طرح توجیهی فراوری و دانه بندی و تولید باریت سال 1400 + pdf + word

Barite

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی فراوری و تولید باریت دانه بندی شده سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی فراوری و تولید باریت دانه بندی شده را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

ترکیبات باریم شامل سولفات باریم طبیعی ( باریت ) ، سولفات باریم ، کرینات باریم طبیعی ( ویتریت ) ، اکسیدها ، هیدروکسیدها و پراکسیدهای استرانسیم یا باریم و .... می باشد . باریت در ساخت گل حفاری ، کربنات باریم ، پرکننده ها ، سایر ترکیبات شیمیایی باریم دار و .... دارای کاربرد می باشد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی فراوری و دانه بندی باریت


این کانی بسیار فراوان بوده و در اکثر نقاط دنیا یافت .

ترکیبات باریم شامل سولفات باریم طبیعی ( باریت ) ، سولفات باریم ، کربنات باریم طبیعی ( ویتریت ) ، اکسیدها ، هیدروکسیدها و پراکسیدهای استرانسیم یا باریم و غیره می باشد .

علاوه بر مصرف باریت در ساخت گل حفاری ، کرینات باریم ، پرکننده ها و سایر ترکیبات شیمیایی باریم دار ، این كانه مصارف دیگری نیز دارد . یکی از موارد استفاده آن در صنعت سازه می باشد . برخی از کلوخه های باریت در بتنی و محکم کردن خرده سنگ های اطراف خط لوله های دفن شده ، به منظور ثابت کردن آنها در نواحی باتلاقی به کار برده می شود .

علاوه بر آن ، به علت وزن مخصوص بالای باریت ، از آن در پایداری و ثابت نگه داشتن سدها و پل ها در برابر فشار آب و زلزله ، استفاده می شود .

از سایر مصارف باریت در تهیه نوعی کف پوش بنام لينولئوم ، انواع مشمع ها، لوازم آرایش جوهر سفید ، گرانول و لنت ترمز است . از باریت در جداسازی آلومینیوم از فلزات پوشش سیمانی لوله های نفتی و انتقال دهنده های نفت و گاز در زیر آب ، در فرش کردن پارک ها ، جاده ها ، باند فرودگاه ها و تهیه مواد نسوز و صنایع چینی سازی استفاده می شود .

قسمتی از تایرهای متعلق به تجهیزات سنگین جاده سازی توسط مخلوط باریت خردشده ، پر شده است ، تا باعث افزایش وزن آن ها گردد .

از باریت در کارخانجات ریخته گری مس نیز استفاده می شود . وقتی که عیار مس به ۹۸% رسید ، در کوره ذوب و سپس در قالب های مورد نیاز ریخته می شود .

به منظور جلوگیری از جوش خوردن مذاب به قالب و سهولت در غلتیدن در کف قالب و توزیع یکنواخت بار در قالب ، قبل از ریختن مذاب مس به داخل آن ، مقداری پودر باریت توسط اسپری در کف قالب پاشیده می شود . این امر در سهولت جدایش مس قالب شده از قالب به ریخته گر کمک می کند .

 باریت دارای کد آیسیک ۲۶۹۹۱۶۵۰ می باشد .


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی فراوری و دانه بندی باریت


معتبر ترین استاندارد جهانی برای موارد مصرف باریت ، در صنایع مختلف APS است ، که در قسمت قبلی مشخصه های کمی و کیفی باریت در صنایع غير حقاری طیق این استاندارد ذکر شد .

در ایران پودر باریت بر اساس دو استاندارد CMA و American petrolium institute توسط شرکت های تولید کننده آزمایش و آماده سازی شده و ناخالصی های آن کنار گذاشته می شود . استاندارد مورد توجه در شرکت ملی حفاری ایران (C. M. A. SPEC DFCP.0 ) است .

جایگزین های باریت در گل حفاری ، شامل سلستیت ، ایلمنیت ، كاته آهن و ترکیبات هماتیت ( که در آلمان ساخته می شود ) است. در ایران از اکسید فریک ( با نام تجاری Fer- O - Bar) به جای باریست استفاده شده است ، که دارای وزن مخصوص حداقل gr/ cm24 / 7 است .

در برخی موارد می توان از کانی سلستین ( SrSO4 )، به جای باریت استفاده کرد ، که البته به دلیل قیمت بالا و وزن مخصوص پایین تر ( ۳/۹۵ تا ۳ /۹۷ پایین تر ) این کانی نسبت به باریت کمتر مورد توجه قرار گرفته است . علی رغم چگالی زیاد کانسنگ های آهن ، به دلیل سایندگی و همچنین رنگ آن ها برای استعمال چندان مناسب نیستند .


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی فراوری و دانه بندی باریت


آمارهای تولید جهانی همواره بر مبنای باریت فرآوری شده ارائه می شود . تهیه انواع باریت فراوری شده توسط شرکت ها و سازمان های گوناگونی صورت می گیرد ، که نام مهمترین آنها در بخش مربوطه آورده شده است . باریت در بیش از 40 کشور دنیا تولید می شود . میزان و روند تولید این کانه در جهان به ترتیب در دو بخش جداگانه ذکر شده است .

میزان تولید در جهان ، میزان کل تولید این کانه در جهان بیش از 6 میلیون تن در سال ۱۹۹۸ بوده است . حدود ۳/۳ میلیون تن از تولیدات این کانه در سال ۱۹۹۸ ( یعنی حدود ۵۰٪ از کل تولید در جهان ) منحصر به کشور چین بوده است ( راسیکل ، ۲۰۰۰ ) 6 کشور دیگر ، تحت عنوان کشورهای مشترک المنافع عضو اتحاد جماهیر شوروی پیشین ( سی.آی.اس ) ، هند ، مکزیک ، مراکش ، ترکیه و ایالات متحده آمریکا ، بیش از ۲۹٪ از کل تولید باریت را در اختیار دارند . ۱۹٪ تولیدات جهانی ، توسط 40 - ۳۵ کشور با میزان تولید حدود صد تا هزار تن در سال ، تولید می شود .


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی فراوری و دانه بندی باریت


به دلیل اینکه باریت جزء کالاهای استراتژیک محسوب نمی شود ( به دلیل فراوانی ذخایر ) ، تلاشی در جهت ذخیره سازی آن انجام نمی گیرد . بنابراین باریت تولید شده در هر کشور یا در داخل کشور مصرف شده و یا به کشورهای دیگر صادر می شود .

بزرگترین کشورهای وارد کننده باریت در دنیا شامل ایالات متحده آمریکا ، آلمان ، انگلستان ، هلند ، نروژ ، ونزوئلا و ژاپن هستند . بزرگترین وارد کننده باریت در جهان ایالات متحده آمریکا می باشد و عمده نیاز خود را از چین خریداری می نماید .

وارد کنندگان عمده باریت در اروپای غربی ، آلمان ، نروژ ، انگلستان و هلند هستند . هلند باریت را به جهت صادرات مجدد وارد می نماید . بزرگترین وارد کنندگان باریت در خاور دور اندونزی و ژاپن هستند .

ترینیداد و توباگو ، مکزیک و ونزوئلا بزرگترین وارد کنندگان در آمریکای مرکزی و جنوبی هستند و بزرگترین واردکنندگان در قاره آفریقا کشورهای الجزایر ، کامرون ، کنگو و آفریقای جنوبی می باشند .


فرایند اجرای این طرح توجیهی فراوری و دانه بندی باریت

از آنجایی که در معادن باریت همواره امکان دسترسی به باریت خالص وجود ندارد و کانی های مختلفی مائند کوارتز ، سلستین ، کلسیت ، دولومیت ، گالن ، کالکوپیریت ، مالاکیت و گاهی سیدریت و هماتیت آن را همراهی می کنند ، لزوم جدایش این باطله ها و فرآوری کانسنگ مطرح می شود . در تمامی معادن تعيين مرز بین باطله و کانسنگ از جمله حساس ترین و مشکل ترین مسایل معدنی است .

با توجه به اینکه از مشخصه های مهم باریت وزن مخصوص آن می باشد ، لذا برای بیان عیار سولفات باریم موجود در ماده معدنی از مشخصه وزن مخصوص استفاده می شود و ارزیابی کیفیت محصول کارخانه نیز بر مبنای اندازه گیری وزن مخصوص آن صورت می گیرد. چنانچه وزن مخصوص نسبس باریت ۴/۲ گرم بر سانتیمتر مکعب با بیشتر باشد ، در این صورت محصول کیفیت لازم را برای فروش خواهد داشت .

با توجه به هزینه ناچیز اندازه گیری وزن مخصوص در مقایسه با تجزیه شیمیایی و همچنین رابطه مشخص بین وزن مخصوص و میزان عیار سولفات باریم ، بر اساس اندازه گیری های به عمل آمده ، می توان نتیجه گرفت که وزن مخصوص و درصد عیار هم ارزند .

از آنجا که باریت موارد استفاده زیادی دارد و صنایع مختلف برای تولید محصولات خود نیاز به پودر باریت با ویژگی های متفاوت دارند ، از این رو بایستی کانسنگ با پشت سر گذاشتن مراحل مختلف ، تحت فرایندهای فرآوری قرار گیرد . در مراحل فرآوری باریت نکات زیر از اهمیت خاصی برخوردارند .

مجموع ناخالصی هایی که مصرف آن ها در برخی صنایع مضر و در برخی صنایع چندان اهمیت ندارد ، مانند ناخالصی های اکسید کلسیم ، اکسید منیزیم ، اکسید سدیم ، اکسید های تیتانیم و استرانسم ، نبایستی بیشتر از 0.2 درصد باشد .

مجموع ناخالصی هایی که مقدار آن ها نباید از حد معینی کمتر یا بیشتر باشد ، مانند اکسیدهای عناصر خاکی و قلیایی خاکی نباید بیشتر از ۲-1.5 درصد نمونه باریت را تشکیل دهند .

اندازه ذرات و دانه بندی آن ها ، توزیع فراوانی وزنی دانه ها ، میزان نرمی دانه ها در پودر باریت ، شفافیت و بی بو و بی اثر بودن ، مقدار سیلیس ، اکسید آهن ، آلومينا ، فلوئورید کلسیم ، سولفات استرانسیم و آرسنیک از موارد قابل توجه در مصرف باریت در صنایع مختلف هستند . از آنجایی که میزان این ناخالصی ها در معادن مختلف متفاوت ولی شیوه جدایش آن ها تقریبا مشابه می باشد ، نحوه فرآوری و حذف این ناخالصي ها تقریبا یکسان می باشد .

مراحل فرآوری باریت :

تغلیظ باریت و جداسازی آن از سایر ناخالصی های معدنی همان بهینه سازی عیار و یا بالا بردن وزن مخصوص آن می باشد ، که عموما عمل فرآوری آن به شرح زیر انجام می گردد .

• خردایش سنگهای منتقل شده از معن به کارخانه فرآوری
• سنگجوری و همگن سازی مواد اولیه
• آسیا کردن مواد اولیه : جداسازی ناخالصی ها با جیگ کردن
• استفاده از جداکننده های مغناطیسی برای جدایش ناخالصی هایی با تاثیر پذیری مغناطیسی
• خشک کردن پودر تولید شده
• بسته بندی


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی فراوری و دانه بندی باریت

• تغذیه کننده
• سنگ شکن فکی
• سنگ شکن مخروطی استاندارد و سر کوتاه
• سرند د جیگ و تیکنر
• سیکلون یا کلاسیفایر
• آسیای گلوله ای با میله ای و سلول های مختلف فلوتاسیون ( رافر یا شستشو ) و یا میز لرزان
• الواتور با بالابر جهت انتقال مواد به محل های مورد نیاز
• انبار محصول نهایی و بسته بندی آن

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید فراوری و دانه بندی باریت

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید پرلیت منبسط
:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید انواع پوکه معدنی و ساختمانی
:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید بنتونیت صنایع شیمیایی

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 99 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی فراوری و دانه بندی باریت ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم  کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی بانکی با کامفار

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی ::

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.