جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و استارت آپ هادانلود طرح توجیهی پیست موتورسواری ( موتور چهار چرخ ) و دوچرخه سواری
طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات سال 1400 + pdf + word - 4.4 out of 5 based on 7 votes
امتیاز کاربر:  / 7
ضعیفعالی 

Scrap rebar

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

فولاد و محصولات فولادی شامل ورق ، میلگرد ، نبشی و پروفیل یکی از پر مصرف ترین کالاها می باشند . از بین محصولات ساخته شده فولادی نیز ، میلگرد از اهمیت خاصی برخوردار است . میلگرد آجدار در پروژه های ساختمانی و عمرانی کاربرد فراوانی دارد . استفاده از این میلگردها در سازه های بتنی عمر مفید سازه را ، حتی تا دو برابر افزایش می دهد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات


نام و کد محصولات آیسیک 3: ( کد ISIC ) مربوط به این محصولات که در لوح فشرده وزارت صنایع آمده است ، عبارت است از 27101234 و 27101233 .

به طور کلی قسمت عمده ای از تولید میلگرد که یکی از پر مصرف ترین و پر کاربرد ترین محصولات ساخته شده از فولاد می باشد ، تولید میلگرد از شمش است ، ولی در این پروژه منحصرا به تولید میلگرد از ضایعات آهن یا شمش پرداخته شده است . به طور کلی میلگرد در ابعاد ، اندازه ، اقطار و استحکام متفاوت تولید و به بازار عرضه می شود .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات


همان طور که می دانیم فولاد و محصولات فولادی شامل ورق ، میلگرد ، نبشی و پروفیل ، یکی از پر مصرف ترین کالاها می باشند . از بین محصولات ساخته شده فولادی ، میلگرد نیز از اهمیت خاصی بر خوردار است . میلگرد آجدار در پروژه های ساختمانی و عمرانی کاربرد فراوانی دارد .

استفاده از این میلگردها در سازه های بتنی عمر مفید سازه را حتی تا دو برابر افزایش می دهد . این ویژگی از لحاظ اقتصادی بسیار مهم و شایان توجه است ، زیرا با صرف مقدار بسیار اندکی هزینه جهت تامین این نوع میلگرد در سازه های بتنی ، می توان بهره وری را تا دو برابر افزایش داد .

لیکن کاربرد میلگرد ساده برخلاف میلگردهای عاجدار که در ساختمان سازی پروژه های عمرانی به کار می رود ، در صنایع پایین دستی فولاد کاربرد دارد و ابزارسازان و سازندگان محصولات صنعتی از این کالا استفاده می کنند .

استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات :

شماره استاندارد مختص میلگرد در موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ، شماره 3132 می باشد .


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات


با توجه به آنکه در مورد بزرگترین تولید کنندگان میلگرد در جهان ، اطلاعات موثقی در دسترس نیست . در این قسمت به صورت کلی به آمار بزرگترین تولید کنندگان فولاد در جهان پرداخته شده است . در رده بندی سالانه برترین فولاد سازان جهان در سال 2005 مشخص شده که در این رده بندی متال استیل ، در صدر جدول قرار دارد .

کارخانه های متال استیل که مقر آن در هلند قرار دارد ، در سال 2005 در کشورهای مختلف جهان حدود 492 میلیون تن فولاد تولید کردند . با توجه به آنکه متال استیل در سال 2005 از ادغام شرکت های ال .ان .ام ، آی .اس .جی ، کریونستال و والین تشکیل شد ، تولید آن نسبت به مجموع تولید شرکت های یاد شده در سال 2004 با 46/16 درصد رشد همراه بوده است .

آرسلور ( از کشور لوکزامبورگ ) که در سال 2004 بزرگترین فولادساز جهان محسوب میشد ، در سال 2005 در رده دوم قرار گرفته است . همچنین تولید آرسلور در سال 2005 حدود 47 میلیون تن بوده ، که البته نسبت به سال 2004 با 53/0 درصد کاهش همراه بوده است . در سال 2005 ، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو ) با تولید 4/9 میلیون تن ، با چهار پله سقوط نسبت به سال 2004 در رده بیست وهشتم جهان قرار گرفته است .

ایمیدرو عنوان بزرگترین فولاد ساز خاورمیانه را از آن خود کرده است . پس از ایمیدرو ، اردمیر ترکیه با تولید 5 میلیون و 150هزار تن فولاد در جایگاه دوم قرار دارد .

الحدید عربستان سعودی با تولید 4میلیون و 190هزار تن ، سوم است و گروه عز از مصر با تولید 4میلیون و 160هزار تن در مکان چهارم قرار دارد ، از سوی دیگر در حالی که کشور چین بزرگترین فولاد ساز جهان است ، با این وجود بزرگترین فولاد ساز چینی ، شرکت بائواستیل شانگهای ، در رده ششم قرار گرفته است و میزان تولید آن در سال 2005 بالغ با 22میلیون و 730هزار تن بوده است .

بنابراین با توجه به کوچک بودن حجم تولید فولاد سازان چینی در مقیاس جهانی به صورت منفرد ، تعداد آنها باید زیاد باشد . از میان 120 فولاد ساز برتر جهان ، 37 شرکت چینی هستند و از این لحاظ چین در جایگاه اول جهانی قرار گرفته است .


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات


این محصول دارای حقوق ورودی 4 درصد می باشد ، با توجه به تقاضای بالای میلگرد در داخل کشور و تشنگی بازار داخلی میلگرد و همچنین ظرفیت تولید پایین تولید کنندگان داخلی میلگرد ، نیاز به حجم نسبتا بالای واردات میلگرد از سایر کشور های تولید کننده می باشد و همین کمبود عرضه باعث بالا رفتن قیمت میلگرد در چند سال اخیر نیز شده است .

در حال حاضر تولید داخلی 50 % تقاضای کشور را پاسخگو است . دولت به جای اینکه سیاست خود را در تسریع در اجرای طرح های فولادی عملیاتی کند ، رو به واردات کرده است . واردات فولاد مشمول تعرفه نمی شود ، ولی تولیدکنندگان شمش باید 4 % عوارض پرداخت کنند . در نتیجه این امر موجب شد که به رغم وجود 3 میلیون تن ظرفیت نورد در ایران ، این کارخانه ها یا تعطیل شوند ، یا این که با 60 % ظرفیت خود کار کنند .

دولت باید از احداث واحدهای جدید فولادسازی که به تصویب شورای اقتصاد رسیده حمایت کند ، در ضمن قرار است تسهیلات و کمکهای لازم برای اجرایی شدن کار دراختیار بخش خصوصی قرار گیرد . مقرر شده تسهیلاتی برای گشایش اعتبار واردکنندگان از سوی بانکها درنظر گرفته شود ، همچنین ترخیص این مواد اولیه از گمرك در اولویت قرار گیرد .

برای تامین تقاضای بازار قست اعظمی از تولید داخلی در سال های اخیر وارد بازار می شود ، اقداماتی در خصوص محدودیت صادرات شمش و مواد اولیه مورد نیاز و محصولات فولادی از جمله میلگرد با وضع عوارض ویژه و حذف جایزه صادراتی محصولات فولادی ، جلوگیری از صادرات محصولات فولادی با وضع عوارض ویژه از سوی سازمان توسعه تجارت ایران و اختصاص اعتبار ارزی لازم به واحدهای تولیدی ( بخش خصوصی ) برای تامین مواد اولیه و به منظور تکمیل ظرفیت های خالی این واحدها از برنامه های حوزه بازرگانی داخلی برای ساماندهی به بازار داخل از سیاست های در دست اجراست .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات


در دنیای امروز صنعت فولاد به عنوان یکی از صنایع مادر و تعیین کننده مطرح می باشد و از اهمیت بسزایی برخوردار است . امروزه با توجه به رشد روز افزون صنعت و افزایش جمعیت جهان و به تبع آن افزایش نیاز بشر به فولاد و محصولات فولادی بر اهمیت آن ها روز به روز افزوده می شود .

هنگامی که از میزان توسعه یافتگی کشورها سخن به میان می آید ، شاخص هایی را برای رتبه بندی و شناخت توسعه یافتگی در نظر می گیرند به عنوان مثال مصرف سرانه فولاد در هر کشور نشان دهنده وضعیت سرمایه گذاریها و اجرای طرح های عمرانی و بالاخره توسعه یافتگی است .

این رسم دنیای ماست که سخت ترینها در تعین انسانی ترین پدیده ها مانند توسعه موثر هستند و ایران هم در این جریان ناگزیر از کسب مراتب بالاتر تا بتواند ساکنانش را از مواهب توسعه بهره مند سازد .

این شاخص برای ایران در سال 84 در حدود 200 کیلوگرم بوده و در سال 85 به 210 کیلوگرم می رسد ، به هر حال موقعیت ایران از لحاظ توسعه یافتگی نشان می دهد ، همچنان ظرفیت های فراوانی برای رسیدن به رتبه های بهتر وجود دارد ، که نتیجه آن افزایش مصرف روز افزون محصولاتی مانند فولاد است .


فرایند تولید میلگرد از ضایعات

Rebar factory 12

به طور کلی در بررسی روش های تولید میلگرد به این نتیجه می رسیم ، که دو روش کلی برای تولید میلگرد وجود دارد ، که از نظر فرآیند تولید تا حدود بسیار زیادی مشابه یکدیگر می باشد ، فقط مواد اولیه آنها تا حدی متفاوت است در روش اول که روش به نسبت پر کاربرد تری نیز در کشور ما می باشد ، میلگرد از شمش های فولادی تولید می شود .

به این ترتیب که شمش ها پس از حرارت دادن در کوره به خطوط شکل دهی منتقل شده و در آنجا ضمن سرد شدن ، ازغلطک های مختلف عبور داده شده و در نهایت به میلگرد تبدیل می شوند . روش دوم که روش مورد بحث ما نیز می باشد ، روش تولید میلگرد از ضایعات است . همان طور که گفته شد این روش تا حد زیادی مشابه روش اول می باشد و به شرح زیر است :

ابتدا ضایعات که عمدتا ضایعات شمش می باشند ، در کوره پیش گرم شارژ و تا 1200 درجه سانتیگراد حرارت داده می شوند . لازم به ذکر است که قبل از حرارت دادن ضایعات در کوره ضایعات مورد بازرسی قرار گرفته و از لحاظ ابعاد و حجم کنترل می شوند و قسمتی از آنها قبل از قرار گرفتن در کوره به قسمت برش انتقال داده شده و برش داده می شوند ، تا به ابعاد مناسب برای قرار گرفتن در کوره تبدیل شوند . بعد از حرارت دادن در کوره مواد اولیه ( ضایعات ) به سمت خط شکل دهی و کشش هدایت می شوند .

در این قسمت طی چهار مرحله کشش توسط غلطک های مربوطه فرآیند کشش و شکل دهی صورت می گیرد ، به این ترتیب که در هر مرحله از کشش طول در حدود 20 سانتی متر افزایش می یابد و پس از آن میلگرد های تولید شده به سمت غلطک های آج زنی هدایت می شوند .

پس از آج زدن میلگرد ها آماده وزن کشی بوده و پس از قرار گرفتن روی باسکول بسته بندی و آماده توزیع می باشند . نحوه بسته بندی محصولات میلگرد بصورت شاخه با طول های مساوی که بوسیله مفتول فولادی در شش قسمت بسته در فاصله مناسب به یکدیگر بطور محکم بسته بندی می شود . در سایزهای 8 و 10 بسته بندی بصورت کلاف صورت می گیرد .

هر بسته دارای پلاك که حاوی کلیه مشخصات بسته و خریدار می باشد ، با توجه به مطالب ذکر شده ، نتیجه گیری می شود که هر چند تکنولوژی مورد استفاده در کشورمان و بسیاری از کشورهای دیگر نسبتاً یکسان است ، لیکن کیفیت اجرای تکنولوژی فوق به دو سطح قابل تقسیم است ، که این تقسیم بندی سبب می گردد ، تا واحدهای فعال در این شاخه از صنعت عملاً به دو گروه عمده تقسیم بندی گردند .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید میلگرد از ضایعات

• کوره حرارتی
• غلطک ( آج زنی و کشش )

دانلود طرح توجیهی تولید سالانه 200 هزار تن میلگرد از ضایعات و آهن اسفنجی ، سال 1400 + کامفار ( 124 صفحه ) ( فرمت Doc و pdf )

 طرح توجیهی تولید میلگرد از شمش 5sp با کامفار + 6 ماه پشتیبانی اصلاحیه رایگان برای اخذ جواز تاسیس و وام بانکی


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool