طرح توجیهی تولید تامپون واگن سال 1400 + pdf + word

Wagon tampon

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید تامپون واگن ( ضربه گیر واگن قطار ) سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید تامپون واگن ( ضربه گیر واگن قطار ) را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

تامپون یک قطعه فولادی منعطف است ، که در دو انتهای واگن نصب شده و سبب می گردد . واگن سبب می شود که دو واگن متصل شده ، با یکدیگر فاصله لازم را داشته و همچنین در هنگام حرکت ، ضربه های وارده از طرف واگن ها به همدیگر خنثی گردند .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید تامپون واگن


محصول مورد مطالعه طرح حاضر تولید تامپون یا ضربه گیر واگن های قطار می باشد . تامپون یک قطعه فولادی منعطف است که در دو انتهای واگن نصب شده و سبب می گردد ، که دو واگن متصل شده با یکدیگر فاصله لازم را داشته و همچنین در هنگام حرکت ضربه های وارده از طرف واگن ها به همدیگر خنثی گردند .

هر تامپون شامل بدنه اصلی و مکانیزم ضربه گیر است که از شفت ، سیلندر ، فنر ، روغن ، رینگ ها و چند قطعه دیگر تشکیل شده است . عملکرد این سیستم بدین ترتیب است که با اتصال دو واگن یه همدیگر ، در حین حرکت ، واگن ها به همدیگر ضربه وارد می کنند و این ضربه درست به تامپون منتقل ( نقطه اتصال دو واگن ، تنها تامپون ها است ) و توسط آن دمپ می گردد .

در هر واگن تعداد چهار عدد تامپون نصب می شود . دسته بندی محصول تامپون ها براساس ظرفیت و تناژ واگن مورد استفاده ، دارای وزن و قدرت قابل تحمل متفاوت می باشند . تقسیم بندی هر تامپون بوسیله دو معیار اصلی مشخصات فنی و نوع واگن مورد استفاده تقسیم بندی می گردند ، که ذیلا به آنها اشاره شده است .

مشخصات فنی : کورس حرکت و قدرت قابل تحمل ، اصلی ترین پارامتر شناسائی تامپون ها است بعنوان مثال تامپون با کورس 105 و نیروی KN 280 و یا تامپون با کورس 115 و نیروی KN 660 و غیره . نوع واگن مورد استفاده تامپون ها برای واگن های باری ، مسافربری و لکوموتیو مورد استفاده دارد ، لذا هر تامپون بر اساس مورد کاربرد نیز تقسیم بندی می گردد .

نوع واگن مورد استفاده از نظر کشور سازنده واگن های مورد استفاده در کشور از نوع رومانی ، هندوستان ، اکراین ، لهستان ، روسیه ، آمریکا ، اتریش و ایران می باشند و لذا تامپون مورد استفاده آنها نیز متفاوت است.

در طرح حاضر نظر بر این که به لحاظ روش تولید ، مواد اولیه و مکانیزم مونتاژ و غیره در مورد کلیه انواع محصول یکسان است ، لذا تمامی آنها تحت عنوان تامپون واگن نامیده شده و مطالعات پیگیری خواهد شد .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید تامپون واگن


همانطوری پیشتر نیز ذکر شد تامپون قطعه ای از یک واگن به شمار می آیند که در دو انتهای آن نصب شده و جهت جلو گیری از برخورد دو واگن با همدیگر و همچنین دفع ضربات وارده از دو واگن به همدیگر در هنگام حرکت قطار مورد استفاده دارد .

بنابراین در مجموع می توان گفت که تنها مورد مصرف تامپون مورد مطالعه طرح حاضر ، واگن قطار می باشد .

توضیح : واگن های مترو بوسیله مکانیزم دیگری به همدیگر متصل می گردند و لذا تامپون در این واگن ها مصرف ندارد .

استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید تامپون واگن :

با مراجعه به مستندات مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ، نتیجه گیری شده است که استاندارد ملی برای تامپون واگن تدوین نشده است . ولی از طرف راه آهن جمهوری اسلامی برای تامپون استاندارد شماره 527 – 1 OR تدوین گردیده است .


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید تامپون واگن


کشورهای عمده تولیدکننده محصول عبارتند از :

آمریکا ، رومانی ، روسیه ، اتریش ، اسپانیا ، چین ، سوئیس ، لهستان .

کشورهای عمده مصرف کننده محصول عبارتند از :

چین ، هند ، روسیه ، استرلیا ، فرانسه ، اوکراین ، پاکستان ، ترکیه ، اتریش ، لهستان .


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید تامپون واگن


تامپون واگن صرفاً در مورد واگن قطار مورد استفاده دارد . از این رو وزارت بازرگانی شرایط خاصی را برای آن تعیین نکرده است و تنها به ذکر حقوق ورودی که معادل چهار درصد است اکتفا شده است .

با مراجعه به کتاب مقررات صادرات و واردات منتشر شده از سوی وزارت بازرگانی نتیجه گیری شده است ، که در مورد صادرات تامپون واگن هیچگونه شرایط خاصی به لحاظ قانونی و مقررات وزارت بازرگانی وجود ندارد .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید تامپون واگن


اهمیت صنعت حمل و نقل ریلی برای همگان روشن است . این صنعت دارای مشخصه های ویژه است ، که سبب ایجاد جذابیت در امور حمل و نقل می گردد ، که برخی از این مزیت ها به شرح زیر است: ظرفیت بالای حمل و نقل و امکان حمل یکجای محوله های بزرگ ، قیمت مناسب حمل در مقایسه با دیگر وسایل حمل و نقل ، امنیت بالای حمل و نقل ، کاهش آلودگی های زیست محیطی .

از این رو با توجه به مزیت های حمل و نقل ریلی ، امروزه در کشورهای پیشرفته این صنعت بسیار گسترش پیدا کرده است .

در کشور ما نیز راه آهن همانند سایر کشورها ، نقش اساسی در توسعه صنعتی و اقتصادی کشور بر عهده دارد و روی همین امر راه آهن جمهوری اسلامی ، طرح های زیادی برای توسعه این صنعت در دستور کار خود قرار داده است و لذا چشم انداز صنعت حمل و نقل ریلی کشور بسیار پر رونق ارزیابی می گردد .

لیکن مسئله دیگر قابل طرح در این صنعت ، اهمیت نگهداری سرمایه عظیم ماشین آلات و تجهیزات می باشد . واگن ها به عنوان یکی ز تجهیزات اساسی سیستم حمل و نقل ریلی محسوب می گردند .

بنابراین نگهداری این تجهیزات اثر بسیار قابل توجهی در حفظ توان عملیاتی سیستم حمل و نقل ریلی ایفا می نماید و تامپون ها به عنوان یک قطعه اساسی از واگن ها ، دارای اهمیت بسیار بالا در حفظ قابلیت عملکرد واگن ها می باشند .

تولید این قطعات در سال های اخیر در کشور امکان پذیر نبوده و سالانه راه آهن جمهوری اسلامی با صرف مبالغ هنگفت ارز ، اقدام به واردسازی آنها از خارج کشور می نمود ، ولی در سال های گذشته تولید آن در کشور آغاز شده است که به نظر می رسد با توسعه تولید داخل ، نیازمندی کشور به این قطعات کاملاً مرتفع گردد .


فرایند اجرای این طرح توجیهی تولید تامپون واگن

انتخاب مواد اولیه : مواد اولیه مورد استفاده در تولید تامپون را فولاد آلیاژی تشکیل می دهند . آنالیز دقیق مواد اولیه در خصوصیات مکانیکی و فنی قطعه نهایی بسیار نقش مهمی را ایفا می نماید . از این رو انتخاب مواد اولیه اولین مرحله فرایند تولید محسوب می گردد .

آماده سازی مواد اولیه : برخی قطعات محصول ، نیازمند استفاده از قطعاتی با مشخصه های مکانیکی خاص هستند ، که این مشخصات در مواد اولیه موجود بازار قابل استحصال نمی باشد . از این رو لازم است خواص مواد اولیه مورد استفاده از طریق عملیات متالوژیکی بهبود پیدا نماید .

کربن دهی ، نیتروژنیزاسیون و موارد مشابه از عملیات بهبود خواص مکانیکی مواد اولیه محسوب می گردد ، که این عملیات روی مواد اولیه مورد استفاده انجام می گیرد .

گرم کردن مواد اولیه و رساندن آن به نقطه خمیری در عملیات فورجینگ : مواد اولیه مصرفی قطعه تا درجه خمیری به وسیله کوره های مخصوص عملیات آهنگری گرم شده ( گداخته شده ) و قطعه جهت عملیات کوبش و شکل دهی آماده می شود . درجه دقیق حرارت دهی مواد تابع آلیاژ و ترکیب مواد و همچنین خصوصیات مکانیکی مورد انتظار از قطعه نهایی می باشد .

شکل دهی قطعه گداخته توسط ضربات پرس : محور فرایند فورجینگ ، شکل دهی قطعه در حالت گداخته است . در این مرحله قطعه سرخ شده در قالب قرار داده شده و به وسیله ضربات پرس فورج ، شکل قالب را به خود می گیرد .

در این عملیات قطعه گداخته با فشار داخل قالب رانده می شود ، که این عمل سبب فشرده شدن قطعه و همچنین ایجاد بلورهایی یکسان و همگن با اندازه کوچکتر از وضعیت اولیه شده که در نهایت نتیجه سبب بهبود خواص مکانیکی قطعه همزمان با شکل گیری آن می گردد .

ماشین کاری قطعه فورج شده و رساندن آن به شکل و ابعاد نهایی در بالا ذکر شد که محوریت عملیات فورج ، شکل دهی آن در حالت گرم از طریق فشار پرس و راندن قطعه با فشار به داخل قالب می باشد .

در این عمل به علت گداخته بودن قطعه ، اکسیداسیون در سطح قطعه اتفاق می افتد . از طرف دیگر دقت ابعادی در عملیات فورج عموماً قابل رعایت نمی باشد و لذا از نظر ابعادی قطعه فورج شده به صورت کامل منطبق با ابعاد نهایی مورد انتظار از قطعه مطابق نقشه فنی آن نیست .

بنابراین به منظور حذف سطح اکسید شده قطعه و همچنین تولید قطعه با ابعاد دقیق مطابق نقشه فنی ، قطعه فورج شده ماشینکاری می گردند . عملیات ماشینکاری علاوه بر حذف اکسید سطح قطعه و ایجاد ابعاد بسیار دقیق ، صافی سطح مورد نظر را نیز روی قطعه ایجاد نموده و آن را مناسب جهت استفاده در محل مورد نظر ماشین می نماید .

قسمت دوم : تامین قطعات آماده برخی از قطعات تامپون بصورت آماده خریداری شده و روی مجموعه تامپون مونتاژ می گردد . این قطعات شامل فنر ، رینگ ها ، روغن و چند قطعه دیگر است .

پس از آماده شدن قسمت اول و دوم ، این قسمت ها روی همدیگر مونتاژ شده و در نهایت تامپون شکل می گیرد . آخرین مرحله در ساخت تامپون ، تست آن است که این عمل سبب ایجاد اطمینان در محصول تحویلی به مشتری می گردد .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید تامپون واگن

• کوره با دمای 1800 درجه سلسیوس
• کوره عملیات حرارتی فولاد به ظرفیت 3000 کیلوگرم
• پرس مخصوص مونتاژ با تجهیزات ثبت گراف مربوط
• ماشین سنگ تراش
• ماشین فرز
• ماشین دریل
• ماشین تراش دو متری

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید تامپون واگن

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.