جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود طرح های کشاورزی و دامپروری و کشت و صنعتطرح توجیهی کاشت و زراعت چوب پالونیا سال 1401 + word + pdf
طرح توجیهی بازیافت زباله و تولید کود ورمی کمپوست سال 1400 - 4.0 out of 5 based on 1 vote
امتیاز کاربر:  / 1
ضعیفعالی 

Vermicompost2

جهت سفارش طرح توجیهی تولید کود ورمی کمپوست سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی بازیافت زباله و تولید کود ورمی کمپوست را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

کمپوست شدن فرآیند پیوسته ای است ، که در آن مواد آلی توسط میکرو ارگانیسم ها شکسته می شود ( اکسیداسیون بیولوژیکی ) و به ماده پایداری تبدیل می شود ، که هوموس یا کمپوست نامیده می شود و در ضمن اثرات سو نیز بر روی رشد گیاه و محیط زیست باقی نگذارد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی بازیافت زباله و تولید کود ورمی کمپوست


 

کمپوست شدن فرآیند پیوسته ای است ، که در آن مواد آلی توسط میکرو ارگانیسم ها شکسته می شود ( اکسیداسیون بیولوژیکی ) و به ماده پایداری تبدیل می شود ، که هوموس یا کمپوست نامیده می شود و در ضمن اثرات سو نیز بر روی رشد گیاه و محیط زیست باقی نگذارد . بعضی از محققان از کلمه کمپوست هم برای فرآیندهای هوازی و هم بی هوازی استفاده می کنند ، ولی در اروپا کلمه کمپوست فقط برای فرآیندهای هوازی بکار می رود .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی بازیافت زباله و تولید کود ورمی کمپوست


 

مزایای کاربرد کمپوست بجز منافع بهداشتی و زیست محیطی تولید کمپوست ، کاربرد آن از مزایای متعددی برخوردار است ، که به طور خلاصه در زیر مشخص شده است . استفاده از کمپوست تاثیر مثبتی بر روی خواص فیزیکی خاک مشروط بر آنکه به مقدار مورد نیاز استفاده اصلاح خاک با استفاده از کود کمپوست شود ، داشته و بافت خاک های رسی و یا شنی تعدیل یافته و به شنی رسی یا رسی شنی تبدیل می شود .

این امر یک اقدام سازنده در بهبود کیفیت فیزیکی خاک و در نتیجه ازدیاد محصول در واحد سطح خواهد شد . با مصرف 100 تن کمپوست در هر هکتار از مزارع می توان تغییراتی در خلل و فرج خاک تا میزان 10 درصد بوجود آورد . مصرف کمپوست با افزایش خلل و فرج خاک موجب ایجاد عمل بهتر تهویه در خاک شده و هوای مورد نیاز موجودات زنده خاک نیز تأمین می گردد .

بطور کلی در اراضی که بافت آنها سبک است ، آب بسرعت ازدسترس گیاه خارج شده ودر زمین های با بافت سنگین و قابلیت نفوذ پذیری آب کمتر می شود. در هر دو وضعیت و با مصرف کمپوست تغییرات مثبتی ایجاد می شود . مصرف کمپوست علاوه بر اصلاح فیزیکی خاک ، از نظر ارزش معدنی آن جهت رشد گیاه نیز بسیار مؤثر است .

تأثیر افزایش کمپوست همراه با افزایش کود های معدنی ، در ازدیاد رشد گیاه به مراتب بیش از تأثیر کودهای معدنی که به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرند ، می باشد . به علاوه ، کمپوست موجب تثبیت نسبت کربن به ازت در خاک می گردد . استفاده از کمپوست موجب نگهداری آب در خاک کشاورزی و تنظیم رطوبت آن می شود .

هوموس موجود در کمپوست قادر است 2 تا 6 برابر وزن خود آب جذب نماید ، این امر بخصوص در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری سبب می گردد ، که آب ذخیره شده و بیهوده در اثر تبخیر زیاد به هدر نرود . کاهش فرسایش خاک نیز با کار برد کمپوست از منافع بی شمار استفاده از این محصول است . استفاده از 400 تن کمپوست در هر هکتار ، فرسایش خاک راکه دراثر باد و آب پدید می آید ، تا حدود 95 درصد کاهش می دهد .


