جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود طرح های توجیهی صنعتی و معدنی کاملترطرح های توجیهی صنایع ساختمانیطرح توجیهی تولید الیاف کربن از فیبر اکریلیک سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )
امتیاز کاربر:  / 0
ضعیفعالی 

Barberry concentrate2

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید کنسانتره زرشک و آب زرشک سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید کنسانتره زرشک و آب زرشک را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

کنسانتره زرشک علاوه بر مصرف خوراکی چون صنعت آبمیوه ، پاستیل های میوه ای ، لواشک ، مربا ، شربت و ... که ارزش اقتصادی چندانی ندارند ، در صنعت دارو سازی و آرایشی بهداشتی با ارزش افزوده بسیار زیاد مورد استفاده قرار می گیرد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید کنسانتره زرشک | آب زرشک


کنسانتره زرشک علاوه بر مصرف خوراکی که ارزش اقتصادی چندانی ندارد می توان از آن در صنعت دارو سازی و آرایشی بهداشتی با ارزش افزوده بسیار زیاد استفاده نمود .

با توجه به اینکه فصل برداشت زرشک بسیار کوتاه و در ماه آبان می باشد ، بازار ، کشش لازم جهت جذب این محصول مفید و گران قیمت را نداشته و قسمت عمده آن در منطقه جهت نگهداری دراز مدت خشک می شود . با توجه به کاربرد آرایشی- بهداشتی و دارویی که کنسانتره زرشک دارد و دارای قیمت مناسبی نمی باشد ، می توان در بازه زمانی برداشت بلافاصله زرشک را فراوری وتبدیل به کنسانتره نمود .

• ترکیبات شیمیایی

مواد شیمیایی موجود در زرشک شامل مواد معدنی ، ترکیبات آلی اعم از کربوهیدرات ها و اسیدهای آلی و مقدار بسیار کمی پروتئین ، لیپید ، ویتامین ها ، رنگها و آنزیمها می باشد که البته بر حسب شرایط آبیاری ، نوع خاک ، میزان رسیدگی و شرایط برداشت تغییر می نماید و حدود 80% وزن زرشک را آب تشکیل میدهد که مواد قندی و اسیدها از مواد محلول در آب می باشند .

• قندها

عمده مواد قندی موجود در زرشک ساکارز ، گلوکز و فروکتوز می باشند .

• ویتامین C

متوسط میزان ویتامین معادل 126 میلی گرم به ازاء 100 گرم یعنی در برابر میزان ویتامین C در مرکبات می باشد .

• آنتوسیانین

با توجه به وجود رنگدانه آنتوسیانین و تاثیر برخی از عوامل ( حرارت ، نور ، اکسیژن و PH و .... ) که بر روی این رنگدانه اثر مخرب دارد ، بررسی ساختمان شیمیایی آن و بوجود آوردن شرایط مناسب ، می تواند تا حدودی از تخریب ان جلوگیری نماید .

محصولات تولید شده از زرشک

محصولات قابل تولید از میوه زرشک بدین شرح می باشد :

1. مارمالاد
2. لواشک
3. مربا
4. شربت
5. کنسرو
6. پودر
7. کنسانتره


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید کنسانتره زرشک | آب زرشک


• صنایع دارویی
• صنایع آرایشی بهداشتی
• آبمیوه
• پاستیل های میوه ای
• بستنی میوه ای
• شیرینی مغزی دار و ویفر خامه ای
• و .....


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید کنسانتره زرشک | آب زرشک


• 2615 : آب انگور تغلیظ شده ( کنسانتره ) اصلاحیه شماره 1
• 2687 : ویژگیهای آب سیب تغلیظ شده ( کنسانتره ) ( اصلاحیه شماره 1)
• 5514 : آب گلابی تغلیظ شده - ویژگی ها و روشهای آزمون
• 5528 : آب آلبالو تغلیظ شده ( کنسانتره ) - ویژگیها ( اصلاحیه شماره 1)
• 6268 : آب گریپ فروت تغلیظ شده - ویژگیها وروشهای آزمون
• 7950: آب نارنگی تغلیظ شده ویژگی ها و روش های آزمون
• 4083 : ویژگیها و روشهای آزمون آب پرتقال تغلیظ شده ( کنسانتره )
• 4656 : آئین کار، کاربرد آنزیم های خوراکی مجاز در صنایع آب میوه و کنسانتره
• 6804: نوشیدنی ها - شربت زرشک - ویژگی ها و روشهای آزمون


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید کنسانتره زرشک | آب زرشک


بیشترین زرشک تولیدی درجهان در ایران و دراستان خراسان جنوبی می باشد و تاکنون هیچ واحد فراوری زرشک در ایران به بهره برداری نرسیده است . در دنیا زرشک بعنوان یک گیاه زینتی کشت می شود ونه بعنوان یک محصول عمده بنابراین در هیچ کشوری واحد فراوری زرشک موجود نیست .

کشورهایی که در زمینه آرایشی - بهداشتی و دارویی از کنسانتر زرشک استفاده می کنند عبارتند ازفرانسه ، آلمان و ایتالیا که از بزرگترین تولید کنندگان مواد آرایشی - بهداشتی و دارویی می باشند .


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید کنسانتره زرشک | آب زرشک


• شرایط واردات

با بررسی برروی اطلاعات موجود در کتاب مقررات واردات و صادرات گمرک جمهوری اسلامی ایران تاکنون بدلیل نبود واردات چنین محصولی هیچ گونه حقوق ورودی محصول تعیین نشده است .

• شرایط صادرات

لازم به ذکر است که در بخش کشاورزی بیشترین ضایعات مربوط به سبزیجات و میـوه جـات بـا رقـم بیش از 30 درصد میباشد . احداث این واحد از لحاظ اقتصادی فواید زیر را در بر دارد :

ایجاد ارزش افزوده در مواد خام ، کاهش ضایعات و یـا اسـتفاده از پسـماندها در جهـت فـرآورده هـای جانبی و تبدیل آنها به محصولات قابل استفاده ، تامین بخش عمده ای از نیازهای غذایی افراد و جامعه به صورت مداوم و پیوسته و افزایش دوره نگهداری مواد غذایی از طریق فرآوری و مـوازین بهداشـتی از مهمترین ویژگی ها و فواید این واحد است و علاوه بر این موارد ، جلوگیری از خـروج ارز بـرای واردات مواد غذایی ، ایجاد اشتغال در منطقه و ایجاد فرصت های شغلی در سایر بخش هـای اقتصـادی ماننـد کشاورزی و خدمات حمل و نقل ازعمده ترین خصوصیات این واحد است .

لذا با توجه به توانائیها و پتانسیل های موجود و میزان تولیدات محصولات باغی در کشور ، لـزوم ایجـاد صنایع تبدیلی این بخش از محصولات کشاورزی ، نمایان می شود و با نگاهی بـه صـادرات محصـولات طرح ضرورت احداث این گونه واحدها بیش از پیش آشکار می شود .

طی بررسی های انجام شده در بالا و مشخص شـدن جایگـاه فـرآوری محصـولات بـاغی ، ایـن مطلـب می تواند مورد توجه مسئولین و برنامه ریزان قرار گیرد تا با توجه به پتانسیل های تولید توجه بیشتری به کشاورزی ، توسعه صنایع تبدیلی و صادرات محصولات باغی داشته باشند .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید کنسانتره زرشک | آب زرشک


با توجه به سطح زیر کشت زرشک که 13 هزار و 895 هکتار و تولید سالانه آن 13 هزارو 251 تن می باشد . این محصول با متوسط عملکرد یک هزار و 157 کیلوگرم در هکتار ، رتبه اول تولید کشور را نصیب استان خراسان جنوبی کرده است لذا با توجه به حجم وسیعی از تولیدات باغی ایجاد واحد فراوری که محصولات پرکاربرد ومتنوع و ماندگار تولید میکنند ازاولویت های سرمایه گذاری محسوب می شوندکه اطلاعات بدست آمده در همین راستا موید این مطلب است .


فرایند اجرای این طرح توجیهی تولید کنسانتره زرشک | آب زرشک

1. شستشو
2. سیلوی ذخیره
3. خوشه گیری و چوب گیری
4. پرس وآبگیری
5. شفاف سازی
6. اسانس گیری وتغلیظ اولیه
7. شفاف سازی
8. فیلتراسیون
9. تغلیظ نهایی
10. پاستوریزاسیون
11. بسته بندی اسپتیک در بشکه

الف - ذخیره سازی

فضا و ظرفیت خط تولید می بایست به نحوی طراحی شده باشد که به راحتی بتوان درحدود 24 تا 48 ساعت ظرفیت تولید را درسیلوهای نگهداری مواد اولیه ذخیره سازی نمود و این امر باید طوری انجام پذیرد که تداوم خط تولید اطمینان بخش باشد . سیلوها بایـد طـوری طراحـی شـود کـه امکـان تهویـه داشته باشد که این امر باعث جلوگیری از کپک زدگی و فساد شود .

ب - شستشو و جداسازی میوه

زرشک در صورت لزوم در سیلو ذخیره و وارد نوار بازرسی می شود در ایـن مرحلـه دانـه هـای زرشـک معیوب بوسیله کارگر جدا و سایر میوه ها وارد حوضچه و نوار بالابر انتقال دهنده مـی شـوند و پـس ازشستشو اولیه وارد خوشه گیر می شود .

ج - خوشه گیری

در این مرحله کار جداسازی دانه از خوشه صورت می گیرد و همچنین بـا عبـور میـوه هـا از میـان دو غلطک توپی آنها را له می کنند سپس میوه های له شده توسط یک پمپ وارد مش هیتر می گردد .

د - گرم کردن

در این مرحله میوه له شده تا 84-60 درجه سیلسیوس حرارت می بیند . در ایـن مرحلـه عمـل آنـزیم کشی در میوه ها انجام می گیرد تا از تغییر رنگ انها به هنگام ابگیری جلوگیری شود . این عمـل بـرای کنسانتره زرشک بسیار مهم بوده و موجب تثبیت رنگ آن می شود .

و- پرس و آبگیری

در آبگیری از میوه از روش پرس استفاده می شود . برای افزایش راندمان در این مرحله باید قبل از وارد کردن مواد به فیلترپرس از آنزیم مش استفاده شود تا این آنزیم ها دیواره ساختمانی سلول ها را سست کنند .

تفاله حاصل به داخل سیلوهای مخصوص ریخته می شود و توسط نوار تفالـه بـه بیـرون هـدایت می گردد . آبمیوه توسط یک مونو پمپ سانتریفوژ ازهمزن جلوی پرس به تانکهای ذخیره قبل از پاستوریزاسـیون انتقال می یابد

ه - فیلتراسیون مقدماتی

این عمل توسط فیلترهای لرزشی انجام مـی شـود کـه ذرات بـزرگ در حـد مـا کرو را جداسـازی مـی کند . محصول خروجی از این مرحله شفافیت بیشتری نسبت به قبل خواهد داشت و از طرفی گرفتگـی در مراحل بعدی فیلتراسیون را کاهش می دهد .

ی - شفاف سازی

در اولین مرحله آنزیم ها به آب میوه و پـس از سـپری شـدن مـدت زمـان لازم ، ژلاتـین ، بنتو نیـت و سیلیکاژل افزوده می شود . طی این مرحله ، مواد گوشـتی و همچنـین مولکولهـای حاصـل از شکسـتن پکنین که جذب ژلاتین شده اند ، ته نشین شده و در قسمت پایین مخزن جمع می شوند .

برای حذف تانن از ژلاتین استفاده می شود اگر میزان ژلاتین بیش از حد مجاز باشد کدورت ثانویه ایجاد می کند . برای جلوگیری از این عمل همراه ژلاتین از بلنکاست استفاده می شود برای بهترین نتیجه بهتـر اسـت ابتدا بلنکاست و سپس ژلاتین اضافه شود .

آبمیوه بعلت دارا بودن مواد گوشتی پکنین و نشاسته ، کدر است بمنظور شفاف سازی محصـول ، مـواد فوق باید از آبمیوه جدا شوند .

ت - آروماگیری ( جمع آوری اسانس میوه ) و تغلیظ اولیه

آبمیوه بعلت دارا بودن مواد گوشتی پکنین و نشاسته ، کدر است بمنظور شفاف سازی محصـول ، مـواد فوق باید از آبمیوه جدا شوند . آبمیوه خام خروجی به منظور جداسازی اسانس که طی مراحل بعدی فرآیند بر اثـر افـزایش دمـا مـی شکند و همچنین تغلیظ اولیه به دستگاه آروماگیری هدایت می گردد .

برای استحصال مواد معطر میوه ، ابتدا به آب میوه خام حرارت داده تا گرم شود و بعد وارد یک مخـزن خلاء می شود مقدار آرومای استحصال شده حدود یک درصد آبمیوه می باشد که می توان بعد از تولید کنسانتره آروما را با اسانس مخلوط کرد .

چ - فیلتراسیون

به منظور جدا کردن ذرات کلوئیدی به وجود آمده توسط آنزیم ازفیلتراسیون استفاده می شود آبمیوه بعد ازفیلتراسیون باید به صورت شفاف و زلال و بدون ذرات اضـافی باشـد . در ایـن طـرح اسـتفاده از دستگاه های اولترافیلتراسیون پیشنهاد می گردد .

ح - تغلیظ

تغلیظ آبمیوه و تبدیل آن به کنسانتره شامل چندین مرحلـه اسـت در مرحلـه اول آبمیـوه رقیـق وارد اواپراتور تحت خلاء اول شده و بریکس آن به 20 می رسد و سپس این آبمیوه وارد مرحله بعد اوپراتـور مرحله دوم شده و بریکس آن به 45-35 درجه می رسـد و آبمیـوه غلـیظ شـده بـه مرحلـه سـوم کـه بیشترین خلاء و کمترین دما را دارد وارد شده و بریکس نهایی به 70-65 می رسـد .

خـلاء مـورد نیـاز توسط پمپ خلاء و برج کندانس cooling tower تامین می شود حداکثر مدت زمان تغلـیظ درسـه مرحله 15-10 دقیقه می باشد .

خ - سرد کردن

توسط یک مبدل حرارتی دمای کنسانتره از حدود 60 به 10 درجه سانتیگراد کاهش می یابد .

ل - بسته بندی

کنسانتره خنک شده در کیسه های اسپتیک و بشکه های 200 کیلو گرمی که با بخار استریل شده پـر می شود .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید کنسانتره زرشک | آب زرشک

سیستم شستشو
• سیستم شستشو استیل
• سیستم انتقال مواد استیل
• سیستم لوله کشی مخازن شستشو
• سیستم سورتینگ
• بالابرها
• سیستم انتقال مارپیچی
• مونوپمپ استیل مارپیچ با هاپر
• تانک 15000 لیتری با همزن
• مونوپمپ استیل حلزونی با اینورتور
• سیستم پرس غشایی
• سیستم پاستوریزاسیون و خنک کننده آبمیوه
سیستم شفاف - سازی
• تانک همزن دار
• پمپ استیل 316 کوپل شده با الکتروموتور
• تانک 300 لیتری مجهز به همزن
• پمپ دوزینگ استیل
• تانک 10000 لیتری همزن دار
• سیستم UF برای شفاف سازی
• تانک همزن دار 2000 لیتری
• پمپ استیل
• فیلتر صفحه ای
سیستم تغلیظ
• تانک همزن دار 5000 لیتری
• تبخیر کننده 3 مرحله ای
• تانک ذخیره همزن دار 300 لیتری
• دیگ های بخار 20 تنی
سیستم بسته بندی
• خط پر کن اسپتیک

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید کنسانتره زرشک | آب زرشک


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool