طرح توجیهی تولید ورق فولادی با کاربرد خودروسازی سال 1403

مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید ورق فولادی

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید ورق فولادی با کاربرد خودروسازی سال 1403 با نرم افزار کامفار به صورت فایل word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید. ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید ورق فولادی با کاربرد خودروسازی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

فولاد یکی از آلیاژهای آهن می باشد ، که به دلیل سختی و مقاومت بالا ، کاربرد زیادی در صنعت دارد .

بخش عمده این آلیاژ را آهن و بین 1 تا 2 درصد وزن آن را کربن یا یکی از عناصر منگنز ، کروم ، وانادیوم و تنگستن تشکیل می دهد .


نکاتی درباره محصول طرح توجیهی تولید ورق فولادی با کاربرد خودرو سازی


طرح توجیهی تولید ورق فولادی

فولاد با نام لاتین steel ، یکی از آلیاژهای آهن می باشد ، که به دلیل سختی و مقاومت بالا ، کاربرد زیادی در صنعت دارد .

بخش عمده این آلیاژ را آهن و بین 0.2 تا 2.1 درصد وزن آن را ، کربن ( C ) یا یکی از عناصر منگنز ( Mg ) ، کروم ( Cr) ، وانادیوم و تنگستن ( W ) تشکیل می دهد .

عنصری که به آهن اضافه می شود ، نقش یک سخت ساز را به عهده دارد و غالبا کربن است . میزان درصد کربن درجه سختی آلیاژ را معین می کند .

از فولادی که تا 0.2 درصد کربن دارد ، برای ساختن سیم ، لوله و ورق فولاد استفاده می شود ، فولاد متوسط 0.2 تا 0.6 درصد کربن دارد و آن را برای ساختن ریل ، دیگ بخار و قطعات ساختمانی بکار می برند .

فولادی که بین 0.6 تا 1.5 درصد کربن دارد نیز از بقیه سخت تر بوده و از آن برای ساخت ابزار آلات ، فنر و کارد و چنگال استفاده می شود .

در واقع عنصر سخت ساز از گسست و جابجایی شبکه کریستالی اتم آهن جلوگیری کرده و باعث استحکام آن می شود .

میزان عنصر سخت ساز و شکل حضور آن در ساختار اتم های آهن از عواملی هستند ، که در سختی ، رسانایی و کشش پذیری آلیاز نهایی موثراند .

زمانی که سنگ معدن آهن استخراج شده از معادن در کوره های بلند ذوب می شود ، آهن استخراج شده از این کوره بیشتر از حد مطلوب کربن و ناخالصی های دیگری همچون گوگرد ، فسفر ، سیلیسیوم و منگنز دارد ، آهن با بیش از ۲.۱ درصد کربن همان چدن است ، که هنوز ویژگی های فولاد مثل کشش پذیری و چکش خواری را ندارد .

طرح توجیهی کارخانه تولید ورق فولادی

برای تبدیل این آهن به فولاد ، باید طی فرایندی دوباره ذوب شده تا درصد کربن آن به سطح مطلوب برسد و در این مرحله است که عناصر سخت ساز را به آهن اضافه می کنند .

فولادی که امروزه برای مقاصد تجاری استفاده می شود ، بسته به نیاز و کابرد خواص متفاوتی می تواند داشته باشد .

به همین دلیل علاوه بر کربن می توان از عنصر منگنز و نیکل ، برای بالا بردن پایداری شیمیایی در سختی و کشش آلیاژ بهره جست .

همچنین افزودن کروم سختی آن را افزایش داده و نقطه ذوب آن را بالا می برد و برای جلوگیری از اثر خوردگی حداقل ۱۱ درصد کروم به آلیاز اضافه می شود و وانادیوم نیز سختی را افزایش داده و اثر فرسودگی را کاهش می دهد .

چگالی فولاد بسته به عناصر و اجزای موجود در آلیاژ متغیر است ، اما معمولا بین ۷۷۵۰ تا ۸۰۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب است .

فولاد یا به صورت محصولات نیمه نهایی ( شامل چهار نوع : تختال ، بیلت ، بلوم و شمش ) عرضه می شود ، یا به شکل محصولات نهایی مانند مقتول ، میله ، پودر ، طومار ، پروفیل و انواع محصولات تخت نورد شده ی آبکاری ( و یا روکش یا اندود شده یا نشده ، مانند ورق فولادی ساده و گالوانیزه تولید می شوند و انواع ورق های نورد شده گرم و سرد ، محصول نهایی تختال می باشند .

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه

ورق گالوانیزه فولادی ، ورق فولادیست که لایه ای از روی ( Zn ) روی سطح آن پوشانده می شود و با حفظ خواصی از قبیل جوش پذیری ، ورق را در برابر عوامل محیطی همچون واکنش با اکسیژن و خوردگی مقاوم می نماید .

یکی از روش ها برای گالوانیزه کردن ، روش گالوانیزه گرم است ، که ورق فولادی را در حمامی از روی مذاب غوطه ور می کنند و پس از خارج کردن از حمام ، ورق ابتدا با اکسیژن و سپس با کربن و اکنش داده و لایه مقاوم ZnCO3 روی آن شکل می گیرد .

امروزه روش های پیشرفته تری جایگزین روش های قبلی برای برخی کاربردها شده است ، یکی از این روش ها آبکاری است ، که در آن لایه ای از روی بوسیله الکترولیز از محلول آبی بر روی فلز می نشیند .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید ورق فولادی با کاربرد خودرو سازی


طرح توجیهی تولید ورق فولادی با کاربرد خودرو سازی

انواع مختلف محصولات فولادی بسته به خواص ، کاربرد فراوانی در صنایع مختلف همچون لوازم خانگی و ابزار آلات ، خودرو ، هوافضا ، ساخت کشتی و قطار دارند .

به عنوان مثال در صنعت خودرو علاوه بر ورقه فولادی مورد استعمال برای ساخت بدنه ، برای تولید قطعاتی نظیر موتور و رینگ نیز از فولاد با خواص دیگر استفاده می شود .

از دیگر موارد استفاده ورقه فولاد می توان ساخت لوله ، ساختمان سازی ، پکیج های گرمایشی و سرمایشی و اوازم خانگی را نام برد .

اما روی هم رفته امروزه عمده ترین مصرف انواع ورقه فولادی ، در بخش ساخت بدنه و سازه خودرو است .

کاربرد ورق فولادی در صنعت خودرو :

در واقع بخش اساسی تولید هر خودرو ، بدنه و شاسی آن می باشد .

امروزه علی رغم افزایش استفاده از آلومینیوم ، هنوز بخش اصلی ساخت بدنه خودروها را فولاد تشکیل می دهد ، که این موضوع خود ارزش فولاد را در آینده توسعه اقتصادی ، پررنگ تر می کند .

امروزه برای ساخت بدنه خودرو ، علاوه بر ورقه فولادی ساده از ورقه فولادی گالوانیزه نیز که مقاومت ، کشش پذیری و رنگ پذیری بالاتری دارد ، استفاده می شود .

از ورقه های فولادی با ضخامت و کشش پذیری متفاوت نیز برای ساختمان خودرو مانند شاسی و ... استفاده می شود .

از آنجایی که نهایتا این بدنه است که نیروهای وارده بر وسیله نقلیه را تحمل می کند ، در نظر داشتن سه عامل وزن ، سختی و چگونگی تغییر شکل بدنه در تصادفات ، بسیار حائز اهمیت است ، تغییرات جدیدی صورت گرفته تا با دسترسی به مواد نوین از وزن بدنه کاسته و علاوه بر بخش های فولادی ، از مواد سبکی نظیر پلاستیک ها ، آلومینیوم و منیزیم نیز استفاده گردد .

اما با این وجود و علی رغم این که طراحی وسایل نقلیه تمام آلومینیومی مد روز گذشته کماکان فولاد ماده اصلی سازنده بدنه خودرو است و بطور متوسط ۶۰۰ کیلوگرم از بدنه را شامل می شود .

استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید ورق فولادی با کاربرد خودرو سازی

انواع محصولات ورق های فولادی مورد استفاده برای تولید بدنه خودرو یا ساختمان آن ، دارای استانداردهای مختلف داخلی و بین المللی هستند .

موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ( ISIRI ) تنها سازمان در ایران است ، که بر طبق قانون می تواند استاندارد رسمی فرآورده ها را تعیین ، تدوین و اجرای آنها را با کسب موافقت شورای عالی استاندارد اجباری اعلام نماید .

سازمان های بین المللی مختلفی نیز مانند ISO ( سازمان استاندارد جهانی ) وجود دارند ، که استاندارد مشخصی را برای محصولات جهت تبادلات بین المللی مشخص می کنند .

اکثر فولادهای آلیاژی پر کاربرد ، توسط سازمان های استاندارد به درجات مختلفی دسته بندی شده اند ، به عنوان مثال انجمن مهندسی اتومبیل ( SAE ) دارای مجموعه ای از درجات گریده است ، که انواع مختلفی از فولاد را تعریف می کند .

انجمن تست مواد آمریکا ( ASTM ) نیز مجموعه متفاوتی از استانداردها را تعریف کرده است .

برخی شرکت های تولیدی نیز دارای استاندارد مخصوص به خود می باشند ( مانند M.S.C که استاندارد داخلی مجتمع فولاد مبارکه می باشد . ) .

به طور خلاصه براساس اطلاعات ، موسسه استاندارد و شرکت فولاد مبارکه ایران به عنوان بزرگترین مجتمع تولیدی انواع محصولات فولادی از جمله ورقه های ساختمان و بدنه خودرو ، استانداردهای ملی و بین المللی ورقه های فولادی مورد مصرف برای ساختمان و بدنه خودرو ها در طرح حاضر ذکر گردیده است .


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول در طرح توجیهی تولید ورق فولادی با کاربرد خودرو سازی


طرح توجیهی تولید ورق فولادی

کشورهای تولید کننده فولاد در جهان :

بر اساس آمارها در سال چند ساله اخیر کشور های چین ، ژاپن ، کره جنوبی ، هند ، آمریکا و روسیه ، بیشترین تولید فولاد را در بین کشورهای جهان داشته اند .

از بین این کشورها جمهوری خلق چین در سال ۲۰۰۷ با تولید بیش از ۲۵۰ میلیون تن فولاد در صدر تولید کننده ها قرار داشته است .

اما بعد از سال ۲۰۰۷ روند تولید فولاد کشور های جهان تغییر کرد و ایران با افزایش تولید فولاد خام ، بعد از سال سال ۲۰۰۹ به جایگاه ۱۶ ام در جهان و دوم در خاورمیانه رسید .

بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی انجمن جهانی فولاد ( WSA) ، در حال حاضر ایران با تولید تقریبا ۱۲ میلیون تن فولاد در جایگاه ۱۷ ام قراردارد .

چین نیز به عنوان بزرگترین تولید کننده 44.3 درصد از فولاد کل جهان را تولید کرد .

در حال حاضر سهم تولید محصولات تخت ایران از میزان تولید محصولات فولادی به طور تقریبی برابر با ۴۰٪ می باشد .

این در حالی است که روند تولید کشور همگام با کشورهای بزرگ تولید کننده به سوی تولید بیشتر محصولات تخت در مقایسه با محصولات طویل است .

کشور های عمده مصرف کننده فولاد در جهان :

میزان مصرف کشورهای جهان را بر اساس معیار سرانه مصرف می توان سنجید .

میزان مصرف فولاد هر کشور ارتباط نزدیک با اقتصاد آن دارد و تقریبا بیشترین سرانه مصرف در کشورهای ثروتمند اقتصادی و کمترین میزان در کشورهای فقیر است .

همچنین برخی کشورها همچون هند در آسیا با وجود تولید بالای فولاد ، سرانه مصرف پایینی ( تقریبا ۴۵ کیلوگرم ) نسبت به دیگر کشورهای تولید کننده دارند و کشورهایی همچون قطر و امارات با وجود تولید بسیار اندک بالاترین سرانه مصرف را داشته اند .

در حال حاضر سرانه مصرف فولاد در ایران با داشتن رتبه ۱۷ در تولید این محصول ۲۵۷ کیلوگرم است ، که تقریبا برابر با میانگین مصرف سرانه کشورهای دارای درآمد متوسط به بالاست .

کشورهای عمده مصرف کننده فولاد با توجه به سرانه تقریبی میانگین سال های ۲۰۱۰ / 2009 ، عبارتند از : کشورهای خاورمیانه ، اتحادیه ، چین ، آمریکا ، ایران ، قطر ، امارات ، هند و ژاپن .

شرایط واردات و صادرات محصول در طرح توجیهی تولید ورق فولادی با کاربرد خودرو سازی

جهت واردات فولاد از گروه آهن و فلزات اساسی محدودیت خاصی وجود ندارد .

شرایط صادرات :

در آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی صادرات به دو دسته تقسیم شده است :

  • صادرات قطعی
  • صادرات موقت

فولاد و محصولات تخت فولادی شامل کالاهای صادرات قطعی می شوند ، چون دوباره بازگردانده نمی شوند .

اهمیت استراتژیک محصول در طرح توجیهی تولید ورق فولادی با کاربرد خودرو سازی

امروزه فولاد با تولید بیش از 3.1 میلیارد تن در سال ، یکی از پرکاربردترین فلزات در دنیاست و دلیل اساسی آن استفاده بالای این آلیاز در صنعت ، به جهت ویژگی های متمایز آن می باشد .

در واقع می توان گفت صنعت فولاد یکی از صنایع بسیار مهم و مادر در جهان است ، که نقش اساسی و تعیین کننده در رشد و جهش صنعتی یک کشور ایفا می کند .

با توجه به رونق این صنعت در کشور ، توجه دولت به این صنعت مادر و برنامه های مختلفی که در حوزه این صنعت تدوین شده و یا مورد توجه قرار گرفته اند ، نیاز به یک نگاه کلی و همه جانبه به آن را در بخش های مختلف ضروری می نماید .

بررسی فولاد از زیر بخش های آن تا محصولات نیمه نهایی و نهایی فرصت و دید مناسبی به دست اندرکاران و مدیران صنعت خواهد داد ، تا با دید بازتری به آینده و مسیر و نحوه حرکت این صنعت نگاه کنند ، تا تصمیمات آن ها از ضریب اطمینان بالاتری برخوردار باشد .

فولاد صنعتی است که در عین نیاز به سرمایه های بالا برای ایجاد ارزش افزوده و نرخ باز دهی بالایی را به سرمایه گذار و جامعه می رساند .

امروزه کشور ایران داعیه دار توسعه همه جانبه و نجات از اقتصاد تک محصولی نفت بوده و به این منظور راهبردهای اقتصادی خود را ، متوجه متنوع نمودن تولیدات قابل صدور نموده است .

در تولید ورقه های فولادی می توان اذعان داشت ، در صورت تغذیه کامل نیاز خودروسازان و قطع واردات این کالا از خارج ، علاوه بر افزایش تولید صنایع خودروسازی ، می توان موجب جلوگیری از خروج سرمایه از کشور شد و همچنین اقدام به صادرات آن کرد .


فرایند تولید ورق فولادی با کاربرد خودرو سازی

فرایند تولید ورق فولادی با کاربرد خودرو سازی

روش های اصلی تولید فولاد در دنیا بطور کلی به دو دسته زیر تقسیم می شود :

١- بر پایه سنگ آهن (ore Based ) یا Integrated Mill

در این روش ماده اولیه سنگ معدن آهن ( اکسید آهن ) می باشد ، که اکسید آهن در فرایند آهن سازی و با استفاده از یک ماده احیا کننده ، احیاء شده و به آهن تبدیل می شود . پس از آن در فرایند فولاد سازی با افزودن کربن با سایر افزودنی های ضروری ، آهن به فولاد مطلوب تبدیل می گردد .

۲ - بر پایه قراضه و ضایعات ( Scarp Based ) یا Mini Mill

در این روش ، ماده اولیه ، قراضه و ضایعات آهن و فولاد است ، که پس از ذوب در کوره های قوس الکتریکی (Electronic Arc Furnace ) ، حذف ناخالصی ها ، افزودن کربن و سایر مواد ضروری به فولاد تبدیل می گردد .

به دلیل کمبود منابع قراضه در جهان و نیز رشد فزاینده قیمت آن در طول سال های گذشته ، در این روش می توان به همراه قراضه از آهن اسفنجی نیز برای ذوب در کوره استفاده نمود .

آهن اسفنجی محصول عملیات احیای مستقیم سنگ آهن است ، که دارای عیار بالای آهن بوده ، جایگزین مناسبی برای قراضه جهت ذوب است .

3 - تکنولوژی کوره بلند ( Blast Furnace ) یا کانورتور

در این روش ، از یک کوره بلند در تولید آهن خام ( Pig Iron ) ، با استفاده از ماده احیا کننده کک ( coke ) که از زغال سنگ حاصل می شود و از کوره های اکسیژنی ( BOF ) ، جهت تولید فولاد از آهن استفاده می گردد .

در کنار فرایند های اصلی ( آهن سازی و فولاد سازی ) ، فرآیندهای جانبی شامل کک سازی جهت تهیه ماده اولیه عملیات احیاء و اگلومراسیون جهت آماده سازی سنگ معدن آهن نیز وجود دارند که در واقع خوراک مورد نیاز فرآیندهای اصلی را فراهم می کنند .

این تکنولوژی مهمترین شیوه تولید فولاد خام در جهان به شمار می آید و حدود ۶۰ درصد فولاد خام دنیا به این روش تولید می شود .

در این روش برای تبدیل چدن مذاب به فولاد ، از کوره های 80F استفاده می شود ، که این کوره ها پس از بهبود تکنولوژی فولادسازی ، جایگزین کوره های باز (open Hearth Furnace ) شده است .

در کشورمان کارخانه ذوب آهن اصفهان از این تکنولوژی استفاده می کند .

4 - تکنولوژی احیای مستقیم ( Direct Reduction )

تکنولوژی دیگر تولید فولاد روش احیای مستقیم می باشد . در این روش گاز طبیعی CH4 عامل احیای سنگ معدن آهن است و در کشورهایی با منابع غنی گاز طبیعی ، مانند ایران مورد توجه می باشد .

سهم فولاد خام تولیدی از این روش در دنیا در حدود ۷ است ، تکنولوژی احیای مستقیم به چند تکنولوژی عمده تقسیم می شود ، که مهمترین آنها عبارتند از :

• MIDREX
• UVILI

ماشین آلات خط تولید در طرح توجیهی ورق فولادی با کاربرد خودرو سازی
  • کوره ذوب القایی ٣ تن در ساعت
  • پاتیل
  • بوته
  • کوره SLC عملیات حرارتی ویژه ریخته گری
  • ماشین فرز ٥ محوره
  • ماشین فرز ٣ محوره

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید ورق فولادی با کاربرد خودرو سازی

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.