طرح توجیهی تولید فروسیلیس سال 1400 + pdf + word + کامفار

Fro silica

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید فروسیلیس سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید فروسیلیس را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

سیلیسیوم فراوان ترین عنصر پوسته زمین بعد از اکسیژن می باشد و در طبیعت معمولا به صورت کوارتز ( SiO ) بافت می شود ، امروز از سیلیسیوم در صنعت استفاده های گوناگونی شده اما یکی از آلیاژهای آن که کاربرد وسیعی پیدا نموده است فروسیلیسیوم یا همان فروسیلیس می باشد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید فروسیلیس


سیلیسیوم فراوان ترین عنصر پوسته زمین بعد از اکسیژن می باشد و در طبیعت معمولا به صورت کوارتز ( SiO ) یافت می شود ، امروز از سیلیسیوم در صنعت استفاده های گوناگونی شده است ، اما یکی از آلیاژهای آن که کاربرد وسیعی پیدا نموده است ، فروسیلیسیوم یا همان فروسیلیس می باشد .

فروسیلیس آلیاژی است از آهن و سیلیسیوم که از طریق حرارت دادن و ذوب و احیای سنگ آهن و سیلیس ( کوارتز ) توسط مواد کربنی ، در کوره های الکتریکی تولید می شود .

فرو سیلیسیوم حاوی درصد های مختلفی از أمن و سیلیسیوم است که میزان سیلیسیوم موجود در فرو سیلیسیوم معمولا مشخص کننده نوع فرو سیلیسیوم می باشد .

از میان انواع مختلف فرو سیلیسیوم ، فرو سیلیسیوم ۷۵ درصد رایج تر است ، که به طور اسمی حاوی ۷۵ درصد سیلیسیوم می باشد . ترکیب آن از ۱۰ تا ۹۰ درصد سیلیسیم و بقیه عمدتا آهن است . در همین حال ناخالصی هایی مانند منگنز ، کروم ، فسفر ، گوگرد ، کربن ، تیتانیم و آلومینیوم می توانند در حد مجاز در فروسیلیسم موجود باشند .

فروسیلیسیم یکی از آمیژان های مورد مصرف در صنایع متالورژی است ، که در صنایع فولاد به عنوان عامل اکسیژن زدا و در صنایع چدن ریزی ( چدن های خاکستری ) به عنوان عامل جوانه زا ، برای تشکیل گرافیت مورد مصرف فرار می گیرد .

فرو سیلیکون به عنوان یک آلياژ اصلی و اساسی در تولید فولاد و چدن بکار برده می شود . فرو سیلیکون برای حذف اکسیژن از فولاد و به عنوان عنصر آلیاژی ، برای بهبود کیفیت نهایی فولاد مور استفاده قرار می گیرد .

فرو سیلیکون پایه اصلی برای تولید آلیاژهایی مانند فرو سیلیکون منیزیم (FeSiMg ) ، مورد استفاده قرار می گیرد ، که از آن برای اصلاح ذوب آهن نرم و قابل انعطاف استفاده می شود . فرو سیلیکون است در کوره های قوس الکتریکی غوطه وری ، با استفاده از مواد خام مانند کوارتز خالص ، زغال و سنگ آهن تولید می شود .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید فروسیلیس


فرو سیلیکون به عنوان یک آلياژ اصلی و اساسی در تولید فولاد و چدن بکار برده می شود . فروسیلیکون برای حذف اکسیژن از فولاد و به عنوان عنصر آلیاژی برای بهبود کیفیت نهایی فولاد مورد استفاده قرار می گیرد . فرو سیلیکون پایه اصلی برای تولید آلیاژهایی مانند فروسیلیکون منیزیم ( eSIMg) مورد استفاده قرار می گیرد ، که از آن برای اصلاح ذوب آهن نرم و قابل انعطاف استفاده می شود .
برای ایجاد ساختار مناسب در قطعات فولادی و چدنی ، در حین دوب به آن ها فروسیلیس با ترکیبات و دانه بندی مناسب اضافه می کنند ، با اضافه کردن مقدار معینی فروسیلیس به مذاب فولاد و چدن احتمال تشکیل کاربیدهای نوتکتیکی را کاهش داده و ساختار پرلینی قطعات به سمت فریتی شدن متمایل می گردد ، با افزودن فروسیلیس به مذاب گرافیت زنی سریع تر انجام می شود .

همچنین افزایش فروسیلیسیم موجب کاهش استحکام کششی قطعات ، ازدياد نسبی طول آن ها و افزایش مقاومت به ضربه می شود . در شرکت های ریخته گری فروسیلیس با عیار ۷۵ درصد بیشتر از ساير آلياژهای آن مورد استفاده قرار می گیرد ، البته برای انتخاب گزینه مناسب حتما باید مقدار کربن و آلومینیم موجود در آن کنترل شود .


کاربرد اصلی و اساسی فرو سیلیسیم در صنایع ریخته گری و فولاد سازی به صورت زیر است


١- به عنوان اکسیژن زدا در صنایع فولاد سازی
۲- به عنوان جوانه زا در چدن ریزی و ریخته گری جهت تشکیل گرافیت
۳- عامل افزاینده سیلیسیم در تولید چدن های آلیاژی پرسیلیس و فولادهای آلیازی پر سیلیس
۴- کاربرد در تولید فولاد زنگ نزن
۵- به عنوان ماده احیا کننده در تولید سایر فرو آلیاژ ها - سر آلیاژ ( Master Alloy) برای تولید فروسیلیکون منیزیم( FeSiMg ) - تولید چدن های نشکن


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید فروسیلیس


۵ میلیون تن انواع مختلف فروآلیاژ در جهان تولید شده است ، که کشورهای چین ، آفریقای جنوبی ، اوکراین ، قزاقستان و نروژ با تولید مجموعا ۱۷/ ۲ میلیون تن فرو آلیاژ ( به ترتیب رتبه های اول تا پنجم ) ۷۶ درصد از تولید فروآلیاژ جهان را به خود اختصاص داده اند .

کشور چین به تنهایی با تولید بیش از ۸/۶۵ میلیون تن فروآلیاژ در سال ۲۰۰۴ میلادی حدود ۳۸ درصد تولید جهانی فروآلیاژها را در اختیار داشته و سهم ایران در تولید فروآلیاژها در همان سال ( ۱۳۸۳ ) کمتر از نیم درصد تولید جهانی بوده است ، تولید فروسیلیسیم در کشورهای صنعتی جهان در درجه اول بستگی به هزینه تولید برق در آن کشورها دارد .

به عنوان مثال تولید فروسیلیسیم در کشور نروژ بیشتر از آمریکا است ، کشور آلمان فروسیلیسیم مورد نیاز خود را از کشور نروژ تامین می کند .


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید فروسیلیس


شرایط صادرات و واردات این کالا بر اساس مصوب هیئت وزیران ۷/۴/1372 می باشند . با رعایت شرایط و قوانین واردات هیچ گونه منعی برای واردات این محصول وجود ندارد .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید فروسیلیس


پیش بینی رشد سریع صنایع تولید آهن و فولاد ، طی برنامه پنجم توسعه اقتصادی کشور و تامین نیاز داخلی برای فروآلیاژها از یک سو و امکان حرکت برای صادرات بیشتر انواع فروآلیاژها از سوی دیگر توسعه بیش از پیش این صنعت را امید می دهد .

با توجه به طرح های توسعه تولید فولاد و بخصوص جلب شدن توجهات به تولید فولادهای آلیاژی به منظور استفاده در صنایع شیمیایی ، اتومبیل سازی و صنایع حمل و نقل مصرف فروآلیاژها در ایران در سال های آینده نیز افزایش چشمگیری خواهد داشت .

کاربرد عمده فرو آلیاژها در صنایع فولادسازی و ریخته گری چدن ها است . از این رو فروآلیاز ها در تولید فولاد نوردی ، قطعات فولاد ریختگی و قطعات چدنی نقش منحصر بفردی را ایفا می کنند .

لذا افزایش ظرفیت تولید فولاد و چدن در ایران با افزایش مصرف فرو آلیاژها همراه خواهد بود . بر این اساس میزان تولید فروآلیاژها به میزان تولید فولاد ( نوردی و ریختگی ) و گسترش صنایع ریخته گری چدن وابسته است و هر چقدر تولید فولاد و قطعات چدنی در کشور بیشتر باشد ، نیاز به فروآلیاژها بخصوص به آمیزان فروسیلیسیم .


فرایند اجرای این طرح توجیهی تولید فروسیلیس

پایه تولید فروسیلیسیم واکنش های کربوترمیک است ، در اینجا براساس یک سری واکنش های احیایی ، موادی مانند سیلیس ( سنگ کوارتز ) و اکسید آهن با افزودن مواد احیا کننده کربنی در دمای بالا احیای شده و فرو سیلیسیم تولید می شود ، در این فرآیند تمامی مواد اولیه دانه بندی شده و پوسته اکسیدی به همراه مواد احیا کننده کربنی نظیر زغال سنگ ، کک متالورژی ، کک گازی و ذغال چوب از سیلوها توسط سیستم انتقال مواد از بالا وارد دهانه کوره قوس الکتریک می شوند .

مواد شارژ توسط سه الکترود با شدت جریان حدود ۱۲۰ کیلو آمپر و در دمای حدود ۲۵۰۰ درجه سانتی گراد و طی یک پروسه متالورژیکی احیاء و ذوب می شوند . عملیات ذوب گیری در کارخانه صنایع فروآلیاژ ، معمولا به طور متوسط هر دو ساعت یک بار انجام و فروسیلیسیم مذاب در پاتیل ریخته و سپس در بسترهای مخصوص ریخته گری شده و منجمد می شوند و پس از سرد شدن کامل و خردایش توسط ماشین سنگ شکن با دانه بندی های متفاوت ، بصورت فله ای و با در کیسه های بیگ بگ ( Big Bag ) روانه بازار می شوند .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید فروسیلیس

• فرم ده ها
• تولید سیستم های برودتی و حرارتی
• برج خنک کننده
• مبدل های حرارتی
• دیگ های آبگرم و بخار ، کوره
• کوره های القایی
• کوره های صنعتی و آزمایشگاهی
• فن کوره و فن خنک کننده آماده محاسبه ، طراحی و ساخت
• انواع فن دمنده کوره و سانتریفوژهای خنک کننده
• کوره های تونلی و خشک کن تونلی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید فروسیلیس سال 1401

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 99 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید فروسیلیس ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم  کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.