طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )

Gasoline refinery

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین سال 1402 با نرم افزار کامفار به صورت فایل word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

عمده مصرف بنزین برای تأمین انرژی موتور خودرو می باشد و مقداری از آن نیز در تهیه حلال ها ، در صنایع رنگ و غیره استفاده می شود ، که با سهمیه بندی ، استفاده از آن در این صنایع محدود شده است و نسبت به کل مصرف بسیار ناچیز می باشد .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین


عمده مصرف این محصول برای تأمین انرژی موتور خودرو می باشد و مقداری از آن نیز در تهیه حلال ها در صنایع رنگ و ... استفاده می شود ، که با سهمیه بندی ، استفاده از آن در این صنایع محدود شده است و نسبت به کل مصرف بسیار ناچیز می باشد .

استاندارد های قابل توجه ، جهت احداث پالایشگاه تولید بنزین :

استاندارد اجباری بنزین : 4904

کشور های عمده دارنده تکنولوژی احداث پالایشگاه تولید بنزین :

 • آلمان
 • انگلیس
 • مکزیک
 • کانادا
 • روسيه
 • چین

شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین :

با توجه به آزاد بودن واردات بنزین از سوی بخش خصوصی ، آن هم در شرایطی که قیمت بنزین در داخل کشور به طور تکلیفی و از سوی دولت تعیین می شود و با اما و اگرهای بسیاری همراه است . به طوری که بسیاری از نشدنی بودن و محال بودن آن سخن می گویند .

با این حال برخی کارشناسان بر این باورند ، که عبور از جایگاه داری سنتی یعنی برندسازی جایگاه های سوخت و بحث واردات بنزین توسط بخش خصوصی به نوعی اولین گام های دولت برای آزادسازی قیمت سوخت محسوب می شود ، دولت با وارد کردن بخش خصوصی به بحث واردات و برندسازی جایگاه ها به نوعی قصد دارد جامعه را برای آزادسازی قیمت ها آماده کند .

با این حال به گفته فعالان بخش خصوصی ، ورود به این موضوعات ریسک بسیاری برای بخش خصوصی به همراه دارد و مادامی که دولت نتواند تضمین های کافی برای پوشش ریسک را بدهد و بخش خصوصی ، به این موضوعات ورود نخواهد کرد ، اگرچه بخش خصوصی می تواند واردات بنزین داشته باشد و بنزین وارداتی را در جایگاه هایی که توسط این بخش احداث شده یا خصوصی هستند ، با نرخ آزاد به فروش برساند ، اما تبعاتی به همراه دارد .

دلیل اصلی حضور بخش خصوصی در این زمینه این می تواند باشد که با وجود لغو تحریم ها ، هنوزهم ورود مستقیم دولت به این زمینه چندان ساده نیست و نمی تواند به راحتی اقدام به واردات بنزین کند ، چرا که هنوز برای انتقال پول و بسیاری مسائل دیگر این بخش خصوصی است که می تواند راحت تر ورود کند . آن طور که گفته می شود یا به بهره برداری رسیدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس ، ایران در آینده ای نه چندان دور به صادر کننده بنزین تبدیل خواهد شد .

در حال حاضر روزانه حدود ۱۲ میلیون لیتر بنزین وارد کشور می شود ، که کسری بنزین کشور است که توسط هیچ پالایشگاهی تامین نمی شود .

بنابراین با بهره برداری از پالایشگاه ستاره خلیج فارس نه تنها این کسری برطرف خواهد شد ، بلکه صادرات بنزین نیز ممکن به نظر می رسد .

اما با توجه به اینکه سه چهار سال است بهره برداری از این پالایشگاه به تاخیر افتاده و امسال هم به سال آینده موکول شده اما بابت واردات نگرانی وجود نخواهد داشت ، زیرا هم دولت نیاز به واردات دارد و هم ظرفیت آن وجود دارد .

اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین :

بنزین از زمان تولید انبوه خودرو و نیز صنعتی شدن دنیا ، به عنوان یکی از مقوله های مورد توجه تمام کشورها و دولت ها می باشد .

در ایران به دلیل عدم توان بالا در تولید بنزین و همچنین عدم وجود پشتوانه فنی ، دولت مجبور به فروش نفت خام شده و به منظور تامین مصرف مورد نیاز کشور ، مجبور بوده است تا بنزین را از سایر کشورها وارد نماید .

بنابراین دولت از یک طرف مجبور به خام فروشی طلای سیاه شده و از طرف دیگر مقدار زیادی از بودجه کشور را صرف خرید بنزین می نماید ، که هردو باعث کاهش بودجه کشور می شود .

بنابراین اگر مقدار تولید بنزین کشور حداقل برابر با مصرف آن شود دو مشکل ذکر شده مرتفع می گردد و در نتیجه به مقدار زیادی در صرفه جویی بودجه کشور کمک می نماید .

حال با این شرایط می توان گفت بنزین جزء محصولات استراتژیک دنیا و البته ایران محسوب می شود .


فرایند احداث پالایشگاه تولید بنزین

تکنولوژی بکار گرفته شده در این طرح کمترین آلودگی ممکن برای محیط زیست را دارد . این ویژگی بدلیل وجود بحران های بالقوه و بالفعل در کشور ویژگی بارزی می باشد .

همچنین به دلیل تولید بنزین مطابق با الزامات استاندارد اجباری بنزین ۴۹۰۴ مطابق با تکنولوژی مورد استفاه در این طرح، به روز می باشد .

ماشین آلات مورد نیاز جهت اجرای طرح توجیهی احداث پالایشگاه تولید بنزین :
 • مخازن نگهداری مواد اولیه و محصولات تولیدی
 • خطوط انتقال پایپینگ و کانال انتقال و اتصالات و پایه و سایت پمپ های انتقال
 • احداث رینگ آتش نشانی ( فومینگ )
 • خط تولید تقطیر پکیج کامل ۲۵۰ تنی همراه با استراکچر فلزی
 • خط تولید شیرین سازی پکیج کامل ۲۵۰ تنی همراه با استراکچر
 • باسکول ۶۰ تنی

دانلود طرح توجیهی تیپ احداث پالایشگاه تولید بنزین

دانلود طرح توجیهی تیپ احداث مینی پالایشگاه یا مینی ریفاینری

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.