جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود طرح های توجیهی صنعتی و معدنی کاملترطرح های توجیهی صنایع شیمیاییطرح توجیهی تولید شبه قیر از زباله شهری سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )
امتیاز کاربر:  / 0
ضعیفعالی 

Gold and silver recycling of electronic waste

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی بازیافت طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی و فیلم عکاسی سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی بازیافت طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی و فیلم عکاسی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

صنعت الكترونیك از رشد بالا و سریعی برخوردار بوده است . همراه با این رشد ، محصولات منسوخ شده و قدیمی صنعت روز به روز افزایش پیدا می كند ؛ ضایعات الكترونیكی اكنون بیشترین رشد را در دنیای صنعت امروز داراست و بیشتر كشورهای صنعتی گریبان گیر این مساله هستند .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی بازیافت طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی و فیلم عکاسی


در حال حاضر خرید یك كامپیوتر شخصی بسیار ارزان تر از ارتقاء دادن كامپیوتر قبلی است . حال بر سر كامپیوتر قبلی چه خواهد آمد؟ ضایعات الكترونیكی كه برخی از افراد آن را به جنبه سیاه دنیای جدید دیجیتالی تشبیه كرده اند مشكلات زیادی را برای محیط زیست ما به وجود آورده است . در این مقاله سعی كرده ایم به مسائل و مشكلات ضایعات الكترونیكی بپردازیم . قبل از اینكه به بحث در مورد ضایعات الكترونیكی بپردازیم، تعاریف زیر بیان می شود:

زباله (Trash) هر آنجه به علت غیر قابل مصرف بودن دور ریخته می شود .

ضایعه (Waste ) : ضایعه شامل مواد جامد، مایع، و گاز غیر مطلوب پس از تكمیل یك فرایند می باشد. ضایعات می توانند به صورت منابع بالقوه ای در اكولوژی صنعتی نگریسته شوند.

ضایعات الكترونیكی (waste-E) : صنعت الكترونیك از رشد بالا و سریعی برخوردار بوده است . همراه با این رشد ، محصولات منسوخ شده و قدیمی صنعت روز به روز افزایش پیدا می كند ؛ ضایعات الكترونیكی اكنون بیشترین رشد را در دنیای صنعت امروز داراست و بیشتر كشورهای صنعتی گریبان گیر این مساله هستند . اكنون بیشتر دولت ها به فكر بازیافت این محصولات به صورت جامد هستند . بخشی از زباله صنعتی ، طیف وسیعی از وسایل الكترونیكی مثل فریزر ، وسایل تهویه مطبوع، تلفن های دستی ، ضبط صوت های شخصی و كلیه وسایل الكتریكی مصرفی تا رایانه را شامل می .شود انواع ضایعات الكترونیكی در رایانه :

• تجهیزات فناوری اطلاعات
• تجهیزات سرگرم كننده
• تجهیزات ارتباط از راه دور
• وسایل سمعی و بصری مانند دیسك فشرده
• انواع مختلف پرینتر ها و تجهیزات آنها مانند كاتریج
• مدارهای الكترونیكی پرینتر ها
• باتری ها

محصولات طرح عبارتند از نقره و محلول ثبوت . بنابراین لازم است كه ابتدا خلاصه ای در مورد نحوه استفاده از نقره و محلول ثبوت در فرآیند عكاسی و رادیولوژی بیان گردد و سپس به بررسی طرح حاضر پرداخته شود .

نقش نقره در فرآیندهای عكاسی و رادیولوژی مشخص گردید. محلول های ثبوت در اثر استفاده های مكرر خواص خود را از دست داده و دیگر قابل استفاده نیستند. از طرفی فیلم های ظاهر شده رادیولوژی نیز پس از بهره برداری به محیط دور ریز شده كه خود باعث آلودگی های زیست محیطی می گردند .

این فیلم ها ( كه در نزد مردم با نام نگاتیو شناخته می شوند ) نیز حاوی مقدار قابل توجهی نقره هستند. این طرح در طبقه بندی صنایع از جمله طرح های بازیابی بوده و در آمار طرح های تولیدی و در دست اجرای وزارت صنایع و معادن با عنوان " بازیابی نقره از محلول ظهور فیلم های رادیولوژی" ثبت گردیده ، كه كد آیسیك ٣ آن ٣٧١٠١٢١٢ می باشد .

نقره یکی از عناصری است که از گذشته های دور و دوران های باستان به عنوان یک فلز شناخته شده و مورد استفاده واقع میشده و از آن در کتاب های فراعنه مصری ، که قدمت این کتاب ها به حدود ٣٦٠٠ سال قبل از میلاد مسیح بالغ می گردد ، یاد شده است. از نقره ، ٢٥ ایزوتوپ رادیواکتیو شناخته شده اند ، که دارای اجرام اتمی ١٠٢ الی ١١٧ می باشند .

نقره معمولی از دو ایزوتوپ با جرم های ١٠٧ و ١٠٩ تشکیل شده است. نقره یکی از عناصر شیمیایی ، با نشانه Ag ، دارای عدد اتمی ٤٧ ، وزن اتمی ٨٦٨٢/١٠٧ و در گروه یک فرعی ( IB ) جدول تناوبی قرار گرفته است . نقره فلزی سفید مایل به خاکستری و براق است و از نظر شیمیایی یکی از فلزات سنگین و از جمله فلزات نجیب و از نظر تجارتی عنصری گرانبها تلقی می گردد .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی بازیافت طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی و فیلم عکاسی


تولید طلا و نقره به وسیله بازیافت ضایعات الكترونیكی برای بازیافت نمودن ضایعات الكترونیكی به كار برده می شود .

نقره در سكه سازی ، جواهر سازی ، ظروف نقره ای ، مصارف الکترونیکی ، پزشکی ، تزئینی ، رنگ آمیزی محصولات در قنادی ها ، آب کاری نقره ، آئینه ها، شیشه سازی و فیلم عكاسی مورد استفاده دارد . فلز نقره به علت خاصیت ضد باکتریایی در صنایع دارویی به صورت فلز و یا ترکیبات آن مورد استفاده قرار می گیرد و از خصوصیات مهم آن مقاومت زیاد در برابر حلال های شیمیایی است .

از نقره و ترکیبات آن در پزشکی هومئوپاتی ( Homoepathic ) نوعی دارو درمانی استفاده می شود . استات نقره ، آلانیتونات نقره ، برات نقره ، کربنات نقره ، کلرید نقره ، کرومات نقره ، گلیسرولات نقره ، کلوئید نقره ، یدید نقره ، لاکتات نقره ، منگنات نقره ، نیترات نقره ، پروتئین نقره و سولفات نقره برای معالجه بیماری ها کاربرد دارد و در دندانپزشکی برای پرکردن دندان ها ( آمالگام ) استفاده می شود ، که در حدود ٣٥ % از ترکیب آمالگام را فلز نقره تشکیل می دهد .

نیترات نقره به عنوان سوزاننده ، قابض زخم های غیرفعال ، ورم های چرکی و آفت استفاده می شود . از محلول رقیق نیترات نقره در درمان زرد زخم ، خارش ، میخچه ، زگیل و درمان انواع سوختگی ها استفاده می شود .


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی بازیافت طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی و فیلم عکاسی


با مراجعه به فهرست استانداردهای تدوین شده موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ، استاندارد اجباری و یا تشویقی برای بازیافت ضایعات الكترونیكی تدوین نشده است .

از آنجایی كه ضایعات الكترونیكی حاوی موادی سمی هستند ، موادی مانند :

سرب و كادمیویم كه در ساخت صفحه مدارات ، اكسید سرب و كادمیوم در tubes ray cathode monitorCRTs جیوه در صفحات مانیتور های صفحه تخت ، كادمیوم در باتری های رایانه ، پلاستیك های كه در كیس های رایانه استفاده می شود ، كابل های معمولی و كابل های حاوی پلی وینیل كلوراید كه در هنگام سوختن ( جهت آزاد سازی مس از درون سیم ها ) اكسیدهای سمی آزاد می سازند .

به علت وجود این گونه خطرات ، بازیافت مواد الكترونیكی باید تحت شرایط خاص به انجام برسد و مجوزهای لازم از سازمان های نظارت دولتی دریافت گردد . با سوزاندن و یا دفن كردن ضایعات رایانه ای مشكلات اساسی از طریق ایجاد آلودگی های محیط زیستی به وجود خواهد آمد .

دفن ضایعات باعث می شود مواد سمی به درون آب های جاری و زیرزمینی آزاد شوند ؛ همچنین سوزاندن این مواد باعث ورود مواد سمی و اكسیدها به درون هوا می شود . به همین علت بازیافت رایانه ها خطرات جدی از جنبه های محیط زیستی و شغلی ، در برخواهند داشت .

به خصوص زمانی كه صنعت بازیافت به علت سود دهی كم آن ، مقررات مرتبط با مسائل ایمنی كاركنان را رعایت نمی كنند . قانون مدیریت پسماند مصوب سال 1383 مجلس شورای اسلامی نیز در بندی خاص به مقوله زباله های ویژه از جمله زباله های الكترونیك پرداخته و مسولیت دفع ؛ امحا و بازیافت آن را بر عهده تولیدكننده نهاده است .


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی بازیافت طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی و فیلم عکاسی


كشورهای عمده تولید كننده ضایعات الكترونیكی ، در جهان كشورهای توسعه یافته می باشند . البته بعضی از این كشور ها ضایعات خود را به كشورهای در حال توسعه منتقل می نمایند . كشورهایی كه ضایعات الكترونیكی زیادی تولید می كنند عبارتند از : آمریكا ، هند ، كره ، سنگاپور و كشورهای اروپایی


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی بازیافت طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی و فیلم عکاسی


شایان ذكر است كه مطابق مقررات صادرات و واردات وزارت بازرگانی ( قسمت چهاردهم - مندرجات ذیل یادداشت - فصل ٧١ ) ورود و صدور طلا و نقره به هر شكل با موافقت وزارت بازرگانی پس از كسب نظر بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران با رعایت آئین نامه مصوب شورای پول و اعتبار مجاز است.

طبق ماده ٢ قانون تجمیع عوارض مصوب ٢/١١/١٣٨٢ هیأت وزیران ، حقوق پایه شامل حقوق گمركی ، مالیات ، حق ثبت سفارش كالا ، انواع عوارض و سایر وجوه دریافتی از كالاهای وارداتی تجمیع گردیده است و معادل ٤ % ارزش گمركی كالاها تعیین می شود . به مجموع این دریافتی و سود بازرگانی كه طبق قوانین مربوطه توسط هیأت وزیران تعیین می شود ، حقوق ورودی اطلاق می گردد ..

در سال 1994 Basel Convention منع صدور هر نوع از ضایعات خطرناك از جمله ضایعات الكترونیكی را از كشورهای غنی به كشورهای در حال توسعه تحت هر عنوانی - مانند بازیافت - ممنوع ساخته است . به همین دلیل واردات ضایعات الكترونیك به داخل كشور ممنوع می باشد .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی بازیافت طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی و فیلم عکاسی

فلز نقره از نظر تاریخی جایگاه و ارزش ویژه ای در میان مردم داشته است ، كه این جایگاه هم به دلیل گرانبها بودن آن و هم به واسطه كاربرد وسیع آن مخصوصاً در زمینه های درمان و پزشكی بوده است .

در بسیاری از تبادلات و تجارت های قدیم ، از نقره به عنوان عامل تجارت و به جای پول استفاده می نموده اند . در بسیاری از ممالك نیز پول های ارزشمند جهت تجارت و تبادل از جنس نقره بوده است . اشیاء و مجسمه های نقره ای در بین مردم نشان از وجود ثروت و دارای بوده و فقط افراد صاحب منصب و قدرت از این اشیاء و اجسام بهره مند بوده اند ، امروزه نیز اهمیت و ارزشمندی فلز نقره بر هیچ كس پوشیده نیست .

از مهمترین دلایل ارزشمندی این فلز بایستی به دامنه وسیع كاربرد و فرآیند پذیری آن در مقابل كم بوده مقدار آن در طبیعت و بالا بودن هزینه های استحصال و تولید آن اشاره نمود . پر واضح است كه كشورهایی كه دارای منابع نقره بوده و تولید كننده نقره می باشند ( مانند مكزیك ) ، از فروش این فلز به اشكال گوناگون ( خام ، آلیاژی ، زیورآلات و ... ) درآمدهای قابل توجهی كسب می نمایند .

شاید فلز نقره مانند طلا به عنوان پشتوانه ملی پول محسوب نگردد ، ولی در بحث اعتبار و ارزشمندی جهت تضمین اعتبار پول و دارایی های شخصی و ملی دست كمی از طلا ندارد . تأثیر نوسانات قیمت این فلز بر اقتصاد كشورهای جهان نشان از اهمیت موضوع دارد .

افزایش قیمت بی سابقه قیمت نقره و رسیدن به مرز ٥٠ سنت در هر گرم بیانگر این امر است ، كه نوسانات قیمت چنین ماده ای به راحتی می تواند ، بازارهای جهانی بورس را تحت تأثیر رار دهد و موجب سوددهی یا ورشكستگی اقتصادی گردد. پر واضح است كه مسأله افزایش ارزآوری و كاهش خروج ارز برای كشورهای در حال توسعه از جمله كشور ما بسیار حائز اهمیت می باشد .

قطعاً چنانچه ما بتوانیم حداقل در صنعت عكاسی با بازیابی نقره های حل شده در محلول ظهور فیلم ، نیاز این صنعت را از خود آن صنعت تأمین نمائیم ، كمك بزرگی به اقتصاد كشور خواهیم كرد .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی بازیافت طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی و فیلم عکاسی

• مخزن محصول داروی ثبوت
• دستگاه نقره گیر
• پمپ انتقال محلول
• فیلتر ذغالی
• تانك شستشو
• تانك انتقال نقره از فیلم
• كوره ذوب
• قالب ساخت شمش
• ظروف پلاستیكی
• فن مكش (هود)
• تانك ذخیره سازی
• گاو صندوق

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه بازیافت طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی و فیلم عکاسی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه بازیافت روی و آلومینیوم از ظروف آبمیوه

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه بازیافت فوم پلی استایرن
:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید تسمه بسته بندی از مواد بازیافتی
:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید لانولین یا چربی پشم
:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه بازیافت زباله و تولید کود ورمی کمپوست
:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید شیلنگ های فشار قوی
:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه بازیافت ضایعات سنگی
:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه بازیافت شیشه
:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه بازیافت ضایعات پلاستیک و پت

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 99 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی بازیافت روی و آلومینیوم از ظروف آبمیوه ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم  کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی بانکی با کامفار

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی ::


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool