طرح توجیهی تولید انواع قطعات ریلی سال 1400 + pdf + word

Types of Rail Parts

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید انواع قطعات ریلی سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید انواع قطعات ریلی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

محصولات طرح حاضر قطعات پلاستیکی ریل راه آهن می باشد ، که برای اتصال تراورس به ریل به کار برده می شوند ، این قطعات در تراورس تیپ وسلو که در ایران کاربرد زیادی دارد ، برای اتصال این نوع تراورس به ریل به کار برده می شوند .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید انواع قطعات ریلی


نام محصول و استانداردها : محصولات طرح حاضر قطعات پلاستیکی ریل راه آهن می باشد ، که برای اتصال تراورس به ریل به کار برده می شوند ، این قطعات در تراورس تیپ وسلو که در ایران کاربرد زیادی دارد برای اتصال این نوع تراورس به ریل به کار برده می شوند .

تراورس ها به صورت عمود بر ریل قرار داده شده و ریل روی آن ها پیچ می شود تراورس ها که از جنس بتن ساخته می شوند و نقش انتقال نیرو از ریل و بار روی آن ( قطار ) را بر عهده دارند .

انواع تراورس

تراورس های عمومی : این تراورس ها در مسیر خط آهن قطار وزیر ریل ها نصب می شود . به طوری که در کلیه مسیر راه آهن این تراورس ها وجود دارند و به عبارت دیگر نصب ریل بدون تراورس امکان پذیر نمی باشد . تحمل بار تراورس ها عمودی ( قشاری ) است .

تراورس های مخصوص : خطوط ریلی در محل های ایستگاه ها دارای انشعاب می باشند ، که در این انشعابات قطار تغییر مسیر می دهد ، حرکت تحت زاویه قطار ، سیب وارد آمدن بار افقی و عمودی شدید به ریل و متعاقب آن به تراورس می گردد ، بنابراین تراورس مورد استفاده در این محل ها لازم است تحمل بار افقی و عمودی را داشته باشند .

تراورس ها بصورت موازی یکدیگر و با فاصله حدود 40 سانتیمتر زیر ریل قرا داده می شوند ، که این امر سبب تبدیل بار حاصل از ریل و حرکت قطار روی آن به صورت بار گسترده به سطح زمین می شود . خصوصیات بارز یک تراورس بتوئی قابلیت تحمل بار كششی می باشد و این قطعات که تراورس را به ریل متصل می كنند ، از اهمیت خاصی برخوردارند و به شرح ذیل می باشند :

قطعات پلاستیکی متصل کننده تراورس بتونی و ریل

نام قطعه : رولپلاك | تعداد مورد نیاز برای یك تراورس : 4 عدد نوع جنس : پلی اتیلن سنگین HDPE | وزن : gr

این قطعه بنا به نوع عملکرد خود یكی از حساس ترین قطعات تراورس بوده و وظیفه آن تامین محلی جهت استقرار پیچ شروب می باشد ، به نحوی که پیج مزبور با بسته شدن درون رولپلاك اتصال ریل به تراورس را به همراه دیگر ادوات روسازی شامل پد ، گاید پلیمری و فنر پابند میسر می سازد .

شکل و ماده تشكیل دهنده این قطعه به گونه ای است ، که تحت نیروهای دینامیك و استاتیك ، حاصل از عبور قطار که بر ریل و مجموعه ادوات روسازی وارد می گردد ، مقاومت نموده و اتصال بین ریل و تراورس را در ایمن ترین وضعیت حفظ نماید .

نام قطعه : درپوش انتهای تراورس تعداد مورد نیاز برای یك تراورس : ۸ عدد نوع جنس : پلی اتیلن میك LDPE

این قطعه با هدف جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل تراورس از طریق محل سوراخ های كلگی طرفین آن طراحی گردیده است ، که در طولانی مدت این رطوبت می تواند موجب زنگ زدگی قطعات فلزی به كار رفته در تراورس از قبیل پلاك و آرماتورها گردد .

