طرح توجیهی گلخانه نهال کاری سیب و انبه سال 1400 + روش اخذ مجوز و وام

Mango greenhouse

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی احداث گلخانه نهال کاری انبه و سیب سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی احداث نهالستان انبه و سیب در گلخانه را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.


معرفی انواع گلخانه ها با توجه به نوع سازه


‏گلخانه های چوبی :

اسكلت اصلی این گلخانه ها از چوب با پوشش پلاستیك مـی باشد . ارتفاع در ایـن سازه هـا 2 تا 3 متر و سیستم گرمایی ‏و تهویه مناسبی ندارد و بدلیل ارتفاع پایین مناسب كشت محصولاتی نظیر خیار و گوجه فرنگی نمی باشد .

مزیت این ‏گلخانه ها قیمت ارزان احداث هر واحد آن می باشد ، ولی بدلیل نامناسب بودن محیط داخلی برای رشد گیاه ، معمولاً میزان ‏تولید در واحد سطح در مقایسه با گلخانه های مدرن بسیار كمتر است .

گلخانه های فلزی یا مدرن :

اسكلت این گلخانه ها از فلز است ، كه معمولاً با پلاستیك های ضد اشعه ماوراء بنفش ( ‏uv‏ ) پوشش و دارای سیستم ‏گرمایشی و تهویه مناسب می باشد . ارتفاع این نوع گلخانه ها بیش از 5/4 متر است و بدلیل شرایط مناسب رشد گیاه در ‏اینگونه سازه ، عملكرد در واحد سطح نسبت به گلخانه های چوبی افزایش دارد .

اتصال قطعات در گلخانه های فلزی بوسیله پیچ ومهره ( پرتابل ) و یا استفاده از جوش می باشد . هزینه واحد گلخانه های ‏پرتابل نسبت به سیستم جوشی 20-15% بیشتر است ، ولی نصب آن آسانتر و تغییرات در سازه راحت تر است .‏


معرفی انواع گلخانه ها از لحاظ پوشش


پلاستیکی ‏:

پوشش های پلاستیکی می تواند از جنس پلی استر ، پلیوینل کلراید ( ‏P.V.C‏) پلی وینل فلوراید (‏P.V.F ‏) باشد . از مزایای ‏این پوشش ها عدم نیاز به اسکلت های سنگین و کاهش هزینه گرم کردن تا حدود 40% نسبت به گلخانه های شیشه ای یک ‏لایه است .

اغلب پوشش های پلاستیکی از نوع پلی اتیلن بوده ، که معمولاً به ماده مقاوم کننده در مقابل ‏UV‏ ( اشعه ماورای بنفش ) ‏آمیخته شده اند ، که در این صورت طول عمر آنها تا حدود 3 سال قابل افزایش است . امروزه در کشورهای پیشرفته پلی ‏اتیلن و سایر پوشش های پلاستیک را به مواد نگهدارنده نور مادون قرمز (‏IR‏) آمیخته می کنند ، که تلفات دمای گلخانه را در ‏شب 15 تا 25 درصد کاهش می دهند .

PVF‏ نیز یک نوع پوشش پلاستیکی جدید است ، که تا ده سال دوام داشته و واکنش آن نسبت به نور و قیمت آن تقریباً ‏معادل شیشه است . پوشش های دوبل پلاستیکی نیز کاهش هزینه سوخت تا یک سوم نقش موثری دارند .

شیشه ای :

گلخانه های شیشه ای از پر هزینه ترین نوع گلخانه های صنعتی محسوب می شوند . نیاز به اسکلت محکم و نیز استفاده از ‏پوشش شیشه و همچنین مصرف سوخت بالا در این گلخانه ها ، باعث افزایش قیمت این نوع گلخانه ها در مقایسه با ‏پلاستیکی و پلی کربنات گردیده است .

از مزیت های این نوع گلخانه ها به قابلیت بالای عبور نور و حرارت آفتاب می توان ‏اشاره کرد ، که در مناطق سردسیر و کم نور دارای کارایی بالایی می باشند . همچنین گلخانه های شیشه ای نسبت به انواع ‏دیگر گلخانه ها ، دارای بیشترین طول عمر می باشد ، که البته به همان نسبت هزینه های نگهداری آن نیز نسبت به دیگر ‏انواع گلخانه ها بالاتر می باشد . ‏

‏ پلی کربنات :

از جمله مزیت های پوشش پلی کربنات به جای شیشه هزینه کمتر و نیز وزن سبک تر آن می باشد . همچنین مقاومت بالای ‏آن نسبت به پلاستیک باعث تقاضای روزافزون آن به عنوان پوشش در صنعت گلخانه گردیده است .

پوشش پلی کربنات ‏اغلب جهت پوشش قسمت های جلو ، عقب و نیم دایره های مربوطه و یا کناره ها و سقف گلخانه در نظر گرفته می شود . ورق های پلی کربنات جایگزین مناسبی برای شیشه بوده و باعث صرفه جویی در انرژی می ‏شوند . بطوری كه در تابستان از ورود گرما به داخل جلوگیری كرده و در زمستان مانــــع خروج و هـدر رفتن گرمای ‏داخـل می شوند .‏

با توجه به ویژگی های این طرح توجیهی احداث گلخانه نهال کاری ، به نظر می رسد گلخانه های با اسکلت فلزی و پوشش پلاستیکی مناسب ترین نوع سازه باشد ، چرا که هم از استحکام کافی برخوردار است و هم اینکه با قیمت مناسبی قابل اجرا می باشد .


معرفی بازار هدف طرح توجیهی گلخانه نهال کاری سیب و انبه


با توجه به اینکه تمرکز این پروژه بر تولید نهال میوه های گرمسیری و هسته دار است ، در این قسمت به بررسی وضعیت باغات استان در مورد تولید محصولات یاد شده پرداخته می شود .

در مورد نهال میوه های گرمسیری می توان گفت ، که استان هرمزگان به عنوان استان پیشرو در تولید میوه های گرمسیری به شمار می رود . استان هرمزگان با موقعیت و ویژگی خاص جغرافیائی و آب و هوای گرم و خشک و شرجی در نوار ساحلی بستر مهمی برای تولید مرکباتی چون پرتقال ، نارنگی ، لیموترش و انبه می باشد .

در سال های گذشته تولید انبه در این استان با رشد چشمگیری مواجه بوده است . به طوری که تولید انبه استان در سال 1389 نزدیک به 2562 هکتار از اراضی استان به کاشت انبه اختصاص داشته و از این اراضی در حدود 16600 تن انبه برداشت شده است ، که در سال 1391 سطح زیر کشت انبه استان به 2800 هکتار رسیده است . همچنین محصول برداشتی از باغات انبه استان در سال 1391 به حدود 19500 تن رسیده است.

لیمو ترش نیز یکی از مهمترین و اقتصادی ترین محصولات کشاورزی در هرمزگان است . آمارها نشان می دهد از سطح 290 هزار هکتار سطح زیر کشت مرکبات در کشور بالغ بر 32 هزار هکتار به لیموترش اختصاص دارد ، که بیشترین سطح زیر کشت لیموترش مربوط به استان هرمزگان می باشد ، که در زمینه تولید لیمو ترش استان رتبه نخست را در کشور از آن خود کرده است.

در ایران سالانه بطور متوسط 336 هزارتن لیموترش تولید می شود ، که از این مقدار 6/157 هزارتن آن در استان هرمزگان برداشت می شود . در حال حاضر نیاز استان به نهال میوه های گرمسیری در حدود 555 هزار اصله می باشد ، که 350 هزار اصله آن در داخل استان تولید و مابقی از استان های همجوار تأمین می گردد .


تجهیزات مورد نیاز جهت اجرای طرح توجیهی احداث نهالستان انبه و سیب


 • موتور ژنراتور اضطراری
 • سمپاش موتوری فرغونی
 • الکتروموتور کوچک یک اینچ
 • هواکش 140*140
 • هواکش80*80
 • هیتر 150000 کیلو کالری
 • شعله افکن
 • منبع سوخت سه هزار لیتری
 • منبع ذخیره آب سه هزار لیتری
 • کپسول آتش نشانی 12 کیلویی
 • سمپاش پشتی دستی
 • وسایل ابزار کار از قبیل فرغون ، بیل و .....

شرایط و مدارک مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی احداث گلخانه نهال کاری سیب و انبه ، به شرح زیر می باشند

متقاضی باید تجربه باغبانی داشته باشد .

 • زمین کمتر از 1 هکتار نباشد .
 • مشخص بودن نوع تولید و کارشناس ناظر و اولویت با فارغ التصیل رشته باغبانی با 3 سال سابقه کار مفید و پس از آن سایر رشته ها
 • مدارک شناسایی متقاضی
 • مدارک مربوط به زمین
 • در صورت بهره برداری از چاه آب ، دارا بودن آب به میزان 1 لیتر در ثانیه برای هر هکتار
 • استعلامات : امور اراضی ( زمین ) ، آزمایشگاه آب و خاک ، شورای اسلامی در خصوص حق آبه

فرایند انجام کار ها و دریافت مجوز جهت اجرای طرح توجیهی احداث گلخانه نهال کاری ، به شرح زیر می باشد

 • ارائه درخواست متقاضی به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان اعلام می نماید .
 • بررسی اولیه توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان
 • ارسال به سازمان جهاد کشاورزی استان
 • بررسی توسط سازمان جهاد کشاورزی استان ( مدیریت باغبانی )
 • ارسال به موسسه ثبت و گواهی بذر و ارقام نهال
 • بررسی توسط موسسه ( طرح در کمیته فنی نهال استان )
 • صدور پروانه تولید نهال توسط موسسه
 • لینک دانلود طرح توجیهی گلخانه نهال کاری سیب و انبه سال 98 ، از طریق این صفحه ، در اختیار علاقه مندان قرار میگیرد . لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ، مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین  طرح توجیهی گلخانه نهال کاری سیب و انبه ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

  کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار گیرد .

نوشتن دیدگاه

ارسال
سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1402 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.