جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود طرح های توجیهی صنعتی و معدنی کاملترطرح های توجیهی صنایع ساختمانیطرح توجیهی تولید الیاف کربن از فیبر اکریلیک سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )
طرح توجیهی تولید سولفوریک اسید از گوگرد سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf ) - 1.0 out of 5 based on 1 vote
امتیاز کاربر:  / 1
ضعیفعالی 

Sulfuric acid from sulfur

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید سولفوریک اسید از گوگرد سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی سولفوریک اسید از گوگرد را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

سولفوریک اسید موارد استفاده وسیعی در فرایندهای شیمیایی به عنوان عامل اسیدی ، كاتالیست و عامل دی هیدراسیون دارد . عمده ترین كاربرد اسید سولفوریك در تهیه كود شیمیایی فسفاته می باشد ، از دیگر موارد کاربرد آن می توان درصنایع معدنی شامل استخراج مس ، استخراج اورانیوم ، وانادیوم و شستشو و آماده سازی فلزی برای رنگ و پوشش است وهمچنین در تصفیه روغن موتور و تصفیه آب اشاره کرد .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید سولفوریک اسید از گوگرد :


 

اسید سولفوریك خالص (4H2SO ) دارای جرم مولكولی 08/98 مایعی بی رنگ ونسبتا ویسكوز می باشد . اسید سولفوریك به هر نسبتی در آب حل می شود . همچنین 3SO به هر نسبتی در اسید سولفوریك حل می شود و اولئوم تشكیل می شود . غلظت اولئوم بر حسب میزان 3SO حل شده در اسید سولفوریك بیان می شود . مشخصات فیزیكی اسید سولفوریك و اولئوم بستگی به میزان غلظت4H2SO ، 3SO و همچنین دما و فشار دارد .

در دمای ثابت دانسیته اسید سولفوریك با افزایش غلظت 4H2SO افزایش می یابد . اسید سولفوریك یك اسید قوی است كه دارای مقاومت شیمیایی بالایی است . این ماده به نامهای اسید سولفین ( Sulphin acid ) ، اسید باتری (battery acid ) و سولفات هیدروژن نیز شناخته می شود . این محصول موارد استفاده وسیعی در فرایندهای شیمیایی به عنوان عامل اسیدی ، كاتالیست و عامل دی هیدراسیون دارد .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید سولفوریک اسید از گوگرد :


 

به علت طیف گسترده مصرف اسید سولفوریك ، معمولا حجم مصرف این ماده در یك كشور می تواند به عنوان شاخص معتبری در محاسبه روند اقتصادی یك جامعه تولیدی صنعتی منظور گردد . عمده ترین كاربرد اسید سولفوریك در تهیه كود شیمیایی فسفاته میباشد .

تولید كودهای شیمیایی 60 درصد بازار مصرف اسید سولفوریك را به خود اختصاص داده است . صنایع معدنی و فلزی نیز درحدود 4 درصد بازار مصرف جهانی اسید سولفوریك را به خود اختصاص داده است . در ادامه موارد كاربرد اسید سولفوریك به تفكیك شرح داده شده است

• كودهای شیمیایی

نرخ رشد مصرف اسید سولفوریك در ساخت كودهای شیمیایی در آمریكا بین سالهای 1985 تا 1997حدود 2/2 درصد بوده است و این میزان در طی سالهای 1997 تا 2004 به حدود 9/3 درصد رسیده است . اسید سولفوریك در تولید اسید فسفریك ، كود سولفات آمونیوم و كود سوپر فسفات نرمال ( ساده ) به صورت مستقیم مصرف می گردد . اسید فسفریك خود ماده اولیه تولید كودهای مختلف فسفاته است .

الف) اسید فسفریك

بخش عمده اسید سولفوریك جهان جهت تولید اسید فسفریك از فرایند مرطوب ( Wet Process ) مورد استفاده قرار می گیرد . شایان ذكر است كه در تولید اسید فسفریك كوره ای از اسید سولفوریك به عنوان ماده اولیه استفاده نمی شود .

البته در سالهای اخیر حجم بالای تولید اسید فسفریك از فرایند مرطوب موجب شده است تا اسید فسفریك تولید شده از این فرایند خالص سازی شده و علاوه بر تولید كودهای شیمیایی در صنایع دیگر نیز بجای اسید فسفریك كوره ای نیز مورد استفاده قرار گیرد . با توجه به بالا بودن میزان تولید اسید فسفریك جهان از اسید سولفوریك ، بازار اسید سولفوریك بسیارتحت تأثیر بازار جهانی اسید فسفریك و كودهای شیمیایی تولیدی از آن قرار دارد .

