جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
طرح توجیهی تولید آجر نسوز دولومیتی سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf ) - 5.0 out of 5 based on 1 vote
امتیاز کاربر:  / 1
ضعیفعالی 

dolomiterefractory bricks

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید آجر نسوز دولومیتی سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید آجر نسوز دولومیتی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید. آجر نسوز دولومیتی در ساخت کوره های ذوب فلزات و عمل آوری مواد و مصنوعات سرامیک و مورد استفاده قرار می گیرد .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید آجر نسوز دولومیتی


 

دیرگدازهای دولومیتی دمای C 1700 و فشار ایستایی بالا را تحمل می نمایند ، ولی مقاومت در برابر شوک های حرارتی کم دارند و وجود Ca0 همراه نیز دیگر عیب آن میباشد ، زیرا هنگام جذب آب متلاشی می گردد . برای مصرف دولومیت در صنایع نسوز ، ابتدا آن را حرارت داده تا CO کاملا خارج شود . برای تهیه فرآورده های نسوز دولومیتی دو روش رایج است:

1- آجرهای دولومائی با اتصال سرامیکی ، که دولومیت را پس از اختلاط با قطران و قیر شکل و حرارت می دهند .

۲- آجرهای قلیایی دولومیتی با اتصال قطران و فر ، که فرایند حرارتی در محل مصرف انجام می گیرد . آجر نسوز دولومیتی به همراه آجر نسوز شامونی و سایر انواع آجر نسوز محصول جنبی واحد تولید آجر نسوز ( آلومینی ) نیز می تواند باشد ، که در ساخت کوره های ذوب فلزات و عمل آوری مواد و مصنوعات سرامیک و فلزی بکار برده می شوند .

آجر نسوز آلومینی در سقف کوره قوس الکتریکی مصرف می شوند ، که دارای عمر زیادی می باشند . مراحل تولید آجرها یکسان بوده و با توجه به نیاز بازار و سفارش رسیده ، با تغییر درصد مواد اولیه می توان انواع دیگر را تولید کرد .

دولومیت ابتدا بعنوان لايه نسوز قلیائی در وسایل ساخت فولاد استفاده می شد . اما در قرن گذشته از آن به عنوان ماده اولیه برای آتشدان کوره های زیمنس - مارتین استفاده شده ، که تقریبا حدود 0.7 کیلوگرم دولومیت برای تهیه یک تن فولاد مذاب مصرف می شود و این مقدار برای پوشش آستر حدود ۱۲ تا ۴۸ کیلو برای هر تن فولاد است .

دولوما ( Dolomnia ) و منيزيا ( Magnesia ) را می توان در کوره های LD مصرف کرد . اما انتخاب دقیق مشکل است ، زیرا از طرفی منیزیا کارآیی بیشتری دارد و از طرفی دولومیت ارزان و قابل دسترس است . استفاده از این دو ماده بستگی به محل مصرف در کوره دارد و می توان گفت ، که آجرهای دولومیتی و منیزینی می تواند در نقاط مختلف یک کوره استفاده شود .

همچنین از آجرهای مخلوط دولومیت و منیزیت نیز استفاده می شود . دولومیت تنها برای تولید آجرهای نسوز بکار نمی رود ، بلکه دارای استفاده های مهمی به عنوان کمک ذوب است . دولومیت کلسینه شده به عنوان کمک ذوب در کوره های بلند استفاده می شود .

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید آجر نسوز دولومیتی


 

در حال حاضر سالانه مقادیری آجر نسوز ، به دلیل عدم برآورده شدن نیاز داخلی توسط واحدهای تولید آجر نسوز ، از کشورهای دیگر وارد می شود ، که هزینه های سنگین ارزی و وابستگی صنعتی کشور را به دنبال دارد . با تأسیس واحدهای تولید آجر نسوز و مواد ویژه نسوز ، علاوه بر قطع وابستگی ، با افزودن ظرفیت ها و ارتقاء کیفیت محصولات ، می توان به صادرات آن نیز امیدوار بود .

 


فرایند تولید آجر نسوز دولومیتی


 

به طور کلی تولید آجر نسوز طی در ۴ مرحله عملیات صورت می گیرد که عبارت اند از :

1- آماده سازی مواد اولیه

۲- دانه بندی؛ توزین و مخلوط کردن

٣- شکل دادن

۴- پخت کنترل و بسته بندی

منظور از آماده سازی و دانه بندی مواد اولیه ، اعمالی است که بعد از ورود مواد اولیه به کارخانه و قبل از مرحله توزین و اختلاط آنها ، انجام می پذیرد . این مرحله به طور عمده شامل اعمال تكلیس ، خرد کردن و آسیاب نمودن مواد می باشد .

اهمیت آماده سازی به اندازه مواد اولیه ، در ایجاد خصوصیات فیزیکی و شیمیایی مناسب در فرآورده خام و پخته شده بر می گردد و ابعاد کوچکتر ذرات باعث ذوب سریع تر آن ها و به عبارت دیگر سرعت بیشتر تشکیل فاز مایع شده و این موضوع نیز به نوبه خود در مقدار انبساط حرارتی باندنه عامل بسیار مؤثر است .

مرحله آماده سازی مواد در مورد مواد سخت و نرم کاملا متفاوت است و برای مواد پلاستیک ( مواد اولیه نرم ) که به طور طبیعی ، دارای دانه بندی بسیار ریز می باشد ، احتیاجی به عملیات خرد و آسیاب کردن نیست .

برای آماده سازی مواد غیر پلاستیک ( سخت ) ، به طور کلی سه عملیات تكليس ( ایجاد ترک و کلوخه نمودن با گوره در درجه حرارت C ۹۰۰° ) ، خرد کردن مواد ( سنگ ها به وسیله هر یک از سنگ شکن های فکی ، غلطکی ، چرخشی ، چکشی یا دوار خرد شوند ) و آسیاب کردن انجام می شود ، البته قسمتی از اعمال تهیه و آماده سازی مواد را فروشندگان و عرضه کنندگان ، پیش از ورود مواد اولیه به کارخانجات انجام می دهند .

دانه بندی مواد بستگی کامل به نوع محصول تولیدی داشته و هر محصول دانه بندی خاصی را نیاز دارد ، نکاتی که معمولا در تعیین دانه بندی مواد و نحوه توزیع دانه ها در نظر گرفته می شوند ، عبارتند از : مسپالیت مواد ، ابعاد دانه ها و دانه بندی اولیه مواد پلاستیسیته ، خاصیت چسبندگی مواد ، ویژگی و حساسیت مواد نسبت به فرآیند خشک کردن و واکنش مواد نسبت به شرایط پخت .

لازم به توضیح است ، که در واحد تولیدی مورد نظر مراحل آماده سازی و دانه بندی صورت نمی گیرد و مواد به صورت آماده و دانه بندی شده خریداری می شود ، تا از سرمایه گذاری های زیاد و بکارگیری امکانات و نیروی انسانی خارج از محدوده صنایع کوچک پرهیز شود .

مواد اولیه نیز همانطور که در بخش مواد اولیه اشاره شده در داخل کشور قابل تامین است . مواد اولیه پس از ورود به واحد ، در انبار نگهداری شده و سپس در هنگام تغذیه خط تولید ابتدا مواد از سرند لرزشی سه طبقه عبود داده شده و در سپلوی تغذپه خط نگهداری می شوند .

عملیات توزین مواد دانه بندی شده به وسیله دستگاه توزین انجام می شود ، به این نحو که طبق نسبت های تعیین شده مواد مختلف توسط مجراها درون ظرف ریخته می شود . البته این ظرف بر روی ریل متحرک است و می تواند در ایستگاه ها روی ترازو ثابت شود . در هر قسمت مقدار مواد تعیین شده ، که از دپوها از طریق مجرا وارد ظرف می شود ، توسط سیستم توزین خوانده می شود و ظرف در ایستگاه های مختلف مخلوط تعیین شده را کامل می کند .

پس از توزین ، ظرف به روی مخلوط کننده ها حمل می شود و از یک مجرا وارد مخزن می شوند ، حرکت کفی مخزن به صورتی است ، که تا حد ممکن یکنواختی مخلوط را ایجاد می کند ، به طوری که پس از عملیات همزنی درصد مواد مختلف در طول مخلوط یکسان باشد .

پس از انجام عملیات ، مخلوط آماده با باز شدن دریچه زیر مخزن وارد ظرف دیگر می شود . همچنین در این مرحله رطوبت و سایر مواد شیمیایی در طول مخلوط یکسان باشد ، پس از اتمام عملیات ، مخلوط آماده با باز شدن دریچه زیر مخزن وارد ظرف دیگر می شود . همچنین در این مرحله رطوبت و سایر مواد شیمیایی در طول عملیات مخلوط کردن مواد به دیگر می شود . همچنین در این مرحله رطوبت و سایر مواد شیمیایی در طول عملیات مخلوط کردن مواد به آنها اضافه می شود .

در این مرحله در صورت نیاز می توان مواد مخلوط شده را بسته بندی کرده و به عنوان ملات مصرفی دیواره های نسوز به بازار ارسال کرد ، که به عنوان محصول جنی طرح خواهد بود .

در ادامه پروسه تولید آجر نسوز پس از عملیات مخلوط کردن ، شکل دهی انجام می شود ، که برای شکل دهی قالب پرس طراحی شده و به طور اتوماتیک با حرکت رم ( RAM) پرس عمل تغذیه ماده مخلوط شده را انجام می دهد ، سپس ضربه زدن برای رسیدن به فشردگی کامل مواد توسط پرس هیدرولیک صورت می گیرد .

برای آجرهائی که از لحاظ شکل و با جنبه اقتصادی قادر به تهیه قالب پرسی برای آن ها نباشیم ، قالب بصورت بازشو تهیه می شود و مواد همراه با تغذیه توسط چکش بادی کوبیده می شود ، تا فرم آجر بدست آید .

پس از فرم دهی ، آجر برای پخت به کوره ارسال می شود ، که ابتدا خشک کردن و سپس پخت و خشک کردن محصول انجام می شود . تولید خشک کردن در درون کوره پخت صورت می گیرد . با توجه به نوع آجر ، آجرهای خشک شده را در درجه حرارت بالای ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد می پزند ، در طی عملیات پخت ، ساختمان داخلی آجر شکل می گیرد و در ضمن مواد فرار نظير آب و CO از آجر خارج می شوند .

به دلیل خارج شدن مواد فرار و فرم گرفتن ساختمان کریستالی آجر ، ابعاد آجر کوچک یا بزرگ می گردند . انواع کوره های مورد استفاده برای پختن آجر عبارتند از: کوره های تناوبی ، گوردهای مدور و کوره های تونلی درجه حرارت پخت در داخل کوره برای آجرهای دولومیتی حدود ۱۷۰۰ درجه سانتیگراد است و زمان پختن برای انواع مختلف کوره ها متفاوت بوده و بین ۳ تا ۴۰ روز می باشد .

همچنین در ضمن عمل پخش ، می بایستی شعله آتش تمام اطراف آجر را بپوشاند ، تا بدینوسیله تمام قسمت های آجر یکنواخت پخته شود . برای آجرهای با کیفیت بالا ، آن ها را در درجات حرارت تا ۱۸۰۰ درجه سانتی گراد در کوره قرار می دهند . درجه حرارت پخت در داخل کوره برای آجرهای دولومیتی حدود ۱۷۰۰ درجه سانتیگراد است و زمان پختن برای انواع مختلف کوره ها متفاوت بوده و بین ۳ تا ۴۰ روز می باشد .

همچنین در ضمن عمل پختن ، می بایستی شعله آتش تمام اطراف آجر را بپوشاند ، تا بدینوسیله تمام قسمت های آجر یکنواخت پخته شود . برای آجرهای با کیفیت بالا ، آن ها را در درجات حرارت تا ۱۸۰۰ درجه سانتی گراد در کوره قرار می دهند .

روش های مختلف تولید مراحل اصلی ساخت و تولید آجر نسوز شامل دائه بندی ، اختلاط ، شکل دهی ، خشک کردن ، پخت و بسته بندی است . مواد اولیه مورد نیاز در فرآیند تولید آجر نسوز باید متناسب با شرایط اقتصادی و تکنولوژی قابل دسترس ممکن به روش های مختلف استفاده شود .

انتخاب تکنولوژی لزوما به همراه خود جریان تولید معینی را که شامل خط سپر تولید و عملیات مربوط به آن است ، به همراه دارد . روش های مختلف تولید آجر نسوز هر چند به ظاهر ممکن است ، اندکی متفاوت به نظر آیند ولی در عمل و از لحاظ اصول فرآیند ، کاملا مشابه به یکدیگر می باشند و تفاوت های جزئی در انجام برخی از مراحل فرآیند عمدتا ناشی از تفاوت شرایط عملکرد ماشین آلات و پیشرفت های تکنولوژیکی می باشد .

 


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید آجر نسوز دولومیتی

 

• سیستم توزین

• سرند لرزشی

• پرس هیدرولیک

• مخلوط کن مواد

• کوره ها

• سیلوی ذخیره مواد

• نوار نقاله و تجهیزات مکانیکی انتقال

• کمپرسور هوا

• سیلوی بالابر مواد

• سیستم انتقال

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید آجر نسوز دولومیتی

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید آجر نسوز دولومیتی ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool