طرح توجیهی احداث نهالستان بلوبری و کرانبری سال 1400 + pdf + word

Blueberries and Cranberries3

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی احداث نهالستان بلوبری و کرانبری سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی احداث نهالستان بلوبری و کرانبری را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

امروزه روش های جدید در احداث نهالستان ها جهت بازدهی بیشتر جایگزین روش های سنتی شده اند . بدین طریق پس از تكثیر و كشت پروتكل (بذر مادری اصلاح شده) در آزمایشگاه كشت بافت با استفاده از تجهیزات و محلول های آزمایشگاهی توسط نیروهای متخصص، گیاه كشت شده در قفسه های مخصوص در شرایط آزمایشگاهی تا ارتفاع 50 سانتی متر رشد و قبل از ورود به زمین نهالستان، مدتی را در گلخانه جهت انطباق با محیط طی می كند.


درباره نهالستان


نهالستان مكانی است كه با توجه به منابع آب و خاك و شرایط آب و هوایی برای تولید و تكثیر نهال و اندامهای تکثیر سالم و اصیل و منطبق با ضوابط قرنطینه ای مورد استفاده و بهره برداری قرار می گیرد.

نهال سالم و اصلاح شده یكی از عوامل بسیار تاثیرگذار برتولید میوه و تنوع آن در هر كشور می باشد. از این رو تلاش در ترویج و توسعه و نیز حفظ ارقام جدیدی كه مرتبا " از سوی مراكز تحقیقاتی ارائه می شود از اولویت های مهم مراكز تصمیم گیری كشاورزی كشورهاست. برای این که تولیدكنندگان نهال بتوانند به صورت تجارتی نهال های سالم، مرغوب و گواهی شده را مطابق با استاندارد های موجود تولید و عرضه نمایند باید ضوابط و نكات فنی مورد نیاز برای احداث نهالستان را رعایت نمایند .


درباره بلوبری


بلوبری از دو واژه Blue به معنی آبی و berry به معنی حبه گرفته شده است . بلوبری را در ایران به اشتباه به اسم زغال اخته می شناسند ؛ اما همان طور كه از معنی آن پیداست می توان در ایران به آن « حبه آبی » گفت. این گیاه بومی شمال آمریكاست، درختچه ای است خزان كننده كه حبه های آن به رنگ آبی تیره یا بنفش است.

این میوه یكی از خوشمزه ترین میوه های تابستانی است. حبه های به ظاهر كوچك بلوبری ارزش غذایی بالایی و خاصیت های زیادی دارند. حبه ها پس از برداشت، می توانند هم به صورت مستقیم وارد بازار مصرف شوند و به حالت تازه مصرف شوند و هم می توانند وارد كارخانه های صنعتی شده و انواع كمپوت ها و مرباها و آبمیوه ها از آنها ساخته شود.

از این حبه ها در تزئین و ساخت انواع كیك ها، شیرینی ، بستنی ها و دسرها و همچنین تهیه انواع ژله ها استفاده می شود.


درباره کرانبری


كرانبری گیاه بومی كشور كانادا و ایالت های شمالی و شرقی آمریكا می باشد. تحقیقات بالینی نشان می دهد ، كه کرنبری در كمك به درمان عفونت های مجاری ادراری بسیار مفید می باشد.

گیاه Cranberry دارای ماده ای است به نام Proanthocyanidine كه این ماده از اتصال باكتر یهای پاتوژنیك به نسج دیواره مجاری ادراری جلوگیری می كند.


نکات قابل توجه جهت اجرای طرح توجیهی کاشت نهال بلوبری و کرانبری


 • نهالستان باید در مكانی احداث شود كه دما و رطوبت، نور، خاك و آب لازم جهت رشد مناسب نهال تأمین گردد و یا
 • با استفاده از تأسیساتی مثل گلخانه ها درجه حرارت لازم و رطوبت كافی تأمین شود.
 • نهالستان باید در محلی احداث شود كه از نظر عدم آلودگی به آفات و بیماری های مهم (آب، خاك و گایه) مورد تأیید مراجع ذیصلاح قرار گرفته باشد .
 • در نهالستان رعایت آیش (حداقل یکسال) و تناوب كشت با گونه های متفاوت الزامی است، كه به همین دلیل زمین مورد نظر در این طرح بزرگتر دیده شده تا بتوانیم هرساله شاهد فروش محصول باشیم. در نهایت تعیین مدت آیش و نوع محصول مورد كشت در تناوت، بر عهده مدیر فنی نهالستان است.
 • در نهالستان باید ارقام بارور و گرده افشان مناسب و مورد تأیید كه دارای اتیكت مشخص هستند، تولید شوند.
 • حداكثر نهال های متفاوت قابل قبول از نظر ارتفاع، رنگ شاخ و برگ، قطریقه، فرم برگ ها، فرم تاج و... 5% است كه باید قبل از فروش، نهال های متفاوت از گردونه فروش خارج شوند.
 • بسته بندی نهال عملی است كه بعد از انتخاب نهال برای جلوگیری از هرگونه صدمه های انتهایی انجام می شود. مهم ترین مساله، بسته بندی و توده كردن داخلی ریشه ها مجاور یكدیگر است.

فرایند اجرای طرح توجیهی کاشت نهال بلوبری و کرانبری


روش های تولید نهال شامل كشت بافت، روش پیوند (ایجاد باغ مادری و خزانه بذری) و تکثیر از طریق بذر می باشد ، كه به ترتیب امكان بروز بیماری در نهال زیاد و تولید نهال استاندارد كم می شود. معمولاً از روش كشت بافت برای تولید محصولات خاص و سودده استفاده می كنند ، كه در این طرح سه محصول به عنوان محصول تیپ درنظرگرفته شده اند. در نهایت برای تولید نهال سالم در نهالستان داشتن مواد گیاهی سالم ضروری است.

فاصله نهال ها از هم در روی هر ردیف 20 تا 30 سانتیمتر باشد و فاصله بین ردیف های كاشت در حالت یك ردیفه 90 سانتیمتر و در حالت دو ردیفه, فاصله بین هر دو ردیف با دو ردیف بعد 120 سانتیمتر و فاصله بین ردیف ها 40 تا 50 سانتی متر باشد (به طوریكه در هر هكتار بیش از 85000 نهال گنجانده نشود).

باید فاصله بین نهالستان با باغات میوه اطراف حداقل 1000 متر باشد ولی انتخاب قطعی فاصله (فاصله بیش از 1000 متر) بسته به نوع گیاه، شرایط محیطی و شدت آلودگی منطقه بر عهده كارشناس مربوطه است.


مزایای اجرای طرح توجیهی احداث باغ بلوبری و کرانبری

 • امكان صادرات این محصول با توجه به رعایت استانداردها
 • كمك به توسعه بخش كشاورزی كشور و قطب شدن استان در این بخش
 • تولید محصولات جدید و درنتیجه بازار جدید در كشور
 • پتانسیل بسیار بالای آب های سطحی و زیرزمینی و امكان احداث صنایع آب بر
 • مطابق ماده 81 مالیاتی كشور ، درآمد حاصل از كلیه فعالیت های كشاورزی، دامپروری، پرورش ماهی و زنبورعسل
 • و پرورش طیور، صیادی و ماهیگیری، نوغان داری، احیاء مراتع و جنگل ها، باغات و اشجار از هر قبیل و نخیلات از پرداخت مالیات معاف می باشند.
 • 100 درصد درآمد حاصل از صادرات و محصولات تمام شده كالاهای صنعتی و محصولات بخش كشاورزی (شامل
 • محصولات زراعی، باغی و دامی و طیور و شیلات و جنگل و مرتع) و صنایع تبدیلی و تكمیلی آن از شمول مالیات معاف هستند.

بازار محصولات مورد بررسی در طرح توجیهی احداث باغ بلوبری و کرانبری

كشور ایران با داشتن شرایط آب و هوایی متنوع و موقعیت های مناسب برای كشت و پرورش ارقام مختلف درختان میوه یكی از مناطق عمده تولید میوه در دنیا می باشد. یكی از شرایط حفظ موقعیت صادرات میوه و موفقیت در این زمینه افزایش عملكرد در واحد سطح و بالا بردن كیفیت میوه های تولیدی مطابق استاندارد جهانی برای در دست گرفتن بازار كشورهای مصرف كننده میوه و توان رقابت با دیگر كشور های صادر كننده میوه می باشد.

با وجود تولید سالانه 100 میلیون اصله نهال میوه ای و غیر میوه ای در كشور كه نسبت آن ها برابر است، این ظرفیت بالفعل، جوابگوی تقاضا و نیاز كشورمان نیست و ما می توانیم با تولید بیشتر، با توجه به بازار خوب كشور عراق، صادرات نیز داشته باشیم.

 • لینک دانلود طرح توجیهی احداث نهالستان بلوبری و کرانبری سال 98 ، از طریق این صفحه ، در اختیار علاقه مندان قرار میگیرد . لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ، مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی احداث نهالستان بلوبری و کرانبری ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

  کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار گیرد .

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.