جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود طرح های توجیهی صنعتی و معدنی کاملترطرح های توجیهی صنایع تجهیزاتیطرح توجیهی تولید شیرآلات فشار قوی سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )
طرح توجیهی تولید سوسیس و کالباس سال 1402 + pdf + word - 2.5 out of 5 based on 4 votes
امتیاز کاربر:  / 4
ضعیفعالی 

Sausages 14

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید سوسیس و کالباس سال 1402 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید سوسیس و کالباس را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

فرآورده های گوشتی از جمله سوسیس ها و کالباس که از انواع گوشت هستند ، منابع غذایی لذیذی به شمار می آیند ، که ضمن اینکه هر انسانی را از گرسنگی نجات می دهند ، باعث رشد جسمی و مغزی نیز می گردند . چرا که مقدار پروتئین های حیوانی ، اسید های آمینه ضروری و مناسب در آنها به اندازه کافی بالا می باشد و می تواند منبع غذایی خوبی در رژیم غذایی یک فرد باشد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید سوسیس و کالباس


Packing sausage and sausage

فرآورده های گوشتی از جمله سوسیس ها و کالباس هایی نیز که از انواع گوشت هستند ، منابع غذایی لذیذی به شمار می آیند که ضمن اینکه هر انسانی را از گرسنگی نجات می دهد باعث رشد جسمی و مغزی نیز می گردد .

چرا که مقدار پروتئین های حیوانی ، اسید های آمینه ضروری و مناسب در آنها به اندازه کافی بالا می باشد و می تواند منبع غذایی خوبی در رژیم غذایی یک فرد باشد . از طرفی با توجه به روند صنعتی شدن جامعه و افزایش تمایل افراد به استفاده از غذاهای نیمه آماده و سریع ( به دلیل وقت کم ) ، مصرف این نوع فرآورده های گوشتی نیز روز به روز بیشتر می شود ، سوسیون ها ( Sausages ) که در ایران به سوسیس و کالباس مرسوم است به فرآورده های گوشتی اطلاق می شود که حاوی نمک و چاشنی ها ( Seasoning ) باشند .

سوسیون از کلمه لاتین سالسوس ( Salsus ) به معنی نمک گرفته شده است . سوسیس و کالباس عبارت است از مخلوطی پایدار حاصل از گوشت یک یا چندین حیوان حلال گوشت که همراه با مواد دیگری در داخل پوشش های طبیعی و یا مصنوعی در شرایط مناسب پر شده و پس از طی فرآیند حرارتی مناسب و سایر فرآیندها برای مصرف آماده می گردد ولی در هر حال عمده ترین جزء پروتیئن به کار رفته در تولید سوسیس و کالباس گوشت می باشد .


طبقه بندی انواع سوسیس و کالباس


Sausages 6

در یک تقسیم بندی سوسیون ( سوسیس و کالباس ) را به دو رده تقسیم بندی می کنند :

1. نوع چرخ شده با بافت درشت
2. فرآورده های با بافت امولسیون دار

در ایران به فرآورده های با قطر بزرگ کالباس و با قطر کوچک سوسیس گفته می شود . سوسیس و کالباس نوع بافت درشت دارای ذرات گوشت هستند که فشرده نمی باشد و در سوسیس و کالباس با بافت امولسیون شده چربی از طریق اجزائ گوشت امولسیفیه و مستحکم می گردد .

هر دو نوع اینها قابل سرد شدن ، عمل آمدن ، پختن ، خشک شدن ، یخ زدن یا دودی کردن می باشد . هر دو نوع محصول را می توان با دستگاههای یکسانی تولید نمود و تنها مسئله ای که باعث تفاوت در توده ساختمانی آنها می شود مربوط است به شیوه های فرآوری آنها .

از لحاظ تنوع فرمولاسیون نیز انواع مختلف سوسیس و کالباس می تواند تولید شود . ( سوسیس آلمانی و لیونر ، مارتادلا ، خشک و ... ) در حال حاضر ملاک و شاخص برای بررسی کیفیت این کالا فرمول ستاد بسیج اقتصادی کشور می باشد .


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید تولید سوسیس و کالباس


شرایط واردات محصول

حقوق پایه ، طبق ماده (2) قانون ( موسوم به قانون تجمیع عوارض مصوب 2/11/1381 ) اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، حقوق گمرکی ، مالیات ، حق ثبت سفارش کالا ، انواع عوارض و سایر وجوه دریافتی از کالاهای وارداتی تجمیع گردیده است و معادل 4% ارزش گمرکی کالاها تعیین می شود .

به مجموع این دریافتی و سود بازرگانی که طبق قوانین مربوطه توسط هیأت وزیران تعیین می شود ، حقوق ورودی اطلاق می شود .


فرایند تولید سوسیس و کالباس

Sausages 222

1 – انبار مواد اولیه
2- انتخاب مواد اولیه فرآیند – عمل آوری آنها – توزین
3- خرد کردن
4 - مخلوط کردن
5 - امولسیفیه کردن
6 - پر کردن در لفاف + گره زدن + آویزان کردن
7 - دود دادن + پختن
8 - سرد کردن
9 - پوست گیری و اسلایس
10 - بسته بندی
11 - انبار محصول

مراحل فرآیند تولید سوسیس و کالباس به شرح زیر می باشد :

آماده سازی گوشت

این آماده س ازی در واقع چرخ کردن گوشت می باشد . اگر گوشت منجمد باشد ابتدا دیفراست شده و سپس قسمت های زائد نظیر استخوان . غضروف و ... از آن جدا می گردد و سپس گوشت های قطعه قطعه شده توسط چرخ گوشت ریز می گردد . اگر گوشت لاشه تازه باشد توسط گیوتین خرد شده و سپس به وسیله چرخ گوشت چرخ می گردد . علت این کار یکنواخت ساختن بافت چربی و گوشت و ریز کردن قطعات می باشد .

توزین مواد اولیه

طبق فرمولاسیون واحد مقدار گوشت چرخ شده، مواد پرکننده، اتصال دهنده ، ادویه جات و چاشنی ها دقیقاً وزن می گردد و آماده اختلاط می گردد.

اختلاط

در دستگاه میکسر عمل مخلوط کردن صورت گرفته و ذرات گوشت و چربی به طور یکنواخت می گردد . با این میکسر سوسیس و کالباس هایی با بافت درشت تولید می شود .

کاتر

در دستگاه کاتر مواد افزودنی لازم به منظور به دست آوردن بافت و یکنواختی ترکیب محصول به گوشت اضافه می گردد . در این مرحله سوسیس بافت مناسب و چسبنده ای به خود گرفته و مقدار زیادی گوشت به سرعت تبدیل به پوره با بافت مناسب می گردد .

لفاف زنی

خمیر امولسیون آماده شده توسط پر کن ( Stuffer ) داخل لفاف گردیده و توسط نخ یا کلیپس بسته می شود . در انواع سوسیس های درشت فقط یک طرف گره زده می شود و سر دیگر آن روی چوب آویزان می گردد .

به نحوی که از یکدیگر فاصله داشته باشند . این عمل باعث می شود که هوا در اطراف سوسیس ها در دودخانه آزادانه جریان یابد و از به وجود آمدن لکه جلوگیری شود . برای کالباس هایی مثل بولونا که طویل می باشند مواد را در روده های سلولزی پر می کنند و آنها را به صورت افقی بر روی یک توری قرار می دهند .

قرار دادن کالباس به این شکل باعث می شود که شکل آن یکنواخت گردد . از طرفی محصول بیشتری را در دودخانه می توانیم قرار دهیم .

پخت و دود دادن

در دودخانه امولسیون محصول س فت و منعقد می شود . در واقع دودخانه نوعی خشک کن می باشد .

نکاتی که در دودخانه باید دقیقاُ بررسی و در نهایت کنترل گردد :

. ابعاد دودخانه
2. سیکل زمانی
3. دامنه دما
4. نیازمندیهای گرمایی (BTU )
5. رطوبت نسبی
6. جریان هوا
7. نماد جریان هوا
8. دانسیته

عوامل فوق باعث می شود که محصول در محیطی کنترل شده تولید شود . دمای داخل محیط محصول در موقع ورود به دودخانه 21-15 درجه سانتیگراد می باشد. در طی پخت این دما به 71-68 درجه می رسد . برای افزایش دمایی معادل 50 درجه سانتیگراد به 10000 BTU برای پخت هر 50 کیلو محصول نیاز داریم تا پخته شود .

سرعتی که در آن محصول پخته می شود . تحت تأثیر سرعت هوا در دودخانه است . هر چه سرعت هوا بیشتر باشد، دمای داخلی محصول افزایش بیشتری پیدا می کند .

سرعت پخت خیلی کمتر به وسیله سطح رطوبت در دودخانه تحت تأثیر قرار می گیرد . یک دودخانه با 4 قفسه به ابعاد 4/2×43/2×34/2 متر دارای یونیتی به ظرفیت تولید حرارت 600000 BTU در ساعت است . در ضمن 40000 BTU گرما توسط ژنراتور دود تولید می شود . در این دودخانه حدود 1000 – 500 کیلو محصول جای می گیرد .

در هر دقیقه 8 تا 11 بار تعویض هوا صورت می گیرد . مدت زمان پ خت یک ساعت می باشد ولی برای کالباس بولونا این زمان به 6 تا 8 ساعت افزایش می یابد . معمولاً در داخل قفس حدود 500 کیلوگرم سوسیس جای می گیرد . که مجموعاً 100000 BTU گنجایش دارد .

در هر حال به تبادل حرارتی زیادی برای سرعت حرارت دادن محیط داخل دودخانه نیاز است . وقتی دمای دودخانه به حرارت لازم برسد از آن به بعد فقط به حدود 15 تا 20% گرما برای حفظ دمای محیط نیاز خواهد بود .

نماهای جریان هوا برای کارآیی تولید زمانیکه متغیرهای اندازه و متدهای نگهداری در داخل دودخانه مورد توجه است خیلی اهمیت پیدا می کند هم بیکن بولونا ، فرانکفورتا به علت تفاوت اندازه به سرعت های هوای متفاوتی برای حداکثر تبادل حرارت مطلوب نیاز دارد .

کنترل دانسیته دود برای تولید محصولاتی که دود یکنواختی بر آنها نفوذ کند ضروری است . دانسیته دود را می توان به وسیله یک چشم الکتریکی اندازه گیری کرد . 30 تا 40% نور که بر روی دستگاه ثبت می شود نشان دهنده جذب دود کافی برای فرانکفورتر خواهد بود .

سرد کردن

بعد از دودی دادن و پختن محصول را با دوش آب ، سرد کرده و سپس در سردخانه دمای آنرا کاملاً پایین می برند . در تولید با حجم زیاد و درعملیات تولید پیوسته از خاصی ت آب نمک به جای آب خالص استفاده می شود تا دما زودتر کاهش پیدا کند .

محلول 6% آب نمک برای موازنه فشار اسمزی سوسیس و کالباس مناسب است ، خاصیت آب نمک در این است که باعث کاهش سریع دما شده و محصول زود به دمای مناسب نگهداری می رسد . مزیت دیگر آب نمک در این است که از نشت نمک محصول جلوگیری کرده و جذب آب را در داخل گوشت تقویت می کند .

در بعضی از انواع محصول تولیدی از جمله در فرانکفورتر بعد از اینکه محصول سرد شد لفاف سلولزی آن برداشته شده و سپس آنرا بسته بندی می کنند یا مثلاً کالباس بولونا که برش های بزرگ دارد بعد از کندن لفاف در داخل بسته های 180 تا 450 گرمی بسته بندی می شود .

در این فرآیند پروتئینهای گوشت را به صورت محلول در می آورند تا ذرات چربی در آنها معلق گردند . بعد از حرارت دادن ، ذرات چربی در داخل ماتریکس پروتئینی که حالت کیسه پیدا می کند احاطه می گردد . فرآیند تشک یل محلول و پوشیده شدن ذرات در داخل کاتر صورت می گیرد .در واقع تشکیل امولسیون در دستگاه کاتر انجام می شود .

در این مرحله گرمای قابل توجهی نیز تولید می گردد که بایستی گرما گرفته شود تا مانع دلمه و منعقد شدن پروتئینها گردد . به همین دلیل در این مرحله یخ یا آب سرد اضافه می گردد. با این عمل چربی امولسیفیه شده و بافت گوشت سیالیت مناسبی برای ورود به داخل لفاف می یابد .

البته مقداری گرما چون باعث آزاد شدن پروتئین های محلول و توسعه سریعتر رنگ و قوام گوشت می گردد. سودمند است ولی اگر دما خیلی بالا رود تأثیر منفی در استحک ام امولسیون و نهایت محصول خواهد داشت چرا که بعد از پخت امولسیون تجزیه می گردد .

حداکثر دمای مجاز به نوع دستگاهی که برای این امر استفاده می کنند بستگی دارد اگر از دستگاه های سریع استفاده شود دمای نهایی 20 تا 25 درجه سانتیگراد مطلوب می باشد و اگر از دستگاه های کند استفاده می شود می بایستی دمای پایین تری در کاتر ایجاد نمود .

معمولاُ یخ بهتر از آب سرد برای این منظور می باشد چرا که یخ کنترل دما مؤثرتر از آب عمل می نماید . تقریباً 80 کالری گرما برای تبدیل یک گرم یخ به آب صفر درجه لازم می باشد از این نقطه نظر تنها حدو د یک کالری گرما به ازای هر گرم آب لازم است تا دمای یک درجه سانتیگراد افزایش پیدا کند .

راه های دیگر برای کاهش دما وجود دارد مثل راه افزودن یخ کربن دی اکسید و به کار بردن گوشت منجمد ، در دستگاه کاتر می بایستی چرخ موجود در گوشت به ذرات کوچکتری تقسیم گردد . این عمل می بایستی تا مرحله تشکیل امولسیون ادامه یابد ، هر بار که اندازه قطر ذرات چربی کاهش می یابد بر سطح ذرات چربی افزوده می شود .

این افزایش در سطح به این معنی است که پروتئین محلول بیشتری برای پوشاندن سطوح ذرات چربی نیاز است در نتیجه با کاهش اندازه ذرات چربی به پروتئینمحلول بیشتری برای تشکیل امولسیون پایدار نیاز است .

در صورتیکه سطوح ذرات چربی توسط پروتیئن پوشیده نگردد ، امولسیون ناپایدارتر خواهد بود و در نهایت تجزیه امولسیون رخ خواهد داد ، چرا که ذرات ریز چربی که توسط پروتیئن پوشش داده نشده اند ، به ذرات درشت ترمحافظت نشده و به شکل کیسه های چربی در سطح محصول ظاهر می گردند .


ماشین آلات مورد نیاز تولید سوسیس و کالباس

Sausages 21

ماشین آلات تولید سوسیس و کالباس

• چرخ گوشت
• دستگاه کاتر
• واکیوم فیلر
• سوسیس پیچ
• اتاق پخت و دود
• دستگاه یخساز
• میزکار استیل
• چرخ حمل
• ماشین ترولی
• وان
• میکسر
• تصفیه آب
• گیوتین

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید سوسیس و کالباس


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool