طرح توجیهی تولید و بسته بندی کنسانتره آب هویج سال 1400 + pdf + word

طرح توجیهی تولید و بسته بندی کنسانتره آب هویج

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید و بسته بندی کنسانتره آب هویج سال 1402 با نرم افزار کامفار به صورت فایل word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید و بسته بندی کنسانتره آب هویج را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

آب هویج یک مکمل تغذیه ای می باشد .

هویج منبع غنی شده از کاروتنوئیدها بوده و نقش کاروتنوئیدها در سیستم ایمنی بدن ، بعنوان عامل ضد سرطان شناخته شده است.

خواص ویتامینی و آنتی اکسیدانی آب هویج منجر به معرفی آن در فرمولاسیون های آب میوه ها گردیده است .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید و بسته بندی کنسانتره آب هویج


هویج گیاهی است دو ساله از خانواده چتریان ، قسمت مورد استفاده گیاه هویج ، ریشه ، میوه و تخم آن است .

وطن اصلی هویج در اروپا ، شمال آفریقا و آسیا می باشد و پاره ای از انواع آن در آمریکای شمالی وجنوبی یافت می شود .

یکی از سبزیجات مهم دنیا از نقطه نظر تغذیه ای و اقتصادی هویج است و در بین کشورهای تولید کننده جهان چین با 35 درصد در رتبه اول و پس از آن به ترتیب آمریکا و روسیه با 8 درصد ، لهستان و ژاپن با 3 درصد از سهم تولید جهانی بالاترین میزان تولید را دارد .

سالیانه 600 هزار تن هویج در آمریکا تولید می شود و واریته های مختلفی برای اهداف مختلف تولیدی کشت می شود .

طبق آمار ارائه شده توسط FAO ، میزان تولید هویج در ایران در طی سال های 1995 تا 2005 ، 40 هزار تن ، سطح زیر کشت 1600 هکتار و توسط عملکرد 250000 هکتوگرم در هکتار بوده است که در استان های آذربایجان شرقی ، خوزستان ، اصفهان ، زنجان بیشترین سهم را در تولید هویج کشور دارا می باشند .

در حال حاضر بزرگترین صادر کننده هویج در آسیا را کشورهای چین، سوریه ، ترکیه و بزرگترین واردکنندگان را کشورهای تایلند ، هنگ کنگ ، ژاپن، کره ، مالزی ، عربستان ، سنگاپور و امارات عربی متحده تشکیل می دهند .

آب هویج یک مکمل تغذیه ای می باشد . هویج منبع غنی شده از کاروتنوئیدها بوده و نقش کاروتنوئیدها در سیستم ایمنی بدن ، به عنوان عامل ضد سرطان شناخته شده اند .

خواص ویتامینی و آنتی اکسیدانی آب هویج منجر به معرفی آن در فرمولاسیون های آب میوه ها گردیده است .

هویج دارای تعداد معنی داری از فوائد سلامتی مانند پیشگیری از سرطان ، دیابت ، سوء هاضمه ، نقرس و حتی بیماری های قلبی می باشد .

آب گیری ( آب هویج ) به این منافع افزوده می شود ، زیرا فیبر را حذف کرده و مواد مغذی مهم و فیتوکمیکال های موجود در هویج به آسانی بدون اثر زیاد در روی دستگاه گوارش جذب می شوند .

آب هویج منبع غنی از آنتی اکسیدان های بتاکاروتن ، آلفاکاروتن ، فیتوکمیکال ها ، گلوتامین ، املاح و انواع ویتامینهاست که بعنوان آنتی اکسیدان در نظر گرفته شده و پوست و مواد مغذی را محافظت می نماید .

آب هویج غنی ترین منبع ویتامین A است که می توان تصور کرد و همینطور محتوی منابع ویتامین های K,G,E,D,C,B می باشد و هویج ها به هضم کمک کرده و اشتها را افزایش داده و به مادران شیرده برای بهبود کمیت و کیفیت شیر آنها توصیه شده است .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید و بسته بندی کنسانتره آب هویج


کاربرد های کنسانتره آب هویج به شرح زیر است :

 • طعم دهی به مخلوط آب میوه ها و آب سبزیجات مانند آب کرفس و آب گوجه فرنگی
 • رنگ دهی به مخلوط آب میوه ها و غذاهای دیگر
 • تامین ویتامین و املاح بدن
 • تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل انواع بیماری ها و سرطان و پیشگیری از دیابت ، سوء هاضمه ، نقرس و بیماری های قلبی
 • کاهش پیر شدن بافت های بدن و محافظت پوست و آنتی اکسیدان خون
 • تصفیه کننده خون و کبد از سموم
 • درمان عفونت های روده ای و گوارشی
 • تامین انرژی و رشد استخوان ها و رشد بافت های بدن کالای جایگزین آن استفاده از آب میوه جات و آب سبزیجات دیگر و نیز استفاده از میوه جات و سبزیجات و خود میوه هویج می باشد ، تا نیازهای بدن به موارد فوق الذکر را تامین بنماید و در این مورد مخلوط آب میوه جات با همدیگر یا آب میوه جات مخلوط با آب سبزیجات جانشین مناسبی برای این منظور می باشد . ولی استفاده از آب هویج به منظور تامین اهداف ذکر شده در مورد خواص هویج از اولویت و اهمیت خاصی برخوردار است .
 • طعم دهی به مخلوط آب میوه ها و آب سبزیجات مانند آب کرفس و آب گوجه فرنگی
 • رنگ دهی به مخلوط آب میوه ها و غذاهای دیگر تامین ویتامین و املاح بدن تقویت سیستم ایمنی بدن در مقابل انواع بیماری ها و سرطان و پیشگیری از دیابت ، سوء هاضمه ، نقرس و بیماری های قلبی کاهش پیر شدن بافت های بدن و محافظت پوست و آنتی اکسیدان خون تصفیه کننده خون و کبد از سموم
 • درمان عفونت های روده ای و گوارشی
 • تامین انرژی و رشد استخوان ها و رشد بافت های بدن

استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید و بسته بندی کنسانتره آب هویج :

شماره استاندارد این محصول 7425 می باشد .

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید و بسته بندی کنسانتره آب هویج

وطن اصلی هویچ در اروپا ، شمال آفریقا و آسیا می باشد و پاره ای از انواع آن در آمریکای شمالی و جنویی یافت می شود .

یکی از سبزیجات مهم دنیا از نقطه نظر تغذیه ای و اقتصادی هویچ است و در بین کشورهای تولید کننده جهان ، چین با ۳۰ درصد در رتبه اول و پس از آن آمریکا و روسیه با ۸ درصد ، لهستان و ژاپن با ۳ درصد از سهم تولید جهانی بالاترین میزان تولید را دارد .

بزرگترین مصرف کنندگان این محصول را کشورهای تایلند ، هنگ کنگ ، ژاپن ، کره ، مالزی ، عربستان ، سنگاپور و امارات متحده عربی تشکیل می دهند .

شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید و بسته بندی کنسانتره آب هویج :

شرایط خاصی برای واردات این محصول وجود ندارد .
صادرات این کالا محدودیتی نداشته و صادر کنندگان می توانند از مشوق های صادراتی استفاده نمایند .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید و بسته بندی کنسانتره آب هویج

استفاده از نوشابه های غیر الکلی یکی از راه های عمده رفع عطش است . امروزه مصرف کننده ها به مراتب از حق انتخاب بیشتری نسبت به گذشته برخوردارند .

گرچه نوشابه های گازدار همچنان محبوب ترین نوشیدنی در میان عامه مردم هستند ، اما این صنعت با استفاده از نوآوری و خلاقیت کارشناسان خود توانسته است ، محصولاتی مانند نوشابه های کم کالری و یا انرژی زا را به بازار عرضه کند .

آبمیوه طبیعی یکی از بهترین جایگزین ها برای نوشابه گازدار رایج است و از نظر بهداشتی و ارزش غذایی بالاتر از نوشابه گازدار است .

یکی از مهم ترین توصیه هایی که در اجرایی رژیم های غذایی به افراد گوناگون می شود ، استفاده بیشتر از میوه و انواع سبزی است .

در دهه های اخیر به موازات افزایش میزان آگاهی های بهداشتی عمومی و اهمیت یافتن مقاله حفظ سلامت ، به ویژه در جوامع صنعتی ، مصرف سرانه انواع آبمیوه طبیعی نیز به طور مرتب افزایش یافته است .

استفاده از آبمیوه برای مصرف کننده بسیار راحت تر از میوه تازه است و همچنین عمر ماندگاری آن نیز نسبت به میوه تازه بیشتر است .

در برخی از نقاط جهان ، مراکزی در حال شکل گیری است ، که به وسیله آبمیوه و عصاره سبزی ها به درمان بیماران اشتغال دارند .

در این میان ، شش کشور چین ، آمریکا ، آلمان ، هلند ، فرانسه و ژاپن با توجه به توسعه زندگی صنعتی و اینکه بیشتر وقت مردم خارج از منزل است ، مصرف آبمیوه رشد کرده است .

صنعت آبمیوه در هر کشوری از صنایع اساسی آن کشور در زمینه صنایع غذایی به شمار می رود و در کشور ما نیز این مساله حکم فرماست .

بیشترین حجم مصرف آب میوه در جهان در اختیار کشور آمریکاست و پس از آن ، کشور آلمان رتبه دوم را دارد .

در تولید آبمیوه در صنعت از میوه های درجه دو و سه استفاده می شود.


فرایند تولید و بسته بندی کنسانتره آب هویج

به خاطر اینکه هویج و آب هویج خیلی فساد پذیر هستند ، فرآیند پرس کردن رایج همیشه جوابگوی کیفیت مدرن فرآیند نیست و نشان داده شده است که دکانتورها برای تولید آب هویج خیلی موثر هستند .

هویج های شسته و انبار شده بوسیله آسیاب چکشی بصورت ذرات درشت خرد می شود ، سپس تا 8580 درجه سانتیگراد حرارت داده شده و به صورت ریز به وسیله آسیاب کلوئیدی خرد می شود و به طور مستقیم بعد از خرد کردن ریز ، دکانتور برای جداسازی تفاله هویج و آب هویج استفاده می شود .

برای فرآیند خرد کردن سرد ، قسمتی از آب میوه گرم بایستی به داخل محفظه مش زیر آسیاب چکشی گردش داده بشود ، تا مطمئن شویم به داخل مراحل حرارتی به صورت یکنواخت جریان می یابد .

فرآیند آنزیمی برای مش هویج با استفاده از مخازن همزن دار و مراحل هیتر و همینطور واحد تزریق برای افزایش راندمان استفاده می شود .

فرآیند بعدی در جریان خرد کردن ریز استفاده از هموژنایزر است ، که برخی اوقات استفاده می شود ، در حالی که در تکنولوژی پرس کردن متداول تا حدی درجه درشتی خرد کردن مورد نیاز می باشد .

در سیستم جدید دکانتور قادر به فرآیند جداسازی ذرات ریز به مقدار زیاد می باشد.

این بدین معنی می باشد ، که دکانتور به تعداد زیادی محتویات با ارزش مانند بتاکاروتن را استخراج می نماید . کاروتنوئیدهای هویج درکروموپلاست ها پیدا می شوند.

بسته به درجه رسیدگی هویج ، کاروتنوئیدها در شکل ساختمان های کرسیتالی وجود دارند .

به علت استخراج زیاد کاروتنوئید ها ، آب میوه حاصل از دکانتور رنگ پیگمانی قوی تری نسبت به آبمیوه حاصل از عمل پرس کردن دارد و تفاله آن نیز رنگ کمتری دارد .

آب هویج بوسیله میزان زیاد کاروتن آن مشخص می شود ، بسته به نوع ویژه آن ، غلظت ها ما بین 3 تا 16 میلی گرم کاروتن در هر 100 گرم وزن هویج تازه متغیر است ، مابین همه کاروتنوئیدها ، بتاکاروتن بیشترین مقدار را به خود اختصاص می دهد (60 تا 90 درصد کل کاروتن ) .

از نظر تغذیه ای بتاکاروتن در شکل پیش ساز ویتامین A و آنتی اکسیدان طبیعی اهمیت دارد ، که مکانیسم زنجیره رادیکالی را تخریب می نماید و بنابراین از تشکیل رادیکال های آزاد جلوگیری می نماید .

مزیت فنی بعدی استفاده از دکانتور ، مقدار پوره در آب میوه است که می تواند به طور مستقیم تنظیم شود .

آب میوه های تجاری با میزان پوره مابین ( 2 تا 15% حجمی ) فروخته می شوند .

اگر تکنولوژی پرس کردن رایج استفاده بشود ، پوره سبزی بایستی در فرآیند جداگانه تولید بشود و در فرآیند آنزیمی قرار بگیرد و سپس به آب میوه افزوده بشود .

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید و بسته بندی کنسانتره آب هویج

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.