ب ) كود سولفات آمونیوم

بخشی از اسید سولفوریك جهان در تولید كود سولفات آمونیوم مصرف می گردد . در این فرایند ازآمونیاك و اسید سولفوریك استفاده می شود .

پ) كود سوپر فسفات نرمال ( ساده )

كود سوپر فسفات نرمال (NSP) از اضافه كردن اسید سولفوریك به سنگ فسفات تولید میشود . دراین فرایند فسفات موجود در سنگ ، به منوكلسیم فسفات منوهیدرات (Gypsum ) تبدیل می شود . این ماده سبب میشود كه كود سوپر فسفات نرمال كمترین میزان ٥P٢O را در بین كودهای فسفاته دارا باشد و لذ ا مصرف آن محدود می باشد.

ت ) استفاده مستقیم از اسید سولفوریك

بخش اندكی از اسید سولفوریك مورد استفاده در صنایع كود شیمیایی نیز بطور مستقیم در مخلوط كودهای مایع مورد استفاده قرار می گیرد .

• صنایع معدنی و فلزی

موارد كاربرد اسید سولفوریك در صنایع معدنی شامل استخراج مس ، استخراج اورانیوم ، وانادیوم و شستشو و آماده سازی فلزی برای رنگ و پوشش است .

الف) استخراج فلزات مس ، سرب و روی

استخراج و تغلیظ سنگ معدن حاوی مس ، روی یا سرب غالبا با استفاده از اسید سولفوریك انجام می گردد .

ب ) استخراج اورانیوم و وانادیوم

در اوایل دهه ١٩٨٠ حجم زیادی از اسید سولفوریك جهان صرف استخراج اورانیوم و محصول جانبی آن وانادیوم گردید. بعد ازآن به علت اینكه فعالیتهای هستهای محدود به قوانین سازمان ملل گردید ، میزان استفاده از اسید سولفوریك نیز در این زمینه رو به كاهش گذارد .

پ) صنایع فولاد و آهن

اسید سولفوریك به دو منظور در صنایع فولاد مورد استفاده قرار میگیرد . یكی بازیافت گازهای محتوی آمونیاك بوسیله اسید سولفوریك كه منجر به تولید سولفات آمونیوم به عنوان محصول جانبی صنعت فولاد می گردد و دیگری رسوب زدایی توسط اسید( Pickling ) كه در این عملیات اكسیدهای فلزات ، چربیها و نمكها و حتی زنگ آهن از روی سطح فولاد زدوده می شود .

ت ) سایر صنایع معدنی

اسید سولفوریك میتواند برای تصفیه سایر مواد معدنی نظیر سنگهای طلا و مس - نقره نیز مورد استفاده قرار گیرد . همچنین این اسید در تولید سولفات مس ( كات كبود) ، سولفات منگنز، سولفات نیكل ، انواع سولفاتهای آهن ( زاج سبز و زاج سفید) ، سولفات سدیم و سولفات روی كاربرد دارد . در تولید سولفات آلومینیوم از بوكسیت نیز اسید سولفوریك به میزان ٥,٠ كیلوگرم به ازای تولید یك كیلوگرم محصول مصرف می گردد .

• سایر موارد مصرف

سایر موارد مصرف اسید سولفوریك در ادامه شرح داده شده است .

الف) سنتز مواد شیمیایی

در فرایند تولید مواد شیمیایی مختلفی از اسید سولفوریك استفاده می شود . این مواد عبارتند از:

• تولید متیل متاكریلات از روش استو سیانو هیدرین

• تولید كاپرولاكتام و تولید محصول جانبی سولفات آمونیوم

• اسید فلوریك از سنگ معدن فلوراسپار

• دی اكسید تیتانیوم از فرایند سولفات

• اكریلونیتریل از پروپیلن

• مواد منفجره مانند نیتروگلیسرین، نیتروسلولز و نیتروبنزن

• تولید اسید كلریدریك از اسید سولفوریك و نمك طعام

• اسید كرومیك و بی كرومات ها

• اسید سیتریك از اسید سولفوریك و سیترات كلسیم

• اسید بوریك از اسید سولفوریك و بورات سدیم

• رزورسینول از بنزن

• فورفورال از پنتوسن و اسید سولفوریك

• ایزوپروپیل الكل و اتانول از اولفین ها

• فنل از كومن و اسید سولفوریك

ب ) تصفیه روغن موتور

در فرایند تولید روغن موتور و تصفیه دوم روغنهای موتور كار كرده و همچنین در فرایند تولید گریس ازاسید سولفوریك استفاده می شود.

تولید باطریهای اتومبیل و آب باتری اسید سولفوریك به عنوان الكترولیت در باطریهای اسیدی مورد استفاده قرار میگیرد. مورد مصرف این باطری ها در اتومبیل ها میباشد . اگرچه مقدار و غلظت اسید مورد نیاز برای هر باطری میتواند متفاوت باشد . اما نسبت میزان مصرف اسید به مصرف سرب در هر باطری ثابت و برابر ٢/٠ واحد به ازای یك واحد سرب می باشد .
د) تصفیه آب ( Water treatment )

اسید سولفوریك در تصفیه آب و پساب ، در كنترلPH ، احیای رزین مبدل یونی جهت رسوب دهی یونها و درنهایت تولید آب عاری از یون مورد استفاده قرار میگیرد . از اسید سولفوریك جهت افزایشPH آب تا ٦ و رسوب املاح آب استفاده می گردد . پالایشگاهها ، پتروشیمی ها و نیروگاهها بزرگترین مراكز مصرف كننده آب بدون املاح هستند. لذا مصرف اسید سولفوریك آنها نیز قابل توجه است .

ه) سایر موارد كاربرد

• اسید سولفوریك در صنایع مختلف دیگری نیز كاربرد دارد كه عبارتند از :

• در كارخانجات سالامبور سازی جهت خیساندن پوست و زدودن چربی

• در صنعت چرمسازی برای زدودن چربی از چرم خام

• در واحدهای آماده سازی و ریسندگی و رنگ آمیزی پشم

• در صنعت لاستیك سازی جهت شستشو و كنترل PH

• در صنعت نساجی برای تثبیت رنگ پارچه و نخ و خنثی سازی

• در كارخ انجات روغن نباتی جهت زدودن چربی از ماشین آلات و مهیا سازی تفاله دانه برای خوراك دام و طیور

• در برخی از واحدهای پودر و مایع شوینده جهت سولفوناسیون و تولید محلول چربی گیر و باز كننده لوله فاضلاب و شستشوی كاشی

• در صنعت كاغذ جهت كنترل PH و تصفیه كاغذ و زدودن ناخالصی های معدنی

• در صنعت تولید كلر در سلهای دیافراگمی جهت خشك كردن و آب گیری گاز كلر

 


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید سولفوریک اسید از گوگرد


 

اسامی برخی از استانداردهای بین المللی موجود برای اسید سولفوریك در زیر ارائه شده است.

استاندارد ویژگیها : 1011 – 96 -ASTM - E

استاندارد روشهای آزمون :   ٧٧-BS - 3903

استانداردهای ملی تدوین شده در موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران برای اسید سولفوریك در زیر ارائه شده است .

تعیین ویژگیهای اسید سولفوریك برای مصارف صنعتی :  ISIR -1069

تعیین میزان ازت موجود در اسید سولفوریك با مصارف صنعتی :  ISIRI -1063

ویژگی ها و روشهای آزمون اسید سولفوریك غلیظ :  ISIRI -210

 


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید سولفوریک اسید از گوگرد


 

• کشور های عمده تولید کننده سولفوریک اسید از گوگرد

آمریكا – كانادا – مكزیك – برزیل - بلژیك – فنلاند - فرانسه - آلمان - یونان - ایتالیا – هلند - اسپانیا - سوئد - انگلستان - بلغارستان - جمهوری چك – لهستان - رومانی - یوگسلاوی سابق - آذربایجان - بلاروس - قزاقستان - روسیه – تركمنستان - اكراین – ازبكستان - مراكش - سنگال - افریقای جنوبی – تونس - ایران – اسرائیل - اردن – تركیه – استرالیا – نیوزلند

• کشورهای مصرف کننده سولفوریک اسید از گوگرد

كشورهای آسیایی نظیر چین ، ژاپن و كره و نیز كشورهای آمریكا از جمله مصرف كنندگان عمده اسید سولفوریك هستند .

شرایط واردات سولفوریک اسید از گوگرد :

حقوق پایه طبق ماده (2) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، شامل حقوق گمركی ، مالیات ، حق ثبت سفارش كالا ، انواع عوارض و سایر وجوه دریافتی از كالاهای وارداتی میباشد و معادل 4% ارزش گمركی كالاها تعیین میشود . به مجموع این دریافتی و سود بازرگانی كه طبق قوانین مربوطه توسط هیات وزیران تعیین میشود ، حقوق ورودی اطلاق میشود . حقوق ورودی برای اسید سولفوریك 10% می باشد .

 


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید سولفوریک اسید از گوگرد


 

عمده كاربرد اسید سولفوریك در تولید كودهای فسفاته است . اهمیت استراتژیك اسید سولفوریك نیز در همین راستاست . با رشد روزافزون جمعیت جهان و محدودیت زمین های كشاورزی ، میزان بهره وری و راندمان تولید محصول از خاك به ازای هر واحد ، ضرورتا باید افزوده شود تا بتواند پاسخگوی رشد فزاینده جمعیت باشد . امروزه این كار دیگر با كودهای حیوانی انجام نمی شود .

چرا كه كودهای حیوانی تنها فیزیك خاك را تغییر می دهند و خاك را برای رشد آماده می كنند ، اما از نظر مواد مغذی برای گیاه بسیار فقیر هستند . برای بالا بردن بهره وری خاك ، استفاده از كودهای شیمیایی ضرورت شناخته شده ای است . اسید سولفوریك در تولید كودهای پر مصرف از جمله كودهای فسفاته و نیز كود سولفات آمونیوم مورد استفاده قرار می گیرد و در این كاربردها نیز قابل جایگزینی با ماده دیگری نیست . لذا از این نظر بسیار حائز اهمیت است .

 


فرایند تولید سولفوریک اسید از گوگرد

 

• فرایند تولید سولفوریک اسید از گوگرد

در حال حاضر مهمترین روش تولید اسید سولفوریك ، فرایند اول یعنی تولید از گوگرد عنصری است . دی اكسید گوگرد ممكن است از اكسیداسیون گوگرد خام و یا اكسیداسیون سولفیدهای فلزی گوگرد نظیرسولفید مس ، سولفید سرب ، سولفید نیكل ، سولفیدهای آهن ، سولفید روی و یا سولفید مولیبدیم تولید شود . اكسیداسیون سولفید هیدروژن (H٢S) نیز منجر به تولید دی اكسید گوگرد می شود .

تبدیل دی اكسید گوگرد به تری اكسید گوگرد در فرایند اكسیداسیون كاتالیستی با كاتالیست سزیم و یا پنتا اكسید وانادیم اصلاح یافته انجام می شود . در نهایت از هیدراسیون تری اكسید گوگرد اسید سولفوریك تولید می شود . اصلی ترین روش تولید تجاری اسید سولفوریك به این صورت است كه ابتدا دی اكسید گوگرد از گوگرد تهیه می شود . سپس دی اكسید گوگرد در فرایند اكسیداسیون كاتالیستی به تری اكسید گوگرد تبدیل می شود و سپس از واكنش تری اكسید گوگرد با آب اسید سولفوریك غلیظ تولید می شود .

• فرآیند تولید اسید سولفوریك از دی اكسید گوگرد حاصل از سولفید های فلزی

دی اكسید گوگرد به عنوان یك محصول فرعی در اكثر فرایندهای تولید مس و برخی دیگر از فلزات محسوب می شود . دی اكسید گوگرد تولید شده با هوا رقیق می شود . اكسیژن و دی اكسید گوگرد وارد راكتور كاتالیستی شده و واكنش اكسیداسیون انجام می گردد . در این راكتور دی اكسید گوگرد به تری اكسید گوگرد تبدیل می شود . تری اكسید گوگرد بوسیله اسید سولفوریك جذب شده و اسید با غلظت بالا (٥,٩٨ درصد وزنی ) تشكیل می شود .

• فرآیند تولید اسید سولفوریك از فسفو ژیپسوم ( گچ فسفردار)

در فرایند تولید اسید فسفریك از اسید سولفوریك ، فسفو ژیپسوم به عنوان محصول جانبی تولید می شود . از تركیب فسفوژیپسوم ، كك نفتی ، پیریت های آهن و خاك رس و دی اكسید گوگرد تولید می شود. تولید اسید سولفوریك از دی اكسید گوگرد نظیر آنچه كه در فرایند قبلی توضیح داده شد ، می باشد .

 


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید سولفوریک اسید از گوگرد

 

• راكتور

• برج

• تانك های نگهداری مواد

• كمپرسورها و مبدل ها

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید سولفوریک اسید از گوگرد

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید سولفوریک اسید از گوگرد ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool