طرح توجیهی کشت و پرورش زیره سبز سال 1400 + pdf + word

Cumin

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی کشت و پرورش زیره سبز سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی کشت و پرورش زیره سبز را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

زیره سبز گیاهی دارویی می باشد ، که در مناطق خشک و نیمه خشک رشد کرده و در صنایع غذایی و دارویی دارای کاربرد می باشد .


نکاتی درباره زیره سبز


زیره در مناطق خشک و نیمه خشک به خصوص در مناطقی که تفاوت دمای شب و روز زیاد است و بارندگی سالانه کمتر از 150 میلی متر است قادر به تولید محصول است . تحمل زیره به خشکی بسیار زیاد است به همین دلیل کشت آن اغلب به صورت دیم است . زیره دارای خواص دارویی فراوان از جمله هضم کننده غذا ، شیرافزا ، ضد تشنج ، رفع کننده دل پیچه و درد معده است و همچنین در درمان راشیتیسم مفید است .

زیره سبز گیاهی است یکساله می باشد ، که ارتفاع آن بر حسب شرایط محیطی 5 تا 10 سانتی متر متغیر است ، نام انگلیسی آن Cumin و درعربی به آن کمون می گویند . در برخی مناطق خراسان این گیاه کراویه نامیده می شود .

ریشه آن دراز ، باریک و سفید است و ساقه آن علفی ، راست ، منشعب با تقسیمات دوتایی و به ندرت سه تایی است که این انشعاب ها در نهایت به گل آذین چتر مرکب ختم می شود .

رنگ برگ ها تیره و ظاهر آن شفاف و بی کرك است ، برگ ها رشته ای شکل و فاقد گوشوارك نیز است . زیره سبز گیاهی عمدتاً خود گشن و دگر گشنی آن 2 تا 3 درصد است ( و گرده افشانی آن عمدتاً توسط باد صورت می گیرد تا حشرات .) گل ها کوچک و به رنگ های سفید ، قرمز صورتی و یا بنفش دیده می شود . کاسه گل شامل 5 کاسبرگ جدا نوك تیز و سبز و جام گل از 5 گلبرگ آزاد تشکیل شده است .

تعداد پرچم ها 5 عدد بوده و تخمدان آن 2 برچه ای است ، که در نهایت تولید میوه 2 فندقه شیزوکارپی می کند ، که به صورت دو بذر به هم چسبیده است . میوه زیره سبز به طول 5 تا 6 میلی متر قطر آن 5/1 تا 2 میلی متر ، کشیده و دوکی شکل است که در دو طرف باریک می شود .

میوه بسیار معطر و پوشیده از تارهای خشن است . رنگ بذر از سبز تا قهوه ای تغییر می کند . بذر سالم و رسیده زرد است ولی هرچه از عمر آن بگذرد رنگ آن تیره تر می شود و وزن هزار دانه حدود 3 گرم است .

بذر این گیاه قسمت مهم مورد استفاده این گیاه است ، میوه شامل ( 7% ) روغن ، ( 13% ) رزین ، ( 5/2 تا 4% ) اسانس و آلورون است . بوی مخصوص اسانس و میوه گیاه مربوط به کومینول است .

پراکنش زیره سبز

خراسان ، سبزوار ، علی آباد ، مشهد ، صالح آباد ، تهران ، بین تهران و سمنان در ناحیه ای بنام کیش لک در ارتفاعات900 متری به حالت خودرو و نیمه خودرو ، سمنان ، دامغان ، سرخه در 1100 متری ، پرورش آن در غالب نواحی مساعد صورت می گیرد .

پراکنش جغرافیایی گیاهان منطقه نشان می دهد ، که به ناحیه ایرانی - تورانی تعلق دارد .

امروزه بیشترین کشت زیره سبز به ترتیب در کشورهای ایران ، ازبکستان ، تاجیکستان ، ترکیه ، مراکش ، مصر ، هند ، سوریه ، مکزیک ، شیلی و چین است .


زیره سبز و نیازهای آن برای رشد و نمو


محیط رشد زیره سبز :

با توجه به منشاء اصلی شدن زیره سبز مناسب ترین منطقه رشد برای آن منطقه معتدله است ، مناسب ترین محدوده دمایی مورد نیاز این گیاه 26-9 درجه سانتی گراد است ، که این دما در اکثر مناطق زیره کاری در ماه های آخر زمستان و اوایل بهار تأمین می شود .

در کشور ما نیازهای محیطی زیره سبز در اکثر مناطق کشور قابل تأمین است و شاید عامل محدودکننده زراعت آن رطوبت نسبی بالا در مناطق شمالی کشور باشد ، این به این دلیل است که زیره سبز مورد حمله چندین قارچ قرار می گیرد و محدود شدن زراعت زیره سبز به حاشیه کویر نظیر استان های خراسان ، اصفهان و کرمان نیز شاید به همین دلیل باشد .

نیازهای حرارتی زیره سبز :

دمای آب و هوای مدیترانه یا برای رشد و نمو زیره سبز مناسب تر است . تجربیات نشان می دهد که بذر زیره سبز دردماهای نزدیک به صفر درجه جوانه نمی زند .

حداقل دمای رشد زیره سبز 9 درجه و حداکثر آن را 26 درجه سانتی گراد اعلام کرده اند و در مورد حداکثر دمای قابل تحمل گیاه گزارشی موجود نیست .

در تست های تعیین قوه نامیه محدود حرارتی 20-30 درجه سانتی گراد برای زیره سبز پیشنهاد شده است .

نیازهای رطوبتی زیره سبز :

مطالعه مناطق کاشت و زیستگاه های طبیعی این گیاه بیان گر این است ، که رطوبت نسبی بالا مناسب رشد گیاه نیست .

رطوبت نسبی بالا موجب ابتلای زیره به دو بیماری بلایت آلتراناری ایی و بوته میری می شود .

خاك مناسب زیره سبز :

گیاهچه زیره سبز بسیار ظریف و ضعیف است ، سبز شدن آن در خاك های سنگین خصوصاً در صورت تشکیل سله در لایه سطحی خاك بسیار مشکل است . لذا خاك های شنی- لومی برای زراعت زیره سبز پیشنهاد می شود ، همچنین وجود تهویه کافی و اکسیژن فراوان خاك برای زراعت موفق این گیاه توصیه می شود و pH خاك ها نیز باید در محدوده 4/5 تا 3/8 باشد .

نیاز نوری زیره سبز :

زیره سبز به دلیل دارا بودن برگ های رشته ای ، درصد کمی از نور رسیده به سطح زمین را دریافت می کند . لذا بحث سایه اندازی و رقابت بر سر جذب نور در این گیاه منتفی است ، روزهای آفتابی و خشک شرایط مطلوبی را برای فرار گیاه از ابتلا به بیماری های قارچی فراهم می کنند .

اجزای عملکرد زیره سبز

اجزای عملکرد زیره سبز عبارت اند از تعداد بوته در واحد سطح ، تعداد دانه در بوته و وزن دانه . با توجه به حساس بودن زیره سبز به عمق کاشت و خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاك ، ایجاد تراکم مطلوب در این گیاه از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

پس از تعداد بوته تعداد چتر در بوته در درجه اهمیت بعدی قرار دارد ، که حدوداً از 1/16 تا 1/55 در گزارش های مختلف فرق می کند . متوسط تعداد دانه در چتر نیز 11 عدد ذکر شده که این عدد به عوامل مختلف زراعی وابسته است و بسته به شرایط تغییر می کند .

وزن دانه آخرین جزء عملکرد است که تابعیت آن از عوامل ژنتیکی بیشتر از عوامل محیطی است . وزن هزار دانه زیره سبز در گزارش های مختلف در حدود04/3 تا 20/5 گرم ذکر شده است .

تهیه بستر بذر:

هدف نهایی از تهیه زمین و بستر بذر ایجاد شرایط مناسب برای رشد گیاه است . تهیه زمین یا آماده نمودن خاك برای بذرکاری بدین منظور انجام می شود ، که بذر کاشته شده به سهولت در خاك جوانه زده ، سبز شده و محصول بدهد .

تهیه زمین شامل عملیات تهیه فیزیکی و شیمیایی خاك است . برای تهیه بستر بهتر است در اوایل پائیز پس از افزودن کودهای حیوانی ، زمین شخم مناسبی بخورد .

خاکی که این گیاه در آن کشت می شود ، باید کاملاً نرم و بسترعاری از کلوخ باشد که القای بذر با خاك زیاد شود ، تا جوانه زنی بهتر صورت گیرد ، زیرا جوانه های زیره سبز بسیار ضعیف بوده و به سله و فشردگی زیاد خاك حساسیت دارد .

باید توجه داشت فشردگی خاك در لایه سطحی زمین برای گیاهان دانه ریز به علت حفظ رطوبت خاك مناسب بوده و باعث استقرار بهتر گیاه می شود . بنابراین احتمال می رود برای داشتن تحمل پذیری خوب و کاهش مقدار بذر مصرفی و حفظ رطوبت خاك بایستی تمهیداتی صورت گیرد که سطح خاك فشرده شود .


ویژگی ها و مزایای قابل توجه زیره سبز ، پس از اجرای طرح توجیهی کشت و پرورش زیره سبز


1 . فصل رشد نسبتاً کوتاه زیره سبز ( 100 تا 120 روز ) باعث می شود ، پس از برداشت محصول زمین را زیر کشت محصولاتی نظیر ذرت علوفه ای ، سویا ، هویج ، ارزن ، کنجد و برد و یا اقدامات اصلاحی روی خاك انجام داد .

2 . زیره سبز نیاز آبی کمی دارد . علاوه بر آن ، قسمت عمده آب مورد نیاز خود را از نزولات جوی تأمین می کند .

3 . فصل کاری زیره سبز در مناطق کشت با فصل کاری محصولات دیگرتلاقی نداشته و تعادلی در توزیع زمانی کار زارعان و ماشین آلات کشاورزی ایجاد می کند .

4 . زیره سبز در مقایسه با سایر محصولات زراعی از توجیه اقتصادی بالایی برخوردار است ، خصوصاً در مناطقی که آب عامل محدود کننده است .

5 . از آنجا که زیره سبز گیاهی صادراتی است ، قیمت آن کمتر دچار نوسانات شده و موجب اطمینان خاطر کشاورز از فروش محصول خود به قیمت مناسب می شود .

6 . زیره یکی از محصولاتی است که نسبت به خشکی ، سرما و شوری خاك تا حدود زیادی مقاوم است .


اهمیت اقتصادی محصول مورد بررسی در طرح توجیهی کشت و پرورش زیره سبز


زیره سبز به عنوان مهمترین گیاه داروئی اهلی در کشور ما شناخته شده است .

این گیاه در حال حاضر در کشور در استان های خراسان ، آذربایجان شرقی ، یزد ، سمنان ، اصفهان و بخش هایی از استان گلستان و کرمان کشت می گردد .

زیره سبز برخلاف عملکرد نسبتاً کم دارای ارزش اقتصادی بالایی می باشد به طوری که بهای هر کیلوگرم زیره سبز در سال 1380 در کشور مبلغ 000/15 بوده که حداقل معادل 10 کیلوگرم می باشد . نرخ جهانی زیره سبز در سال 1380 نیز 2/1 دلار به ازای هر کیلوگرم بوده است ، لذا ارزش متوسط صادرات زیره سبز در سال 1380 در کشور مبلغ 4/6 میلون دلار می باشد .

اهمیت این محصول تنها در ارزآوری آن برای اقتصاد کشور نمی باشد ، بلکه ازجهت اشتغال زایی نیز قابل توجه است ؛ زیرا حدوداً یک هکتار زیره کاری 35 نفرکارگر در روز نیاز دارد .

طرح توجیه اقتصادی کشت و پرورش زیره سبز را میتوانید از انتهای صفحه دانلود نمایید .


صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی کشت و پرورش زیره سبز


زیره سبز با توجه به شرایط خاص اکولوژیکی مورد نیاز برای کشت آن در مناطق محدودی از جهان تولید می شود .

کشورهای هندوستان ، ایران ، اندونزی و لبنان صادرکنندگان اصلی زیره سبز بوده ، ولی کشورهای دیگری مانند ترکیه ، مصر ، سوریه ، چین ، قبرس ، آرژانتین و مکزیک نیز صادرکننده زیره سبز هستند . صادرات زیره سبز ایران از سال ها پیش شروع شده و میزان صادرات آن در سال 1337 بالغ بر 8799 تن بوده است .

همه ساله درصدی از تولیدات زیره سبز ایران به کشورهای امارات ، پاکستان ، ژاپن ، کامبوج ، کویت ، آلمان ، فرانسه ، هلند ، جمهوری چک ، عربستان سعودی ، قطر ، مجارستان ، سنگاپور ، بلژیک و انگلستان صادر می شود . ایران تاسال 1960 بزرگترین صادرکننده زیره سبز در جهان بود ، اما در سال 1970 به مقام چهارم تنزل پیدا کرد .

در سال 1375 کشورهای اوکراین ، امارات ، روسیه و پاکستان عمده ترین بازار هدف صادرات زیره سبز ایران بوده اند به طوری که هر یک به ترتیب 55 ، 73 ، 7 و 12% بازار صادراتی ایران را از آن خود کرده اند .

کشورهای واردکننده زیره سبز صادراتی از 19 کشور در سال 75 به 15 کشور در سال 76 کاهش یافته است . این در حالی است که در این سال کشوراوکراین به تنهایی 73% بازار مصرف زیره صادراتی ایران را از آن خود نموده است .

در سال 79 کشورهای عمده وارد کننده زیره سبز ایران به ترتیب پاکستان ، امارات ، اوکراین ، ژاپن ، انگلستان و آلمان می باشند ، که به ترتیب 58/37 ، 75/32 ، 76/12 ، 56/3 ، 32/3 و 25/2 درصد از صادرات زیره سبز ایران را از آن خود کرده اند .

بررسی ها حاکی است که سهم ایران از بازار اتحادیه اروپا 3/32 درصد است ، که می توان با رفع محدودیت مجوز صادراتی و پیمان ارزی آن را تا حدود 45 درصد افزایش داد ، از جمله علل رکود زیره سبز صادراتی ایران در چند ساله اخیرمی توان به موارد زیر اشاره کرد .

1 . عدم توازن نرخ صادراتی در مقایسه با تورم و قیمت تمام شده تولید داخلی

2 . عدم کنترل و نظارت دقیق از طرف موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی بر کیفیت زیره سبز

3 . عدم تهیه و بسته بندی زیره سبز به صورت صحیح و مطابق اصول طبقه بندی بین المللی رعایت نکردن بهداشت و لحاظ نکردن سلیقه مصرف کنندگان

4 . عدم وجود تبلیغات وسیع و موثر برای تشویق و حمایت تولیدکنندگان و صادرکنندگان ؛

5 . فاصله زیاد ایران از پیشرفت علوم و فنون در رابطه با فرآیند تولید وفرآوری زیره و پایین بودن امکانات در کشور ؛

6 . پیدایش رقبای جدید که اغلب پیشرفته تر از کشورمان عمل می کنند .

7 . حضور صادرکنندگانی که با مسائل صادرات آشنایی اندکی دارند .


فرایند کشت زیره ، جهت اجرای طرح توجیهی کشت و پرورش زیره سبز

وزن هزار دانه :

3-2 گرم و مقدار بذر مورد نیاز جهت تولید نشاء برای یک هکتار زمین : در کشت دستی معمولاً 25-15 کیلوگرم در هکتار ودر کشت مکانیزه 12– 8 کیلوگرم در هکتار می باشد و فواصل کاشت ( بر حسب سانتی متر : ) 50×4 - 25×20

سیستم کاشت (آبیاری) : فارو یا کرتی

دور آبیاری :

بسته به منطقه و نوع کاشت 6-1 نوبت آبیاری می شود ، ولی معمولاً سه نوبت آبیاری ، یکی در هنگام کاشت و دو نوبت در بهار صورت می گیرد .

در استان خراسان بیشتر به صورت دیم کشت می شود .

نیازهای اصلی غذایی :

170-120 کیلوگرم در هکتار کود ازت ، 200-150 کیلوگرم در هکتار کود فسفاته و2015 تن در هکتار کود حیوانی کاملاً پوسیده مورد نیاز است .

روش کاشت : مستقیم

زمان مناسب برای کاشت مستقیم :

بر حسب آب وهوا متفاوت است و معمولاً از نیمه آذر ماه تا اوایل اسفند متغییر است . تیمارهای مورد نیاز جهت برطرف کردن دوره خواب بذر : اگر به مدت 36-24 ساعت در آب خیسانده شوند قوه رویشی بذرها افزایش می یابد .

طول مدت جوانه زنی بذر: 15-10روز .

بافت خاك مناسب برای رشد گیاه: خاك لومی شنی یا آهکی با زهکشی مناسب .

PH اپتیمم مورد نیاز: 3 /8-5/4 .

اندام مورد استفاده : میوه .

زمان برداشت :

اواخر بهار وقتی که بذرها قهوه ای شدند . زیره سبز پس ازکاشت به حدود 120روز برای رسیدن بذر و برداشت نیاز دارد .

عملیات پس از برداشت :

خشک کردن و بوجاری بذرها تا از سایر اندام ها جدا شوند و بعد با استفاده از جریان هوا آنها را تمیز و بسته بندی می کنند .

دقت های لازم در عملیات برداشت :

باید برداشت قبل از رسیدگی کامل بذور و ریزش انجام می شود .

مراقبت های ویژه در زمان برداشت :

این گیاه به بیماری های قارچی بسیار حساس است ، به همین منظور نباید آن را با گیاهان تیره چتریان به تناوب کشت نمود . علف های هرز را نیز 2 تا 3 بار وجین کرد و عملکرد : 1- 8/0 تن در هکتار بذر تولید می کند و توجیه اقتصادی فعالیت تولیدی مورد مطالعه در هکتار است .


عمده خریداران محصول مورد بررسی در طرح توجیهی کشت و پرورش زیره سبز

عمده ترین خریداران گیاهان دارویی ایران : کشورهای اروپای غربی به خصوص آلمان ، انگلستان ، فرانسه و آمریکا ، هندوستان ، پاکستان و کشورهای حوزه خلیج فارس .

ایران برای رقابت در این بازار جهانی و کسب جایگاه مناسب نیازمند توجه به موارد زیر می باشد:

فرهنگ سازی برای اعتماد به گیاهان دارویی هم در عرصه تولید و هممصرف گیاهان دارویی .

تحقیقات علمی و بازاری چه در مرحله شناخت و انتخاب گیاه هدف ، تولید و فرآوری ، بازاریابی و صادرات ، شناخت بازارهای جهانی و . . . .

تلاش در جهت حذف دلال گری و رانت و . . . در تمامی مراحل به منظور توزیع عادلانه سود بین ارکان این شبکه تولید و مصرف .

افزایش سطح زیر کشت به منظور تولید انبوه برای تامین نیاز داخلی وصادرات .

افزایش سطح کمی و کیفی در تمامی مراحل تولید و عملیات بازاریابی شامل انبارداری ، حمل و نقل ، درجه بندی ، بسته بندی و تبدیل ( به دلیل حساسیت خاص گیاهان دارویی از نظر فساد پذیری ، تولید فصلی ، حجیم بودن و . . . .)

این طرح در صورتی که در زمان و مکان مناسب اجرا شود و مجری و مدیریت کارآمدی داشته باشد ، توجیه اقتصادی خوبی خواهد داشت .

لینک دانلود طرح توجیهی کشت و پرورش زیره سبز ، از طریق این صفحه ، در اختیار علاقه مندان قرار میگیرد . لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .

درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی کشت و پرورش زیره سبز ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار گیرد .

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.