جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
طرح توجیهی پرورش کفشدوزک کریپتولوموس و 7 خال سال 1400 + pdf + word - 3.0 out of 5 based on 2 votes
امتیاز کاربر:  / 2
ضعیفعالی 

ladybrid beetle2

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی پرورش کفشدوزک کریپتولوموس و 7 خال سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی پرورش کفشدوزک کریپتولوموس و هفت نقطه ای را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

در برنامه های مبارزه بیولوژیک با شته ها می توان ازگونه های مختلف کفشدوزك ها و به ویژه کفشدوزك هفت نقطه ای نیز استفاده کرد . این گروه از حشرات از اهمیت بالایی برخوردار بوده و توانایی کنترل جمعیت شته ها را در فواصل زمانی اندکی دارند .


نکاتی جالب درمورد کفشدوزک های مورد بررسی در طرح توجیهی پرورش کفشدوزک


معرفی انواع کفشدوزك ها

1 . کفشدوزك 7 نقطه ای یا هفت خال یا پینه دوز :

کفشدوزك 7 نقطه ای یا پینه دوز که در زبان انگلیسی Ladybug=lady beetle=ladybrid beetle نامیده می شوند و گاهی اوقات 7-C نیز نامیده می شود . یکی از معروف ترین و مشهورترین گونه های پرداتور می باشد ، که در مبارزه بیولوژیک کاربرد زیادی دارد . لارو و حشرات بالغ از انواع Aphids ، شپشک ها ، پسپل ها ، Spider mites ، تخم و لارو جوان سایر حشرات تغذیه می کنند .

حشره کامل کفشدوزك 7 نقطه ای :

نسبتاً بزرگ و به طور 8 5/5 میلی متر ، محدب ، با سرسیاه رنگ که از دو طرفین دو چشم پیشرفتگی پیدا نموده است ، در حاشیه جلویی سرنوار باریک قرمزرنگی مشاهده می شود ، شاخک ها دارای قاعده سیاه و بندهای خرمایی رنگ است . سینه سیاه رنگ و دارای حاشیه جلویی صاف که از دو طرف چشم ها را می پوشانند .

حاشیه عقبی سینه قوسی است . بالپوش ها به رنگ قرمز نارنجی ، کاملاً محدب با حاشیه های صاف و انتهای آن گرد است . سپرچه مثلثی و سیاه رنگ می باشد . روی هر بالپوش سه نقطه سیاه رنگ و یک نقطه سیاه رنگ دیگر نیز به صورت مشترك بین دو بالپوش قرار دارد . سطح زیرین بدن و پاها ، سیاه و پوشیده از موهای ظریف و سفید رنگ است .

ویژگی های حشرات کامل

1 . (Oviposition ) تخمگذاری

تخم ها در اطراف میزبان مورد علاقه کفشدوزك ها گذاشته می شوند . وجود شکار محرك اصلی تخم گذاری است . بر خلاف مگس های گل که داخل کلنی شته یاخیلی نزدیک به آن تخمگذاری می کنند ، کفشدوزك ها چنین رفتاری ندارند و این ویژگی باعث می شود تا لاروهای سن اول تلفات بالایی داشته باشند .

ماده هایی که بر روی جیره های مصنوعی پرورش داده می شوند ، در پتری دیش تخم گذاری نمی کنند و برای این منظور باید حداقل قسمت هایی از گیاه میزبان را در قفس پرورشی آن ها قرارداد .

2 . ( Copulation ) جفت گیری

حشرات نر با استفاده از پاها خود را بر روی بالپوش های حشرات ماده نگه داشته و توسط ماده حمل می شوند . حشرات ماده ای که تازه از شفیره خارج شده اند ( 5/1 تا 2 روزه ) نرهایی را که برای جفتگیری به آنها نزدیک می شوند پس می زنند .

آنها به سرعت دور می شوند ، آلت تناسلی حشره نر را با پاهای خود لگد می زنند و بندهای آخر شکم خود را خم می کنند . اولین جفت گیری چند روز پس از خروج شفیره اتفاق می افتد و چندین بار طی زندگی حشرات کامل تکرار می شود .

هرچند در اکثر گونه ها ( بجز Stethoruspunctillum که فاقد اسپرماتکا است ) یک بار جفت گیری برای باروری دائمی حشرات ماده کافی است . در بعضی کفشدوزك ها جفت گیری بر تعداد تخم های گذاشته شده اثر محرك دارد .

بعد از اولین جفت گیری حداکثر تعداد تخم ها گذاشته می شوند ، سپس تخم گذاری کاهش می یابد . ولی هر بار پس از جفت گیری میزان تخم های گذاشته شده افزایش پیدا می کند . درصدی از کفشدوزك هایی که به دیاپوز می روند ، قبل از آغاز دیاپوز جفت گیری می کنند ، ولی اکثر آنه ا در انته ای زمس تانگذرانی قب ل از پراکنده شدن اجتماعات جفت گیری می کنند .

جمع شدن جنس های مخالف از نقاط گوناگون در محل های زمستان گذرانی باعث افزایش تنوع ژنتیکی می شود .

3 . (Longevity ) طول عمر

در گونه های مختلف بسیار متفاوت است . در گونه های دارای دوره های طولانی عدم فعالیت ( خواب یا سکون ) طول عمر حدود یک سال است . دو بار زمستان گذرانی در بعضی گونه های Prooylaea ،Calvia و Stethorus به ثبت رسیده است .

حدود 20 – 15 درصد جمعیت axyridis Harmonia سه سال عمر می کنند . ماده ها حتی ممکن است در سال سوم تخمگذاری انجام دهند . تخم کفشدوزك 7 نقطه ای تخم کشیده و در ابتدا زرد روشن است ، که به تدریج نارنجی می شود .

لارو کفشدوزك 7 نقطه ای

لارو دوکی شکل به رنگ زرد مایل به قهوه ای تا خاکستری مایل به سیاه ، دارای لکه های نارنجی رنگ می باشند . نیم حلقه های پشتی بدن در ناحیه جانبی دارای برجستگی هایی روشن است ، که روی آن ها موهای کوتاه دیده می شود .

شفیره کفشدوزك 7 نقطه ای

شفیره کفشدوزك 7 نقطه ای از انتهای بدن به برگ متصل می شود .

بیولوژی کفشدوزک 7 خال

این گونه نیز مانند سایر گونه های کفشدوزك ، زمستان را به صورت حشره ی بالغ و بدون فعالیت در پناهگاه های مختلف از قبیل زیر پوست درختان ، شکاف دیوارها و زیر بقایای گیاهی به صورت انفرادی یا در دسته های کوچک به سرمی برد .

در مناطق گرمسیری که از زمستان های سخت برخوردار نیستند ، یا درگلخانه ها که غذای کفشدوزك ها روی گیاهان وجود دارد ، فعالیت کفشدوزك ها را می توان روی گیاهان و درختان مناطق مذکور مشاهده کرد .

در اوایل فصل بهار با مساعد شدن شرایط آب و هوایی و رسیدن درجه حرارت محیط به 12 درجه سانتیگراد فعالیت حشرات بالغ نیز شروع می شود ، به طوری که روی گیاهان مختلف به جست وجو می پردازند .

حشرات بالغ زمستان گذارن ، پس از چند روز عمل تغذیه و پروازهای کوتاه که از گیاهی به گیاه دیگر صورت می گیرد ، عمل جفت گیری را انجام می دهند ، با توجه به درجه ی حرارت محیط ، شروع تخم ریزی حشرات بالغ معمولاً پس از گذشت 5 تا 15 روز جفت گیری صورت می گیرد .

کفشدوزك ها قبل و در دوران تخم ریزی چندین بار عمل جفت گیری را انجام می دهند ، تخم ها معمولاً به صورت توده ای در زیر برگ ها یا دیگر قسمت های گیاهان قرار داده می شوند ، دوره ی رشد جنین به درجه حرارت محیط بستگی دارد ، به طوری که در دامنه حرارتی بین 15 تا 35 درجه سانتی گراد تخم ها پس از گذراندن 14 روز تفریخ می شوند ، لاروهای جوانی که از تخم خارج می شوند ، مدت کوتاهی در کنار پوسته تخم باقی می مانند و سپس روی قسمت های مختلف گیاهان به جست وجوی طعمه می پردازند .

این گونه در طی دوره لاروی ، چهار مرتبه پوست عوض می کند و با این عمل اندازه بدن لارو افزایش می یابد . دوره ی زندگی لاروی در درجه ی حرارت تا 25 درجه به طورمتوسط 20 روز طول می کشد ، سن چهارم طولانی ترین سن لاروی است که به طور متوسط 8 روز به طول می انجامد و پس از آن شیفره ظاهر می شود ، شفیره به صورت ثابت در زیر برگ ها یا به سایر نقاط گیاه متصل می شود و پس ازگذشت 10 روز به حشره بالغ تبدیل می شود .

تعدادی نسل کفشدوزك هفت نقطه ای به شرایط آب و هوایی محیط بستگی دارد . به طوری که بیشتر این گونه سالانه 3 تا 5 نسل در طبیعت ایجاد می کند . ولی در شرایط آزمایشگاهی می توان به طور مرتب این گونه را پرورش داد و سالانه تا 15 نسل از این حشره تولید کرد .


رژیم غذایی و ترجیح طعمه کفشدوزک های مورد بررسی در طرح توجیهی پرورش کفشدوزک


افراد این گونه در مرحله لاروی و بلوغ عموماً شکارگر آفات محصولات کشاورزی هستند و بیش تر از شته هایی که روی سرشاخه ها و برگ گیاهان مختلف فعالیت می کنند ، تغذیه می نمایند شته سیاه باقلا ؛ ، شته سبز هلو ؛ و شته نخود ؛ از مناسب ترین منابع غذایی برای کفشدوزك هفت نقطه ای هستند .

در مواردی نیز تخم ها و لاروهای جوان برخی از پروانه ها و سایر آفات نیز مورد تغذیه این حشرات قرار می گیرند . در اواسط تابستان با افزایش جمعیت کفشدوزك ها و با تغذیه از شته ها ، جمعیت شته ها به شدت کاهش می یابد ، این مورد منجر به مهاجرت تعدادی از حشرات بالغ کفشدوزك به مکان های دیگر می شود وهمچنین در مواردی آن ها از تخم ها و لاروی های جوان خود نیز تغذیه می کنند .

تعداد شته ای که یک کفشدوزك بالغ هفت نقطه ای طی یک روز نابود می کند ، به عوامل مختلفی هم چون مرحله رشد شکارگر ، جثه شکار ، فراوانی و تجمع شته ها و غیره بستگی دارد ، ولی در شرایط مطلوب به طور متوسط روزانه از 24 پوره شته باقلا تغذیه می کند و یک لارو کفشدوزك هفت نقطه ای در طول دوره رشد و نمو خود به طور متوسط از هزار شته و حشره بالغ آن از 9 هزار شته تغذیه می کند .

کفشدوزك در دو مرحله لاروی و حشره کامل به مقدار زیادی از شپشک های آردآلود می کند . حشرات کامل و لاروها علاوه بر تغذیه از شپشک ها از عسلک آنها هم تغذیه می کنند .

مشاهدات حیدری و کوپلند در سال 1993 روی رفتار تغذیه ای و تخمگذاری کفشدوزك نشان داد که لارو و حشرات کامل کفشدوزك ، مدت زمان بیشتری را روی برگ هایی که به عسلک آغشته اند ، صرف کرده و میزان تخم گذاری آنها هم با تغذیه از عسلک و شپشک ، درمقایسه با تغذیه تنها از شپشک بیشتر می شود . البته عسلک باعث جلب مورچه ها نیز می گردد . مورچه ها دشمنان طبیعی را فراری داده و یا آنها را ازبین می برند .


اهمیت اجرای طرح توجیهی پرورش کفشدوزک


در برنامه های مبارزه بیولوژیک با شته ها می توان ازگونه های مختلف کفشدوزك ها و به ویژه کفشدوزك هفت نقطه ای نیز استفاده کرد . این گروه از حشرات به دلایل ذیل از اهمیت برخوردار بوده و توانایی کنترل جمعیت شته ها را در فواصل زمانی اندکی دارند .

- سرعت نشو و نمای زیاد مراحل مختلف رشدی
- توانایی ایجاد چندین نسل پی درپی در سال
- تغذیه توأم حشرات بالغ و لاروها از شته ها
- سازگاری سریع با شرایط متفاوت جغرافیایی و اقلیمی

با توجه به موارد بالا ، امروزه در بیش تر کشورها متداول است که صاحبان باغچه های منازل و باغ های میوه و گلخانه داران با خرید کلنی های کفشدوزك و رهاسازی آن ها روی گیاهان مختلف مانند رز ، انواع سبزی و صیفی و درختان میوه با آفاتی همچون شته ها و سایر آفات دیگر مبارزه کرده و با این شیوه از مصرف سموم شیمیایی اجتناب می کنند و به تولید محصولات عاری از ترکیبات شیمیایی و حفظ محیط زیست کمک می کنند در رهاسازی و کاربرد کفشدوزك ها ، باید مسائل مختلف همچون میزبان مناسب از شته و شرایط فیزیکی به ویژه درجه حرارت و رطوبت نسبی را رعایت کرد ؛ زیرا این عوامل در روند نشو و نمای سریع و تکثیر جمعیت این حشره مؤثر هستند ،

به طور کلی کاربرد کفشدوزك ها و تکثیر و فعالیت شکارگری آن ها در طبیعت در دو دوره ی فصلی بیش تر نمود پیدا می کند ، دوره ای که از اوایل بهار شروع شده و تا اوایل تابستان جمعیت آن ها افزایش می یابد و در این دوره منجر به کنترل شته هامی شوند ، دوره ای که از اواخر تابستان به اوج گرفتن فراوانی مجدد جمعیت شته ها ، جمعیت کفشدوزك ها نیز شروع می شود و تا اواخر پاییز ادامه می یابد ؛ بنابراین بهترین زمان رهاسازی کفشدوزك ها در اوایل دوره های دوگانه پیش گفته است .

2- کفشدوزك کریپتولوموس Cryptolaemusmontrouzieri

این کفشدوزك به تمام مراحل گونه های مختلف شپشک های آرد آلود حمله می کند . بهتر است در محل آلوده ی که شپشک ها به شکل کلنی هستند ، از آن استفاده گردد و در هنگام غروب آفتاب در میان برگ ها و نقاط آلوده رها شوند ، همچنین در آلودی شدید گوجه فرنگی به شپشک Pseudococcusaffinis این کفشدوزك کارایی قابل قبولی از خود نشان نداده و کنترل ناقصی در بر خواهد داشت .

Cryptolaemusmontrouzieri یک کفشدوزك استرالیایی است سوسک های بالغ طولشان به 4 میلی متر می رسد و بالپوش هایش به رنگ قهوه یتیره هستند . سر و سینه و شکم به رنگ قهوه ای مایل به نارنجی است . طول لاروها به 13 میلیمتر می رسد و بوسیله رشته های واکسی سفید ترشح شده در اطراف خودشان شناسایی می شوند ، بدیهی است که این تراوشات لاروها را شبیه طعمه آن ها می کند ، اما طول آنها و تحرك لاروهای کفشدوزك بیشتر ازشپشک های آرد آلود است و رشته های واکسی آنها نیز بلندتر است .

طول دوره رشدی از تخم تا انتهای لاروی اساساً به دما بستگی دارد ، بطوری که در دمای 24 درجه این دوره برابر با 32 روز است . کفشدوزك ماده تقریباً 2 ماه زندگی کرده و حدوداً 10 تخم در هر روز در کلنی شپشک های آرد آلود و یا درمجموعه تخم های آنها می گذارد .

کفشدوزک کریپتولوموس در هوای آفتابی فعالیت بیشتری دارد ، دمای 22 تا 25 درجه و رطوبت نسبی 70 تا 80 درصد شرایط بهینه برای تخم گذاری آن است . سوسک ها وقتی دما به زیر 16 درجه سانتیگراد افت می کند ، غیر فعال شده و وارد دیاپوز می شوند . دمای بالای 33 درجه نیز باعث گیج شدن آنها در هنگام مواجهه با شکار می شود .

کفشدوزک کریپتولوموس یک شکارچی خیلی کارا در کنترل جمعیت شپشک های آرد آلود می باشد ، افراد بالغ و لاروهای آن از تمام مراحل آنها تغذیه می کنند . همچنین می تواند مقدار کم بصورت متناوب از شته ها در غیاب شپشک ها تغذیه کند . برای کاربرد آن در گلخانه 2 تا 3 عدد بالغ بر متر مربع استفاده گردد .

بهترین موقع کاربرد ، در مواقع خنک روز است . حضور مورچه در محصول اثرمنفی روی کارایی کفشدوزك دارد ، مورچه ها علاقه زیادی به عسلک ترشح شده توسط شپشک ها دارند ، بنابرین آنها را در برابر شکارچی ها محافظت می کنند .

مشخصات ظاهری شپشک : شپشک های ارد الود به صورت گسترده در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان پراکنده هستند و خسارات فراوانی را به مرکبات ، چای و گیاهان زینتی کشور وارد می کنند ، این گروه از حشرات بدنی نرم ، بیضی و پهن دارند و تقسیمات بین سر ، قفسه سینه و شکم در آن ها مشخص نمی باشد .

میزبان های کفشدوزك کریپتولموس

فعالیت شکارگری کریپتولموس روی بالشتک مرکبات در سال 1982 از روسیه گزارش شد . محققین با رهاسازی 5000 عدد کریپتولموس در سه هکتار باغ موفق شدند از طغیان آفت جلوگیری کنند . در یک گزارش ذکر شد که کریپتولموس به خوبی از شپشک Pulvinariellamesebranthemi تغذیه می کند .

در گزارشی بیست و هشت گونه شپشک نباتی و یک گونه شته را که مورد حمله کفشدوزك کریپتولموس قرار گرفته بودند ، معرفی شدند . محققی دیگر در ایتالیا فعالیت تغذیه ای کفشدوزك کریپتولموس را رویoleae Olivier Saissetiaو LichtensiaviburniSignoret گزارش کرده است در تحقیقی دیگر چند تن از پژوهشگران چرخه زندگی و میزان تغذیه کفشدوزك کریپتولموس را روی باشت Mopulvinariapsidii بررسی کردند .

رونال در سال 1992 گزارش نمود که کریپتولموس به خوبی از بالش تک Pulvinariapesidii و P .mammeaeMaskell تغذیه می کند . عده ای از پژوهشگران کفشدوزك کریپتولموس را شکارگر شپشک آرد آلود مرکبات P .citri و بالشتک Steinweden Pulvinariahydrangeae در بلژیک معرفی نمودند .

در یک تحقیق برای مبارزه با بالشتک P . regalis روی درختان زینتی شهری به صورت موفقیت آمیزی از کریپتولموس استفاده شد . در تحقیق دیگر یکی از شکارگران موثر شپشک Green Coccusviridis درباغ های لیمو و بالشتک ChloropulvinariaCockerellpolygonata در باغ های انبه هندوستان کفشدوزك کریپتولموس معرفی شد .

همچنین حیدری در سال 1999 با مطالعاتی که در مورد تأثیر پوشش سطح برگ گیاهان میزبان روی رفتار جستجوگرانه دو گونه کفشدوزك شکارگر شپشک های آردآلود انجام داد ، مشخص کرد که وجود کرك و موهای ریز درسطح برگ گیاهان تأثیری در رفتار جستجوگرانه کفشدوزك کریپتولموس درمقایسه با کفشدوزك Nephus reunion Fursch ندارد .

کفشدوزك کریپتولموس ، بومی کشور استرالیا بوده و برای اولین بار در سال 1888 میلادی برای کنترل آفات معرفی شد . این گونه در طول زندگی اش 400 تا 500 تخم تولید می کند . طی مراحل مختلفی که حدود یک ماه طول می کشد ، این تخم ها به حشره بالغ تبدیل می شوند .

لارو این کفشدوزك در طول دوره لاروی به بیش از 250 عدد شپشک آردآلود برای تغذیه نیاز دارد . لاروها در ابتدا اشتهای زیادی دارند ، بنابراین لازم است که به طور مداوم کلونی های شپشک را دراختیار آنها قرار دهید .

کاربرد توام کفشدوزك کریپت و آفت کش ها در باغ های آلوده به آفات با وجود این که بسیاری از اکوسیستم های زراعی دارای موجودات زنده مفیدی می باشند ، که آفات را تحت کنترل خود دارند اما بسیاری از سیستم های تولید محصول نیز به برخی از ترکیب های حشره کش جته کاهش آسیب حشرات و کنه ها متکی می باشند .

به عنوان مثال مطالعه هم زمان جمعیت کفشدوزك کریپت و میزبان آن شپشک آرد آلود مرکبات نشان داد ، که حشره شکارگر و میزبان آن دارای نوسانات جمعیتی مشابهی می باشند ، که کفشدوزك را قادرمی سازد به طور قابل توجهی سبب کاهش جمعیت میزبان خود گردد .

از طرف دیگر اثر چنین ترکیبات روی جمعیت های موجودات زنده مفید یک نگرانی بنیادی در اغلب این اکوسیستم ها می باشد . از این رو یکی از اولیه ترین و اساسی ترین اهداف مدیریت تلفیقی آفات کاربرد آگاهانه آفت کش ها می باشد .

اولین پرسش این است که آیا تلفیق و هماهنگی بین کنترل شیمیایی واستفاده از کفشدوزك کریپت به عنوان یک عامل مفید در کنترل آفات انجام پذیر است یا خیر ، به همین منظور اهمیت و تاثیر آفت کش ها روی حشرات مفید در مدیریت اکوسیستم های زراعی به طور گسترده ای مورد بررسی وارزیابی قرار می گیرد .

محسنات کفشدوزك ها

1 . عموماً ظرفیت جستجوگری کفشدوزك ها خیلی بالا است . گرچه حشرات کامل بعضی گونه ها با کاهش تراکم شکار به پایین تر از یک حد بحرانی محیط مربوطه را ترك می کنند .

2 . رفتار جستجو گرانه تصادفی کفشدوزك ها یک مزیت است . در دوره حساس ورود شته ها روی گیاهان میزبان ثانویه و در ابتدای آلودگی ، کفشدوزك ها شته های منفرد را پیدا می کنند و از افزایش جمعیت اولیه جلوگیری می کنند ، در حالی که سایر شکارگر ها به بوی کلنی شته ها واکنش می دهند قادر به این کار نیستند .

3 . کفشدوزك ها با توجه به نورگرایی مثبت و زمین گرایی منفی خود تمام محل های زندگی شته ها را پوشش می دهند ، از لحاظ مکانی کاملاً با شکار خود هماهنگ هستند .

4 . کفشدوزك ها از یک جنبه در برابر بعضی گونه های شته ها اختصاصی عمل می کنند و رشد عادی آنها فقط بر روی این گونه ها میسر است ، اما از جنبه دیگر چند خوار هستند در دامنه وسیعی از حشرات به عنوان غذای جایگزین مورد تغذیه قرار می دهند . این ویژگی خصوصاً در مورد شته ها که طبیعتی ناپایدار دارند بسیار مهم است .

6 . کفشدوزك ها بسیار پرخورند ( خصوصاً سن چهارم لاروی ) و هر چه تراکم شته بیشتر شود ، تعداد شکار خورده شده آنها افزایش می یابد . آنها همزمان قادرند رشد خود و وزن حشرات کامل را با فراوانی غذایشان تنظیم کنند .

7 . کفشدوزك ها قابلیت پرورش انبوه دارند ( هر چند به سختی ) در صورت تهیه غذایی مصنوعی از اهمیت نیروی انسانی و فضای پرورشی که عوامل محدودکننده هستند کاسته خواهد شد .

8 . کفشدوزك ها در زمان کمیابی شکار با تغذیه از هم نوع و غذا های جایگزین زنده می مانند .

9 . هم حشرات و هم لارو ها شکارگرند و بر خلاف بعضی شکارگرهای دیگر به محض ورود قادر به حمله هستند .

10 . زادآوری بالا و تعداد نسل آن ها خصوصاً در گونه های شپشک خوار و در مناطق گرمسیر از محسنات آنها است .


فرایند اجرای این طرح توجیهی پروش کفشدوزک


نخستین قدم ، تهیه غذاست . در پرورش کفشدوزك به اولین چیزی که باید فکر کنید ، غذای مورد نیاز است .

این حشره از شپشک های آردآلود در کدو یا جوانه سیب زمینی استفاده می کند .

شما قبل از هر چیز باید کدوها یا سیب زمینی های سالم و بدون پوسیدگی را از بازار خریداری و آنها را به شپشک آلوده کنید . لازم به ذکر است این آلودگی را که به صورت کلونی است ، می توانید از مراکز تحقیقات گیاه پزشکی و یا پرورشی به مقدار مورد نیاز تهیه کرده و کار را آغاز کرد .

به طور متوسط یک ماه طول می کشد ، که آلودگی تمام سطح کدو را فرا بگیرد . البته به فاصله هر10 تا 15 روز باید کدوها را جابجا کرد . در روزهای سرد سال ، نیاز به دستگاه گرم کننده ای دارید ، که دمای اتاق را بین 25 تا 29 درجه سانتی گراد نگهدارد . انبارداری کدوها و سیب زمینی ها کاری است ، که به شم اقتصادی و تیزبینی خاصی احتیاج دارد . به عنوان مثال باید قیمت های مختلف سیب زمینی و کدو را در بازار سنجید .

در مواقعی که قیمت یکی از این اقلام بالا رفت ، میتوان دیگری را که قیمت پایین تری دارد ، جایگزین کرد و بدین ترتیب صرفه جویی در هزینه ها را مبنای کار قرار داد . به هر ترتیب بنا بر مساحتی که در اختیار دارید ، می توانید تعداد کدوها را تنظیم کنید .

پس از آغشته شدن کامل آنها به شپشک آردآلود ، اکنون غذای مورد نیاز کفشدوزك آماده است . جالب است بدانید که بسیاری از فعالان این رشته ، تنها به همین حرفه مبادرت می ورزند و ممکن است قسمت دوم و اصلی کار ، یعنی پرورش کفشدوزك را دنبال نکنند .

چراکه تا اینجا هم می توانند درآمد درخور توجهی برای خود داشته باشند ؛ هرچه کدوی آلوده به شپشک آردآلود بیشتر ، درآمد بیشتر !


همخواری در کفشدوزک ها

افراد یک گونه می توانند در نبود میزبان اصلی برای سایرین به عنوان غذای جایگزین عمل کنند . معمولاً تخم ها در مراحل تازه پوست اندازی کردن خورده می شوند . همخواری یکی از موانع اصلی پرورش انبوه کفشدوزك ها است . برای حذف همخواری لارو ها بلافاصله پس از خروج از تخم باید به صورت جداگانه پرورش داده و برای کاهش تماس در واحد های پرورشی از پوشال استفاده شود .

کانیبالیسم باعث بقای لاروها در هنگام تراکم پایین شکار می شود . در صورت تغذیه لاروهای کفشدوزك هفت نقطه ای با تخم های خودش رشد 38% کاهش یافته و لاروها 15 تا 25 درصد کوچکترند .

در اثر گذر از زمستان های سرد ، در این حشرات نیز تلفاتی ایجاد می شود . همچنین عدم هماهنگی زیستی بین شکارگر و شکار و تأثیر سایر عوامل اکولوژیکی روی جمعیت شکارگر ، ایجاب می کند تا با ازدیاد جمعیت اولیه ، جمعیت کفشدوزك های موجود در طبیعت افزوده شود ، سپس در انسکتاریوم نسبت به پرورش آن ها اقدام می شود ، تا در مواقع مناسب و در نقاط آلوده به افت عملیات رهاسازی صورت گیرد ، ازدیاد کفشدوزك ها در انسکتاریوم بیش تر به واسطه نداشتن دیاپوز اجباری به سهولت صورت می گیرد ؛ به طوری که می توان نسل های متوالی از کفشدوزك را به دست آورد ، به منظور تأمین غذای مورد نیاز مراحل لاروی و حشرات بالغ کفشدوزك هفت نقطه ای ، باید از گیاهانی که به سهولت به شته های مختلف آلوده می شوند ، استفاده شود گیاهان یونجه و باقلا را در گلخانه می توان کشت کرد ؛ سپس به طور منظم آن ها را به شته سبز هلو و شته سیاه باقلا آلوده می کنند ؛ به طوری که بتوان همه روزه به اندازه ی کافی پوره و حشره بالغ شته از روی آن ها جمع آوری کرد .

برای جمع آوری شته از روی گیاهان ، در مقیاس کوچک از قلم موهای کوچک و در مقیاس بزرگ با قطع بوته و شاخه های آلوده به شته و قرار دادن آن ها در قفس های پرورش کفشدوزك نسبت به تغذیه مراحل لاروی و بالغ آن ها اقدام کرد ، در تابستان یا در مواردی که جمعیت شته ها زیادتر تولید می شود ، می توان تعداد زیادی طعمه را به صورت یخ زده در یخچال نگهداری کرد و در مواقع لزوم برای تغذیه کفشدوزك ها از آن استفاده کرد ، در قفس های پرورش به منظور تخم ریزی کفشدوزك ها ، باید از نوارهای کاغذی استفاده کرد .

پس از تخم ریزی کفشدوزك ها ، باید نوارها را به قفس های دیگر منتقل کرد ، تا مراحل جنینی سپری شود و لاروهای سنین اولیه از تخم ها خارج شوند . با انجام این عملیات می توان از خود خوری کفشدوزك ها و تغذیه حشرات بالغ از تخم های خودجلوگیری کرد . با خروج لاروها ، عملیات تغذیه آن ها توسط شته های مختلف صورت می گیرد و با سپری کردن چهار سن لاروی در قفس های پرورش ، درسطح فوقانی و تحتانی مواد موجود در قفس های پرورش به شفیره تبدیل می شوند ، شفیره پس از گذشت 7 تا 10 روز در دمای 25 درجه سانتیگراد به حشره ی بالغ تبدیل می شوند .

حشرات بالغ را می توان قبل از جفت گیری از قفس های پرورش جمع آوری کرد و در درجه حرارت 7-4 درجه ی سانتی گراد به مدت یک هفته تا 10 روز نگهداری و سپس آنها را در محل های آلوده به شته ها رهاسازی کرد ، در مواردی نیز می توان لاروهای سنین دو و سه را از قفس های پرورش با شیوه های مختلف جمع آوری کرد و همراه با مواد دیگر مانند سبوس گندم در داخل ظروف بسته بندی قرارداد و در گلخانه ها و مزارع آلوده به شته رها کرد .


امکانات مورد نیاز جهت اجرای طرح توجیهی پرورش کفشدوزک

حال برویم سراغ فضای مورد نیاز برای پرورش ، شما حداقل به دو اتاق سه در چهار احتیاج دارید که فاصله ای 20 متری با هم داشته باشند ، یکی برای تولید شپشک و دیگری برای پرورش کفشدوزك ، در این میان باید یک نکته خیلی اساسی را مد نظرداشته باشید و آن هم پوشاندن تمام منفذها و سوراخ های در و دیوار است ، زیرا این حشره تقریباً ریز است و می تواند به راحتی از اتاق فرار کند .

سرامیک کردن کف بسیار مهم است و اگر دیوارها را هم بتوان سرامیک کرد ، اطمینان شما دوچندان می شود . قفسه بندی سه دیوار در هر اتاق لازم است . شما می توانید از قفسه های دست دوم آهنی استفاده کنید و این کار هزینه زیادی نخواهد برد . یکی از اتاق ها مخصوص پرورش کفشدوزك ها و دیگری محل نگهداری کدوها و سیب زمینی های آردآلود خواهد بود .

برای شروع کار شما باید حداقل 100 کفشدوزك هر کدام به قیمت 45 تا 50 تومان بخرید . توصیه فعالان بازار این است که اول کار با هزار کفشدوزك کسب و کار خود را راه اندازی کنید . این به نفع شما خواهد بود ، زیرا هر کفش دوزك ماده در هر ماه حدودا 300-400 تخم می گذارد . اگر فرض کنیم که نیمی از کفشدوزك ها ماده باشند ، شما در صورت فراهم بودن شرایط ، در ماه آینده با حدود 200 هزار لارو روبه رو هستید که می توانند بعد از یک ماه به حشره بالغ تبدیل شوند .

هر حشره در طول دوره لاروی خود به بیش از 250 شپشک نیاز دارد ، که روی کدوها یا سیب زمینی ها خانه کرده اند . پس هر روز باید حواستان به تهیه غذای آن ها باشد ، تا این حشرات بالغ شوند . این کفشدوزك ها می توانند به همان قیمتی که خریداری کرده اید برای رهاسازی در باغ ها به فروش برسند .

البته به شرطی که قبل از هر کاری ، مشتریان خود را پیدا کنید و از بابت فروش ، مشکلی نداشته باشید . هم اکنون که در فصل سرد سال هستیم ، تولید کلونی های شپشک به طور چشمگیری می تواند سودآور باشد . البته نگهداری و مراقبت از آن مهارت و کوشش خاصی را می طلبد که مستلزم کسب تجربه است .

لینک دانلود طرح توجیهی پرورش کفشدوزک ، از طریق این صفحه ، در اختیار علاقه مندان قرار میگیرد . لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .

درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی پرورش کفشدوزک ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool