جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستاطلاعات طرح های توجیهیخلاصه طرح توجیهی سقف کاذب و گزارش طرح توجیهی پروفیل از پلاستیک PVC و چاپ روی آن
طرحهای توجیهی نان ( طرح توجیهی کسب و کار نان صنعتی ، نان حجیم ، نان فانتزی ) - 4.4 out of 5 based on 5 votes
امتیاز کاربر:  / 5
ضعیفعالی 

baget1
جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی کسب و کار تولید انواع نان ( نان صنعتی ، نان حجیم ، نان فانتزی ، سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید نان فانتزی و  طرح کسب و کار تولید نان صنعتی و نان حجیم را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.


نان و محصولات آردی مهمترين منبع غذايي در تغذيه مردم ايران و تأمين کننده قسمت عمده کالری ، پروتئين و ويتامينهای گروه B  بوده و از نظر مواد معدنی نيز دارای اهميت ويژه ای ميباشد . به طور کلی ، نان به عنوان يکی از اقلام پايه و اساسی در رژيم غذايي مردم است .


معرفی محصول مورد بررسی در طرح توجیهی نان فانتزی


 

کلیه نان ها مانند نان صنعتی و حجیم و نان فانتزی ، غذای اصلی و پایه مردم بسیاری از کشورهای جهان را تشکیل داده و روزانه قسمت اعظم انرژی ، پروتئین ، املاح معدنی و ویتامینهای گروه B  مورد نیاز آنها را تامین می نماید . در ایران نیز حدود 65-60 درصد پروتئین و کالری و حدود  3-2 گرم املاح معدنی و قسمت اعظم نمک طعام مورد نیاز روزانه از خوردن نان تأمین می گردد . تهیه و تولید نانهای نازک و مسطح و سایر نانها بدون کاربرد تکنولوژی نمیتواند در طویل المدت ادامه یابد .

تاریخچه تولید و مصرف نان در جهان نشان داده است که ابتدا نان به صورت نازک و مسطح تولید می شده ( مانند نان لواش یا نان بربری یا نان سنگک ) لیکن به مرور به شکل نان نیمه حجیم و در کشورهای پیشرفته جهان به شکل نان حجیم درآمده است . اصولاً تولید نانهای لواش و سنگک و حتی نان بربری به دلیل آنکه سریعاً خشک و بیات شده و دارای ضایعات زیادی می باشند . از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیستند .

براساس آمار موجود حدود 50 درصد از مردم جهان از نانهای صنعتی و حجیم استفاده می کنند و نیمی دیگر که در مر کز آمریکا و بخشهائی از آمریکای جنوبی ، آفریقا و قسمتی از شرق و جنوب شرقی آسیا زندگی می کنند ، ( ایران و کشورهای عربی نیز در این مجموعه واقع اند ) از نانهای لواش و سنگیک و بربری و کلا نانهای مسطح نیز تغذیه  می کنند .

تا چند سال قبل ، روش تهيه نان در ايران  به صورت صد در صد سنتی بود ، اما به تدريج در کنار واحدهای سنتی ، واحدهای توليد نان های صنعتی و حجيم و همینطور نان های فانتزی نيز شروع به کار نمودند ، اين شيوه جديد توليد بدون هيچ پژوهش و برنامه مدون ادامه يافت . درحالی که تهيه نان صنعتی و یا نان فانتزی خوب نياز به اطلاعات دقيق از " شناخت آرد ، روش های تهيه خمير ، عمل آوری و دقت در سيستم پخت " دارد .

بسته بندی و نگهداری دقيق و صحيح نان نيز زمينه های لازم جهت کاهش ضايعات و در نتيجه ، حرکت به سوی خودکفايی در توليد و صرفه جويی در مصرف گندم را مهيا می سازد . با به کار گيری روش های نوين تهيه و عمل آوری خمير ، ماشين آلات مناسب و تکنولوژی مدرن می توان نانی خوب ، با ارزش غذايی بالاتر و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تهيه و توليد نمود .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی نان فانتزینان های حجیم صنعتی و کلا محصولات آردی مهمترين منبع غذايي در تغذيه مردم ايران و تأمين کننده قسمت عمده کالری ، پروتئين و ويتامينهای گروه B  بوده و از نظر مواد معدنی نيز دارای اهميت ويژه ای ميباشد . به طور کلی ، نان به عنوان يکی از اقلام پايه و اساسی در رژيم غذايي مردم است .

مصرف سرانه نان در ایران 164-139 کیلوگرم گزارش شده است . میانگین مصرف سرانه نان در کشورهای اتحادیه اروپا 68 کیلوگرم است که در مقایسه با کشور ما تفاوت چشمگیری دیده می شود .

البته بخش زیادی از این نان در کشور ما ضایع می شود . بر اساس سند ملی توسعه فرابخشی در بخش امنيت غذا و تغذيه برنامه چهارم توسعه ، برای سبد غذايي مطلوب ، ميزان بهينه مصرف نان 320 گرم در روز ( معادل 8/116 کيلوگرم در سال ) تخمين زده شده است .

بيشتر نانهایي که در کشور ما توليد و مصرف ميشوند به شکل مسطح و نازک هستند . علت اين امر در درجه اول ذائقه و عادات غذايي مردم است و در درجه دوم نبودن برنامه ريزی مدون و اصولی برای تغيير ساختاری در اين مورد . از اين رو حدود 30 درصد نان توليد شده به دليل کيفيت نامطلوب به ضايعات تبديل ميشود .

البته طی چند سال اخير شاهد تغيير عادات غذايي مردم و تمايل بيشتر به استفاده از غذاهای آماده و   fast food  بوده ايم . از اينرو تمايل به استفاده از نانهای فانتزی و حجیم نيز رو به افزايش است . اما اين فقط بخشی از مصرف نان در سبد غذايي مردم است .

در چند سال اخير مصرف نان به دلائل متعدد از جمله بالا رفتن هزينه ساير مواد غذايي افزايش قابل ملاحظه ای يافته است . بديهی است جهت رفع نيازهای اساسی تغذيه ای مردم به ويژه اقشار کم درآمد بايد از روشهای بهينه توليد و عرضه استفاده گردد .

يکی از اين راه ها تهيه نانهايي با قابليت ماندگاری طولانی تر با حداقل ضايعات و حتی الامکان غنی شده با پروتئين ، املاح و ويتامين ها است . لذا بايد از يک سو با ارائه تعريف علمی و شناساندن نان خوب به مردم و آشنا ساختن افراد جامعه با ايرادات وارد برنانهای سنتی زمينه را برای استفاده بيشتر از نانهای حجيم در جامعه فراهم شود و از سوی ديگر توليد نان به شکل صنعتی و مدرن تغيير کند .

 


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی نان فانتزی1- آرد گندم : مطابق استاندارد شماره   103( ويژگيهاي آرد گندم ) ميباشد .

2- آب : مطابق استاندارد شماره 1053 ( ويژگيهاي آب آشاميدني ) ميباشد .

3- نمك : مطابق استاندارد شماره 26 ( ويژگيهاي نمك طعام ) ميباشد .

4- مخمر : مطابق استاندارد شماره  2577( ويژگيها و روشهاي آزمون خمير مايه نان ) ميباشد .

5 - استانداردهاي شماره 3115 ( ويژگيهاي لفافهاي آماده شده با لايه آلومينيوم براي بسته بندي مواد خوراكي )

6 - شماره 3341 ( ويژگيهاي جعبه  هاي مقوائي مواد خوراكي )

 


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی نان فانتزیکشورهای عمده تولید کننده

کانادا - فرانسه – آلمان – بلژيک – انگلستان – آمريکا – ايتاليا – سوئد – دانمارک – هلند – اسپانيا – فنلاند – يونان – روسيه -ژاپن – سوئيس - پرتغال – ايرلند – بلغارستان - آرژانتين

کشورهای عمده مصرف کننده

کانادا - فرانسه – آلمان – بلژيک – انگلستان – آمريکا – ايتاليا – سوئد – دانمارک – هلند – اسپانيا – فنلاند – يونان – روسيه -ژاپن – سوئيس - پرتغال – ايرلند – بلغارستان – آرژانتين – نروژ - استراليا

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی نان فانتزیشرايط واردات محصول 

از لحاظ قانونی محدوديتی برای واردات نان های فانتزی و حجیم و همینطور نان صنعتی وجود ندارد . کيفيت محصولات وارداتی با استانداردهای ملی تطبيق داده ميشود . اما با توجه به ماهيت محصول از لحاظ زمان ماندگاری و فاصله کوتاه بين فرآيند توليد و زمان مصرف ، واضح است که نياز کشور به نان از منابع توليد داخلی تأمين ميشود . البته نان در اشکال ديگر مانند نانهای سوخاری و برشته و خشک شده به ميزان اندک وارد ميشوند .

از آنجا موضوع مورد بررسی در اين گزارش انواع نانهای فانتزی ( حجيم و نيمه حجيم ) است از پرداختن به ساير فرآورده ها مانند نان زنجبيلی و ...که بيشتر در رديف کلوچه ها و بيسکوئيتها قرار ميگيرند ، خودداری ميشود .

شرايط صادرات محصول  
با توجه به ماهيت محصول به لحاظ ماندگاری و فاصلا کوتاه بين توليد و مصرف ، صادرات محصول در صورتی امکانپذير است که اولاً محصولی با کيفيت مطلوب و زمان ماندگاری بالا توليد شود ، که اين شرايط در صورت رعايت اصول علمی توليد فراهم خواهد شد .

ثانياً نان توليد شده به شکل مناسب بسته بندی شود تا در زمان مورد نظر کيفيت و تازگی خود را حفظ کند . مسئله ديگری که در صادرات محصول نقش بسزايي خواهد داشت رعايت استانداردهای توليد هم از لحاظ کيفيت مواد اوليه ، هم به لحاظ فرآيند و تکنولوژی توليد است . نتيجه اينکه شرايط صادرات نان در کشور زمانی فراهم خواهد شد که نان فانتزی به شکل صنعتی و با رعايت کليه اصول علمی توليد شود .

 


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی نان فانتزینان به عنوان غذای اصلی و پايه بسياری ازکشورهای جهان ، به تنهايي تأمين کننده قسمت اعظم  انرژی ، پروتئين و املاح معدنی مورد نياز بدن انسان است و در صورت غنی شدن ميتواند نقش نيازهای بيشتری را پوشش دهد .

از اينرو در دنيای امروز از اهميت ويژه ای برخوردار است . اهميت اين مسئله در کشورهای فقير و در حال توسعه نمايانتر است . از طرف ديگر استفاده از فرآيندهای بهينه در تهيه انواع نان نه تنها به سلامت افراد جامعه کمک خواهد کرد ، بلکه به دليل استفاده صحيح از گندم و آرد و در نتيجه کاهش ضايعات موجب بالا رفتن بهره وری خواهد شد .

 


فرآیند تولید نان فانتزی


- آماده سازی آرد      

- مواد اولیه و افزودنیها   

- اختلاط و خمیرگیری   

- تخمیر اولیه و پوک کردن خمیر    

- چانه گیری و تخمیر میانی

- شکل دهی ، گرد کردن و فرم دهی چانه ها   

- تخمیر انتهایی  

- پخت  

- سرد کردن  

- بسته بندی  

- انبار

- آماده سازی آرد

اصولاً آرد گندم را بر مبنای خاکستر طبقه بندی می کنند . از روی ميزان خاکستر می توان به درجه استخراج آرد ، درجه رنگ و تیرگی یا روشنی آرد پی برد و نوع مصرف و مناسب بودن آنرا جهت هر یک از نانها تعیین نمود. نکته دیگری که حائز اهمیت به نظر می رسد ، مسئله نگهداری آرد با روشهای مناسب  و در شرایط مساعد است . محل نگهداری آرد باید تمیز ، خشک ، بدون بو وعاری از حشرات و جوندگان باشد . انبار آرد باید به راحتی قابل تهویه بوده و در مقابل رطوبت ، حرارت و اشعه آفتاب محفوظ باشد .

آماده سازی خمیر 

آماده کردن خمیر به دو صورت دستی و ماشین امکان پذیر است که روش ماشینی به دو روش پیوسته و غیر پیوسته انجام می شود . در روش غیر پیوسته ، ابتدا خمیر با وزن کم و مشخص تهیه و پس از طی مراحل مختلف پخت می شود . حال آنکه در روش پیوسته کلیه مواد اولیه و افزودنی ، آب ، نمک ، مخمر و در صورت مصرف شکر روغن و شیر یکجا و بصورت اتوماتیک و در یک مرحله اضافه و خمیر بدون توقف و زنجیروار تهیه می شود که پس از طی مراحل مختلف بصورت پیوسته پخت می گردد .

روش تهیه خمیر از طریق فعالیت بیولوژیکی می تواند به دو طریق زیر انجام پذیرد :

1 - روش مستقیم ( بدون خمیر اولیه )

2 - روش غیر مستقیم ( با استفاده از خمیر اولیه )

در روش مستقیم تنها یک خمیر تهیه می شود در حالیکه در روش غیرمستقیم ، دو خمیر تحت عنوان خمیر اولیه و خمیراصلی تهیه می شود . روش غیر مستقیم به دو صورت امکان پذیر است :

1 - روش کوتاه مدت

2 - روش طولانی مدت

اصولاً بکارگیری نوع روش تهیه خمیر ،  به واحد تولیدی،  نوع نان و سایر مشخصات و امکانات بستگی دارد .

مخلوط کردن
خمیر پس از آماده سازی باید مخلوط  شده و زده شود . این کار با استفاده از مخلوط کن های متنوعی انجام می شود . هدف از کاربرد مخلوط کنها ، آماده سازی و گسترش خمیر است . طرز کار دستگاه مخلوط کن به ساختمان آن بستگی دارد .

برای مخلوط کردن مواد اولیه بهتر است با دورکند و جهت زدن خمیر وعمل آوری آن از دور سریعتر استفاده نمود . فرآیندی که در موقع مخلوط کردن خمیر پیش می آید ، یعنی تورم و حلالیت مواد ، طی زدن خمیر نیز ادامه یافته ، باعث تشکیل خمیر می شود . به همین دلیل زدن خمیر نیز به منزله مرحله گسترش خمیر شناخته میشود .

پوک کردن خمیر

پوک و متخلخل کردن خمیر یکی از مهمترین مراحل تهیه نان  به شمار می رود چون خمیری که پوک و متخلخل شود نانی قابل هضم با قابلیت نگهداری بالا تولید خواهد کرد در حالیکه خمیری که پوک نشده باشد نانی سنگین ، مرطوب و خمیری حاصل خواهد کرد که مزه و قابلیت نگهداری و هضم آن در سطح پائینی است .

- خمیر را به طرق زیر میتوان پوک نمود .

- پوک کردن بیولوژیکی ( از طریق خمیرترش یامخمر )

- پوک کردن فیزیکی ( مکانیکی )

- پوک کردن شیمیائی

مهمترین وظیفه ای که مخمرها در تهیه خمیر دارند پوک کردن محصول از طریق متابولیسم مخمرها و ایجاد گاز دی اکسید کربن می باشد . علاوه بر این مخمرها ، الکل ، آلدئید و اسیدهای آلی تولید می کنند که در تشکیل عطر و بوی نان و محصولات پخت اثر می گذارند . امکان آلودگی و فساد مخمر تر همیشه وجود دارد . از این رو باید مرتباً آنرا تحت کنترل داشت .

برای نگهداری بیشترمخمر آنرا بصورت فعال خشک می کنند . و رطوبت آنرا به 10 – 8 درصد می رسانند . دانه های مخمر خشک را می توان تحت خلا یا در بسته های مخصوص که با گازهای مختلف پرشده است به مدت طولانی نگهداری کرد .

چانه گيری

به منظور توزین و تقسیم خمیر ( چانه گیری ) ، زمانی که خمیر آماده شد برای بریدن و توزین به دستگاه چانه گیر منتقل می شود . در واحدهای صنعتی از طریق ماشین آلات نیمه اتوماتیک یا تمام اتوماتیک چانه گیری بر مبنای اصول مختلف زيرانجام می گیرد :

- حجمی

- پیستونی

- محفظه ای ( بدون پیستون )

- نواری

پس از چانه گیری خمیر باید گرد شود . گردکننده های مختلفی وجود دارند که مهمترین آنها عبارتند از گرد کننده مخروطی ، گرد کننده نواری و گرد کننده استوانهای . از نظر اصول و اساس کار بین گرد کننده مخروطی و استوانه ای اختلافی وجود ندارد تنها مورد استفاده آنها برای تهیه انواع خمیر تفاوت دارد . مدت زمانی که چانه گرد شده استراحت کرده تا قابلیت تبدیل به فرم بعدی را پیدا کند ، تخمیر میانی می گویند .

تخمیر میانی خود می تواند در یک یا چند نوبت صورت گیرد . به همین سبب مراحل مختلف تخمیر میانی ممکن است وجود داشته باشد . پس از این مرحله باید چانه ها شکل و فرم مورد نظر را به خود بگیرند .

عملیاتی از قبیل لوله کردن ، تیغ زدن یا خط انداختن ، دو یا چند قلو شدن خمیر ،  بافته شدن ، گره خوردن یا روی هم قرار گرفتن ، شانه زدن و شیارزدن و سایر عملیات فرم دهی در این مرحله انجام می شود . بطورکلی فرم وشکل دادن روی ویژگیهای نان های صنعتی و حجیم و همینطور نان فانتزی از جنبه هایی مانند شکل ظاهری ، درجه پوکی و خلل فرج ، جم و طعم و مزه تأثیر می گذارد .

پخت
در واحدهای صنعتی تولید نان های حجیم و فانتزی ، از آنجا که تعداد بسیار زیادی قرص نان در مدت کوتاهی تهیه می شود . با  توجه به نوع فر و نان روش چیدن چانه ها در فر متفاوت است .

 


ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی نان فانتزی


- الک آرد

- فر گردان

- فر طبقه اي

- گرمخانه

- يونيت مولد بخار

- ميکسر دو زمانه

- ميکسر

- ماشین رول کن خمير

- ماشین برش دهنده نان

- آسياب

- تقسيم کننده خمير

- ماشین گرد کن خمير

- ماشین چانه گير نيمه

- ميز کار بزرگ

- ميز کار رويه و پايه

- ميز کار کوچک

- تريلر فر گردان

- تريلر فر طبقه اي

- سيني ساده فر

- قالب نان بزرگ

- قالب نان کوچک

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید نان فانتزی

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید نان فانتزی با کامفار ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم  کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی بانکی با کامفار

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool