جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
طرح توجیهی ریخته گری قطعات چدنی و فولادی سال 1400 - 5.0 out of 5 based on 1 vote
امتیاز کاربر:  / 1
ضعیفعالی 

Casting of cast iron and steel parts

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی ریخته گری قطعات چدنی و فولادی سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی ریخته گری قطعات چدنی و فولادی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

چدن و فولاد به مرور زمان از نظر کیفی توسعه پیدا کرده و امروزه قطعات فراوانی با خصوصیات بسیار متنوع از فولاد و چدن تولید و عرضه می گردد مانند چدن خاکستری و نشکن . برای شکل دهی چدن و فولاد و تبدیل آنها به قطعات و محصولات مورد نظر ، روش های مختلفی وجود دارد ، که ریخته گری یکی از آن روش ها می باشد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی ریخته گری قطعات چدنی و فولادی


محصولات مورد نظر طرح حاضر ، تولید قطعات صنعتی چدنی و فولادی از طریق ریخته گری می باشد . چدن و فولاد از هزاران سال پیش توسط بشر شناخته شده و مورد استفاده قرار می گرفته است .

این فلزات هر چند به مورد زمان از نظر کیفی توسعه پیدا کرده و امروزه قطعات باخصوصیات بسیار متنوع از فولاد و چدن تولید و عرضه می گردد ( مانند چدن خاکستری و نشکن ) ، لیکن شکل ابتدایی آن دارای قدمت بسیار بالا در جوامع بشری می باشد . ساخت جنگ افزارهای نظامی بهترین نمونه های دسترسی بشر در سالیان بسیار دور به این فلزات و روش تولید آنها می تواند عنوان گردد .

امروزه چدن و فولاد به صورت بسیار وسیع یکی از کالاهای استراتژیک در جهان مطرح می باشند . برای شکلدهی چدن و فولاد و تبدیل آنها به قطعات و محصولات مورد نظر ، روش های مختلفی وجود دارد ، که ریخته گری یکی از آن روش ها می باشد . سایر روش های شکل دهی مانند ماشینکاری ، اکسترود ، نورد ، برش و جوش و . . . نیز می توانند برای تولید قطعات مورد استفاده قرار گیرند ، که مورد بحث طرح حاضر نمی باشند .

از جمله خصوصیاتی که سبب تولید قطعات به روش ریخته گری می شود ، را می توان موارد زیر عنوان کرد :

• پیچیدگی فنی قطعه و عدم قابلیت تولید آن از طریق سایر روش های تولید
• عدم نیاز به خصوصیات و مشخصه های فنی خاص از نظر ساختار کریستالی مواد قیمت های نسبتاً پایین
• امکان پذیری انجام ماشینکاری پس از مرحله ریخته گری و ایجاد سطح صاف و ابعاد دقیق

کد ISICمطابق طبقه بندی وزارت صنایع و معادن ، قطعات صنعتی چدنی و فولادی که از طریق ریخته گری تولید می گردند ، دارای کد آیسیک 27311111 می باشند .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی ریخته گری قطعات چدنی و فولادی


قطعات صنعتی چدنی و فولادی است ، که از طریق ریخته گری تولید خواهد شد . موارد مصرف این قطعات در صنایع مختلف بسیار متنوع و متعدد است و در یک کلام می توان گفت که قطعات فولادی و چدنی مورد استفاده در صنعت که از روش های دیگر شکلدهی قابل تولید نمی باشند ، از طریق ریخته گری تولید و عرضه می گردند و لذا قابل نتیجه گیری است که تعداد ، تنوع و موارد کاربرد این قطعات بسیار بالا است .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی ریخته گری قطعات چدن خاکستری و نشکن


از ریخته گری چدن خاکستری و نشکن عموما جهت تولید قطعات خودرو استفاده میشود ، این قطعات عموما در بازار های زیر به فروش میرسند :

بازار OEM :

این بازار را خودروسازان کشور تشکیل می دهند ، که شرکت های تأمین کننده آنها اقدام به تأمین قطعات مورد نیاز خود از قطعه سازان می نمایند . قطعه سازانی که از طریق ریخته گری قطعات چدن خاکستری و نشکن ، قطعات خودرو را تولید مینمایند .

شرکت های ساپکو ( تأمین کننده شرکت ایران خودرو ) شرکت سازه گستر سایپا ( تأمین کننده شرکت سایپا ) شرکت اپکو ( تأمین شرکت ایران خودرو دیزل ) از شرکت اصلی فعال در این بازار به شمار می آیند .

بازار OES:

این بازار خدمات پس از فروش خودروها می باشد ، که وابسته به شرکت های خودروساز است . سازمان خدمات پس از فروش ایران خودرو ( ایساکو) ، شرکت سایپا یدك ، شرکت گسترش خدمات پارس خودرو ، مزدا یدك از شرکت های این گروه محسوب می شوند .

بازار AM :

این بازار قطعات خودرو شامل کلیه لوازم یدکی فروش های مختلف در سطح کشور می باشد ، که به صورت آزاد ( بدون ارتباط خاص با خودرو سازان ) اقدام به فروش قطعات خودرو می نمایند . میزان مصرف در هر کدام از بازارهای خودرو متفاوت است ، که مطالعات بیشتر در این خصوص در بخش های بعدی گزارش ارائه خواهد شد .


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی ریخته گری قطعات چدنی و فولادی


محصول مورد مطالعه ، قطعات چدنی و فولادی صنعتی است ، که از طریق ریخته گری تولید خواهد شد . این قطعات خود به عنوان یک محصول واسطه در تولید یا تعمیرات خودرو ، ماشین آلات صنعتی ، کشاورزی ، تجهیزات و غیره مورد استفاده دارد .

از این رو ماهیت این قطعات طوری است ، که نمی توان استاندارد خاصی را برای آن تعیین کرد و لذا هیچگونه استاندارد ملی یا بین المللی برای این قطعات وجود ندارد . ولی باید گفت که تولید این قطعات تحت مشخصات فنی ارائه شده از طرف طراح قطعه صورت می گیرد ، که به نوعی نیز می توانیم مشخصات فوق را به عنوان الزامات و استانداردهای مورد نیاز در تولید تلقی نماییم .

مشخصات فنی قطعات در قالب نقشه فنی ، برگ آنالیز مواد اولیه مصرفی و برگ مشخصات مکانیکی و متالوژیکی از طرف مهندس طراح ارائه می گردد ، که رعایت تک تک آنها از طرف سازنده گان امری اجتناب ناپذیر است .


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی ریخته گری قطعات چدنی و فولادی


قطعات مورد مطالعه در کلیه حوزه های صنعت کشورها دارای کاربرد هستند ، از این رو می توان گفت که تولید و مصرف آنها در کلیه کشورهای جهان می توانند عمومیت داشته باشند . لیکن در برخی کشورها تولید و مصرف از حجم بالائی به نسبت سایر کشورهای جهان برخوردار است که در اینجا به کشورهای فوق اشاره شده است .

کشورهای تراز اول تولیدکننده انواع خودرو صنعت خودرو به لحاظ برخورداری از تعداد تولید بالای انواع خودرو ، بزرگترین صنعت مصرف کننده قطعات صنعتی مورد مطالعه است . لذا کشورهای تراز اول در تولید خودرو را می توانیم به عنوان بزرگترین تولیدکننده و همچنین بزرگترین مصرف کننده قطعات مورد مطالعه معرفی نماییم .

کشورهای عمده تولیدکننده ماشین آلات صنعتی عبارتند از :

آمریکا ، کشورهای اروپایی ( بخصوص اتحادیه اروپا ) ، روسیه ، چین ، ژاپن ، هندوستان ، در اینجا لازم به ذکر است ، که هرچند کشورهای نام برده شده در ، به عنوان کشورهای بزرگ در تولید ماشین آلات صنعتی در جهان محسوب می گردند . ولی نظر بر اینکه تعداد تولید این ماشین ها در مقایسه با خودرو از رقم بسیار پایینی برخوردار می باشد ، لذا در اینجا ما می توانیم همچنان کشورهای بزرگ تولید و مصرف کننده قطعات چدنی و فولادی ریخته شده را همان کشورهای تولیدکننده خودرو در جهان معرفی کنیم .

شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی ریخته گری قطعات چدنی و فولادی :

با مراجعه به کتاب مقررات صادرات و واردات وزارت بازرگانی ، نتیجه گیری شده است که محدودیت خاصی برای واردات و صادرات قطعات مورد مطالعه وجود ندارد .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی ریخته گری قطعات چدنی و فولادی


قطعه سازی یکی از صنایع مادر و اساسی در هر کشور به شمار می آید . این قطعات خود به عنوان کالای واسطه ای برای تولید دیگر ماشین آلات ، تجهیزات و ادوات صنعتی مورد استفاده دارند . از این رو توسعه صنعت قطعه سازی به مفهوم توسعه صنعت ماشین سازی کشور است ، لذا مجموعه قطعه سازی و ماشین سازی را می توان به عنوان یکی از محورهای توسعه کشورها تلقی کرد .

یکی از موارد کاربرد مهم قطعات مورد مطالعه در صنعت خودرو است ، که در حال حاضر صد ها واحد صنعتی مشابه طرح حاضر در کشورمان مشغول قطعه سازی برای خودرو می باشند . ماشین آلات صنعتی و کشاورزی از دیگر موارد کاربرد قطعات طرح است و اهمیت این ماشین آلات نیز برای همگان روشن و شفاف می باشد . بنابراین در مجموع ملاحظه می گردد ، که قطعات تولیدی طرح به عنوان زیر ساخت های صنعت کشور به شمار می آیند و از درجه اهمیت بالایی برخوردار می باشند .


فرایند اجرای این طرح توجیهی ریخته گری قطعات چدنی و فولادی

با توجه به فرایند تعریف شده ، شرح فرایند به صورت زیر قابل تعریف است: انتخاب مواد اولیه مواد اولیه مورد استفاده در تولید قطعات صنعتی به روش ریخته گری را انواع فولاد و چدن ( چدن خاکستری و نشکن ) تشکیل می دهند . آنالیز دقیق مواد اولیه در خصوصیات مکانیکی و فنی قطعه نهایی بسیار نقش مهمی را ایفا می نماید ، از این رو انتخاب مواد اولیه ( نوع ترکیب فولاد یا چدن ) اولین مرحله فرایند تولید محسوب می گردد .

آماده سازی مواد اولیه برخی قطعات مورد استفاده در ساخت ماشین آلات صنعتی ، نیازمند استفاده از قطعاتی با مشخصه های مکانیکی خاص هستند ، که این مشخصات در مواد اولیه موجود بازار قابل استحصال نمی باشد . از اینرو لازم است خواص مواد اولیه مورد استفاده از طریق عملیات متالوژیکی بهبود پیدا نماید .

کربن دهی ، نیتروژنیزاسیون و موارد مشابه از عملیات بهبود خواص مکانیکی مواد اولیه محسوب میگردد ، که این عملیات روی مواد اولیه مورد استفاده قطعه سازی انجام می گیرد . ذوب شمش فولاد و چدن فولاد و چدن مورد استفاده در ساخت قطعات بصورت شمش تهیه شده و در کوره های القائی ذوب و جهت ریخته گری آماده می گردد . ریخته گری مذاب فولاد یا چدن در داخل قالب های ماسه ای یا دائمی ریخته گری می گردد .

فرایند ریخته گری از لحاظ آهنگ ریخته گری و خنک کاری از اهمیت و حساسیت بالائی برخوردار می باشد . در آوردن قطعه منجمد شده از قالب و تریم آن قطعه ریخته گری پس از انجماد از قالب ماسه ای یا دائمی خارج شده و کلیه زواید آن بریده می شود .

ماشین کاری قطعه و رساندن آن به شکل و ابعاد نهایی قطعه ریخته گری شده از ابعاد و صافی سطح قابل قبولی برخوردار نیست . از این رو پس از ریخته گری از طریق ماشینکاری بوسیله ماشین ماشینکاری ، به دقت ابعادی و صافی سطح مورد نیاز رسانده می شود .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی ریخته گری قطعات چدنی و فولادی

• کوره دوب پاتیلی با دمای 2000c°
• کوره عملیات حرارتی فولاد و چدن
• ماشین تراش
• ماشین فرز
• ماشین دریل
• ماشین برش زواید

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه ریخته گری قطعات فولادی و چدنی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه ریخته گری آلومینیوم تحت فشار

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه متالوژی پودر مس و روی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید سیلیس و بوژه ریخته گری

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه ریخته گری قطعات ضد سایش

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه ریخته گری قطعات چدن خاکستری و نشکن

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه ریخته گری قطعات خودرو با تکنولوژی بالا


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool