طرح توجیهی سورتینگ و بسته بندی کشمش سال 1400 + pdf + word

Raisin packaging

جهت سفارش طرح توجیهی سورتینگ و بسته بندی کشمش سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی سورتینگ و بسته بندی کشمش را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

کشمش یکی از محصولات اصلی و مقاوم می باشد ، که از انگور حاصل می شود . از مزایای تولید کشمش می توان به بسته بندی آسان ، امکان نگهداری طولانی مدت و حجم کمتر آن در مقایسه با انگور اشاره نمود .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی سورتینگ و بسته بندی کشمش


برخی ارقام انگور از جمله سلطانی بی دانه به رنگ روشن ( و کورنت ) به رنگ تیره ، که در معرض نور خورشید یا با استفاده از خشک کن های صنعتی تهیه می شود ، کشمش گفته می شود .

کشمش یک محصول مقاوم بوده که دومین محصول حاصل از انگور می باشد . از ویژگی های خاص کشمش ، اقتصادی بودن تولید آن است ، زیرا از انرژی خورشید استفاده شده ، مواد بسته بندی آن ساده است ، محصول خشک شده حجم کمتری داشته و در شرایط انبار معمولی دارای عمر ماندگاری طولانی می باشد. ضمناً تجهیزات لازم برای تهیه کشمش بسیار ساده است .

کشمش از لحاظ تغذیه ای بسیار با ارزش محسوب شده و یکی از مغذی ترین میوه های خشک می باشد . کشمش نه تنها دارای محتوای بالای قند طبیعی است ، بلکه دارای مقدار زیادی ویتامین و موادمعدنی مورد نیاز بدن ، شامل ویتامین های گروه A و B، آهن ، پتاسیم و کلسیم بوده و همچنین منبع خوبی از فیبر و سرشار از آنتی اکسیدان ها می باشد.

کشمش فاقد چربی و کلسترول بوده و همچنین میزان سدیم آن در سطح پایینی قرار دارد . بنابراین این محصول یک میان وعده ی سالم و مناسب محسوب می شود .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی سورتینگ و بسته بندی کشمش


کشمش بسته بندی شده به عنوان کالای نهایی مصرفی در دسته خشکبار قرا گرفته و به عنوان تنقلات مصرف می شود . البته بعضی انواع کشمش با عنوان " کشمش پلویی" مصارف غذایی نیز دارد .

استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی سورتینگ و بسته بندی کشمش :

تنها کشمش هایی مورد پذیرش این استاندارد می باشند و مشمول درجه بندی می شوند ، که دارای ویژگی های زیر باشند :
الف - کشمش باید عاری از آفت زنده باشد .
ب - تعداد شن و سنگریزه نباید از یک عدد در یک جعبه مشمول استاندارد تجاوز کند .
پ - میزان رطوبت نباید از شانزده درصد بیشتر باشد .
س - میزان انیدرید سولفورو دود گوگرد ( در کشمش ) سبزه و سبز انگوری نباید از 1 در هزار بیشتر باشد .
ش - تعداد کشمش آلوده نباید از 9 درصد بیشتر باشد .
د - تعداد کشمش آفت زده نباید از 8 درصد بیشتر باشد .
ذ - تعداد کشمش دانه دار نباید از یک درصد بیشتر باشد .
ع - تعداد کشمش دمدار نباید از 81 درصد بیشتر باشد .
غ - جمع طول چوب خوشه ها ( ساقه ها ) نباید از 81 سانتیمتر در یک کیلوگرم بیشتر باشد .
ك - میزان کشمش نارس نباید از9/1 درصد بیشتر باشد . در مورد کشمش ریز دانه حداکثر نارسی نباید از 9 درصد بیشتر باشد.
گ - میزان کشمش لهیده نباید از 9 درصد بیشتر باشد .
ح - میزان کشمش های شکرك زده نباید از 89 درصد بیشتر باشد .
ج - مانده سموم در کشمش نباید از حداکثر میزان قابل اغماض تعیین شده بر حسب نوع سم ، طبق استاندارد باقیمانده سموم تجاوز نماید . آزمون باقیمانده سموم در صورت تقاضای خریدار و فروشنده انجام می گیرد .


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی سورتینگ و بسته بندی کشمش


براساس آمار سازمان خواربار و کشاورزی جهانی در سال 2003 ، سطح زیر کشت انگور در جهان 7518 هزار هکتار ، میزان تولید 60883 میلیون تن و عملکرد آن 1/8 تن در هکتار گزارش شده است . در بین کشور های جهان ، اسپانیا از نظر سطح زیر کشت انگور مقام اول ، ایتالیا و فرانسه در مقام های بعدی قرار دارند .

در بین کشورهای جهان از نظر مقدار تولید ، انگور ایتالیا مقام اول و اسپانیا و فرانسه به ترتیب در مقام های بعدی قرار دارند . جالب توجه اینکه کشورهای توسعه یافته صنعتی بزرگترین تولید کنندگان انگور در جهان می باشند . آمریکا نیز از نظر عملکرد مقاوم اول و کشور اسپانیا پائین ترین عملکرد را در بین کشورهای تولید کننده این محصول دارد .

ایران به علت برخورداری از شرایط جغرافیایی و اقلیمی مناسب ، یکی از مهمترین مناطق پرورش انگور درجهان محسوب می شود . کشور ایران هفتمین کشور تولید کننده این محصول در جهان می باشد .
بنا به گزارش سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ، از مجموع انگور تولیدی دنیا 10 درصد به صورت تازه خوری ؛ 10 درصد برای تولید کشمش و 80 درصد برای مصرف در صنایع تبدیلی مورد استفاده قرار می گیرد .


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی سورتینگ و بسته بندی کشمش


بررسی میزان صادرات و روند آن طی سال های گذشته ، بیانگر افزایش میزان صادرات می باشد . بررسی سهم صادرات محصولات باغی از تولید آن ها در سال 1382 نشان می دهد ، که کشمش با اختصاص سهم 82 درصدی صادرات از کل تولید در رده اول قرار دارد .
اما متوسط قیمت صادراتی کشمش ایران از میانگین قیمت جهانی پایین تر است . همچنین سهم ایران در تامین کشمش مورد نیاز کشورهای اتحادیه اروپا 5/4 درصد است . درحالی که ترکیه 2/59 درصد و آمریکا 9/23 درصد ، آفریقای جنوبی 6/5 درصد ، شیلی 7/2 درصد و استرالیا 2/2 درصد از این بازار سهم دارند . کشورهای مذکور به ویژه ترکیه و آفریقای جنوبی ، رقبای اصلی ایران در تامین کشمش برای بازارهای اتحادیه اروپا هستند .

به نظر می رسد یکی از مشکلات اساسی پیش روی صادرات کشمش ایران ، کیفیت نسبتاً پایین محصولات تولید شده و ضعف در بخش بسته بندی باشد . به منظور رفع این مشکلات باید راهبرد مشخص و به تبع آن سیاست های درازمدت صادراتی مشخص و با برنامه ریزی هماهنگ بین ارگان های ذیربط به اجرا درآید . بخشی از این فرآیند اصلاح ساختار تولید و تبدیل آن به تولید ، برای صادرات از طریق کشت رقم های بازار پسند ، بهبود بهداشت محصولات صادراتی از طریق رعایت استانداردهای موجود ، بهبود زیرساخت های صادراتی نظیر حمل و نقل ، اعمال سیستم های کنترل کیفی و بسته بندی مناسب می باشد .

در مورد استانداردهای لازم به منظور صادرات ، ذکر این نکته ضروری به نظر می رسد ، از آنجا که ایران عضو موسسه استاندارد کدکس بین المللی است ، استانداردهای تدوین شده از سوی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ، در کلیه واحدهای تولیدی لازم الاجرا است . لذا در بخش صادرات ، در مبادلات کالا با سایر کشورها به این استاندارد استناد می شود. اما برخی کشورها در وارد کردن محصولات ، رعایت سایر استانداردهای بین المللی را مد نظر دارند ، که در اینصورت باید تولید و عرضه محصول بر اساس استانداردهای اعلام شده از طرف کشور خریدار انجام شود .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی سورتینگ و بسته بندی کشمش


در دنیای امروزی ، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی به لحاظ ارزش افزوده بالایی که ایجاد می کنند ، از اهمیت خاصی برخوردارند . در کشورهایی که به لحاظ نوع اقلیم ، پتانسیل تولید محصولات کشاورزی از قبیل انگور و فرآوری آن به اشکال متفاوت از جمله کشمش وجود دارد ، بستر مناسبی برای صادرات محصولات فرآوری شده و رشد اقتصادی فراهم می باشد.
تولید کشمش به جهت استفاده از تکنولوژی ساده و کم هزینه ، می تواند منتهی به سودآوری کلان خصوصاً در بخش صادرات باشد .


فرایند اجرای این طرح توجیهی سورتینگ و بسته بندی کشمش

 

Raisins2

به طور ساده مراحل مختلف تهیه کشمش را می توان به انتخاب نوع ماده اولیه ، آماده سازی ، خشک کردن ، بسته بندی و نگهداری تقسیم نمود .

انتخاب مواد اولیه و زمان برداشت در صنایع غذایی برای تولید هر محصول غذایی با کیفیت مطلوب ، مهمترین اصل داشتن ماده اولیه مناسب می باشد . نوع واریته در تهیه کشمش با کیفت مرغوب بسیار مؤثر است . همه ارقام انگور برای تهیه کشمش مناسب نیستند .

وجود هسته از مرغوبیت کشمش می کاهد . به همین دلیل بیشترین ارقامی که امروزه برای تهیه کشمش استفاده می شود ، ارقام بی دانه است . مهمترین آنها رقم کشمشی یا سلطانی و یا تامپسون سیدلس می باشد ، که بیشتر در ایران ، ترکیه ، یونان و آمریکا استفاده می شود . این رقم حداکثر سطح زیر کشت را نیز به خود اختصاص داده است .

این نوع انگورها علاوه بر بی دانه بودن ، گوشتی بوده و درصد قند زیادی دارند . در بین انواع رقم کشمشی بیدانه ، ارقامی با قند زیاد ، پوست نازک ، رنگ بهتر و صفات مطلوب دیگری وجود دارند ، که برای تفکیک آنها باید تحقیقات و اقدامات لازم به عمل آید .

از سایر واریته های مناسب انگور که در سطح جهانی ، برای خشک کردن بکار می روند کورنت ، گوردو و التام کراس می باشد . تعدادی از ارقام دانه دار نیز در تهیه کشمش استفاده می شود ، که مهمترین آنها انگور کورینت است ، که دارای رنگ قرمز و دانه های گرد بوده و بیشتر در آمریکا و یونان استفاده می شود .

همینطور رقم موسکات اسکندریه که دارای دانه های کشیده و درشت بوده و در دو نوع سفید و قرمز وجود دارد . یکی دیگر از ارقام انگور دانه دار ، که امروزه از لحاظ تهیه کشمش در مقام دوم اهمیت قرار دارد ، رقم فخری و یا دیزماری است ، که مخصوص نواحی آذربایجان ایران می باشد .

درجه رسیدگی در زمان برداشت برکیفیت ، زمان خشک شدن و اندازه دانه کشمش موثر است . بنابراین در موقع برداشت ، انگورها باید رسیده باشند . زمان رسیدن محصول به نوع و رقم انگور، شرایط آب و هوایی منطقه کاشت و غیره بستگی دارد .

انگور با درجه بریکس بالا ، دارای مواد جامد بیشتری بوده و در هنگام خشک شدن کمتر چروکیده می شود . کشمش حاصل نیز دارای رنگ ، بافت ، مزه و شکل بهتری بوده و از نظر کمی نیز بازده بیشتری دارد . ولی کشمش تولیدی از انگورهای آبدار، سبک وزن و پوک بوده در نتیجه محصول کمتری بدست می آید .

همچنین در برداشت زود هنگام انگور، به علت بالا بودن مقدار اسیدیته و کم بودن مقدار مواد جامد محلول ، علاوه بر عملکرد و بازده پائین، رنگ کشمش حاصل نیز سیاه ، ظاهری لاغر و بافت سفت و چروکیده داشته ، طعم و مزه آن نیز به علت قند کم نامطلوب است . درضمن اندازه حبه ها کوچک و غیر یکنواخت بوده و کشمش حاصل ناهمگن و فاقد بازار پسندی است .

در برداشت دیر هنگام نیز به علت خسارات ناشی از باد ، باران ، تگرگ ، سرما زدگی ، ریزش حبه ها ، رنگ نامرغوب و در اثر چروکیدگی بیش از حد حبه ها ، کشمش حاصل فاقد کیفیت و کمیت مطلوب خواهد بود . در هر دو زمان فوق ، کشمش حاصل به علت ناهمگنی نیاز به بوجاری و در نتیجه هزینه اضافی دارد .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی سورتینگ و بسته بندی کشمش

 

• بوجاری
• تانک شستشو
• آبگیر
• دمگیر
• پوش گیر ، ریزگیر و مکنده
• روغن زن
• نوار نقاله و بالابر
• نوار نقاله با بازدید چشمی
• گرمخانه ( خشک کن ) با گاری طبقه دار
• فلز یاب و نوار نقاله
• دستگاه سورت لیزری
• بالابر و سایر متعلقات سورت لیزری
• ماشین بسته بندی
• سیستم کارتن پرکن توزین دار اتوماتیک
• چسب زن کارتن
• شیرینگ اتوماتیک

دانلود فایلهای طرح توجیهی تیپ فرآوری انگور و بسته بندی و صادرات کشمش

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 99 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی سورتینگ و بسته بندی کشمش ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم  کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.