهای جهان مصرف کننده محصول مورد بررسی این طرح هستند .


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی ساخت سیلوهای فلزی نگهداری گندم


طبق بررسی های انجام شده ، شرایط خاصی برای واردات سیلوهای فلزی لحاظ نشده است .

مقوله صادرات در امر سیلوهای فلزی را می توان در دو نگاه جداگانه مورد بررسی قرار داد .

الف - صادرات خدمات نگهداری گندم در حال حاضرخدمات نگهداری گندم بدین صورت است ، که دولت در زمان برداشت گندم اقدام به خرید آن نموده و سپس گندم را برای نگهداری به سیلوها منتقل می نماید . بنابراین دولت گندم خود را به صورت امانت نزد سیلوداران ( که در حال حاضر بخش عمده آنها متعلق به خود دولت است ) نگهداری نموده و ماهانه حق الجاره بابت آن پرداخت می نمایند . لذا مشتری سیلوها را می توان دولت معرفی نمود .

از طرف دیگر در حال حاضر کسب و کار گندم و آرد در کشور در حال آزاد شدن است و لذا انتظار می رود که در آینده نزدیک ، بخش خصوصی نیز در امر سیلوداری وارد گردد . بنابراین با توجه بر آن مقوله صادرات در خصوص خدمات سیلوها امکان پذیر نمی باشد . ( معمولاً مشتری خارجی اجناس خود را در سیلو های خارج کشور خود قرار نمی دهد) .

ب - صادرات تجهیزات سیلو و یا صدور خدمات احداث سیلو در این حالت صادر کننده اقدام به تولید و نصب سیلو در خارج از کشور کشور برای مشتریان خارجی می نماید . لذا در این مورد باید گفت که از نقطه نظر مقررات وزارت بازرگانی ، برای صادرات این نوع خدمات فنی و مهندسی هیچگونه شرا یط و محدودیتی وجود ندارد .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی ساخت سیلوهای فلزی نگهداری گندم


در کشور ما گندم یک محصول کاملا استراتژیک به حساب می آید ، زیرا اصلی ترین ماده غذایی مردم به شمار می آید . این محصول یکی از محصولات کشاورزی می باشد و همانند سایر محصولات کشاورزی ، تنها در فصول خاصی از سال برداشت می گردد و این در حالی است که مصرف آن در کل طول سال انجام می پذیرد .

لذا ذخیره سازی آن امری اجتناب ناپذیر می باشد . ذخیره سازی گندم در طول تاریخ همیشه در ارتباط با تأمین امنیت غذایی مردم از اهمیت ویژهای برخوردار بوده است .


فرایند اجرای این طرح توجیهی ساخت سیلوهای فلزی نگهداری گندم

از آنجائی که اطلاعات مستندی در خصوص سیلوهای فلزی نگهداری گندم وجود ندارد ، لذا با توجه بر آن نمی توان در روند تولید واقعی ( ظرفیت ) آنها نیز اظهار نظر کرد . بررسی سطح تکنولوژی تولید در واحدهای فعال سیلوهای فلزی از تکنولوژی بالایی برخوردار می باشند و لذا این تکنولوژی با استفاده از اطلاعات عملی کشورهای اروپایی در ایران در حال اجرا می باشد .

لذا بخش عمده شرکت های فعال در این صنعت از تکنولوژی فوق استفاده می نمایند . لازم به ذکر است که در قسمت های آتی شرح لازم در مورد تکنولوژی ساخت این نوع سیلو ها ارائه خواهد گردید .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی ساخت سیلوهای فلزی نگهداری گندم

• گیوتین برش ورق
• پرس فرم دهی
• نقاله های انتقال مواد
• ماشین تراش
• ماشین رول فرمینگ
• دستگاه جوش برق
• ماشین مته
• ماشین سنگ
• تجهیزات رنگ آمیزی
• تجهیزات پولیشینگ
• سایر تجهیزات عمومی
• تجهیزات آزمایشگاهی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه ساخت سیلو های فلزی ذخیره گندم

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی ساخت سیلوهای فلزی نگهداری گندم ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم  کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool