جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
طرح توجیهی کشت و پرورش بابونه سال 1400 + pdf + word - 2.6 out of 5 based on 5 votes
امتیاز کاربر:  / 5
ضعیفعالی 

Chamomile2

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی کشت و پرورش بابونه سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی کشت و پرورش بابونه را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

بابونه گیاهی مقاوم به سرما می باشد ، که در طب سنتی دارای کاربرد بوده و دارای خواص درمانی ازقبیل ادرار آور ، تقویت معده ، درمان میگرن ، تب بر ، رفع سنگ مثانه ، تقویت معده و ..... می باشد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی کشت و پرورش بابونه


بابونه گیاهی است که در همه جا می روید و در بسیاری از مناطق جهان به صورت خودرو وجود دارد . کشت این گیاه در مقیاس وسیع ، از 20 سال پیش در اغلب کشورهای غربی آغاز شده است . در حال حاضر نیاز صنایع مختلف به گل های بابونه درحدود چهار هزار تن ( گل خشک ) است .

بابونه گیاهی است علفی و یک ساله . این گیاه سرمای زمستان را تحمل می کند . بابونه در عرض جغرافیایی 63 تا 64 درجه شمالی در سطوح وسیعی می روید . منشاء این گیاه آسیای صغیر گزارش شده است ولی در شمال و جنوب آمریکا و هم چنین در استرالیا می روید .

ریشه بابونه مخروطی شکل و کم و بیش سطحی است . ریشه در اواخر دوره رویش از انشعاب های فراوانی برخوردار می شود . ساقه استوانه ای شکل است .

ارتفاع ساقه متفاوت است و به شرایط اقلیمی محل رویش گیاه بستگی دارد و بین 50 تا 80 سانتی متر است . در زمین های شور ساقه کوتاه و به صورت خوابیده روی زمین قرار می گیرد . برگ ها نیزه ای شکل ، بدون کرك و منقسم با برگچه های باریک هستند . برگ ها به صورت متناوب بر روی ساقه آرایش یافته اند . گل ها در انتهای ساقه های اصلی و فرعی ظاهر می شوند .

گل آذین از نوع کپه ( کلاپرك ) است . بخش میانی گل آذین که مجموعه ای از گلچه های لوله ای زرد رنگ است ، در ابتدای پیدایش تحدب کمی دارد و با رشد نهنج و نمو کامل گل ها و باز شدن گلچه های لوله ای تحدب بیشتری پیدا می کند و کم و بیش مخروطی شکل و به شکل کله قند می شود . شکل ویژه گل آذین ، آن را از سایر جنس های لوله زبانه گلی در تیره کاسنی از جمله آنتمیس متمایز می کند .

قطر گل های بابونه متفاوت و بین 5/1 تا 3 سانتی متر است . گل های بابونه مانند اغلب گیاهان تیره کاسنی دارای دو نوع گلچه زبانه ای و لوله ای می باشند . گلچه های زبانه ای ، سفیدرنگ هستند و تعداد آن ها متفاوت و بین 12 تا 18 عدد است .

این گلچه ها از نظر جنسی ماده عقیم می باشند . گلچه های لوله ای زرد رنگ و متعدد هستند . این گلچه ها دوجنسی ( نر و ماده ) هستند و پس از باز شدن استوانه ای می شوند .

میوه فندقه به طول 1 تا 5/1 میلی متر ، خاکستری رنگ یا زرد روشن است . میوه از دو قسمت تشکیل شده است . یک قسمت شامل دانه ( بذر ) است ، که 20 تا 25 درصد را تشکیل می دهد . قسمت دیگر همان گلچه لوله ای خشک شده است ، که 75 تا 80 درصد بقیه طول میوه را تشکیل می دهد . وزن هزار دانه 2% تا 3% گرم است .

گونه های جنس آنتمیس ( Anthemis ) که در ایران به بابونه شهرت دارد ، شباهت زیادی به جنس ماتریکاریا دارند . قسمت میانی گل های آنتمیس قبل و پس از باز شدن به صورت نیمه کروی باقی می ماند و مخروطی نمی شوند .

شرایط اقلیمی نقش عمده ای در رشد ، نمو و حتی شکل بابونه دارد . چنانچه بابونه در زمین های شور و غیر حاصل خیز بروید ساقه هایی بسیار کوتاه ( به ارتفاع 5 سانتی متر ) با گل های کوچک و ظریف تولید می کند .

بابونه هایی را که در این شرایط می روییدند سال ها واریته ای جداگانه به نام سالینا با نام علمی ( Matricaria recutita var. salina ) می دانستند و به علف مناطق شور ( یا علف شور ) معروف بود . پس از انتقال همان گیاه به شرایط اقلیمی مناسب ، گیاه به رشد و نمو طبیعی خود دست می یابد ، که نشان دهنده تا ثیر شرایط اقلیمی در رویش بابونه است .

تحقیقات انجام شده در ایران و سایر کشورها نشان می دهد ، که نه تنها دربین گونه های مختلف بابونه بلکه در بین افراد یک گونه که در شرایط اقلیمی متفاوت می رویند ، از نظر کمیت و کیفیت مواد موثره تفاوت های بسیار زیادی وجود دارد .

از این رو بابونه را از نظر تیپ های شیمیایی می توان به گروه های مختلفی طبقه بندی کرد . در این رابطه اسانس بعضی از آن ها از مقدار زیادی کامازولن برخوردار است . در حالی که بعضی دیگر فاقد آن می باشد .

مقدار اسانس گل ها متفاوت است و به شرایط اقلیمی محل رویش گیاه بستگی دارد و بین 4/0 تا 5/1 درصد است . 12 تا 20 درصد اسانس را کامازولن که نقش موثری در معالجه تورم دارد ، تشکیل می دهد .

کامازولن یک سزکویی ترپن است که از ماده پیش ساز ( پروکامازولن ) با نام « ماتریسین » تحت تاثیر حرارت به وجود می آید . از ترکیب های مهم دیگر اسانس بابونه می توان از « بیزابولول » ، « اکسید بیزابولول » و « فارنسن » نام برد .

فلاونوئیدها از ترکیبات دیگر گل بابونه هستند . مهم ترین این فلاونوئیدهاعبارت اند از : آپی ژنین ، آپی ژنین -7-گلی کوزید ، لوتئولین ، ویتامین ث ، کومارین ها ، موادموسیلاژی و ترکیبات پکتیکی نیز از ترکیبات دیگر گل بابونه می باشند .

اسانس در قسمت های پایینی گلچه های لوله ای به شکل قطراتی کروی در کیسه ها و مجاری ترشحی شیزوژن که با ایجاد شکاف در جدار حد فاصل سلول ها به وجود می آیند ، تشکیل می شود . رنگ اسانس به مقدار کامازولن موجود در آن بستگی دارد .

در صورتی که اسانس به روش تقطیر با بخار آب استخراج شود ، پروکامازولن ( ماتریسین ) بی رنگ به « کامازولن » آبی رنگ تبدیل می شود . هرچه قدر مقدار کامازولن بیشتر باشد اسانس به رنگ آبی تیره ( شبیه جوهر آبی رنگ ) مایل تر است .

اسانس هایی که از مقادیر زیادی کامازولن و بیزابلول برخوردار می باشند ، اسانس های باکیفیت خوب خوانده می شوند . اگرچه بابونه قادر به تحمل سرمای زمستانه است ، ولی برای گل دهی و بهاره شدن لازم نیست گیاه دوره سرما را طی کند ، به طوری که اگر بابونه در بهار هم کشت شود ، گیاهان به گل می نشینند ولی در مقایسه با گیاهانی که در فصل پاییز کشت شده اند ، عملکرد کمتری خواهند داشت .

بذرهای بابونه 2 الی 3 سال از قوه رویشی مناسبی برخوردارند . چنانچه بذرهای این گیاه در شرایط مناسب نگهداری شوند 10 الی 15 سال قوه نامیه خود را حفظ می کنند .

بذرها 6 الی 8 روز پس از کشت سبز می شوند . رشد اولیه این گیاه کند وبطیء است و برگ های طوقه ای تشکیل می شود . اوایل بهار گیاهان رشد سریعی دارند و شاخه های متعددی تولید می کنند . زمان گلدهی بابونه متفاوت است و به رقم و شرایط اقلیمی محل رویش آن بستگی دارد .

گیاهان خودرو اولین گل ها در اواخر فروردین ظاهر می شوند . در انواع کشت شده گلدهی با تاخیر همراه است و اولین گل ها اردیبهشت پدیدار می شوند . تمام گل ها در مدت 10 تا 16 روز ظاهر می شوند .

نوع خاك نقش عمده ای در گل دهی بابونه دارد . چنانچه در خاك های سبک شنی کشت شود ، 5 تا 8 روز زودتر از گیاهانی که در خاك های سنگین رسی کاشته شده اند به گل می رود . پس از برداشت گل ها چنانچه شرایط اقلیمی مناسب باشد ، گیاهان دوباره به گل می روند .

تحقیقات انجام شده در ایران نشان می دهد گیاهان دو و یا حتی سه مرتبه پس از برداشت مجدداً به گل می نشینند .

میوه ها به طور غیر یکنواخت می رسند . وقتی میوه ها می رسند قسمت فوقانی گل مخروطی شکل ( شبیه کله قند ) و دندانه دار می شود . میوه های قسمت پایین گیاه شروع به رسیدن می کنند و به تدریج به طرف بالا کامل می شوند . بذرها پس از رسیدن از گیاه جدا و به اطراف ریزش می کنند .

آماده سازی خاك

پس از برداشت گیاهان قبل ( گیاهانی که با بابونه به تناوب کشت شده اند ) باید زمین را برای کشت بابونه آماده کرد . انجام شخم در زمین هایی که بابونه کشت می شود مناسب نیست مگر در مواقع ضروری ، پس از شکستن سله و خردکردن کلوخ ها و تسطیح زمین ، بستر را برای کاشت بذر آماده می کنند .

تاریخ و فواصل کاشت بابونه

زمان مناسب برای کشت پائیزه نیمه دوم شهریور و برای کشت بهاره نیمه دوم اسفند است . زمان کاشتن نقش عمده ای در عملکرد گل بابونه دارد . در کشت پاییزه و بهاره بذرها در ردیف هایی به فاصله 12 تا 15 سانتی متر در زمین اصلی کشت می شوند . در سال اول کشت برای هر هکتار زمین به 3 تا 5/4 کیلوگرم بذر با کیفیت مطلوب نیاز است .


فرایند کاشت بابونه ، جهت اجرای طرح توجیهی کشت و پرورش بابونه


کشت بابونه توسط بذر انجام می گیرد . در کشت مستقیم اعم از کشت بهاره یا پاییزه پس از آبیاری زمین به کاشت ردیفی بابونه اقدام می شود . از آن جا که نور نقش عمده ای در جوانه زنی بذر دارد ، بذرها را باید به صورت سطحی در زمین کشت کرد .
پس از کاشت غلتک مناسبی باید زده شود و از به کار بردن وسایلی که سبب به هم خوردن نظم ردیف ها و پراکنده شدن بذرهای کشت شده می شود باید پرهیز کرد .

در بعضی از کشورها تکثیر بابونه به صورت یک کشته انجام می گیرد . این روش از آن جهت مناسب است که بذرها پس از رسیدن ریزش کرده و با بارندگی های پاییزه سبز می شوند . در تکثیر یک کشته ، قسمت هایی از زمین که گیاهان تراکم کمتری دارند باید کشت شوند .

در کشت غیر مستقیم در زمان مناسب بذرها را در خزانه ای بستر آن به همین منظور آماده شده باید کشت کرد . پس از کاشت سطحی بذر ، به منظورایجاد تراکم در بستر سطحی خاك غلتک مناسبی باید زده شود .

در زمان مناسب نشاءها را به زمین اصلی منتقل و زمین را بلافاصله آبیاری می کنند . از آن جا که کشت غیرمستقیم بابونه هزینه زیادی را صرف می کند ، از این روش به ندرت استفاده می شود مگر در مواقع ضروری .

مراقبت و نگهداری بابونه :

برای مبارزه با علف های هرز بابونه از علف کش مالوران به مقدار سه تا چهارکیلوگرم در هکتار به صورت محلول پاشی می توان استفاده کرد . زمان مناسب باری استفاده از این علف کش اواسط فروردین ماه است . این علف کش تاثیر سویی بر گیاه بابونه ندارد و می توان تا مرحله دو تا سه برگی از آن استفاده نمود .

تا قبل از به ساقه رفتن بابونه از علف کش سیس 67 پروپ به مقدار 8/1 تا 2 کیلوگرم در هکتار می توان استفاده کرد . تا قبل از به گل رفتن بابونه می توان از علف کش آفالون به مقدار سه تا چهار کیلوگرم در هکتار استفاده کرد . اگرچه استفاده از این علف کش برای بابونه مضر نیست ولی گلدهی را به تعویق می افتد .

در تکثیر یک کشته علف های هرز به علف کش های مذکور مقاوم شده باشند ، می توان از علف کش فوسیلاد به مقدار 2/1 تا 2 لیتر در هکتار به صورت محلول پاشی استفاده نمود .

برای تسریع در رشد و نمو و افزایش عملکرد گل توصیه می شود ، ازعلف کش و محلول های غذایی ( مانند محلول 4/0 درصد واکسال ) به صورت مخلوط استفاده کرد .

پس از اولین برداشت گل ها ، کاربرد محلول های غذایی در تشکیل مجدد بسیار موثر است . اگرچه بابونه کم و بیش به کم آبی مقاوم است ، ولی در مواقعی که هوا برای مدتی خشک باشد و بارندگی کافی نباشد باید به آبیاری گیاهان اقدام نمود .

طرح توجیه اقتصادی کشت و پرورش بابونه را میتوانید از انتهای صفحه دانلود نمایید .


فرایند برداشت بابونه ، جهت اجرای طرح توجیهی کشت بابونه


زمان مناسب برای برداشت گل هنگامی است که گل ها کاملاً باز شده باشند . گل ها را باید حداکثر به مقدار پنج سانتی متر از دم گل برداشت کرد .

برداشت گل به همراه مقدار بیشتری دم گل سبب کاهش کیفیت اسانس می شود .

برداشت به موقع گل ها بسیار مهم است و نقش موثری در کمیت و کیفیت اسانس آن دارد . اگر گل ها زودتر یا دیرتر از موعد مقرر برداشت شوند در کاهش کیفیت مواد موثره نقش موثری دارند .

اسانس از بدو تشکیل غنچه در گل ها تشکیل می شود و تا باز شدن گل ها به تدریج بر مقدار آن اضافه می شود . گل ها هنگامی که کاملاً باز می شوند ( گلچه های سفید رنگ زبانه ای به صورت افقی قرار می گیرند ) از بیشترین مقدار اسانس برخوردارند . پس از این مرحله از مقدار اسانس و کامازولن به تدریج کاسته می شود .

مقدار اسانس گل ها در ساعات مختلف شبانه روز متفاوت است . ظهر هنگام تابش آفتاب ، گل ها از بیشترین مقدار اسانس برخوردار می شوند . برداشت گل ها در روزهای ابری و سرد مناسب نیست و در این شرایط از مقدار اسانس گل ها و کامازولن آن کاسته می شود .

برداشت گل ها توسط کارگر هزینه زیادی را در بر دارد و تنها در سطوح کوچک می توان با کارگر محصول را برداشت کرد . ولی در مقیاس وسیع کشت ، برداشت تنها با ماشین های برداشت گل بابونه امکان پذیر است .

گل هایی که با دست برداشت می شوند ، در مقایسه با گل های برداشت شده توسط ماشین کیفیت مناسب تری دارند .

گل ها را پس از برداشت بلافاصله باید خشک کرد . تاخیر در خشک کردن گل ها سبب تغییر رنگ آن ها و کاهش کمیت و کیفیت اسانس آن می گردد .

چنانچه پس از برداشت گل ها ، امکان خشک کردن آن ها نباشد ، یا اگر وسیله برای انتقال آن ها به کارخانه برای خشک کردن موجود نباشد ، آن ها راحتی برای مدت کوتاهی نباید نگهداری کرد . در این شرایط گل ها را باید در سایه پهن نمود تا از رطوبت آن ها کاسته شود . هرچند می توان آن ها را در هوای آزاد خشک کرد . ولی استفاده از خشک کن های الکتریکی برای خشک کردن آن ها نتایج مطلوبی را به همراه دارد .

گل های خشک شده توسط خشک کن های الکتریکی از رنگ مطلوب تری برخوردار می شوند . درجه حرارت مناسب برای خشک کردن گل ها با استفاده از خشک کن های الکتریکی 40 تا 60 درجه سانتی گراد است . گل ها را پس از برداشت بلافاصله باید خشک کرد . تاخیر در خشک کردن گل ها سبب تغییر رنگ آن ها و کاهش کمیت و کیفیت اسانس آن می گردد .

چنانچه پس از برداشت گل ها ، امکان خشک کردن آن ها نباشد ، یا اگر وسیله برای انتقال آن ها به کارخانه برای خشک کردن موجود نباشد ، آن ها راحتی برای مدت کوتاهی نباید نگهداری کرد . در این شرایط گل ها را باید در سایه پهن نمود تا از رطوبت آن ها کاسته شود . هرچند می توان آن ها را در هوای آزاد خشک کرد . ولی استفاده از خشک کن های الکتریکی برای خشک کردن آن ها نتایج مطلوبی را به همراه دارد .

گل های خشک شده توسط خشک کن های الکتریکی از رنگ مطلوب تری برخوردار می شوند . درجه حرارت مناسب برای خشک کردن گل ها با استفاده ازخشک کن های الکتریکی 40 تا 60 درجه سانتی گراد است .

پس از خشک شدن گل ها باید آن ها را از ساقه و سایر اندام های نامناسب پاك کرد . عملکرد گل به شدت به شرایط اقلیمی محل رویش ، روش کشت و روش برداشت گل بستگی دارد . عملکرد گل بابونه تازه 5/0 تا 2 تن در هکتار است که پس از خشک شدن ، 1/0 تا 4/0 تن گل خشک به دست می آید .

جمع آوری بذر

زمان مناسب برای برداشت بذر هنگامی است که گلچه های زبانه ای از حالت افقی خارج شده و به صورت عمودی ( به طرف پایین ) در آیند . در این مرحله رنگ گلچه های لوله ای ، قهوه ای تیره می شود . جمع آوری بذر زودتر از زمان مذکور مناسب نیست ؛ زیرا قوه رویشی بذرها به شدت کاهش می یابد .

چنانچه بذرها با تاخیر برداشت شوند ، عملکرد بذر به شدت کاهش می یابد ؛ زیرا با کوچکترین ضربه یا وزش باد ، بذرها به اطراف ریزش می کنند .

پس از برداشت بذر ، آن ها را باید تمیز و در مکان مناسب نگهداری کرد . مقدار عملکرد بذر 30 تا 150 کیلوگرم در هکتار است .


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی کشت و پرورش بابونه

کشورهای عمده تولیدکننده بابونه عبارت اند از : مجارستان ، روسیه ، آرژانتین ، آلمان ، چک ، اسلواك ، فنلاند ، مصر و اخیراً هندوستان .

این طرح در صورتی که در زمان و مکان مناسب اجرا شود و مجری و مدیریت کارآمدی داشته باشد ، توجیه اقتصادی خوبی خواهد داشت .


خواص درمانی محصول مورد بررسی در طرح توجیهی کشت بابونه

1 . تقویت اعصاب و قوای جنسی ؛
2 . مقوی مغزی ؛
3 . ادرارآور و قاعده آور ؛
4 . افزایش ترشح شیر در مادران شیرده ؛
5 . درمان کننده سردرد و میگرن ؛
6 . خرد و رفع کننده سنگ مثانه ؛
7 . چای بابونه درمان کننده قطره قطره ادرار کردن ؛
8 . درمان کننده کمی ترشحات عادت ماهیانه ؛
9 . درمان چشم درد ( بابونه را در سرکه ریخته و بخور دهید ) ؛
10 . چای بابونه برای تسکین دردهای عضلانی ؛
11 . جویدن بابونه برای التیام زخم ها ؛
12 . خوردن 5 گرم ریشه بابونه با سرکه رقیق محرك نیروی جنسی ( ریشه بابونه گرم تر و خشک تر از گل بابونه است ) ؛
13 . تب بر و تسکین دهنده درد ؛
14 . تقویت کننده معده ؛
15 . چای بابونه تسکین دهنده درد در هنگام دندان در آوردن کودکان ؛
16 . رفع بیخوابی و داشتن یک خواب آرام و راحت ( کافی است ده دقیقه قبل از اینکه به رختخواب بروید ، یک فنجان چای بابونه بنوشید ) ؛
17 . درمان کننده بی اشتهایی ؛
18 . رفع کننده ورم روده ؛
19 . چای بابونه درمان کننده کم خونی ؛
20 . رفع کرم روده و معده ؛
21. رفع کننده سوء هاضمه
و .......

لینک دانلود طرح توجیهی کشت و پرورش بابونه ، از طریق این صفحه ، در اختیار علاقه مندان قرار میگیرد . لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .

درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی کشت و پرورش بابونه ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار گیرد .


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool