طرح توجیهی تولید ورق استنلس استیل از بیلت سال 1400 + کامفار

Stainless steel sheet

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید ورق استنلس استیل از بیلت سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید ورق استنلس استیل از بیلت را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

برای تولید ورق استنلس استیل از مواد اولیه بیلت استنلس استیل و روش تولید غلطک کاری یا ROLLING استفاده می شود . استنلس استیل به معنی زنگ نزدن است و فولاد زنگ نزن ، آلیاژی از فولاد است که از 10.5 درصد یا بیشتر کروم و بیش از ۵۰ درصد آهن تشکیل شده است .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید ورق استنلس استیل از بیلت


برای تولید ورق استنلس استیل از بیلت از مواد اولیه پلت استنلس استیل و روش تولید غلطک کاری یا ROLLING استفاده خواهد شد . استنلس استیل به معنی زنگ نزدن است و فولاد زنگ نزن ، آلیاژی از فولاد است که از 10.5 درصد یا بیشتر کروم و بیش از ۵۰ درصد آهن تشکیل شده است . کروم موجود در استیل باعت به وجود آمدن یک سطح سخت و یکپارچه در برابر زنگ زدگی می شود .

مقاومت بیشتر در برابر زنگ زدگی معمولا با اضافه کردن ۱۳% کروم بدست می آید و برای استفاده در شرایط محیطی سخت از 26% کروم استفاده می گردد . کروم موجود در استیل در اثر تماس با هوا لایه ای غیر فعال از اکسید کروم O3 2 Cr تشکیل می دهد . این لایه بسیار نازک تر از آن است که با چشم دیده شود ، به همین خاطر سطح استیل براق و درخشان باقی می ماند .

این لایه در مقابل رطوبت و هوا نفوذ ناپذیر است و فلز زیرین را کاملا محافظت می کند . ضمنا در هنگام خراشیده شدن به سرعت بازسازی می شود . مقاومت در برابر زنگ زدگی ، لکه و خوردگی ، شرایط نگهداری ساده ، قیمت ارزان و درخشش و جلای مناسب ، استیل را به فلزی ایده آل در صنایع مختلف تبدیل کرده است .

آلیاژ استیل تنوع بسیار زیادی در حدود ۱۵۰ درجه مختلف دارد که ۱۵ تنوع آن کاربرد بیشتری در صنایع دارند . ورق استنلس استیل در صنایع مختلفی مانند صنعت غذا ، دارونی ، بهداشتی و کلیه مکان هایی که در آنها مسئله زنگ نزدن فولاد حائز اهمیت است . برای ساخت ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده قرار می گیرد .

استیل همچنین در جواهر سازی و ساعت سازی کاربرد زیادی دارد ، که استیل ۳۱۶ معمول ترین درجه استیل برای این کار است . این نوع از استیل اکسیده نمی شود و تغییر رنگ پیدا نمی کند . البته همه سازندگان از این نوع استیل استفاده نمی کنند ، برای مثال رولکس از نوع 904 در ساخت ساعت های خود استفاده می کند .

فولادهای زنگ نزن طبق دسته بندی موسسه آهن و فولاد آمریکا ، به سه گروه سری 300 - 200 و سری 400 طبقه بندی می شوند . فولاد های زنگ نزن دارای رنگ نقره ای بوده و سطح آن بسیار صاف و آینه ای است .

تقسیم بندی فولادهای زنگ نزن به دو گروه بگیر و نگیر

فولادهای زنگ نزن از نقطه نظر اکسیداسیون سطحی یا به عبارت عامه زنگ زدن به دو گروه تقسیم بندی می گردند :

فولادهای بگیر

در سطح خارجی این نوع فولادهای استنلس استیل علی رغم اسم آنها ، در بلند عدت لکه های اکسید با همان زنگ مشاهده می گردد ، که البته میزان این رنگ ها در مقایسه با فولادهای معمولی بسیار اندک است .

موارد استفاده این نوع استنلس استیل ها در ساخت ماشین آلات و تجهیزاتی است که در آنها زنگ زدن جزئی به لحاظ فنی و بهداشتی هیچگونه مشکلی ایجاد نمی کند ، صنایع شیمیایی از جمله موارد مصرف کننده این نوع استنلس استیل ها می باشد .

فولادهای نگیر

این نوع فولادهای استنلس استیل تحت هیچ شرایطی زنگ نمی زند و مصرف آن ها در صنایع غذائی و داروئی و بهداشتی که در آن ها کوچکترین زنگ زدگی مجاز نمی باشد ، معمول است .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید ورق استنلس استیل از بیلت


ورق استیل از رنگ نقره ای و ظاهر بسیار تمیز و بازار پسند برخوردار است . این فولاد در گرید مختلف تولید و به بازار عرضه شده و در ساخت بسیاری از ماشین آلات و تجهیزات صنایع ، لوازم خانگی ، لوازم تجاری و غیره مورد استفاده دارد ، که ذیلا به برخی از این موارد اشاره شده است .

• صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی
• صنایع ماشین سازی به خصوص ماشین آلات و تجهیزات مورد استفاده در صنایع غذایی ، داروئی و بهداشتی
• لوازم خانگی
• تاسیسات آبرسانی
• پالایشگاه ها
• نیروگاه های تولید برق
• سایر موارد که در آنها لازم است از زنگ زدگی قطعات جلوگیری گردد .

مزیت و علت استفاده از ورق زنگ نزن در مواردی که تحت عنوان موارد کاربرد این ورق ها ذکر گردید ، خصوصیات زنگ نزدن آنها است ، این خاصیت اداری موارد ذکر شده جزء الزامات ادارات بهداشت و استاندارد بوده و لذا نمی توان از سایر انواع فولاد استفاده کرد .


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید ورق استنلس استیل از بیلت


با مراجعه بر فهرست استانداردهای ملی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ، نتیجه گیری شده است که هنوز استاندارد ملی برای محصول مورد بررسی وجود ندارد .

استانداردهای جهانی

در مورد استانداردهای جهانی نیز می توان گفت که شماره استاندارد های زیر در مورد محصول مورد بررسی وجود دارد :

• EN 10130
• UNI 5866
• ASTM 366
• AISI 1008
• BS 1449
• JIS 3141
• DIN 1623


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید ورق استنلس استیل از بیلت


فولادها یکی از مهمترین کالاهای صنعتی جهان بوده و توسعه صنعتی بسیاری از کشورها نیز مرهون آن می باشد و لذا این کالا به عنوان صنایع مادر نیز شناخته می شود . در حال حاضر کشورهای مختلف جهان در تولید این کالا فعالیت می نمایند . فولاد زنگ نزن یکی از انواع مختلف فولاد است .

در حال حاضر سالانه بیش از هشت میلیون تن انواع فولاد زنگ نزن در جهان تولید می گردد و این در حالی است ، که کل تولید فولاد در جهان سالانه معادل ۱۳۱۰ میلیون تن می باشد و لذا می توان نتیجه گیری کرد ، که از کل فولاد تولیدی جهان ، مقدار 0.6 درصد است . در حال حاضر کشورهای عمده تولید کننده فولاد را می توان به عنوان کشور های مطرح در تولید فولاد زنگ نزن نیز معرفی کرد و لذا از آنجائی که آمار تفکیکی در مورد تولید جهانی فولاد زنگ نزن وجود ندارد .

برخی از این کشور ها عبارتند از : چین ، ژاپن ، آمریکا ، روسیه ، هند ، کره جنوبی ، آلمان ، اوکراین ، برزیل ، ایتالیا ، ترکیه ، تایوان ، اسپانیا ، فرانسه ، مکزیک، کانادا ، انگلیس ، بلژیک و ......

شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید ورق استنلس استیل از بیلت :

شرایط واردات با مراجعه به کتاب مقررات صادرات و واردات وزارت بازرگانی ، نتیجه گیری شده است که شرایط خاصی برای واردات محصول مورد بررسی وجود نداشته و با پرداخت 4 درصد حقوق ورودی ، امکان واردات کلیه انواع ورق استنلس استیل وجود دارد .
از نقطه نظر مقررات وزارت بازرگانی ، برای صادرات محصولات تولیدی طرح هیچگونه شرایط و محدودیتی وجود ندارد .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید ورق استنلس استیل از بیلت


فولادها در انواع مختلف آن از جمله محصولاتی هستند ، که در سطح بسیار گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد و لذا جایگاه مخصوص خود را در صنایع مختلف داشته و از آن به عنوان یک کالای استراتژیک یاد می گردد و به جرأت می توان گفت که دوران حضور آن ها ، بخش عظیمی از صنعت ، ماشین سازی ، تجهیزات سازی و قطعه سازی ، نمی توانند تداوم حیات داشته باشند .

از طرف دیگر همانطور که می دانیم صنعت ماشین سازی و تجهیزات سازی در گروه منابع مادر کشور ما طبقه بندی می گرفتند . بنابراین ورق استنلس استیل نیز به عنوان خانواده ای اجتناب ناپذیر از صنایع فولاد نقش اساسی در صنعت کشور دارند و برای توسعه صنعتی کشور ، به توسعه تولید آن در داخل کشور امری ضروری و بسیار مهم می باشند .


فرایند اجرای این طرح توجیهی تولید ورق استنلس استیل از بیلت

هر واحد صنعتی تولید کننده ورق از پلت که از فرایند نورد سرد استفاده می نماید . به طور کلی از هشت مرحله زیر تشکیل شده است :

• مرحله اسید شوئی
• مرحله تاندم میل
• مرحله نورد
• مرحله شستشوی الکترولیتی
• مرحله تمپرمیل
• مرحله سایزینگ
• مرحله پولیش کاری
• مرحله بسته بندی

مرحله اسید شویی :

فولادهای استنلس استیل به دو گروه عمده بگیر و نگیر از نگاه اکسیداسیون سطحی تقسیم بندی می شوند . در نوع بگیر ، سطح فلز در بلند مدت اکسید شده و لکه های رنگ در آن بوجود می آید ، که البته مقدار این زنگ ها در مقایسه با فولادهای معمولی بسیار اندک می باشد .

بنابراین امکان وجود زنگ در سطح بیلت های خریداری شده از بازار ( این بیلت ها به عنوان مواد اولیه تولید ورق استنلس استیل محسوب می گردند ) ، وجود دارد . از طرف دیگر برخی آلودگی های محیطی مانند روغن ها و غیره نیزمعمولا در زمان بسته بندی بیلت در کارخانه تولید کننده ، انبارداری و یا حمل و نگهداری بیلت در سطح آن تشکیل می گردد .

اکسید و همچنین آلودگی های سطحی بیلت ، کارائی فرایند تولید را کاهش داده و از کیفیت ورق تولیدی می کاهد . از این رو قبل از ورود بیلت به فرایند تولید ، لازم است سطح آنها از اکسیدها و سایر آلودگی ها بطور کامل پاک گردد . حذف اکسید ها و آلودگی های سطحی فوق الذکر با عبور دادن بیلت از درون حوضچه های اسید کلریدریک انجام می گیرد .

تاندم میل :

هدف از نصب این خط کاهش ضخامت ورق در درجه حرارت محیط است . در این خط کلاف پس از باز شدن توسط دستگاه کلاف باز کن و عبور کردن از پنج قفسه چهار غلتکی که در یک امتداد عمودی روی هم قرار گرفته اند و در اثر کشش فشار زیاد از حداقل ۵۰% تا حداکثر ۸۵% از کاهش ضخامت پیدا می کند و در پایان توسط دستگاه کلاف پیچ به شکل کلاف در می آید ، که شامل ورق هائی با ضخامت های 0.3 تا 3 میلی متر می باشند .

محصولات حاصل از خط نورد سرد به کلاف های خام ( Crude Coil ) موسوم هستند و به دو بخش تقسیم می شوند :

کلاف های خام که مستقیما برای مشتری ارسال می گردند .

۲- کلاف های خام جهت بازپخت .

مرحله نورد :

هدف از نصب این خط کاهش ضخامت ورق در درجه حرارت محیط است . در این خط کلاف پس از باز شدن توسط دستگاه کلاف باز کن از دو قفسه چهار غلتکی به صورت رفت و برگشتی عبور می کند و در اثر کشش و فشار زیاد از حداقل 60% تا حداکثر ۹۰% و بر مبنای تعداد ۲ یا ۳ پاس نورد ، کاهش ضخامت پیدا می کند و در پایان توسط دستگاه کلاف پیچ به شکل کلاف در می آید .

محصولات این خط به کالاهای خام موسوم هستند ، که جهت قسمت بازپخت و ادامه سیکل نورد سرد ارسال می گردد .

مرحله شستشوی الکترولیتی :

در واحد شستشوی الکترولیتی ، عملیات شستشوی سطح ورق نورد شده جهت رفع آلودگی ها و چرنی های سطحی طی دو مرحله غوطه وری در محلول قلیائی و شستشوی الکترولیتی صورت گرفته و محصول تولیدی پس از شستشوی نهایی و خشک کردن کامل و کلاف پیچی ، جهت برنامه ریزی و انجام عملیات پخت به واحد باز پخت هیدروژنی منتقل می شود ، به طور کلی وظیفه خط شستشوی الکترولیتی ، تمیز کردن ورق به منظور حذف تمام امولسیون باقیمانده ، پودر آهن و ذرات غیرآهنی جامد ناشی از فرآیند نورد سرد می باشد .

مرحله تمپرمیل

مرحله تمپر میل شامل دو قفسه چهار غلتکی ( هر قفسه شامل دو غلتک کاری و دو غلتک پشتیبان ) می باشد ، که به منظور سخت نمودن سطح ورق و حصول خواص مکانیکی مناسب ، پس از عبور از کوره های باز پخت ایجاد شده است . به طور کلی اهداف این خط عبارتند از :

1- صاف کردن ورق و کاهش موج
٢- دادن سختی مناسب به ورق
3- برای بدست آوردن سطوح براق

مرحله سایزینگ

در این مرحله کناره های ورق تولیدی برش خورده و سایز می گردند .

مرحله پولیش کاری

آخرین مرحله در فرایند تولید ، پولیش آنها و ایجاد ابعاد و اندازه های دقیق آن می باشد . پولیش سطحی یکی دیگر از فعالیت های مورد انجام در مرحله پولیش کاری است .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید ورق استنلس استیل از بیلت

• خط تولید نورد فولاد زنگ نزن
• تجهیزات شستشوی اسیدی
• تجهیزات شستشوی الکترولیتی
• ماشین سایزینگ
• ماشین پولیش ورق
• تجهیزات آزمایشگاهی
• نصب و راه اندازی و آموزش

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید ورق استنلس استیل از بیلت

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید ورق گالوانیزه

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید ورق فولادی با کاربرد خودرو سازی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید انواع ورق های فلزی رنگی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید ورق از آلیاژ ای بی اس پی وی سی

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.