جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود طرح های توجیهی صنعتی و معدنی کاملترطرح های توجیهی صنایع تجهیزاتیطرح توجیهی تولید دستگاه کمباین سیب زمینی سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )
طرح توجیهی تولید نبات و آبنبات سال 1402 + pdf + word - 3.7 out of 5 based on 3 votes
امتیاز کاربر:  / 3
ضعیفعالی 

Candy2

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید نبات و آبنبات سال 1402 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید نبات و آبنبات را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

نبات و آبنبات یکی از ساده ترین و متنوع ترین شیرینی‌ها از نظر طعم و شکل جهت مصرف می‌باشند . علاوه بر مصرف در مراسم و جشن ها ، از لحاظ پزشکی نیز در بعضی موارد افت فشار در بیماران ، ساده‌ترین راه برای بهبود حال بیمار مصرف نبات می‌باشد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید نبات و آبنبات


نبات عبارت است از محصول قوام آمده و متبلور شده از محلول آب و شکر ، که به روش های سنتی و صنعتی تولید می شود .

• نبات سنتی : معمولا بصورت ساکن تهیه می شود که به دو رنگ سفید ساده و زرد زعفرانی و در اشکال زیر وجود دارد .
• پرده نبات : بخش رویه کاسه نبات است .
• شاخه نبات : عبارت است از بلورهای نبات که دور یک نخ تشکیل شده است
• تخته نبات : عبارت است از تکه های نبات تشکیل شده در جدار و کف ظرف
• کاسه نبات : عبارت است از نباتی که به شکل ظرف درآمده است .
• نبات صنعتی : معمولا به صورت انبوه و در حالت سکون و یا در حرکت تولید می شود و می تواند به اشکال گوناگون باشد ، مثلا نبات تک کریستال ، نبات چوبی ( دسته دار ) و یا به اشکال نبات سنتی و غیره

ویژگی نبات

• مواد خارجی: منفی ( نخ موجود در شاخه نبات ماده خارجی محسوب نمی شود . )

• مزه : نبات باید دارای مزه شیرین ویژه شکر باشد .
• رطوبت : بیشینه یک درصد
• پلاریزاسیون : کمیته پلاریزاسیون نبات بر اساس ماده خشک 7/99
• خاکستر : بیشینه 03/0درصد
• رنگ محلول نبات سفید : بیشینه 60 واحد ایکومسا
• انیدرید سولفورو (SO2) : بیشینه 10 میلی گرم در کیلوگرم


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید نبات و آبنبات


نبات و آبنبات یکی از ساده ترین شیرینی‌ها جهت مصرف می‌باشند . هم از نظر مصرف در مراسم و جشنها و نیز از لحاظ پزشکی نیز در بعضی موارد افت فشار در بیماران ، ساده‌ترین راه برای بهبود حال مریض مصرف نبات می‌باشد .

در عین حال از لحاظ قیمت نیز بسیار مقرون به صرفه بوده و از لحاظ تنوع در طعم نیز بسیار متنوع می‌باشد . از دیگر موارد مصرف نبات می‌توان به طعم دهی به دیگر موارد غذایی اشاره کرد و در طعم شیرینی جات و کیک‌ها از پودر نبات و آبنبات می‌توان استفاده کرد .

استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید نبات و آبنبات :

• 711 : ویژگیها و روشهای آزمون تافی و آبنبات
• 739 : نبات و روشهای آزمون آن
• TC 34 : فراورده‌های غذایی
• کد 1999 : 1- 6888 : مربوط به مواد غذایی


فرایند اجرای این طرح توجیهی تولید نبات و آبنبات


فرآیند تولید نبات و آبنبات به این شرح است :

1- شکر ( 60 درصد ) + آب ( 10 درصد ) + گلوکز ( 30 درصد )
2 – دیگ آماده سازی شربت
3 – دیگ پخت شربت
4 – رنگ مجاز و اسانس
5 – سنگ خنک کن
6- دستگاه تزریق پودر یا خمیر داخل آبنبات
7 - دستگاه پرس فرم دهنده
8 - دستگاه بسته بندی

برای تولید نبات معمولی شکر را در داخل مخزنی به مقداری حل می‌کنند که به اصطلاح به محلول تشکیل شده محلول سیر شده یا فوق اشباع گفته می شود . بعد از این مرحله ، مرحله دانه زنی انجام می‌شود .

به این ترتیب که یک ماده خارجی مانند نخ در محلول قرار می‌گیرد و مولکولهای شکر به صورت مرتب بر روی هم می‌چسبند و تشکیل نبات می‌دهند با گذشت زمان نبات نازک تشکیل شده به دور نخ افزایش ضخامت می‌یابد و تشکیل بلورهای بزرگتر نبات صورت می‌گیرد ، در این زمان نبات آماده است و باید از محلول خارج شده و بعد از مرحله خشک شدن بسته بندی شود .

اما تکنولوژی تولید آب نبات مراحل دیگری دارد که به آن اشاره خواهد شد .

ابتدا شکر را به همراه گلوکز و آب داخل مخزن ریخته می‌جوشانیم ، در این عملیات ساکروز ( شکر ) طی عملیاتی در محیط اسیدی گلوکز به قند احیا تبدیل می‌شود . حال شربت تولید شده به دستگاه پخت آبنبات وارد می‌شود .

در این دستگاه شربت تحت خلأ و در دمای مناسب پخت بین 136 تا 142 درجه سانتیگراد پخته می‌شود ، دلیل خلأ کردن دستگاه به این علت است که اکسیژنی که در هوا وجود دارد و موجب اکسیداسیون شربت می‌شود ، در نتیجه شربت در حضور اکسیژن رنگ شفاف خود را از دست می‌دهد و کدر می‌شود . پس با خلأ کردن دستگاه از وجود اکسیژن کاسته می‌شود و به شفافیت شربت لطمه وارد نمی‌شود .

بعد از پخت شربت به صورت خمیری تبدیل می‌شود و آن را بر روی سنگ خنک کن منتقل می‌کنند .

بعد از این مرحله خمیر وارد دستگاه های مختلف بر اساس سفارش تولید می‌شود ، مثلاً اگر بخواهیم داخل آبنبات مغزدار باشد ، خمیر وارد دستگاه مخصوص شده و این دستگاه داخل خمیر مغز تزریق می‌کند ، بعد از این مرحله خمیر وارد دستگاه پرس فرم دهنده می‌شود و به اندازه و اشکال مختلف تبدیل خواهد شد و بعد از آن آبنباتها وارد تونل خنک کننده شده و وارد مرحله بسته بندی می‌شوند .

شایان ذکر است مرحله طعم دادن به آبنباتها بوسیله اسانسها و با رنگ دادن به آنها در همان مرحله که خمیر وارد سینی خنک کن می‌شود انجام داده می‌شود . بسته بندی آبنباتها ، بستگی به دستگاه‌های مختلف موجود ممکن است دو سر پیچ ، یک سرپیچ و یا دو سر پرس ‌باشد که بسته به نوع نیاز ، دستگاه‌ عملیات را انجام خواهد داد .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید نبات و آبنبات


• دیگ پخت دوپاتیل
• دیگ آماده سازی شربت
• ماشین سنگ خنک کن
• اکسترو در پودر داخل آبنبات
• ماشین بچرولرو ریسایز سرپیچ قرقره
• ماشین فرم دهنده
• تونل خنک کننده معمولی هوا خنک
• ماشین بسته بندی دو سر پیچ


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید نبات و آبنبات


سالهاست که در دنیا ، تکنولوژی تولیدات مواد غذایی از جمله نبات و آبنبات در اختیار کشورهای پیشرفته اروپایی می‌باشد ، چه بسا تا حدود 10 سال پیش 90% از تولیدات عمده جهانی نبات و آبنبات در اختیار 4 الی 5 کشور اروپایی از جمله آلمان و ترکیه و اتریش و بلژیک و انگلیس بود .

اما در سالهای اخیر دامنه تولید این محصول و تکنولوژی تولید این محصولات به دیگر قاره‌های جهان رسید و در کشورمان هم گامهای بلندی در زمینه تولید صنعتی این محصولات برداشته شده است ، چه بسا در بخش خاورمیانه ، ایران اولین تولید کننده این محصولات باشد ، اما در مورد کشورهای مصرف کننده محصول می‌توان گفت به دلیل وسعت تولید تنوع این محصولات در تمامی کشورهای دنیا ، مصرف این محصولات سهم بسزایی داشته و مقادیر زیادی از مصرف آن در کشورهای مختلف موجود است ، اما به خصوص می‌توان به کشورهای جنوب خلیج فارس و یا بازار جنوب شرق آسیا و اروپا اشاره کرد که از بزرگترین مصرف کنندگان این محصولات در جهان می‌باشد .


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید نبات و آبنبات

• شرایط واردات محصول

در مورد واردات این محصولات ( نبات و آبنبات ) شرایط خاصی در سایت رسمی وزارت بازرگانی ذکر نشده است . و تنها موردی که آمده میزان تعرفه واردات نبات و آبنبات می باشد که به ازای هر کیلوگرم 65 سنت ذکر شده است .

• شرایط صادرات محصول

در مورد نبات از آنجا که یک محصول تقریبا بومی می باشد یا صادرات و وارداتی وجود نداشته و یا اینکه چیزی به ثبت نرسیده است به همین دلیل در مورد صادرات و واردات نبات ، هیچ مورد خاصی قابل ذکر نمی باشد .

در مورد آبنبات هم صادرات و واردات یا با کد تعرفه "سایر" انجام شده که قابل تفکیک با سایر مواد غذایی نمی باشد و یا اینکه با کد شکلات این مبادلات انجام شده است و به همین دلیل امکان تفکیک وجود ندارد . میزان تعرفه صادرات نبات و آبنبات به میزان 55 الی 65 سنت به ازای هر کیلوگرم می باشد .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید نبات و آبنبات

نبات و آبنبات امروزه یک کالای تولیدی و مصرفی بسیار مهم در بازار جهانی می‌باشد . زیرا موارد مصرف آن و تنوع تولید و مصرف آن بسیار زیاد و همچنین تولید آن بسیار ساده و پرسود می‌باشد .

کمتر کشوری در دنیا موجود می‌باشد که در زمینه تولید این محصولات و یا مواد اولیه آن ( بخصوص شکر ) فعالیت نداشته باشد ، از این رو می‌توان گفت تولید نبات و آبنبات در هر 5 قاره جهان یکی از شاخه‌های مهم صنایع غذایی می‌باشد .

از این نظر تولید محصولات نبات و آبنبات و حتی تکنولوژی تولید این محصولات می‌تواند دریچه مهمی جهت بازگشایی طرحهای اقتصادی و مناسبات اقتصادی با سایر کشورهای جهان و تولید کنندگان و مصرف کنندگان این محصولات و مواد اولیه آن باشد .

به خصوص وجود کشورمان درپل ارتباطی 3 قاره مهم جهان یعنی اروپا و افریقا و آسیا می‌تواند در زمینه راه برد این فعالیت اقتصادی بسیار گره گشا باشد .

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید نبات و آبنبات


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool