طرح توجیهی تولید دی اکسید تیتانیوم یا تیتان سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )

Titanium dioxide

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید دی اکسید تیتانیوم یا تیتان سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید دی اکسید تیتانیوم یا تیتان را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

عمده ترین مصرف تیتانیوم در صنایع به دو صورت فلزی و دی اكسید تیتانیوم می باشد . فلز تیتانیوم به عنوان یك فلز استراتژیک در موتور و ساختمان داخلی هواپیما ، تجهیزات حمل و نقل صنایع شیمیایی ، واحد های مولد برق ، صنایع آلیاژی ، ساخت زیر دریایی ها ، كارخانه های ساخت مواد شیمیایی ، دستگاه های خنك كننده نیروگاه های اتمی و حرارتی و ده ها مورد دیگر كاربرد دارد .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید دی اکسید تیتانیوم یا تیتان :


 

تیتانیم دركانیهای آناتاز ، بروسیت ، ایلمنیت ، پرووسكایت ، لئوكوكسن ، روتیل واشفن وجود دارد . از بین این كانیها تنها ایلمنیت ، روتیل و لئوككسن اهمیت اقتصادی دارند . عمده ترین مصرف تیتانیوم در صنایع به دو صورت فلزی و دی اكسیدتیتانیوم می باشد . مصرف فلزآن به دلیل مشكلات تهیه و خالص سازی آن مصرف چندانی ندارد ، اما درعوض مصرف اكسید آن بصورت TiO2 درصنعت كاربرد بسیار گسترده ای دارد.

بطوریكه 90 درصد از صنایع اولیه، مصرف كننده اكسید تیتانیوم می باشد . حدوداً 95٪ تیتانیم به شكل TiO2 مصرف می شود كه رنگدانه مفیدی در نقاشی ، كاغذ و پلاستیكها می باشد . لازم به ذكر است كه مصرف این محصول در رنگدانه ها با خلوص بالای 98% امكان پذیراست. لذا خالص سازی این محصول مهمترین بخش روسه می باشد كه متاسفانه در داخل كشور صورت نمی گیرد .

امروزه فلز تیتانیوم به عنوان یك فلز استراتژیك در موتور و ساختمان داخلی هواپیما، تجهیزات حمل و نقل صنایع شیمیایی، واحد های مولد برق، صنایع آلیاژی ، ساخت زیر دریایی ها ، كارخانه های ساخت مواد شیمیایی ، دستگاههای خنك كننده نیروگاه های اتمی و حرارتی و ده ها مورد دیگر كاربرد دارد .

مصرف عمده دی اكسید تیتانیوم در صنایع رنگ سازی به عنوان رنگدانه می باشد و همچنین این ماده در صنایع سرامیك ، پلاستیك ، كاغذ و الكترونیك كاربرد دارد . مصرف این ماده در كشورهای پیشرفته تقریبا 10 برابركشورهای در حال توسعه می باشد .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید دی اکسید تیتانیوم یا تیتان :


 

اكسید تیتانیم در صنایع رنگ سازی ، كاغذ سازی و پلاستیك به عنوان ماده رنگی ، براق كردن سطح فلزات ، لعاب ، لاستیك سازی ، شیشه ، فایبرگلاس ، سرامیك ، الكتروسرامیك و . . . مصرف می شود و كاربرد دارد . تنها در حدود 5 % تولید سالانه جهانی تیتانیوم صرف تولید فلز تیتانیوم شده و 95% باقیمانده در تولید ماده رنگ دی اكسید تیتانیوم مورد استفاده قرار می گیرد .

این ماده دارای دو شكل آلوتروپی روتیل و آناتازاست كه به واسطه رنگ سفید ، ضریب شكست بالا (94/2- 90/2)، درخشندگی عالی ، بی اثر ( خنثی بودن ) و مقاومت سایشی و حرارتی بالای آن ، درجه دیرگدازی بالا و توان زیاد درتوزیع وانتشار یكنواخت درتركیبات دیگر به عنوان عمده ترین ماده اولیه رنگ سفید در صنایع رنگ سازی ، كاغذسازی ، پلاستیك ، لاستیك و ... شناخته می شود .

• مصارف دارویی تیتان

پودر دی اكسید تیتان ( روتیل ) كه از آن پراكسید تیتان ، سالسیلات تیتان و تانات تیتان تهیه می كنند ، عملی همانند اكسید روی بر روی پوست بدن ایجاد می كند . دی اكسید تیتان برای التیام سوزش های پوستی مورد استفاده قرار می گیرد و منعكس كننده اشعه ماوراء بنفش خورشید است و بدین جهت در ساختن كرم ها و لوسیون های ضد آفتاب ( ضد سوختگی ) استفاده می شود . از پودر دی اكسید تیتان در ساخت قاب كپسول های دارویی و پوشش قرص ها نیز استفاده می شود .

• مصارف آرایشی تیتان

دی اكسید تیتان در ساخت وسایل آرایشی به كار می رود . تقریباً 95 % تیتان به فرم اكسید تیتان TiO2 مصرف می شود و یك رنگدانه دایمی و به شدت سفید رنگ با قدرت پوششی خوب در رنگ ها ، كاغذ و پلاستیك است .

استاندارد های قابل توجه دی اکسید تیتانیوم یا تیتان :

7484 : اكسید تیتانیم درمصارف رنگدانه

5322 : اكسید تیتانیم درمصارف بهداشتی

 


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید دی اکسید تیتانیوم یا تیتان :


 

• كشورهای عمده تولید كننده دی اکسید تیتانیوم یا تیتان

آفریقای جنوبی - استرالیا - كانادا – چین - اوكراین - نروژ

• كشورهای عمده مصرف كننده دی اکسید تیتانیوم یا تیتان

ایالات متحده آمریكا - اروپای غربی - چین - ژاپن - اروپای شرقی - برزیل - جمهوری كره – كانادا - هند - آمریكای جنوبی - تركیه

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید دی اکسید تیتانیوم یا تیتان :


 

• شرایط واردات دی اکسید تیتانیوم یا تیتان

دی اكسید تیتان جزو كالاهایی است كه واردات آن مجاز بوده و برای واردات این محصول و تركیبات آن قانون و شرایط خاصی قرار داده نشده است . اداره كل مقررات صادرات و ورادات وزارت بازرگانی بخشنامه شماره 8218472 مورخ 8/01/1382 را به شرح زیربه دفترثبت سفارشات و نظارت بر مبادلات بازرگانی ارسال نموده است :

احتراماً ، پیرو نامه های شماره 8117614 مورخ 01/01/1381 و شماره 8214322 مورخ 4/8/1382 و شماره 8216148 مورخ 4/9/1382 در خصوص ابلاغ فهرست كالاهای مشمول اجرای اجباری استاندارد و اقلام مشمول مصوبه مورخ 6/3/1380 هیات محترم وزیران به پیوست تصویرنامه شماره 75174 مورخ 52/9/1382 موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران بانضمام آخرین اصلاحات به عمل آمده در فهرست های مورد بحث راجع به ضوابط فنی واردات انواع مواد رنگزا و رنگدانه جهت اطلاع و اقدام مقتضی ارسال می گردد .

• شرایط صادرات دی اکسید تیتانیوم یا تیتان

به علت عدم تولید با خلوص زیاد دی اكسید تیتان در كشور ایران ، صادرات آن به صورت محدود و به صورت مواد اولیه با درصد خلوص پایین و بالطبع با قیمت بسیار پایین تر صورت می گیرد .

اهمیت استراتژیک دی اکسید تیتانیوم یا تیتان

با توجه به اهمیت و مصرف فوق العاده كاغذ ، پلاستیك و بالاخص رنگ در صنعت امروز جهان و افزایش چشمگیر تقاضا ، بومی بودن صنعت مذكور گامی مؤثر در صنعت كشور خواهد بود . افزایش قیمت این محصول و همچنین افزایش تقاضای آن ، اهمیت این ماده شكل تازه ای به خود گرفته است .

 


فرایند تولید دی اکسید تیتانیوم یا تیتان :

 

فرآيند توليد سرباره غني اكسيد تيتانيوم شامل احياء و ذوب كنستانتره ايلمنيت به همراه آنتراسيت به عنوان ماده احياء كننده در كوره قوس الكتريك است . در طي فرآيند احياء و ذوب در دماي بالا، آهن موجود در كنستانتره توسط كربن احياء شده و توليد چدن مي كند . با خروج آهن از تركيب كنستانتره، اكسيد تيتانيوم به همراه ديگر تركيبات احياء نشده، وارد سرباره شده و سرباره غني از اكسيد تيتانيوم توليد ميشود .

بدين ترتيب علاوه بر افزايش عيار اكسيد تيتانيوم درسرباره ، آهن به عنوان يك محصول جانبي قابل مصرف در صنايع ريخته گري تبديل ميشود . بدين ترتيب كنستانتره ايلمنيت حاوي حدود 45 درصد اكسيد تيتانيوم به محصول سرباره غني اكسيد تيتانيوم حاوي 57-80 درصد اكسيد تيتانيوم شده و تركيبات مضر آن در توليد پيگمنت نيز كاهش مي يابد . فرآيند توليد سرباره غني اكسيد تيتانيوم شامل فرآوري مواد اوليه ، احياء و ذوب ، فرآوري سرباره و چدن و تصفيه گاز است .

مواد اوليه شامل كنستانتره ايلمنيت و آنتراسيت با دانه بندي مناسب در انبار مواد اوليه ذخيره شده و به مرور مصرف ميشود . بخشي از مواد اوليه پس از آسياب كردن در واحد گندله سازي با افزودن چسب و آب به گندله تبديل شده و پس از خشك كردن در مخازن روزانه كوره ذخيره ميشود . رطوبت آنتراسيت مصرفي در فرآيند گندله سازي ، در خشك كن حذف ميشود . بخش ديگري از كنستانتره و آنتراسيت مستقيما " به مخازن روزانه انتقال مي يابد .

در مخازن روزانه كنستانتره ، آنتراسيت و گندله كنستانتره - آنتراسيت با نسبت هاي معين وزن شده و مخلوط آنها به كوره منتقل شده و توسط لوله هاي باردهي وارد كوره ميگردد . به علت دماي بالا در كوره و اختلاف چگالي ، سرباره و چدن از هم جدا شده و به صورت متناوب به صورت مذاب از كوره تخليه مي شوند . سرباره ژل از سرد كردن توسط پاشش آب ، شكسته و خرد ميگردد .

پس از حذف ذرات چدن باقيمانده توسط جدا كننده مغناطيسي ، سرباره در انبار محصول ذخيره شده و در واحد توليد پيگمنت مورد استفاده قرار ميگيرد . چدن مذاب پس از حذف گوگرد و تنظيم تركيب به شكل شمش ريخته گري شده و به فروش مي رسد . گازهاي گرم حاوي گرد و غبار توليد شده در كوره به بخش تصفيه گاز منتقل شده ، پس از كاهش دماي ذرات گرد و غبار آن جدا ميشود . گرد و غبار جمع آوري شده مجددا " در بخش گندله سازي مصرف مي شود .

 


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید دی اکسید تیتانیوم یا تیتان :

 

• ماشین آسیا

• ماشین سیلوی 10 تن ضد زنگ

• رآكتور بستر سیال با ظرفیت 5 تن

• برج خنك كننده

• برج تقطیر

• ماشین كندانسور

• تانكر نگهدارنده

• ماشین خنك كننده

• مخزن احیای اسیدی

• ماشین تبخیر كننده

• كوره تصعید

• ماشین اتوكلاو افقی

• كویل خنك كننده

• فیلتر گازی

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید دی اکسید تیتانیوم یا تیتان

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید دی اکسید تیتانیوم یا تیتان ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.