طرح توجیهی فراوری و بسته بندی روغن زیتون سال 1400 + pdf + word

Olive oil packaging

جهت سفارش طرح توجیهی تولید و فراوری و بسته بندی روغن زیتون سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی فراوری و بسته بندی روغن زیتون را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

روغن زیتون که با استفاده از میوه درخت اولا بدست می آید ، یکی از قدیمی ترین روغن های خوراکی می باشد ، که بیشتر در کشورهای حاشیه دریای مدیترانه تولید و مصرف می گردد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید و فراوری و بسته بندی روغن زیتون


روغن زیتون یکی از قدیمی ترین روغن های خوراکی است ، که بیشتر در کشورهای حاشیه دریای مدیترانه تولید و مصرف می شود . روغن زیتون از میوه درخت همیشه سبز اولا ، که متجاوز از 400 گونه دارد ، به وسیله استخراج مکانیکی حاصل می شود . این گیاه در نواحی معتدل و در آب و هوای استوایی رشد می کند.

کشت زیتون و روغن گیری از آن در کشورهای حاشیه دریای مدیترانه از فلسطین و سوریه تا یونان ، در اواسط و اواخر عصر مفرغ رایج بوده و روغن زیتون از فلسطین به مصر روانه می شده است . از کشت زیتون موادی برای سوخت و روشنایی ، ماده روان کنده ، پمادهای جلدی و غیره تهیه شده و چوب درخت زیتون به عنوان هیزم برای سوخت و میوه زیتون به صورت نمک زده استفاده می شده است.

بعدها میوه زیتون به عنوان منبعی از روغن خوراکی مورد استفاده قرار گرفت . زراعت زیتون در نیمه اول قرن نوزدهم ، همراه با پیشرفت فن آوری و علم کشاورزی به نقطه اوج خود رسید. روغن با روش های مختلف که همیشه فیزیکی است ، از زیتون استخراج و باقیمانده ای به جا می ماند که تا 8 درصد روغن داشته و توسط حلال که معمولا هگزان است ، روغن کشی و روغن حاصل ، روغن تفاله نامیده می شود.

روغن استخراج شده با روش های فیزیکی بوده و این ناخالصی ها ، وجه تمایز روغن تفاله به عنوان یک محصول تجاری از روغن زیتون بکر که فقط به وسیله روش مکانیکی به دست می آید و ازروغن زیتون بکر تصفیه شده است .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید و فراوری و بسته بندی روغن زیتون


حدود 90 درصد زیتون برداشت شده در سرتاسر جهان به تولید روغن و 10 درصد دیگر ، برای مصارف خوراکی یا تهیه کنسرو اختصاص دارد . بر اساس آمارهای موجود روغن زیتون از نظر تولید حدود 2 درصد و از نظر ارزش 30 درصد تجارت جهانی روغن های خوراکی را تشکیل می دهد. علاوه بر ارزش خوراکی روغن زیتون دارای خواص دارویی مختلفی نیز می باشد و از جمله مصارف آن :

کاهش کلسترول خون ، کاهش فشار خون و قند خون ، درمان کننده بیماری های دستگاه گوارشی و بیماری های پوستی ، کاهش دردهای عضلانی ، درمان نقرس ، جلوگیری از ریزش مو و نیز تقویت مو ، دارای خاصیت نرم کنندگی و ملین بودن ، رافع مسمومیت حاصل از فلزات سنگین مانند سرب ، دافع سنگ های صفراوی ، تسکین دهنده سرفه های شدید و خشک ، رفع آفتاب زدگی و جلوگیری از تصلب شرائین ، قابل ذکر هستند .

از فرآورده های زیتون همچنین در صنایع صابون سازی ، برای تعلیف دام ، تهیه انواع کود و نیز تولید فرآورده هایی نظیر فورفورال ، انواع الکل ، مواد ازته و نیز برای کشت و تکثیر انواع مخمرها استفاده می شود . چوب تنه و شاخه های قطور نیز به دلیل نقش های زیبا و استحکام زیاد در صنایع چوب مورد استفاده قرار می گیرد .

استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی فراوری و بسته بندی روغن زیتون :

روغن زیتون ابتدا برای تعیین خلوص و تشخیص تقلبات ، سپس برای قرار گرفتن در گروه مناسب و در نهایت برای تعیین کیفیت آزمایش می شود. (WHO/FAO ) در طرح حاضر ویژگی های استاندارد روغن زیتون بر اساس استاندارد کدکس آورده شده است .


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی فراوری و بسته بندی روغن زیتون


بیش از 95 درصد درختهای زیتون جهان در کشورهای حاشیه دریای مدیترانه قرار دارد ، در حدود 84 درصد از کل محصول زیتون جهان در کشورهای اتحادیه اروپا ( شامل اسپانیا ، یونان ، پرتقال و فرانسه) و در حدود 5/5 درصد در کشورهای غرب آسیا و خاور میانه ( ترکیه ، سوریه ، لبنان ، فلسطین اشغالی ، اردن و ایران ) و در حدود 8/5 درصد محصول جهانی در کشورهای آفریقای شمالی ( تونس ، الجزایر ، لیبی و مصر ) تولید و 2درصد بقیه در کشورهای آمریکایی و عمدتاً در آرژانتین ، مکزیک ، ایالات متحده ، شیلی ، پرو و اروگوئه تولید می شود .

با آن که تجارت بین الملل روغن زیتون در بیشتر کشورهای دنیا رونق پیدا کرده است ، اما 92 درصد از فراورده های تولیدی در داخل کشورهای تولیدکننده روغن زیتون مصرف می شود . بالاترین میزان تولید و مصرف روغن زیتون در کشورهای حوزه مدیترانه متمرکز می باشد . بیشترین تولید روغن زیتون در جهان مربوط به اتحادیه اروپا به ویژه کشور اسپانیا می شود.

دراین کشورها اسپانیا با 43 درصد ، ایتالیا با 33 درصد ، یونان 21 و پرتقال 3 درصد بالاترین آمار تولید روغن زیتون را دارا می باشند . مصرف سرانه روغن زیتون در جهان 500 گرم می باشد ، که میزان مصرف سرانه آن در کشورهای حوزه مدیترانه به طور متوسط 10 کیلوگرم می باشد ، لذا کشورهای حوزه مدیترانه برگترین مصرفکنندگان روغن زیتون می باشند .


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی فراوری و بسته بندی روغن زیتون


روغن زیتون جزء محصولات غذایی می باشد ، که دارای استاندارهای سخت خوراکی در اروپا و آمریکا نمی باشد و لذا پیشنهاد می شود و با توجه به شرایط صادرات آسان و تعرفه ای گمرکی و هزینه حمل و نقل در ابتدا صادرات به کشورهایی که شرایط واردات آسان تری دارند ، مد نظر قرار گیرد .

همچنین شایان ذکر است مصرف کنندگاناین محصول کشورهای آسیای میانه ، خلیج فارس و اروپای شرقی و تا حدی اروپای غربی می باشند .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی فراوری و بسته بندی روغن زیتون


زیتون در کشورهایی مانند ایران که دارای آب و هوای مستعد برای کشت این گیاه است ، دارای اهمیت خاصی است . زیرا بسیاری از نقاط کشور مانند گرگان ، کوه های بانه ، کوه های زاگرس پایه های خودروی این گیاه وجود دارد. روغن زیتون از مهمترین فراورده هایی است ، که از کشت زیتون بدست می آید و حدود 90 درصد از کل تولیدات جهانی را به خود اختصاص داده است .

امروزه بر اثر رقابت شدید روغن های نباتی حاصل از دانه ها و میوه جات روغنی متعدد ، زیتون کاری سنتی اهمیت و اولویت خود را به تدریج از دست می دهد و جای خود را به باغ های مدرن واگذار می کند .

با توجه به اینکه زیتون مرغوب در مقایسه با دیگر روغن های نباتی ارزش بالایی دارد و در دنیایی که اغلب کشورها تلاش گستردهای برای رسیدن به مرحله خودکفایی غذایی به عمل می آورند ، لذا تولید و عرضه روغن زیتون با کیفیت و قیمتی مناسب با توان خرید و ذوق و سلیقه مردم می تواند تا حدی خلاء موجود را پر کند .

لذا بهترین راه تامین قسمت عمده کسری روغن نباتی مورد نیاز کشور ، توسعه ، کاشت و پرورش زیتون است ، که بدون تاثیر منفی بر کاشت دیگر گیاهان بهترین بازده را نیز در واحد سطح می دهد و از این نقطه نظر دارای اهمیت استراتژیک می باشد .


فرایند اجرای این طرح توجیهی تولید و بسته بندی روغن زیتون

نگهداری

میوه زیتون باید در شرایط مناسب نگهداری کرد . انبار کردن ، نگهداری زیتون در شرایط نامناسب از مرغوبیت روغن آن می کاهد . زیرا چربی در گوشت میوه های چربی دار زیتون کاملا ظریف در بافت آب دار پراکنده است و بدین جهت به تعرض آنزیم ها آمادگی زیاد دارد .

میوه زیتون در حضور آب یا رطوبت در معرض خطر تاثیر آنزیم ها با میکرو ارگانیسم هایی قرار دارد که چربی را مورد حمله قرار داده و آنها را هر چه بیشتر به اسیدهای چرب آزاد و گلیسیرین تجزیه می نماید . باید تا حد امکان بلافاصله پس از برداشت ( حداکثر 24 تا 48 ساعت ) میوه زیتون ، عمل روغن کشی انجام گیرد تا کیفیت روغن حفظ شود چرا که میوه نرم و رسیده در مقابل صدمات مکانیکی و آلودگی ها بسیار حساس می باشد .

از این رو تاخیر در عملیات استخراج روغن ، موجب کاهش شدید کیفیت روغن می شود . بهترین شرایط برای نگهداری زیتون ها ، قرار دادن آنها در یک اتاق خنک و با تهویه مناسب با لایه ای به ضخامت 20 – 30 سانتیمتر در جعبه های پلاستیکی مشبک می باشد . تحت این شرایط تغییرات کیفی نامطلوب در روغن به حداقل می رسد .

بطور معمول با افزایش زمان نگهداری ، میزان ترکیبات بودار و پلیفنل در روغن کاهش یافته و اسیدیته و پراکسید به آهستگی افزایش می یابد .

خرد کردن زیتون

با عمل خرد کردن ، بافت های گیاهی پاره می شوند و قطرات روغن محتوی در سلول را به طور کامل آزاد می کنند . در این عمل هر چه میوه ریزتر باشد مایع بدست آمده لطیف تر و یکنواخت تر می شود و خمیر حاصل شده آماده ماشین پرس می گردد .
دونوع ماشین معمولا برای خرد کردن مورد استفاده قرار می گیرد :

• آسیاب سنگی یا غلطکی
• آسیاب فلزی

مت خرد کردن در روش استفاده از آسیاب سنگی نباید از 20 تا 30 دقیقه بیشتر شود زیرا مخصوصا اگر غلطک سنگین باشد منجر به خرد شدن خیلی ریز ذرات خمیر می شود که باعث گیر کردن خرده های ریز میوه در سوراخ های غلطک می شود و در نتیجه بر روی میزان کل روغن استخراجی اثر منفی می گذارد .

دمای خمیر زیتون با توجه به روش های مختلفی که برای خرد کردن زیتون استفاده می شود متفاوت است . اگر دمای اتاق 14-15 درجه سانتیگراد باشد ، دمای خمیر زیتون بدست آمده توسط آسیاب سنگی 18 -19 درجه سانتیگراد و دمای خمیر زیتون بدست آمده با خرد کن فلزی 27-30 درجه سانتیگراد می باشد . در خردکن های فلزی به علت ایجاد گرمای بیشتر امکان تشکیل امولسیون و در نتیجه کاهش راندمان استخراج زیاد تر است .

مالش دادن

برای افزایش بازدهی و تسریع در استخراج روغن از میره زیتون ، آنرا مالش می دهند . در طی خرد کردن و مالش دادن سلول های خمیر زیتون از هم گسسته شده و اندازه قطرات روغن افزایش می یابد . مالش دادن خمیر زیتون در طی مراحل استخراج روغن ممکن است چندین مرتبه تکرار شود . بطور معمول بعد از مالش دادن خمیر زیتون ، ان را به وسیله چرخ گوشت مجددا خرد می کنند .

در این مرحله ترکیبات تلخ توسط آنزیمی شکسته شده و ترکیبات تند کاهش می یابد در حالی که ترکیبات دوقطبی و توکوفرول ها در روغن زیتون زیاد می شوند . اگر عمل آنزیمی به طول انجامد ترکیبات دوقطبی به ترکیبات محلول در آب تجزیه و از روغن خارج شده و سبب کاهش پایداری روغن در مقابل اکسیداسیون می شود .

جداسازی فازهای جامد و مایع

برای روغن کشی میوه نباید نارس یا زیاد رسیده باشد . اگر میوه ای که هنوز خوب نرسیده است مورد استفاده روغن کشی قرار گیرد میزان روغن حاصل کم و طعم آن تلخ خواهد بود . روغنی که از زیتون زیاد رسیده ، بدست می آید شیرین و دارای رنگ مایل به زرد است . اگر میوه زیاد رسیده باشد از میزان روغن آن کاسته می شود .

بطورکلی روغن بدست آمده از میوه های نارس و یا زیاد رسیده چندان مرغوب نیست . خمیر زیتون حاوی سه فاز مختلف روغن ، تفاله و آب گیاهی است که باید برای استخراج روغن آنها را با روش صحیح از هم جدا نمود . همانطور که گفته شد عموماً از سه روش پرس کردن ، سانتریفیوژ و پرکولاسیون ( صاف کردن ) یا روش ترکیبی برای جداسازی استفاده می شود .

هسته زیتون هم كه جزو فاز تفاله می باشد در این مرحله جدا می شود . سیستم های فشاری فرآیندی غیر پیوسته با ظرفیت پایین می باشد در حالی که سیستم سانتریفیوژ روشی پیوسته بوده و اغلب بصورت ترکیبی با روش پرکولاسیون استفاده می گردد . در سیستم سانتریفیوژ نوع سه فازی ، ازآب گرم 20-30 درجه سانتیگراد برای بهبود جریان پذیری و جداسازی روغن استفاده می شود .

مقدار آب افزوده بر روی بازدهی روغن و میزان ترکیبات فنلی آن تاثیر می گذارد زیرا بخشی از ترکیبات فنلی همراه پساب از دست می رود . در سیستم های فشاری و سانتریفیوژی با حجم زیادی از پساب و در نتیجه آلودگی و مشکلات زیست محیطی و هزینه های مرتبط با آن مواجه هستیم . البته در سیستم های سانتریفیوژی جدید ( نوع دو فازی ) نیاز به افزودن آب نمی باشد . بازدهی استخراج روغن بطور تجاری 80-90 درصد می باشد . روش های مختلف استخراج روغن بر روی ویژگی های کیفی محصول نهایی اثر می گذارد .

پرس کردن

پرس کردن از قدیمی ترین و معمول ترین روش های برای روغن کشی از زیتون است . روغن بدست آمده از پرس اول فوق العاده مرغوب بوده و در اروپا به روغن پروانس موسوم است . تفاله روغن دار باقیمانده را خرد نوده و دوباره با فشار و حرارت زیاد می فشارند ، تفاله را می توان سه تا چهار بار بدین ترتیب فشرد .

تفاله هایی که در مرحله آخر باقی می مانند هنوز 8-15 درصد روغن دارند که معمولا به وسیله حلال ( سولفور کربن ) استخراج می شود . این روغن که حاوی مقداری از حلال در خود می باشد به روغن زیتون گوگردی یا به طور کلیفوتس زیتون مرسوم است که برای مصارف صابون سازی و سایر مقاصد صنعتی به کار می رود .

روغن زیتون گوگردی که به نام روغن سانسا یا اروژو نیز خوانده می شود دارای رنگ تیره و مقدار زیادی اسیدهای چرب آزاد می باشد . استخراج روغن توسط پرس ممکن است با پرس های خیلی ابتدایی و قدیمی که نیروی دست کارگران و یا حیوانات کار می کنند و یا توسط پرس هیدرولیکی ابتدا عملیات پاک سازی توسط الک کردن و شستشو با آب انجام گرفته سپس یک پرس ملایم و آنگاه پرس با فشار بیشتر صورت می گیرد و در انتها باقیمانده تفاله توسط حلال روغن گیری می شود .

سانتریفیوژ کردن

در سانتریفیوژ از نیروی گریز از مرکز استفاده می شود . جداکردن سیستم های ناهمگن که محتویات آنها دارای وزن مخصوص متفاوت می باشند ، جداسازی فاز جامد از فاز مایع و بالعکس و نیز جداسازی فاز مایع از فاز گاز با استفاده از سانتریفیوژ امکان پذیر است .

استفاده از جداکننده ها یا دکانترهای سانتیفیوژی در بازیابی روغن ، مراحل پخش کردن خمیر زیتون بر وری کیسه های پرس و جا دادن کیسه های پرس و جا دادن کیسه ها در داخل صفحه پرس که وابسته به کار کارگری است را حذف نموده است .

استفاده از دکانتر سانتریفیوژی همچنین سبب مداوم بودن فرآیند و تولید بالاتر شده است . قدرت سانتریفیوژ بیش از 3000 تا 10000 دور در دقیقه می باشد .

روش پرکولاسیون ( فیلتراسیون انتخابی )

در استخراج روغن به روش پرکولاسیون ، صفحات استیل وارد خمیر زیتون می شوند و به دلیل تفاوت فشار سطحی فازهای مایع در خمیر، سطح این صفحات با روغن پوشیده می شود و از لوله های تعبیه شده در صفحات روغن به خارج هدایت می شود . در واقع تحت شرایط عملیاتی فشار بین سطحی روغن کمتر از پساب گیاهی می باشد و سطح صفحات فلزی با پوسته ای از روغن پوشش داده می شود .

میزان بازده استخراج روغن در این روش تا حد زیادی بستگی به خصوصیات ریولوژیکی خمیر زیتون دارد . روغنی که از این روش به دست می آید دارای کیفیت بسیار خوبی است و تا حدی خصوصیات طبیعی خود را مخصوصا ترکیبات پلی فنلی را حفظ کرده است . همچنین از آنجا که استخراج روغن در این روش در دمای اتاق صورت می پذیرد و از آب برای رقیق نمودن استفاد نمی گردد احتمال آلودگی وجود ندارد .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی فراوری و بسته بندی روغن زیتون

• گرید با درجه بندی محصولات
• دم گیر زیتون
• شستشو وگل گیر تمام اتوماتیک
• وان آماده سازی تمام اتوماتیک
• میز کار چرخ
• خط پرکن اتوماتیک
• خط بازرسی وتوزین تمام استیل
• مخازن آماده سازی آب نمک
• خط شستشو استریل شیشه تمام استیل
• شوت برگردان
• خط محلول ریز در قوطی وشیشه تمام استیل
• در بند اتوماتیک شیشه
• نوار ورودی به تونل پاستوریزاتور تمام استیل
• پاستوریزاتور دوشی تمام استیل
• کن خشک تونل
• بسته بندی ( شرینگ پک )

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه فراوری و بسته بندی روغن زیتون

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 99 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی فراوری و بسته بندی روغن زیتون ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم  کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.