نوع ماده و طرح درپوش به گونه ای است ، که با چند ضربه آرام چکش در محل خود تثبیت می گردد و لیكن جداسازی آن به راحتی میسر نمی شود . لازم به ذکر است که جهت کاهش احتمال خروج قطعه از جای خود بر اثر عوامل مختلف ، تغییراتی در قسمت کلگی درپوش داده شده تا قطعه پس از نصب هم سطح دیواره تراورس قرار گیرد .

نام قطعه : پابند لاستیكی تعداد مورد مصرف در یك قالب تراورس : 4 عدد و هر یک با عمر مفید حداقل ۱۰ سیكل كاری نوع جنس : بدنه لاستیكی با پایه فلزی NBR

وظیفه این قطعه نگهداری رولپلاك در موقعیت از پیش تعیین شده در قالب تراورس می باشد . به نحوی که در حین عملیات بتون زیزی ، پیر و عمل آور پثون محل و راستای رولپلاك بدون تغییر باقی مانده و در مرحله تخلیه قالب نیز تراورس بدلیل خاصیت ارتجاعی قطعه پابند بسهولت جدا شود ، لازم به ذکر است که جنس قطعه مزبور به گونه ای انتخاب گردیده که می توان بدفعات متوالی و تا طی سیكل كاری مشخصی در خط تولید مورد استفاده قرار بگیرد .

نام قطعه : درپوش رولبان ، تعداد مورد نیاز برای یك تراورس : 4 عدد

این قطعه به منظور جلوگیری از ورود هر گونه شیء خارجی که ممکن است ، در زمان نقل و انتقال تراورس موجب انسداد رولپلاك گرداند طراحی گردیده است و نوع ماده و فرم آن به گونه ای است ، که به راحتی با دست قابل نصب و جداسازی بوده و برای چندین مرتبه تا زمانی که تغییر فرم قیافته قابل استفاده مجدد می باشد ، لازم به ذکر است که طرح های اولیه قطعه مزبور به دلایل فنی از جمله نامناسب بودن نوع ماده انتخابی و نیز شكل خاص شان از عملکرد مناسبی برخوردار نبودند ، که در نهایت به فرم فعلی تغییر یافتند .

کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید انواع قطعات ریلی :

چنانچه گفته شد قطعات پلاستیکی ریل راه آهن برای استفاده در ساختمان ریل و اتصال ریل به تراورس تیپ وسلو می باشد ، تا تحت شرایط پیش بینی شده بتواند فشار های ناشی از وزن واگن های قطار را تحمل کند و اتصال ریل و تراورس را تضمین کند .


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید انواع قطعات ریلی


• 63.VOSSLOH Co
• VOSSLOH CO
• ASTMD۹۳۸

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید انواع قطعات ریلی :

به دلیل اهمیت و زیربنایی بودن صنعت حمل و نقل ریلی ، تولید كنندگان عمده تراورس و تجهیزات آن عمدتا مصرف کنندگان عمده این محصولات نیز هستند ، که با توجه به تحقیقات انجام شده كشورهای عمده تولید کننده این قطعات به شرح ذیل می باشد :
• آلمان
• بلژیک
• انگلستان
• چین
• هند


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید انواع قطعات ریلی


شرایط واردات :

در بحث واردات قطعات پلاستیکی ریل راه آهن ، ذکر این نکته ضروری است که این محصولات تنها دارای کاربرد در ساختمان ریل هستند ، لذا متقاضی این محصولات نیز شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران و شرکت های پیمانکاری نصب و بازسازی و تعمیر و نگهداری خطوط ریلی طرف قرارداد است .

در ضمن واردات هر محصول با اخذ مجوز از کشور مبدا و یکی از سازمان های بازرگانی داخل کشور ممکن خواهد بود . همچنین با مراجعه به کتاب مقررات واردات و صادرات وزارت بازرگانی ، نتیجه گیری شده است که محدودیت خاصی برای واردات محصول مورد نظر وجود ندارد و با توجه به تولید پایین محصول در کشور دارای حقوق ورودی پایین معادل 4 درصد می باشد ، لذا با پرداخت حقوق گمركی مذكور امکان واردات وجود خواهد داشت .

شرایط صادرات :

در مورد این محصولات ما هیچگونه صادرات مشخصی نداشته ایم ، که به نظر می رسد دلایل عمده آن نیز وجود تولیدکنندگان قدرتمند ترورم و تجهیزات آن و صادرات توسط این کشورها و تولید همزمان تراورس بتونی و تجهیزات و ملحقات پلاستیکی آن باشد .

با توجه نوپا بودن تولید تراورس بتونی در ایران و واردات این محصول به کشور صنعت تولید قطعات پلاستیکی ، این تراورس ها که جزء لاینفک تراورس می باشند نیز ، در کشور نوپا و ضعیف می باشد ، اما زمینه های لازم جهت گسترش تولید و به دنبال آن صادرات این محصولات در کشور وجود دارد ، چرا که طبق بررسی های انجام شده ، ایران با توجه به داشته های خود ، خود را برای صادرات به کشور هند ، آلمان ، اتریش و غیره جهت ریل گذاری کشورهای همسایه عراق و آسیای میانه آماده می کند .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید انواع قطعات ریلی


همانطور که گفته شد اهمیت محصولات مذکور تحت تاثیر اهمیت صنعت راه آهن و تراورس های بتونی است و بهبود یا افت شرایط تولید این قطعات وابسته به شرایط صنعت ریلی کشور است .

بنابراین اهمیت صنعت حمل و نقل ریلی مورد بررسی قرار می گیرد . به گفته معاون شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور میزان مصرف سوخت در حمل و نقل ریلی یک ششم حمل و نقل جاده ای و ایمنی آن ۲۰ برابر حمل و نقل جاده ای است ، که گسترش آن صرفه بسزایی در اقتصاد ملی دارد . صنعتی ریلی هم اکنون از صنایع حائز اهمیت جهان است و کشور ما نیز نیازمند توسعه این صنعت است .

مطالعات ، نشان دهنده گستردگی بخش حمل و نقل ریلی است ؛ اما از آنجائی که در گذشته سرمایه گذاری های قابل توجهی در این بخش ، صورت نگرفته ، امروزه جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و تشویق آنها برای سرمایه گذاری در این بخش ، کاملا محسوس است امروزه اگر ادعا کنیم که صنعت حمل و نقل ریلی ، در میان سایر وسایط نقلیه ضمن برآوردن تقاضای حمل و نقل کشور و کمک به اقتصاد ملی ، به دلیل سه ویژگی مهم از جمله کاهش مصرف انرژی ، آلودگی كمتر محیط زیست و افزایش ایمنی ، جایگاه ویژه ای را در اقتصاد کشورها به خود اختصاص داده است ، سخنی به گزاف نگفته ایم .

بر پایه همین خصوصیت است که اعتلاء این صنعت مورد توجه مسئولان قرار گرفته است . نظر به اهمیت سهمی که راه آهن در آلودگی و تخریب کمتر محیطزیست دارد ، به عنوان مدعی حفظ محیط زیست و حمایت کننده این امر ، می تواند مشوق ایجاد نگرش های مثبت زیست محیطی باشد ، بخش جاده ای ایران بیش از ۴ / ۵ برابر راه آهن ، آلاینده تولید می کند .

بدیهی است برای رفع هر کیلوگرم آلاینده های مهم در جامعه به ترتیب مبالغ ۲۷۲، ۱۹ و ۲۶۴۰ و ۷۲ / ۶ ریال هزینه می شود . همچنین هزینه ناشی از صرفه جویی در مصرف سوخت در بخش حمل و نقل ریلی ، می تواند سالانه ۷۰۰ کیلومتر راه آهن در کشور ایجاد کرد .

این در حالی است که متوسط راه آهن در کشور ۱۸ کیلومتر در سال است ، میزان صرفه جوئی سالانه بخش ریلی از قبال مصرف کمتر سوخت ، به حدود ۱۸۵ میلیون دلار میرسد . با توجه به اینکه مصرف سوخت در حمل و نقل ریلی ، کمتر از حمل و نقل جادهای است ؛ اما میزان درآمد ناشی از این بخش ، در سال گذشته نسبت به سال ۷۳ ، ۷ / ۳ برابر شده است ؛ در حالی که هزینه های راه آهن در همین مدت ۱۱ برابر افزایش یافته است ، بر اساس پژوهش های اخیر ، مرکز راه آهن بخش حمل و نقل به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کنندگان فرآورده های نفتی، سالانه حدود ۴۰ درصد از کل فرآورده های نفتی را مصرف می کند و از بخش های مؤثر در مصرف انرژی ، در دو بخش حمل و نقل جاده ای و ریلی ، باید این موارد را در نظر گرفت که سوخت مصرفی راه آهن ، تنها گاز و نیل أست در حالی که بخش جاده از ۳ نوع سوخت گازوئیل ، بنزین و گاز استفاده می كند .

طبق آمار، نسبت مصرف سوخت بین وسایط نقلیه جاده ای و ریلی در بخش حمل بار ، با توجه به نوع وسیله نقلیه از ۱ به ۶ تا ۱ به ۹ متفاوت است . علاوه بر این موارد ، از نظر اشتغال کمتر زمین و حجم عملیات خاكبرداری و خاكریزی ، این صنعت خسارت كمتری به محیط زیست می زند .

طبق بررسی های انجام گرفته ، راه آهن به ازاء ظرفیت مساوی حمل و نقل ، معادل یک پنجم تا یک سوم حمل و نقل جاده ای برای احداث خطوط ، زمین اشغال می كند . در مورد حجم عملیات خاکبرداری نیز به طور متوسط ضرورت انجام این حجم عملیات دربسته و حریم جاده ها حداقل ۲ برابر بستر و حریم راه آهن است توسعه صنعت ریلی ، صرفه های اقتصادی بسیاری دارد .

در این شرایط ، برای بهره گیری از این مزایا باید سهم بخش ریلی از بازار حمل و نقل به طور منطقی تعیین شود و در این راه سعی شود تا این بخش ، جایگاه مناسب خود را در بازار به دست آورد . موارد ذکر شده اهمیت حمل و نقل ریلی را برای عموم آشکار ساخته و به واسطه آن اهمیت و حساسیت تجهیزات و قطعات مورد استفاده در احداث این سیستمها بیش از پیش آشکار می شود .


فرایند اجرای این طرح توجیهی تولید انواع قطعات ریلی

تولید قطعات پلاستیکی ریلی توسط دستگاه های تزریق تمام اتوماتیک انجام می شود و تولید این قطعات نیاز به تکنولوژی خاصی ندارد و صرفا پیشرفته بودن دستگاه ها و ماشین آلات ضامن کیفیت و سرعت تولید خواهد بود .

فرآیند تولید ابتدا مواد اولیه مورد نیاز برای تولید قطعات ریلی ، از انبار مواد اولیه به مواد کش انتقال می یابد و پس از آن برای تولید به دستگاه تزریق پلاستیك رفته و پس از خروج از دستگاه به شکل محصول نهایی وارد انبار محصول می شوند و ضایعات به دستگاه آسیاب وارد شده و پس از آن توسط مواد کش مجددا به خط تولید باز می گردد ، تا عملیات لازم بر روی آن انجام گرفته و مجددا در تولید مورد استفاده قرار گیرد .

ذکر این نکته ضروری می باشد که قیف خشك كن و مواد کش بر روی دستگاه سوار شده و چوار نیز کنار آن قرار می گیرد و عملیات به صورت کاملا اتوماتیك و به ترتیب بر روی مواد انجام می شود .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید انواع قطعات ریلی

1. اکسترودر
2. آسیاب 23*48
3. آسیاب1621
4. کندور
5. چیلر A5 و A 8  و A10
6. دستگاه تزریق پلاستیك x HDF۲۰۰
7. دستگاه تزریق پلاستیك x HDF۱۶۰
8. دستگاه تزریق پلاستیك x HDF۱۲۰
9. قیف خشك كن ۵
10. قیف خشك كن ۷۵
11. مواد کش G700

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید انواع قطعات ریلی و صنایع راه آهن به روش فورجینگ

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید گاردریل های کامپوزیتی
:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید تامپون واگن

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید انواع قطعات ریلی ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم  کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی بانکی با کامفار

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی ::

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.