طرح توجیهی تولید آرد ماهی ( پودر ماهی ) + فرآیند تولید و کدآیسیک آن

Fish Powder

طرح توجیهی تولید آرد ماهی ( پودر ماهی ) + فرآیند تولید و کد آیسیک محصول :

هدف از ارایه طرح توجیهی تولید آرد ماهی معرفی آن به عنوان یک فرصت سرمایه گذاری است که در این مطلب به معرفی آن می پردازیم.

حدود یک سوم از صید دنیا برای مصارف مستقیم انسان مورد مصرف قرار نمی گیرد بلکه در تولید آرد ماهی و پروتیین مایع (Fish silage ) بکار می رود. مقدار صید دنیا بین 100-90 میلیون تن در سال می باشد. بنابراین بین 33-30 میلیون تن از آبزیان هر سال تبدیل به آرد ماهی و پروتیین مایع برای مصارف در تهیه غذای دام ، طیور و تکثیر و پرورش آبزیان می گردد.

حال اگر به این اعداد مقدار ضایعات ماهیان ماکول و باقیمانده کارخانجات فیله و کنسرو سازی را اضافه کنیم با این فرض که بین 50-45 درصد یک آبزی ماکول معمولاً به شکل سر ، امعا‏ء و احشاء و اسکلت بدنی به کارخانجات تولید آرد ماهی حمل می گردد ملاحظه خواهد شد که سالیانه حدود 60-50 میلیون تن مواد اولیه برای تولید آرد ماهی و پروتیین مایع وجود دارد.

مطلعات سالهای اخیر بیانگر این موضوع است که ذخایر قابل برداشت آبزیان ریز اقیانوسها مانند Antarctic krill به تنهایی برابر تمام صید جهان می باشد. همچنین در آبهای دریای عمان یکی از ذخایر غنی و قابل استفاده برای تبدیل به آرد ماهی فانوس ماهیان (میکتو فیده) می باشند. مهمترین کشورهای تولید کننده آرد ماهی عبارتند از : پرو، نروژ، آفریقای جنوبی، شوروی سابق، دانمارک، آمریکا، شیلی و ژاپن .

گونه های خاصی از ماهیان پلاژیک که در مقیاس وسیع صید می گردند مثل، Herring ، Anchovy ، Menhaden ، Pilchard و ضایعات حاصل از مراحل آماده سازی و فرآوری ماهیان عمق زی مثل، Whiting ،Hake ،Flounder ، Haaddack و همینطور ضایعات میگو، خرچنگ و بسیاری از آبزیان غیرخوراکی از جمله محصولاتی هستند که برای تهیه آرد ماهی مورد استفاده قرار می گیرند.صنعت تهیه آرد ماهی از اوایل قرن نوزدهم در شمال اروپا و آمریکای شمالی پایه گذاری گردید.

تولید آرد ماهی یکی از راههای موجود برای استفاده از این ذخایر در حال حاضر می باشد. البته با توجه به افزایش جمعیت و کمبود مواد پروتیینی از یک طرف و ارزش غذایی بالای ماهیان ریز و گران شدن قیمت ماهیان درشت از طرف دیگر ، عرضه کردن ماهیان ریز به صورت تازه یا منجمد ،سوسیس و خمیر ماهی برای مصارف مستقیم انسانی مورد توجه قرار گرفته است.

تعریف آرد ماهی

آرد ماهی فرآورده ای است جامد به صورت تفاله، که از ماهی یا ضایعات آن پس از جدا کردن قسمت اعظم آب و استخراج تمام یا قسمتی از روغن بدست می آید . مصرف عمده این محصول در غذای طیور و دامهای گوشتی و خود ماهی است که به صورت افزودنی به غذای اصلی آنها اضافه می شود.

در انگلستان اصطلاح آرد ماهی به معنی فرآورده است که بوسیله خشک کردن و آسیاب کردن ماهی یا ضایعات ماهی به دست می آید بطوریکه هیچ ماده دیگری به آن اضافه نمی شود. اصطلاح آرد ماهی سفید بر می گردد به فرآورده ای که محتویات آن بیشتر از 6 درصد چربی و بیشتر از 4 درصد نمک نداشته باشد، که از ماهی سفید یا ضایعات ماهی سفید بدست می آید .