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی بازیافت زباله و تولید کود ورمی کمپوست


 

مطابق با مصوبه هیئت وزیران در خصوص تدوین آئین نامه مدیریت پسماند ، موسسه استاندارد باید ظرف یکسال استانداردهای کاغذ و پلاستیک بازیافتی و موارد مجاز استفاده آن ها از جنبه های فنی و بهداشتی ، کود آلی به خصوص کود کمپوست حاصل از پردازش پسماندهای عادی و کشاورزی ، تاسیسات و تجهیزات مرتبط با مدیریت پسماندها از جمله دستگاه های زباله سوز و نوع پسماندهای مورد پذیرش از جنبه فنی و بهداشتی، علایم نشان دهنده نوع و جنس پلاستیک ها و نیز پلاستیک های قابل تجزیه در طبیعت را تهیه کند .

مطابق با بررسی های انجام شده تاکنون استاندارد ملی برای کود کمپوست در کشود تدوین نشده است . در خصوص استانداردها و حساسیت های بین المللی برای کود کمپوست ذکر نکات زیر ضروری بنظر می رسد . اطلاعات مذکور با بررسی هائی که مطالعات داخلی انجام شده است استخراج شده است.

ارزیابی کیفیت کمپوست :

برای ارزیابی کیفیت کمپوست می توان به نکات ذیل توجه نمود :
الف - کاشت بذر تره تیزک :

یکی از روش های سریع برای ارزیابی کیفیت کمپوست ، استفاده از کاشت بذر تره تیزک می باشد . اگر کیفیت کمپوست نامطلوب و یا نابالغ باشد بذر قادر به جوانه زدن نمی باشد.

ب - بوی نامطبوع ندهد .
ج - رنگ آن قهوه ای تیره و یا سیاه باشد .
د - آلوده به عناصر سمی نباشد .
ه – اندام های گیاهی در آن قابل تشخیص نباشد .

برای آنکه عمل کمپوست شدن به نحو احسن انجام پذیرد ، بایستی بعضی عوامل نظیر رطوبت ، دما، اکسیژن و اندازه گیری پارامترهای مهم در تهیه کمپوست کنترل شوند .

PH : برای این کار از دستگاه های اندازه گیری قابل حمل ، که دقت بالایی نیز دارند ، می توان استفاده نمود . اگر چنین دستگاه هایی در دسترس نباشند ، می توان از طریق تجربی و یا آزمایشگاهی به اندازه گیری عوامل فوق اقدام نمود . دمای مناسب جهت فعالیت میکروارگانیسم ها در حدود 35-18 درجه سانتی تگراد می باشد .

افزایش دمای کمپوست را می توان از طریق پاشش آب کنترل نمود. فعالیت میکرو ارگانیسم های تجزیه کننده مواد آلی حداکثر 5/7-5/6 =PH می باشد . در مراحل اولیه تولید کمپوست ، تجمع اسیدهای آلی موجب کاهش PH توده کمپوست می شود . افزایش آهک به توده مواد آلی ، سرعت تجزیه را سریع تر می نماید ، ولی سبب از دست رفتن ازت به شکل آمونیاک می شود . بدون افزایش آهک ، PH توده کمپوست بالغ در حدود 7 می باشد .


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی بازیافت زباله و تولید کود ورمی کمپوست


تولید کود کمپوست در جهان عمدتا بصورت محلی می باشد ، به عبارت دیگر حمل و نقل این کود مقرون بصرفه نخواهد بود . بنابراین اکثر کشورهای دنیا بسته به نیاز خود و میزان تولید ضایعات کشاورزی و مصارف مسکونی تولید کنندە کود کمپوست محسوب می شوند .


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی بازیافت زباله و تولید کود ورمی کمپوست


بطور کلی با توجه به آنکه تولید و مصرف این کود کاملا محلی می باشد و قیمت این نوع کود بسیار پائین شرایط واردات است حمل و نقل ، واحدهای تولید کننده کود کمپوست را غیر اقتصادی می کند . بنابراین واردات و صادرات کود کمپوست در ایران رایج نمی باشد .

بنابراین شرایط خاصی جداگانه ای برای این کود ملاحظه نشده است. عموما برای انواع کود سود بازرگانی در نظرگرفته شده صفر و حقوق پایۀ گمرکی 4 درصد می باشد. بررسی های انجام شده نشان می دهد ، که تجارت این کود بین مناطق و کشورهای مختلف جهان رواج چندانی ندارد ، بنابراین آمار واردات ثبت شده ای برای این کود در کشور وجود ندارد .

با توجه به آنکه این ماده دارای تجارت جهانی زیادی نمی باشد ، بنابراین بررسی انجام شده نشان می دهد ، که شرایط صادرات شرایط صادراتی خاصی تاکنون برای آن لحاظ نشده است .

مساله اصلی در تولید کود کمپوست حذف تراز منفی فعلی انواع کود شیمیائی می باشد . در حال حاضر انواع کودهای شیمیائی واردات زیادی به کشور دارد . بنابراین تولید این کود در کشور به میزان لازم باعث می شود ، که میزان قابل توجهی از واردات این کودها کاهش یابد . در صورت افزایش تولید کود کمپوست در ایران ، می توان به بازارهای صادراتی این ماده نیز برای کشورهای همجوار از جمله عراق افغانستان و ترکیه نیز چشم دوخت .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی بازیافت زباله و تولید کود ورمی کمپوست


 

اصول بهداشت و بهسازی محیط ، در هر شهر ایجاب می کند ، که زباله ها در حداقل زمان از منازل و محیط زندگی انسان دور شده و در اسرع وقت دفع گردند . پیدایش این ایده ( دفع بهداشتی زباله در محیط زیست ) در قرن نوزدهم میلادی به مشابه یک دستورالعمل بهداشتی ، شهروندان را به رعایت آن ملزوم می ساخت.

اهمیت دفع بهداشتی زباله ها موقعی بر همه روشن خواهد شد ، که خطرات ناشی از آن ها بخوبی شناخته شود . زباله ها نه فقط باعث تولید بیماری ، تعفنّ و زشتی مناظر می گردند ، بلکه می توانند به وسیله آلوده کردن خاک ، آب و هوا خسارات فراوانی را به بار آورند . به همان اندازه که ترکیبات زباله مختلف است ، خطرات ناشی از مواد تشکیل دهنده آن ها نیزمی توانند متفاوت باشند .

جمع آوری ، حمل و نقل و آخرین مرحله دفع این مواد بایستی به طریقی باشد ، که خطرات ناشی از آن ها در سلامتی انسان به حداقل ممکن کاهش یابد . راجع به خطرات حاصل از زباله های شهری و صنعتی باید گفت که در کلیه منابع علمی و کتب مربوطه همواره اشاره به ابتلای انسان ها به بیماری های گوناگون شده است .

در کتب علمی تعداد باکتری های مختلف موجود در خاکروبه خیابان ها ، از 2 تا 40 میلیون به صورت خاص و از 50000 تا 10 میلیون بطور عموم در هر گرم برآورده شده است . این تعداد باکتری می توانند به سادگی موجب بروز بیماری های گوناگونی گردند . مخصوصا این که در این مواد انواعی از باکتری های مولد وبا ، تیفوس و کزاز بطور مسلّم و صریح تشخیص داده شده است .

شایان ذکر است که سابقا فضولات حیوانی ( پهن گاو و اسب ) قسمت عمده ای از خاکروبه های خیابانی را تشکیل می داد . این حالت هم اکنون نیز در پاره ای از روستاها و شهرهای کوچک مشاهده می شود.


فرایند اجرای این طرح توجیهی بازیافت زباله و تولید کود ورمی کمپوست

 

بخش اعظمی از ترکیبات مواد زاید جامد شهری از مواد آلی تشکیل گردیده است . چنانچه مواد فساد ناپذیر مانند چرم ، لاستیک و پلاستیک از زباله جدا شوند ، اجرای ترکیبی مواد آلی موجود در زایدات را می توان به صورت زیر طبقه بندی نمود:

• ترکیبات محلول در آب شامل : قندها ، نشاسته ، اسیدهای آمینه و اسیدهای آلی مختلف
• مواد نیمه سلولزی که در نتیجه کندانسیون قندهای پنج کربنی و شش کربنی حاصل می شود .
• سلولز که حاصل کندانسیون قندهای شش کربنی مانند گلوکز است .
• چربی ها، روغن و موم که استر الکل ها و اسیدهای چرب سنگین هستند .
• لیگنین یا مادو چرب که دارای طبیعت شیمیایی است .
• لیگنو سلولز که ترکیبی از لیگنین و سلولز می باشد .
• پروتئین ها که از تراکم زنجیره های اسید آمینه تشکیل شده اند .

چنانچه مواد آلی و فساد پذیر از زباله های شهری جدا شده و در معرض تجزیه باکتری ها ( هوازی ) قرار گیرند ، محصول باقیمانده پس از فعالیت های باکتری ها و تجزیه و ترکیب ، کمپوست یا کود آلی نامیده می شود . مجموعه این فرآیند شامل جداسازی و تبدیل باکتریائی مواد آلی موجود در زباله به عنوان کمپوست سازی شناخته شده است .

مواد آلی موجود در زباله ( سلولز و گلوکز ) با واکنش های بیوشیمیائی که نوعی تخمیر به کمک میکرو ارگانیسم هایی مانند باکتری های هوازی و قارچ های مخصوص توسط آنزیم های خاص با استفاده از اکسیژن هوا تجزیه می شوند و به مواد ساده تری تبدیل می گردند . این میکرو ارگانیسم ها از کربن موجود در مواد آلی با ترکیبات پیچیده تغذیه نموده و آنها را به ترکیبات ساده تری تجزیه می کنند. میکروارگانیسم ها مواد آلی تجزیه شده یا تازه را برای ساخت جسم سلولی خود مورد استفاده قرار می دهند و در نتیجه واکنش عکس نیز که تبدیل مواد ساده معدنی و آلی در خلال متابولیسم سلول ها است به وقوع می پیوندد .

حاصل این دو و اکنش دو طرفه که عمر تخمیر را تکمیل می کند ، باعث رها شدن مواد معدنی مانند ترکیبات فسفر ، ازت و پتاسیم از جسم پوسیده گیاهی و حیوانی موجود در زباله می شود ، که از جنبه تغذیه گیاهی اهمیت فراوانی دارد . عوامل متعددی در تسریع عملیات تجزیه در تولید کمپوست موثرند.

• مواد مغذی موجود در مواد آلی تشکیل دهند زباله
• رطوبت موجود در زباله
• نحوه تأمین اکسیژن مورد نیاز برای عملیات تجزیه مود
• درجه حرارت ( حداکثر در حدود 70-60 درجه سانتیگراد )
• همگن بودن و یکنواحتی مواد برای کنترل عمل تجزیه
• ابعاد و قطعات موادی که باید تجزیه شوند .

فرآیند تولید و تهیه کمپوست زمانی مقرون به صرفه است ، که ایجاد محیط مناسب و لازم برای میکروارگانیسم ها جهت تجزیه مواد در مدت زمان کوتاه و با راندمان بالا تا مرحله تثبیت بیولوژیکی انجام پذیرد . در این فرآیند انواع مختلفی از میکروارگانیسم های لازم جهت انجام تجزیه وارد عمل می شوند .

برخی از این انواع در مراحل اولیه فعال بوده و با تغییراتی که در محیط ایجاد می کنند ، زمینه را برای فعالیت انواع دیگر میکروارگانیسم ها آماده می نمایند . یکی از مهم ترین پارامترهای این تحول که موجب تشخیص فعالیت انواع میکروارگانیسم ها می باشد ، درجه حرارت است. عملیات تولید کود آلی از زباله اصولاً به دو روش هوازی و بی هوازی صورت می گیرد .

روش هوازی Method Aerobic که با استفاده از اکسیژن انجام می شود ، به دو روش سریع یا راکتوری و روش کند یا غیر راکتوری تقسیم بندی می گردد . روش سریع توسط سیلندر یا راکتورهای بسته به طور افقی یا عمودی طراحی شده و کاربرد دارد . روش های ویندرو ، حوضچه ای ، توده های سطحی با هوادهی طبیعی بدون برگشت هوا و با هوادهی مصنوعی بدون برگشت هوا ، نمونه هایی از روش هوازی کند یا غیر راکتوری هستند .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی بازیافت زباله و تولید کود ورمی کمپوست

 

• سایت ورود زباله
• سایت دپوی زباله
• سایت سرند زباله
• سایت گرانول سازی کود

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه بازیافت زباله و تولید کود ورمی کمپوست

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 99 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی بازیافت زباله و تولید کود ورمی کمپوست ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم  کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool