طرح توجیهی تولید کک زغال سنگ ( کارخانه کک سازی ) سال 1400

Coal coke

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی احداث کارخانه کک سازی و تولید کک زغال سنگ سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی احداث کارخانه کک سازی و تولید کک زغال سنگ را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید کک زغال سنگ | کارخانه کک سازی


کک ماده ای متخلخل است و در کوره بلند به کار می رود ، که یکی از مصارف عمده کک در صنایع متالورژیکی می باشد . کک در کوره بلند تفش های مختلف تأمین انرژی ، احیاء کانه های آهن ، ایجاد تخلخل برای عبور گازهای احیاء کننده و کربوره کردن چدن را دارا می باشد.

در کوره کوپل نیز کک بعنوان سوخت و عامل احیاء کننده مصرف می شود . لازم به ذکر است که کک در صنایع ریخته گری نیز کاربرد دارد . زغال های خاصی جهت تولید کک متالوژیکی بکار می روند و خواص زغال سنگ تعیین کننده خواص کک تولیدی است .

مواد غير آلى زغال سنگ موسوم به استریل بوده و در کک بصورت خاکستر باقی می ماند و تاثیرانی بر عملکرد کوره بلند می گذارد ، وجود خاکستر در کک سبب افزایش مصرف کک و سنگ آهک در کوره بلند و کاهش ظرفیت تولید باطری های کک سازی می شود .

کک دارای درصدی از گوگرد و فسفر است ، در نتیجه مهمترین عامل ورود گوگرد و فسفر به فرآیند تولید فولاد ، کک می باشد . گوگرد و فسفر جزء عناصر مضر در فولادها می باشند .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید کک زغال سنگ | کارخانه کک سازی


کک به عنوان یکی از مواد اولیه در تولید فولاد مورد استفاده قرار می گیرد . نقش این ماده در فرایند تولید فولاد ، به عنوان منبع انرژی و احیاء کننده اصلی در کوره بلند می باشد . کک همچنین در فرایند تولید آلومینیوم نیز مصرف می گردد ، که در فرایند نیز نقش نسبتا مشابه با فرایند فولاد را دارد .

میزان مصرف این ماده به ازاء توليد هر تن فولاد ۵۸۰ کیلو گرم و در مورد آلومینیوم ۱۰۰ کیلو گرم است . از این رو با توجه بر این که صنایع تولید فولاد و آلومینیوم ، از جمله صنایع مادر کشور محسوب می گردند ، لذا اهمیت و حساسیت تولید کک نیز در صنعت کشور کاملا مشخص می باشد . لازم به ذکر است که ظرفیت اسمی تولید فولاد در کشورمان ۱۲ میلیون تن و آلومينيوم ۵۰۰ هزار تن است .


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید کک زغال سنگ | کارخانه کک سازی


استانداردهای ملی محصول مورد مطالعه ، کک از ذغال سنگ است . لذا با مراجعه بر فهرست استانداردهای ملی موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ، نتیجه گیری شده است که هنوز هیچگونه استانداری برای این کالا تدوین نشده است .

در اینجا باید ذکر گردد که نبود استاندارد ملی بر کک بدین معنی نیست که تولید کنندگان می توانند با هر مشخصات فنی این محصول را تولید نمایند .

بلکه باید گفت که با توجه بر حساسیت بسیار بالای فولاد و آلومینیوم به مواد و ترکیبات متشکله ، استفاده از کک با آنالیز شیمبانی مشخص و مطلوب در صنایع فولاد اجتناب ناپذیر است . از این رو این کارخانجات در زمان خرید کک ، متناسب با آنالیزهای شیمیائی خود اقدام به خرید می کنند ، که این آنالیز را می توان به عنوان استاندارد کک معرفی کرد .


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید کک زغال سنگ | کارخانه کک سازی


محصول مورد بررسی در ردیف محصولات صنعتی استراتژیک طبقه بندی گردید . بنابراین کشورهایی که از معادن ذغال سنگ و با مواد نفتی مناسبی برخوردار هستند ، تولید کننده مطرح کک نیز می باشند .

همچنین از نظر مصرف نیز می توان گفت که کشورهای تراز اول در تولید فولاد ، به عنوان عمده کشورهای مصرف کننده کک نیز محسوب می گردند . در ادامه فهرست این کشورها آمده است ؛

عمده تولید کنندگان کک :

چین ، لهستان ، روسیه ، ژاپن ، کره جنوبی ، آمریکا ، پرو ، شیلی ، آلمان ، اکراین ، ایتالیا

مصرف کنندگان عمده کک :

ترکیه ، تایوان ، برزیل ، ترکیه ، چین ، ژاپن ، کره جنوبی ، آمریکا


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید کک زغال سنگ | کارخانه کک سازی


با مراجعه به کتاب مقررات صادرات و واردات وزارت بازرگانی ، نتیجه گیری شده است که شرایط خاصی برای واردات محصول مورد بررسی وجود نداشته و با پرداخت 4 درصد حقوق ورودی ، امکان واردات وجود دارد .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید کک زغال سنگ | کارخانه کک سازی


محصول مورد بررسی در صنایع فولاد و آلومینیوم مورد استفاده قرار می گیرد . صنعت فولاد در درجه اول و پس از آن نیز آلومینیوم در فهرست صنایع مادر و استراتژیک کشور قرار دارند و لذا تولید آن ها سبب حرکت چرخ های اقتصادی کشور می گردد .

کک به عنوان یکی از مواد اولیه مصرفی در تولید فولاد و آلومینیوم ، بدون کالای جایگزین در این صنایع مورد استفاده قرار می گیرد . از این رو این ماده را نیز می توان در ردیف صنایع مادر و استراتژیک کشور قرار داد . بنابراین قابل تنیجه گیری است ، که توسعه تولید داخل این ماده سبب تداوم صنایع فولاد و آلومینوم خواهد گردید .

وضعیت کک در سایر کشورهای جهان نیز به مشابه وضعیت ذکر شده ، در مورد کشورمان است و در بسیاری از آنها این ماده در ردیف کالاهای استراتژیک قرار دارد .


فرایند اجرای این طرح توجیهی تولید کک زغال سنگ | کارخانه کک سازی

این فرایند حالت عمومی داشته و حتی ماشین آلات آن نیز نسبتا یکسان می باشند . بنابراین سطح تکنولوژی را نزد کلیه واحدهای تولید کننده در کشور می توان یکسان عنوان کرده و تفاوت خاصی بین تکنولوژی ها وجود ندارد . لیکن آنچه که سبب ایجاد تمایز بین محصولات تولیدی از نظر کیفیت آن نسبت به همدیگر می تواند بشود ، شامل موارد زیر خواهد بود ؛

• دانش فنی و مهندسی در فرایند پخت کیک ( کک سازی )
• خارج ساختن ناخالصی های ذغال سنگ و ایجاد ترکیب شیمیائی مناسب و مطلوب
• صنایع فولاد در کک تولید شده
• توان مهندسی واحد تولیدی در انتخاب و آماده سازی مواد اولیه مناسب
• توانایی ماشین آلات در انجام عملیات مختلف فرایند تولید
• تولید محصول با ترکیب شیمیائی مورد انتظار صنایع فولاد
• دقت عمل کنترل کیفیت در جلوگیری از ورود مواد نامرغوب به فرایند تولید


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید کک زغال سنگ | کارخانه کک سازی

• آسیاب چکشی
• مخازن نگهداری محصولات جانبی
• باتری ( کوره ) کک سازی
• سیستم کامل جمع آوری محصولات جانی از کوره

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید کک زغال سنگ | کارخانه کک سازی

:: مطالب مرتبط :

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید کک نفتی کلسینه شده یا کک سبز سال 97

:: طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید گازوئیل و کک از لاستیک و تایر کهنه

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 99 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید کک زغال سنگ یا کارخانه کک سازی ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم  کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی بانکی با کامفار

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی ::

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.