طرح توجیهی تولید دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )

Fruit and vegetable dryer

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید. ماشین آلات خشک کردن میوه و سبزی همانطوری که از عنوان آن نیز مشخص است ، برای خشک کردن انواع محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند .


نکات قابل توجه درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات


 

خشک کردن سبزی و میوه را در حالت کلی می توان به دو گروه عمده تقسیم بندی کرد :

خشک کردن سنتی

در این روش خشک کردن سبزی و میوه در آفتاب و یا با استفاده از تجهیزات سنتی صورت می گیرد . خشک کردن خرما ، انگور ، انجیر ، آلو ، آلبالو و . . . با استفاده از روش های سنتی هنوز هم در ایران و بسیاری از کشورهای دیگر انجام می گیرد . در این روش محصول در روی سینی و حتی روی زمین و توسط تابش گرمای خورشید خشکانده می شود .

خشک کردن صنعتی

خشک کردن صنعتی به کلیه روش های خشک کردن که آب تحت شرایط کنترل شده حرارت ، رطوبت ، سرعت جریان هوا و غیره ، از محصول جدا می شود ، اطلاق می گردد . در این روش خشک کردن سبزی و میوه با استفاده از حرارت و وزش باد که بصورت مصنوعی و از طریق ماشین آلات خشک کن ایجاد می گردد ، خشک می شوند . کنترل شرایط در روش خشک کردن صنعتی منتج به کاهش زمان خشک کردن شده و علاوه بر آن امکان تولید محصول خشک مرغوبی را نیز میسر می سازد .

امروزه سبزی و میوه های بسیار زیادی از طریق صنعتی خشک می شوند ، که بعنوان نمونه می توان به خشک کردن برنج ، حبوبات ، سبزی های مختلف ، کشمش ، زردآلو ( قیصی ) آلو قطره طلا ، آلبالو ، پسته و غیره اشاره کرد ، که بواسطه آن صنعت خشکبار در کشورها شکل می گیرد . خشک کردن صنعتی در مقایسه با روش های سنتی دارای مزایای بسیار زیادی می باشد ، که در اینجا می توان به موارد زیر اشاره کرد :

حفظ شکل ظاهر و بازار پسندی :

محصولات خشک شده با روش های سنتی دارای تشابهت کمتری با حالت اولیه خود دارند ، ولی در روش های خشک کردن صنعتی ، محصول تولید شده بعد از بار گردانی نسبتا شباهت زیادتری با شکل اولیه میوه و سبزی خواهند داشت .

بهداشت و آلودگی ها :

در سیستم های سنتی ، میوه و سبزی جات در فضای باز در مقابل تابش آفتاب قرار داده می شود و لذا گرد و خاك ، حشرات و دیگر آلودگی های محیطی سبب آلوده شدن محصول در طول زمان خشکاندن می شوند .

حفظ مواد مغذی :

میزان حرارت و نرخ آن در سیستم های سنتی قابل کنترل نیست و لذا در این روش خشک کردن ، بسیاری از مواد مغذی محصول از بین می رود . و این در حالی است که در سیستم های صنعتی براحتی کلیه عوامل اثر گذار در کیفیت محصول نهائی قابل کنترل خواهند بود .

سرعت تولید :

در سیستم های سنتی سرعت و ظرفیت تولید پائین است ولی در نوع صنعتی می توان سرعت و ظرفیت را متناسب با نیاز تغییر داد .

فضای لازم برای عمل خشک کردن :

در سیستم های سنتی فضای بسیار زیادی برای پهن کردن و خشک نمودن محصول مورد

نیاز است ولی در حالت صنعتی بدلیل بالا بودن سرعت کار ، نیاز به فضای خیلی کمتری به نسبت روش های سنتی می باشد . با توجه بر مزیت های خشک کردن صنعتی ، ماشین آلات این فرایند طراحی و ساخته شده و سالانه حجم انبوهی از آن در کشورها به فروش می رسد . در طرح حاضر نیز هدف ساخت این ماشین آلات می باشد ، تا بواسطه آن توسعه این صنعت در کشور بوجود آید .

 


دسته بندی ماشین آلات مورد استفاده در فرایند خشک کردن


 

ماشین آلات خشک کردن میوه و سبزی بر اساس فرایند انتخاب شده خشک کردن تقسیم بندی می گردند ، که ذیلا به آنها اشاره شده است .

• خشک کردن با استفاده از هوای داغ

در ا ین روش با استفاده از جریان هوا ی گرم از روی محصول پهن شده عملیات خشک کردن محصول محقق می گردد .

• خشک کردن با استفاده از خلاء

در این روش محصول در داخل فضای بسته ای قرار داده شده و به کمک پمپ های قوی ، خلاء نسبی ا یجاد و تحت شرایط فوق ، عملیات خشک کردن محصول انجام می گیرد . وجود خلاء سبب می گردد که عملیات خشک کردن در دمای کمتری صورت گیرد که این امر به حفظ کیفیت سبزی و میوه کمک بسیار زیادی می نماید .

• خشک کردن تصعیدی

خشک کردن محصول بصورت تصعیدی که عبارت است از تصعید یخ محصول در درجه حرارت زیر نقطه انجماد آن ، در سال های اخیر به صورتی که روش موفقیت آمیز در نگهداری تعداد زیادی از محصولات مواد غذائی ابداع گردیده است . محصولات خشک شده از این روش به لحاظ کیفیت از درجه بسیار بالائی برخوردار می باشند .

در طرح توجیهی دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات هدف تولید ماشین آلات خشک کن از طریق هوای داغ و تحت خلاء می باشد .

توضیح : ساخت خشک کن های تصعیدی نیازمند استفاده از تکنولوزی بالائی می باشد ، که سرمایه گذاری برای ایجاد آن ، خارج از چارچوب صنایع کوچک است .

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات


 

با مر اجعه به کتاب مقررات بازرگانی خارجی کشورمان ، محدویت خاصی برای واردات و صادرات این ماشین آلات مشاهده نشده است . البته حقوق ورودی این اقلام 10 درصد است .

 


ماشین آلات خط تولید دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات


 

- کوره عملیات حرارتی

- ماشین تراش

- ماشین فرز

- ماشین مته ستونی

- جرثقیل سقفی

- گیوتین ورق بر

- دستگاه اره آتشی

- دستگاه اره صابونی

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات


 

ماشین آلات خشک کردن میوه و سبزی همانطوری که از عنوان آن نیز مشخص است برای خشک کردن انواع محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند . ذیلا برخی از موارد اساسی کاربرد این ماشین آلات ارائه شده است .

- خشک کردن انواع سبزی ها

- خشک کردن حبوبات

- خشک کردن غلات

- خشک کردن برنج

- خشک کردن پسته

- خشک کردن میوه ها و تولید خشکبار

- خشک کردن غذاها و تولید غذای خشک با قابلیت نگهداری بالا

- خشک کردن علوفه

- خشک کردن ادویه جات

- خشک کردن سایر اقلام غذائی

ماشین های خشک کن برحسب موارد کاربرد با انواع مختلف مانند واگنی ، تونلی ، بستر متحرك، تحت خلاء و غیره ساخته و مورد استفاده قرار می گیرند .

 


کالاهای جایگزین دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات


 

شیوه خشک کردن سبزی و میوه به دو گروه عمده صنعتی و سنتی تقسیم می گردد ، که در نوع صنعتی آن ، ماشین آلات تولیدی طرح مورد استفاده قرار خواهد گرفت . لذا شیوه خشک کردن سنتی را می توان بعنوان کالای جایگزین محصولات مورد مطالعه عنوان کرد .

استفاده از روش سنتی سبب کاهش حجم خرید ماشین آلات صنعتی می گردد . لیکن باید گفت که بدلیل عدم قابلیت رقابت قابل قبول روش سنتی با روش های پیشرفته صنعتی ، عملا قدرت جایگزینی روش سنتی برای نوع صنعتی آن بسیار پائین می باشد و شاید در بسیاری از مواقع به جرات بتوان گفت که ماشین آلات خشک کن مکانیکی بدون جایگزین هستند .

 


اهمیت محصول مورد بررسی در طرح توجیهی دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات

 

کشاورزی در کشورمان یکی از شاخه های بسیار مهم اقتصادی محسوب می گردد . لذا توسعه آن از جوانب مختلف می تواند ، سبب گسترش رشد اقتصادی کشاورزان و در نهایت کشور گردد . فراوری محصولات کشاورزی یکی از محورهای بسیار مهم توسعه کشاورزی محسوب می گردد و در این میان خشکبار و کلیه میوه و سبزی هائی که عرضه آن ها در بازار بصورت خشک انجام می گیرد ، بخش بسیار قابل توجهی از محصولات کشاورزی را به خود اختصاص داده اند .

از طرف دیگر با نگاهی به میزان و کشورهای مقصد صادرات ، مشاهده می گردد ، که محصولات خشکبار ایران به حدود هشتاد کشور جهان صادر می شود . بنابراین با جمع بندی مطالب فوق ، می توان گفت که محصولات کشاورزی ایران در جهان از مزیت نسبی خوبی برخوردار است و لذا می توان با توسعه آن ، صادرات غیر نفتی را افزایش داده و بدینوسیله علاوه بر افزایش توسعه اقتصادی کشور ، اقتصاد کشاورزی را نیز در کشور گسترش داد .

ماشین آلات فرآوری کشاورزی بعنوان عاملی جهت ایجاد قابلیت صادراتی در محصولات کشاورزی و ایجاد ارزش افزوده بالا در آن ها ، از نقش بسیار بالائی برخوردار می باشند . بنابراین شاید در نگاه ظاهری محصولات تولیدی طرح حاضر بعنوان ماشین آلات صنعتی محسوب گردند ، که مشابه آن در کشور بطور وسیعی تولید می گردند ولی با نگاه عمیق بر آن نتیجه گیری می گردد که نقش این ماشین آلات در توسعه بخش کشاورزی کشور حائز اهمیت می باشد .

 


کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات

 

کشورهای عمده تولیدکننده :

ماشین آلات خشک کن محصولات کشاورزی اکثرا در کشورهای صنعتی تولید و عرضه می گردد که ذیلا به کشورهای مهم تولید کننده اشاره شده است .

- آمریکا

- آلمان

- رژیم صهیونیستی

- اتریش

- اسپانیا

- چین

- ایتالیا

- فرانسه

کشورهای عمده مصرف کننده :

ماشین آلات خشک کن محصولات کشاورزی در اکثر کشورهای جهان مورد استفاده قرار می گیرد و لذا نمی توان کشورهائی را بعنوان کشورهای عمده مصرف کننده آن معرفی کرد . ولی در اینجا لازم به ذکر است که در کشورهای آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپای غربی ، خشکبار از جایگاه مصرفی بسیار خوبی در بین مردم برخوردار است . از اینرو شاید بتوان این کشورها را بعنوان مصرف کنندگان عمده ماشین آلات مورد مطالعه معرفی کرد .

 

دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید دستگاه خشک کن میوه و سبزیجات ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.