همچنین آرد ماهی به عنوان کود برای درختان و گیاهان مورد استفاده قرار می گیرد که خیلی با ارزش است.

نام و کد محصول (آیسیک) :

طبق اطلاعات بدست آمده از سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت کد آیسیک محصولات طرح به شرح زیر است.

عنوان : پودرازضایعات ماهی

کد آیسیک : 15121612

واحد سنجش : تن

عنوان : پودرماهی ( غیرخوراکی )

کد آیسیک : 15121612

واحد سنجش : تن

استانداردها :

طبق اطلاعات بدست امده از سامانه اطلاع رسانی سازمان ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران استاندارد های زیر آمده است.

شماره استاندارد : 3136

موضوع : واژه‌نامه آرد ماهی

سال چاپ : 1370

شماره استاندارد : 722

موضوع : پودر ماهی -ویژگی ها و روش های آزمون

سال چاپ : 1389

شماره استاندارد : 7918

موضوع :پودر ماهی – واژه نامه

سال چاپ : 1383

شماره استاندارد : 7947

موضوع : خوراک دام-پودر ماهی- آیین کار

سال چاپ : 1383

مصارف آرد ماهی

آرد ماهی در انگلستان عمدتاً بصورت کود تا حدود سال 1910 استفاده می شد اما از آن زمان به بعد، ارزش غذایی بالای آن، موید این امر شد که بهتر است از آن برای تغذیه حیوانات استفاده کنند. تقاضای ماهی در انگلستان بصورت آرد ماهی بسیاربیشتر از تقاضای ماهی جهت مصرف مستقیم انسان بود و بنابراین وادرات آرد ماهی به انگلستان بسیار زیاد شد.

صنایع طیور و پرورش خوک، که مقادیر زیادی تخم مرغ،گوشت خوک و جوجه تولید می کنند، با قیمتهای نسبتاً کم و بدون استفاده وسیع از غذاهای حیوانی دارای پروتیین بالا نظیر گوشت ماهی نمی توانند بقا خود را حفظ کنند . معمولاً حدود 10درصد رژیم غذایی خوک و طیور شامل آرد ماهی می باشد که 10 درصد حد نهایی برای آرد حاوی 10درصد چربی می باشد بدلیل آنکه بیش از حدوداً 1 درصد روغن ماهی موجود در رژیم غذایی حیوان دچار فساد شده و مزه گوشت آن را بد می کند.

عمده تولید انگلستان از آرد ماهی سفید با مقدار چربی کم به اندازه کافی می باشد طوریکه هر گونه خطر فساد از بین می رود. آرد ماهی با مقدار چربی بسیار کم گاهی برای اهداف تخصصی تری تهیه می شود. سایر موارد استفاده از آرد ماهی عبارتست از: تغذیه سمور، سگ، گربه، دام و ماهی های پرورشی. مقادیر بسیار کمی از آرد

فرآوری شده در غذای آماده شده برای مصرف انسا ن، استفاده می گردد و آرد ماهی همچنین در تهیه آنتی بیوتیکهای خاص برای صنا یع داروسا زی نیز کاربرد دارد.

مزایا :

1- حمل و نقل آرد ماهی ( پودر ماهی ) آسان است .
2- بازاریابی پودر ماهی بسیار آسان است .

معایب

1- هزینه های تولید آرد ماهی ( پودر ماهی ) نسبتاً بالاست .

2- در تولید پودر ماهی به مهندسین و نیروی کار متخصص نیاز است .

3- در هنگام تولید پودر ماهی بوی نامطبوعی حاصل می شود که از لحاظ زیستی مشکل زا است مگر در مواردیکه از تجهیزات ویژه ای در کارخانه استفاده شود .

فرایند تولید آرد ماهی

در این مطلب به معرفی روش تولید پودر ماهی می پردازیم . امیدوارم این مطلب برای تدوین طرح توجیهی تولید آرد ماهی مناسب باشد و اطلاعات خوبی در خصوص فرآیند تولید این محصول به شما بدهد .

مواد خام اولیه مورد استفاده برای تهیه آرد ماهی :

در واقع هر ماهی یا سخت پوست و نرمتن موجود در دریا می تواند برای تولیدآرد ماهی مورد استفاده قرار گیرد ، اگرچه ممکن است تعداد کمی از گونه های بهر ه برداری نشده نادر وجود داشته باشد که آرد سمی تولید کند. ارزش غذایی پروتیینهای ماهیان مهره دار از گونه ای به گونه دیگر کمی متفاوت است. تمام Shell Fish ها (سخت پوستان و نر متنان) یک آرد فقیر از نظر مواد غذایی دارند.

به خاطر اینکه پوسته محتویات پروتیینی کمتری دارد.بیشترین میزان آرد ماهی تولیدی جهان از خود ماهی می باشد.برای این منظور گونه های پلاژیک به بیشترین میزان مورد استفاد ه قرار می گیرند. در صنعت، مهمترین محصولاتی که برای تبدیل به آرد ماهی مورد استفاده قرار می گیرند در سه گروه عمده گروه بندی می شوند :

الف : ماهیان صنعتی Industrial fish یا ماهیانی که صرفاً برای تهیه پودر ماهی صید می شوند. این ماهیان عمدتاً ریز و پلاژیک هستند و به دلیل استخوانی بودن و داشتن چربی زیاد در شرایط معمول ارزش خوراکی نداشته و فقط مناسب تبدیل هستند . از جمله این ماهیان می توان به منهادن در آمریکای جنوبی ، کاپلین در اسکاندیناوی و ساردین ماهیان در ژاپن اشاره نمود که هر کدام در کشور مورد نظر گونه غالب برای تهیه پودر ماهی به شمار می آیند.

ب : ماهیانی که با عنوان By catch ، با صید اصلی از آب خارج می گردند. این ماهیان همراه با صید میگو با ترال از آب بیرون کشیده می شوند.

ج : مازاد کارخانجات کنسرو سازی و دیگر کارخانجات فرآورده های دریایی (سر ،دم و محتویات حفره شکمی). به عنوان مثال در کشور انگلیس بیشتر از این روش استفاده می شود. آرد ماهی بدست آمده از این روش دارای پروتیین پایینتر و مواد معدنی بالاتر نسبت به آرد ماهی حاصل از ماهی کامل می باشند.

نکات مهم برای یک صید صنعتی در موقع انتخاب گونه ها

1- گونه مورد نظر باید به مقدار فراوان موجود باشد تا مقدار صید بالایی در بر داشته باشد. این امر ضروری است به خاطر اینکه ارزش ماهیان صنعتی کمتر از ارزش ماهیان جهت مصارف مستقیم انسانی می باشد .

2- صید و صیادی باید ترجیحاً براساس بیش از یک گونه باشد تا تاثیر نوسات صید هر گونه کاهش یابد .

3- فراوانی کلی گونه های با عمر طولانی از سالی به سال دیگر، کمتر تغییر می کند و نباید از این گونه ها برای تهیه پودر استفاده کرد.

4- گونه های دارای مقدار چربی زیاد صرفه اقتصادی بیشتری دارند بخاطر اینکه این ماهیان حتی در حالت منجمد نیز به سرعت اکسیده می شوند و لذا لازم است برای نگهداری طولانی آنها متحمل هزینه زیادی گردید که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نخواهند بود.

فرایند تولید آرد ماهی

امروزه تبدیل ماهی به آرد ماهی یا روغن آن به روشهای مختلف از جمله: روشهای فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی قابل انجام است. اما معمولی ترین روشی که در حال حاضر در تمامی نقاط دنیا از آن استفاده می گردد، روش پرس مرطوب (( Wet Pressing )) است که مشتمل بر مراحل زیر می باشد :

· حرارت دادن ماده خام : که در طی آن، پروتیین منعقد شده و با گسسته شدن ذخایر چربی موجود، روغن آزاد گردیده و آبی که در شرایط طبیعی بصورت متصل با پروتیین قرار دارد بصورت آب آزاد قابل استخراج در می آید.

· پرس یا سانتریفوژ : که در طی آن ، قسمت عمده مایعات موجود بوسیله فشار حاصل از پرس یا سانتریفوژ از توده پخته شده جدا می گردد.

· جداسازی محیط مایع به دو قسمت اصلی یعنی روغن و آب (Stick Water) این مراحل در مورد ماهیانی که کمتر از 3 درصد چربی دارند حذف می گردد.

· تبخیر محلول آبی (Stick Wate) و تهیه کنسانتره از مواد انحلال پذیر ماهی (Fish soluble)

· خشک کردن مواد جامد (Press cake) و مواد انحلال پذیر، از طریق جدا کردن مقدار مناسب آب از مواد مرطوب و شکل دهی ترکیب خشک و پایدار.
خرد کردن ماده بدست آمده به ذراتی با اندزه های مورد نظر.

آدماهی معمولاً از چهار جز ء اصلی مثل پروتیین، چربی، رطوبت و خاکستر تشکیل شده است.مقدار و کیفیت این اجزا ء تا حدودی مربوط به ماده خام مورد استفاده دارد. کیفیت آرد ماهی تا مقدارزیادی بستگی به درصد استخوان، رطوبت و روغن و پروتیین موجود در آن دارد.

اندازه گیری کیفیت آرد ماهی

از آنجایی که آرد ماهی بسیاری از اجزاء ضروری یک رژیم غذایی را در بردارد لذا کیفیت آن را فقط بر اساس اجزاء تشکیل دهنده اختصاصی آن می توان اندازه گیری کرد. هیچ تست آزمایشگاهی به تنهایی وجود ندارد که بتواند کیفیت کلی آرد ماهی را محاسبه و اندازه گیری کند.

بعلاوه ، همه آزمایشات غیر از آزمایشات تغذیه ای، نسبتاً مصنوعی هستند و ثبت رشد حیوان در این زمینه، بهترین استاندارد است. آزمایشات تغذیه ای، گران و زمان بر است و بنابراین امکان استفاده از آزمایشات فیزیکی یا شیمیایی وجود داشته و جالب توجه است.

آزمایش هضم پپسین جهت تشخیص دادن آرد بسیار نا مرغوب که دچار آسیب حرارتی شده ازآرد خوب و صحیح فرآوری شده، بسیار مفید است اما اینها را بر اساس رنگ نیز می توان تشخیص داد و بنابراین، این آزما یش استفاده عملی محدودی دارد. آنالیز اسید آمینه کل، اطلاعات سودمندی راجع به گوشت ماهی در اختیارمان می گذارد اما بسیار گران بوده و چیزی راجع به مقدار هر یک از اسیدهای موجود جهت تغذیه حیوان، در اختیارمان نمی گذارد.

راه دیگر اینکه مقدار یک اسید آمینه مهم نظیر لیزین غالبا" اندازه گیری می شود که این احتمالاً سودمندترین شیوه می باشد اما چیزی راجع به دیگر اجزاء و عناصر دانسته نمی شود. خلاصه،هیچ آزمایش جامعی به تنهایی برای اندازه گیری کیفیت وجود ندارد. شرایط و نیازهای فرد استفاده کننده نیز فرق می کند.

برای مثال، آرد ماهی ممکن است که عمدتا" بخاطر متیونین آن در یک رژیم غذایی وجود داشته باشد اما در بقیه موارد، متیو نین موجود در آرد ماهی ممکن است مهم نباشد زیرا توسط سایر غذاها تامین می شود.

یک معیار اندازه گیری بسیار مهم کیفیت آرد ماهی، این است که عاری از میکرو ارگانیسم هایی باشد که از طریق آلوده کردن حیوانات مورد تغذیه انسان باعث ایجاد بیماری در انسان می شوند. سالمونلا معمولا" در این خصوص بسیار نگران کننده است. به همین دلیل نیاز به عملیات نگهداری خوب و نظافت کافی در کارخانه آرد ماهی و انبار کردن آن بسیار مورد تاکید بوده است.

لینک های کمکی :

:: دانلود طرح توجیهی پودر ماهی

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.