طرح توجیهی بازیافت ضایعات پلاستیک و پت سال 1403 (word و pdf)

Recycling plastic waste

جهت سفارش طرح توجیهی بازیافت ضایعات پلاستیک و پت سال 1403 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی بازیافت ضایعات پلاستیک و پت را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

بازیافت فرآیندی است ، که طی آن مواد زائد جدا شده و به عنوان ماده اولیه برای تولید محصولات جدید به کار برده می شوند .

به عبارت دیگر بازیافت عبارت است از ، بازگرداندن مواد قابل استفاده به چرخه تولید یا طبیعت .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی بازیافت ضایعات پلاستیک و پت


کالاهای پلاستیکی غالبا ازمواد پلیمری مصنوعی ساخته شده و به خاطر دوام و پایداری زیاد در محیط زیست ، آلودگی های شدیدی را به وجود آورده ، که رهایی از آنها به آسانی میسر نیست .

مصرف پلاستیک ها ، با توسعه تکنولوژی های فرآیند و شکل دهی ، در صنایع مختلف از جمله صنایع بسته بندی ، لوازم خانگی ، کشاورزی ، خودرو سازی و ... گسترش فوق العاده ای یافته است .

هرچند که پلاستیک ها حدود ١٠ % وزنی ضایعات جامد را تشکیل می دهند ، ولی به علت دانسیته کم ، حجمی بین ٣٠ -٢٥ درصد از کل ضایعات جامد را در بر می گیرند .

از طرف دیگر مواد پلیمری و پلاستیک ها تجزیه ناپذیرند و مشکلات زیادی را به لحاظ زیست محیطی ایجاد می کنند .

بنابراین بازیافت پلیمرها هم به لحاظ اقتصادی و هم به لحاظ زیست محیطی حائز اهمیت است و کشورهای پیشرفته در این زمینه ، فعالیت های زیادی را انجام داده اند و در حال حاضر تکنولوژی هایی ارائه شده است ، که کیفیت محصولات بازیافتی آنها بسیار بالا و مطابق کلیه استانداردهای بین المللی می باشد .

بازیافت فرآیندی است که طی آن مواد زائد جدا شده و به عنوان ماده اولیه برای تولید محصولات جدید به کار برده می شوند ، به عبارت دیگر بازیافت عبارت است از ، بازگرداندن مواد قابل استفاده به چرخه تولید یا طبیعت .

فواید بازیافت عبارتند از :

 • حجم زباله ورودی به محیط زیست کاهش می یابد .
 • از آلودگی کاسته می شود .
 • نیاز به مراکز دفن و زباله سوزها کاهش می یابد.
 • نیاز به تولید و یا ورود مواد خام از خارج کاهش می یابد.
 • تولید ملی افزایش می یابد .
 • اشتغال ایجاد می شود .
 • سطح بهداشت عمومی بالا می رود .

کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی بازیافت ضایعات پلاستیک و پت


به طور کلی ضایعات پلاستیکی بازیافت شده در موارد زیر بکار می روند .

 • بسته بندی و قطعات اتومبیل
 • پوشش کابل های تلفن ، گلدان و محصولاتی که برای پوشاندن کف کامیون ها استفاده می شوند .
 • به عنوان یک افزودنی به قیر و به منظور اصلاح کننده درآسفالت
 • به عنوان پرکننده در جاده سازی ، پایه های ضد ارتعاش برای خطوط راه آهن ، پایه پل ها ، پوشش های حفاظتی کابل ها و لوله های زیر زمینی

موارد کاربرد PET بازیافتی :

مهمترین کاربردهای PET بازیافتی در تولید الیاف ، ورق ، تسمه ، ظروف ، قطعات تزریقی ، بطری می باشد PET . بازیافتی از PET نو و دست نخورده تقریبا غیر قابل تشخیص می باشد و می تواند به محصولات قابل رقابت در بازارهای مختلف تبدیل شود . یکی از کاربردهای مهم PET بازیافتی تولید دوباره بطری می باشد . در این فرآیند بطری های مصرف شده به تراشه های قابل استفاده برای تولید بطری با قیمت کمتر از ماده نو تبدیل می شوند .

یکی دیگر از کاربردهای PET بازیافتی ، تولید الیاف پلی استر می باشد ، که در تولید نخ نایلونی برای قالیبافی و موکت بافی و درصد کمی در پوشاک استفاده می شود . این الیاف به طور گسترده در تولید فرش و پوشش های تزئینی و روکش مبل مورد استفاده قرار می گیرد .

PET بازیافتی همچنین برای بسته بندی thermoforming مواد غذایی ، مثل تخم مرغ و سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرد . از کاربردهای دیگر PET بازیافتی در تولید ورق می باشد . این ورق ها در رنگ های شفاف ، سبز و سیاه تولید می شوند . یکی دیگر از کاربردهای جدید PET بازیافتی در تولید پالت های پلاستیکی می باشد .

برای تولید پالت از یک فرآیند تکامل یافته تحت عنوان تزریق تراکمی استفاده شده ، که طی آن پرک های مواد ضایعاتی وارد سیستم گردیده و در انتها محصول نهایی یعنی پالت ، تحویل گرفته می شود . با توجه به اینکه تولید پالت های چوبی باعث تخریب بیشتر جنگل ها شده ، لذا پالت های پلاستیکی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است .

استاندارد های قابل توجه محصول طرح توجیهی بازیافت ضایعات پلاستیک و پت

اسامی برخی از استانداردهای بین المللی موجود برای بازیافت ضایعات پلاستیکی در زیر ارائه شده است .

 • راهنمای استفاده مناسب از پلاستیکهای بازیافت شده : ٥٠٣٣ D ASTM
 • روش های شناسایی و جداسازی آلودگی ها از پلاستیک های بازیافت شده : ٥٥٧٧ D ASTM
 • لغت نامه پلاستیک های بازیافت شده : ١٠٥ AU PBI
 • اسامی برخی از استانداردهای بین المللی موجود الیاف پلی استر در زیر ارائه شده است.
 • کاربرد الیاف پلی استر برای مقاصد الکتریکی : ٣٧٧٩
 • استاندارد ویژگی ها برای الیاف پلی استر : ١-٦١٠٦٧ CENELECEN IEC
 • استاندارد ویژگی ها برای الیاف پلی استر : ٦١٠٦٧-١ BSI

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول در طرح توجیهی بازیافت ضایعات پلاستیک و پت

کشورهای چین ، تایوان و کره از بزرگترین تولید کنندگان الیاف پلی استر می باشند .

همچنین کشورهای چین ، آمریکا و تایوان از بزرگترین مصرف کنندگان الیاف پلی استر می باشند .


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی بازیافت ضایعات پلاستیک و پت


حقوق گمرکی تعرفه های الیاف پلی استر در زیر ارائه شده است .

حقوق گمرکی ٥٥٠١/٢٠ ٤ ٥٥٠٣/٢٠ ١٠ ٥٥٠٦/٢٠ ٤ ٥٤٠٢/٤٢ ٢٠ ٥٤٠٢/٤٣ ٢٠ ٥٤٠٢/٥٢ ٢٠ طبق کتاب (مقررات صادرات و واردات سال١٣٨٤) در شماره ٥٥٠١ ، منظور از دسته الیاف (tow) از رشته های سنتتیک ، دسته الیافی است متشکل از رشته های موازی به درازای یکسان و مساوی با درازای دسته الیاف ، که واجد شرایط زیر باشد :

 • درازای دسته الیاف بیش از ٢ متر باشد .
 • تابیدگی دسته الیاف کمتر از ٥ دور در متر باشد .
 • اندازه هر یک از رشته ها از ٦٧ دسی تکس باشد.
 • اندازه کل دسته الیاف بیش از ٢٠٠٠٠ دسی تکس باشد. دسته الیافی که طول آن از ٢ متر بیشتر نباشد ، مشمول شماره های ٥٥٠٣ می شود .

اهمیت استراتژیک محصول در طرح توجیهی بازیافت ضایعات پلاستیک و پت

جلوگیری از اتلاف منابع مالی و طبیعی کشور ، که برای تولید پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد ، جلوگیری از ورود مواد اولیه و وابستگی به خارج ، حفاظت محیط زیست و جلوگیری از انتشار آلودگی به آب ، خاک و هوا از محسنات بازیافت پلاستیک است .

دست اندرکاران صنعت بازیافت معتقدند بازیافت پلاستیک ، با توجه به هزینه بالای آن و سایر هزینه های وابسته توجیه اقتصادی مناسبی ندارد .

اما در عین حال با توجه به افزایش جمعیت و به تبع آن افزایش میزان تولید زباله های پلاستیکی بازیابی این بخش از پسماندها نیز ضرورتی انکارناپذیر است .

از سوی دیگر بازیافت زباله های پلاستیکی ، در صورتی که در یک فرایند نظام یافته قرار گیرد و کنترل شود ، می تواند در اشتغالزایی و تامین حفظ سلامت و بهداشت محیط زیست تاثیر گذار باشد .

اگر اقدامات لازم در زمینه مواد زائد صورت نگیرد ، با توجه به تغییر جمعیت از ٣/٥ میلیارد نفر در سال ١٩٩٢ به ٥/٨ میلیارد نفر در سال ٢٠٢٥ میلادی ، میزان مواد زائد تولیدی از نظر حجمی به ٤ تا ٥ برابر می رسد .

این امر در ایران نیز با افزایش روزافزون جمعیت و گسترش مداوم شهرها از یک سو و توسعه فعالیتهای صنعتی ، تجاری و خدماتی از سوی دیگر منجر به تولید مقادیر زیادی مواد زائد جامد شهری شده ، که در بیشتر مواقع با توجه به کمبود امکانات و بودجه ، مشکلات بسیاری را در پی داشته است.

با وجود گذشت حدود ٣٥ سال از عمر صنعت پتروشیمی در ایران ، بازیافت پلاستیک به دلیل وجود منابع سرشار نفت و ارزانی مواد اولیه پلاستیک تا قبل از انقلاب اسلامی مورد توجه صنایع قرار نگرفت .

بعد از انقلاب و به خصوص در زمان جنگ تحمیلی ، محاصره اقتصادی و کاهش درآمدهای نفتی و در نتیجه افزایش قیمت مواد پلاستیکی ، تعدادی از کارخانه ها به فکر استفاده از ضایعات پلاستیکی و استفاده مجدد از مواد پلاستیکی افتادند .

بدین طریق آهسته آهسته صنعت بازیافت پلاستیک رونق گرفت . در حال حاضر بسیاری از کارخانه های کشور با استفاده مجدد از مواد پلاستیکی به عنوان جبران کننده در خرید مواد خام اولیه صرفه جویی می کنند .

امروزه در کشورهای مختلف جهان بازیافت پلاستیک بسیار معمول است و به علت اهمیتی که مواد اولیه در فعالیت های صنایع دارند و نیز محدودیت منابع و افزایش قیمت اولیه مواد خام و سرانجام به دلایل ملاحظات زیست محیطی ، اجزاء ترکیبی زباله نظیر کاغذ ، مقوا ، شیشه ، پلاستیک و فلزات ، که در انواع کالاهای مورد نیاز جامعه وجود دارند ، از راه بازیافت دوباره مورد استفاده قرار می گیرند و به عنوان مواد اولیه ، بار دیگر راهی کارخانجات می شود .

بدیهی است بازیافت مواد باید مطابق اصول و ضوابط بهداشتی صورت گیرد و در واقع تابع نظم و قاعده علمی و مشخص باشد .

اولین قدم در بازیابی زباله جداسازی آن بر حسب جنس و نوع مواد زائد است . با جداسازی و تفکیک مواد ازمبدأ تولید ، علاوه بر اینکه سرمایه های ملی تلف نمی شود ، بهداشت جامعه نیز رعایت می گردد .

قدم موثر در این راه آموزش و ترغیب طبقات مختلف مردم ، به خصوص برای تفکیک اولیه مواد در منازل و دیگر مراکز تولید زباله می باشد .

باید به مردم یادآوری شود که اگر بازیافت و تفکیک زباله های شهری را افراد سودجو به طور غیر قانونی انجام دهند ، لطمه بزرگی به بهداشت و سلامت شهروندان می زنند.

علاوه بر آلوده کردن معابر عمومی ، در نهایت به شکلی دیگر بهداشت و تندرستی مردم را به خطر می اندازند .

اگر چنانچه کاغذها ، مقوا ، نایلون و پلاستیک توسط مردم به طور جداگانه و بدون مخلوط شدن با مواد دیگر مثل پسمانده مواد غذایی قابل فساد جمع آوری شود و با رعایت موازین بهداشتی به کارخانجات خمیر کاغذ ، پلاستیک و یا نایلون انتقال یابند ، به میزان بسیار بالایی بازیافت مواد امکان پذیر خواهد شد .


فرایند بازیافت ضایعات پلاستیک و پت

برای بازیافت ضایعات PET و تبدیل آنها به مواد با ارزش اقتصادی دو روش کلی وجود دارد:

 • بازیافت شیمیایی
 • بازیافت فیزیکی
ماشین آلات خط تولید در طرح توجیهی بازیافت ضایعات پلاستیک و پت
 • سیستم سختی گیر آب
 • تاسیسات آب خنک کننده
 • تاسیسات هوای فشرده
 • دیزل ژنراتور اضطراری
 • تاسیسات سرمایش و گرمایش ساختمان اداری
 • تاسیسات سرمایش و گرمایش ساختمان تولید
 • تاسیسات اطفاء حریق

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه بازیافت ضایعات پلاستیک و پت

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه بازیافت روی و آلومینیوم از ظروف آبمیوه

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه بازیافت فوم پلی استایرن

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه بازیافت طلا و نقره از ضایعات الکترونیکی و فیلم عکاسی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه بازیافت زباله و تولید کود ورمی کمپوست

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه بازیافت ضایعات سنگی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه بازیافت شیشه

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید شیلنگ های فشار قوی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید تسمه بسته بندی از مواد بازیافتی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید لانولین یا چربی پشم

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.