جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
موقعیت شما: صفحه نخستدانلودستان سایتدانلود رایگان بازی و امولاتور دانلود بازی لاک پشت نینجا میکرو
طرح توجیهی تولید نشاسته از سیب زمینی و ذرت و گندم سال 1400 + pdf + word - 3.0 out of 5 based on 2 votes
امتیاز کاربر:  / 2
ضعیفعالی 

potato starch2

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید نشاسته از سیب زمینی و ذرت و گندم سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید نشاسته از سیب زمینی و ذرت و گندم را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

نشاسته در صنایع غذایی ( در انواع سس ، سوپ ها ، محصولات پخت ، محصولات گوشتی ، نوشیدنی ها ) صنایع لاستیک سازی ( جهت روکش لاستیک ، تولید نخ مصنوعی لاستیک ، اندو کردن قطعات گچی و دیگر قطعات به وسیله لاستیک به منظور حفظ رنگ و چسبندگی ) صنایع چاپ و نقاشی ( به منظور تهیه خمیرهای آبرنگ ) دارای کاربرد می باشد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید نشاسته از سیب زمینی و ذرت و گندم


نشاسته کربوهیدرات ذخیره ای گیاهی می باشد و از واحدهای متوالی گلوکز تشکیل می شود . نشاسته در گیاهان به صورت کمپلکس هایی تحت عنوان دانک یا گرانول متمرکز شده است . شکل و ابعاد این گرانول ها در هر محصولی منحصر به خود آن محصول است .

گرانول سیب زمینی بزرگ ترین ابعاد را داشته و بیضوی شکل است ؛ در حالی که برنج ریزترین گرانول ها را دارد و گرانول های آن چند وجهی می باشد . گرانول نشاسته فرمی بلوری یا کریستالی دارد که از لایه های هم مرکز تشکیل شده است .

این لایه ها در اطراف یک حلقه مرکزی تحت عنوان ناف نشاسته یا هیلام شکل می گیرند ؛ این لایه ها را حلقه های رشد نشاسته هم می نامند . گرانول های نشاسته در زیر میکروسکوپ نوری دارای خاصیت انکسار مضاعف می باشند ؛ یعنی در محیط تیره ، روشن دیده می شود . این امر بیانگر کریستالی بودن مولکول نشاسته است .

در همه نشاسته ها مقداری فسفر به شکل گلوکز 6- فسفات وجود د ارند . مقدار کمی نیز ترکیبات غیرکربوهیدراته مثل چربی در ساختمان نشاسته وجود دارد . مهم ترین منبع نشاسته جهان ، ذرت است . همچنین از سیب زمینی ، گندم ، برنج ، کاساوا ( نشاسته ای تحت عنوان تاپیوکا تولید می کند ) و ذرت مومی ( نشاسته ای تحت عنوان آمیوکا تولید می کند ) هم نشاسته تهیه می شود .

انواع نشاسته و کاربرد آن :

نشاسته های اصلاح شده ( Modified Starch )

از آن جایی که نشاسته ها در فرم طبیعی گاهی خواص مورد نظر را ندارند ، بنابراین به طرق گوناگونی آنها را اصلاح می کنند . این اصلاح یا به طریقه ژنتیکی و یا به صورت شیمیایی است .

نشاسته های دارای اتصالات عرضی ( Cross Linked Starch )

در این حالت تحت اثر عواملی مانند اپی کلروهیدرین یا اکسی کلرید فسفر ، اتصالات کووالانسی قوی بین مولکول های نشاسته برقرار می شود و در واقع این اتصالات جایگزین پیوندهای ضعیف هیدروژنی می شوند .

پس نشاسته ای با ثبات بالا تولید می شود و در نتیجه دمای تورم و خمیری شدن نشاسته افزایش می یابد . همین امر سبب می شود ویسکوزیته کندتر گسترش یابد و نفوذ حرارت به داخل محصول آسان تر انجام شود . این ترکیب دارای مقاومت خوبی در برابر تنش های مکانیکی ، اسیدی و حرارت است .

از این نوع نشاسته در تهیه محصولاتی همچون سس مایونز رژیمی به عنوان جایگزین چربی ، محصولاتی رشته ای همانند ماکارونی به منظور افزایش و ثبات طعم در محصول ، افزایش یکنواختی بافت محصولاتی همانند نان استفاده می شود .

نشاسته های اکسید شده

با افزودن هیپوکلریت سدیم به نشاسته به دست می آید ، در این صورت ویسکوزیته کاهش و شفافیت خمیرافزایش و رتروگراداسیون به تعویق می افتد . این ترکیب به عنوان قوام دهنده ، استابلایزر ، کاهش دهنده ویسکوزیته و افزایش پایداری دیسپرسیون ها استفاده می شود .

نشاسته های رقیق شده با اسید ( Thin boiling Starch )

در این حالت نشاسته به صورت جزئی توسط اسید هیدرولیز می شود . در نتیجه این عمل آمیلوپکتین بیش از آمیلوز هیدرولیز می شود ، پس ویسکوزیته کاهش و سرعت رتروگراداسیون افزایش و دمای ژلاتینه شدن افزایش خواهد یافت ( چون نسبت آمیلوز زیادتر شده است ) .

استفاده از چنین محصولی در قوطی های کنسروی که فرآیند انتقال حرارت آنها از نوع جابه جایی است ، بسیار مهم است . زیرا نرخ انتقال حرارت افزایش می یابد .

نشاسته دکسترینه شده

در اثر حرارت با مواد شیمیایی نشاسته خرد شده و دکسترین ایجاد می کند . دکسترینه کردن نشاسته ، دمای تورم آن را کاهش می دهد . به دکسترین های ایجاد شده توسط حرارت پیرودکسترین گفته می شود .

نشاسته های فسفاته

مهمترین نوع نشاسته اصلاح شده است و دارای انواع مونوفسفات و دی فسفات می باشد .

1- نوع مونوفسفات از نوع محلول در آب سرد است . از نشاسته فسفاته سیب زمینی به منظور تهیه بستنی ، سس های کچاپ مایونز و دسرها استفاده می شود .

2- از ترکیب نشاسته دی فسفات به عنوان تغلیظ کننده و استابلایزر استفاده می شود . نشاسته دی فسفاته سیب زمینی در دمای معمولی محیط در آب محلول است . از این ترکیب در کنسروهای گوشتی ، مخلوط های حاصله از گوشت ، سس های مایونز ، به عنوان پرکننده ، دسرها ، مرباها ( جهت تولید محصولات رژیمی ) استفاده می شود .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید نشاسته از سیب زمینی و ذرت و گندم


عمده ترین محصول مصرفی بازار را ، نشاسته گندم تشکیل می دهد و اغلب کارخانجات تولید نشاسته نیز به منظور تولید نشاسته گندم به وجود آمده اند ، لیکن می توان گفت که نشاسته ذرت ، نشاسته سیب زمینی و نشاسته برنج به طور معمول به عنوان کالاهای رقیب نشاسته گندم می باشند .

در جائی که نشاسته گندم می بایستی به مصرف برسد ، نشاسته دیگری را نمی توان استفاده نمود . شایان ذکر است در بین نشاسته های ذکر شده ، نشاسته سیب زمینی بسیار شبیه به نشاسته گندم بوده و حاوی مقادیر مناسبی از اسید فسفریک می باشد ؛ به طوری که می توان این نشاسته را به عنوان جایگزین نشاسته گندم مورد استفاده قرار داد .

در مورد دو نشاسته دیگر همانگونه که گفته شد گرچه دارای تفاوت هایی از نظر رنگ ، بو و حالت دلمگی نسبت به نشاسته گندم می باشند ؛ لیکن در مواردی که نشاسته گندم وجود ندارد و یا در مصارف غذائی خاص می توان از مخلوط نشاسته گندم و نشاسته ذرت و برنج استفاده نمود .

نشاسته و محصولات حاصل از آن در صنایع مختلف دارای کاربردهای فراوانی می باشد . برخی از مصارف این محصول در صنایع مختلف به شرح زیر می باشد :

صنایع غذایی

1- مصرف در محصولات به صورت تازه : در انواع سس ، سوپ ها ، محصولات پخت ( کیک ، بیسکویت و نان ) ، محصولات لبنی ، محصولات گوشتی ، نوشیدنی ها و بستنی ها ؛

2 - مصرف در محصولات منجمد شده : در محصولاتی که به صورت عمیق فریز می شوند ، ترکیب کردن محصولات به صورت خشک ، نگهداری ترکیبات در زیر 30 درجه سانتیگراد ؛

3- مصرف در محصولات به عنوان حجم دهنده : در ایجاد محیط های ژله ای مانند : پایدارکننده ، شیرین کننده ، افزایش دهنده حجم ، بافت دهنده به عنوان جانشین .

صنایع لاستیک سازی

جهت روکش لاستیک ، تولید نخ مصنوعی لاستیک ، اندو کردن قطعات گچی و دیگر قطعات به وسیله لاستیک به منظور حفظ رنگ و چسبندگی .

صنایع چاپ و نقاشی

به منظور تهیه خمیرهای آبرنگ ، پوشه ها ، کاغذهای مخصوص نقاشی ، آهارزنی و رنگرزی .

سایر صنایع

نظیر سرامیک سازی ، نخ ریسی ، تولید چوب پنبه و محصولات آن ، کارخانجات تولید پشم شیشه ، در کارخانجات چرم سازی به عنوان واکس و اعضاء تشکیل دهنده آن ، کاغذسازی ، نساجی ، چسب سازی ، تولید لوازم بهداشتی ، داروئی ، مواد شیمیائی ، مواد منفجره و غیره .

جدیدترین استفاده از نشاسته سیب زمینی مربوط به تولید ظروف یکبار مصرف می باشد . این نوع ظروف قابل شستشو بوده و نسبت به سایر ظروف مشابه ( ظروف یکبار مصرف پلاستیکی ) دارای عمر طولانی تری هستند و می توان تا چند بار از آنها استفاده نمود . ویژگی خاص این نوع ظروف زیست محیط دوستی آنهاست .

به این معنا که برخلاف نیاز به مدت زمان بسیار طولانی برای تجزیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی ( نزدیک به 300 سال ) در صورتی که عملیات بازیافت بر روی آنها انجام نشود ، ظروف یکبار مصرف ساخته شده از نشاسته سیب زمینی ظرف مدت 180 روز ( 6ماه ) به طبیعت باز می گردند .

حتی می توان از زباله این ظروف جهت تغذیه دام استفاده نمود . در کشورهای پیشرفته عمده مصرف نشاسته در زمینه صنعتی بوده و بسته به درجه پیشرفتگی کشورها مصرف این محصول زیاد بوده و از این جهت برای تولید سریع و انبوه آن تدابیر مختلفی اندیشیده اند .


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید نشاسته از سیب زمینی و ذرت و گندم


• 381 : نشاسته خوراکی
• 3691 : نشاسته – مشتقات ، فرآورده های جانبی
• 4387 : نشاسته و فرآورده های مشتق از آن - اندازه گیری کلرور
• 4401 : نشاسته - فرآورده های آبکافتی - روش اندازه گیری آب
• 4798 : نشاسته طبیعی یا اصلاح شده - اندازه گیری مقدار چربی
• 4729 : نشاسته خوراکی آرد گندم و فرآورده های آن - اندازه گیری دی اکس
• 4797 : نشاسته خوراکی آرد گندم - اندازه گیری رطوبت به روش خشک در گرمخانه
• 4926 : نشاسته خوراکی آرد گندم و فرآورده های آن - میزان فلزات سنگین اندازه
• 5257 : نشاسته خوراکی آرد گندم - آیین کار بهداشتی تولید
• 5341 : نشاسته خوراکی آرد گندم طبیعی - اندازه گیری مقدار نشاسته به روش پلاری
• 2843 : نشاسته - ویژگی ها ، روش های آزمون میکروبیولوژی
• 7773 : نشاسته تغییر شکل یافته - اندازه گیری میزان استیل


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید نشاسته از سیب زمینی و ذرت و گندم


• شرایط واردات محصول

حقوق ورودی مندرج در ستون مربوطه شامل حقوق پایه و سود بازرگانی است . حقوق پایه ، طبق ماده (2) قانون ( موسوم به قانون تجمیع عوارض مصوب 2/11/1381) اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران ، حقوق گمرکی ، مالیات ، حق ثبت سفارش کالا ، انواع عوارض و سایر وجوه دریافتی از کالاهای وارداتی تجمیع گردیده است و معادل 4% ارزش گمرکی کالاها تعیین می شود .

به مجموع این دریافتی و سود بازرگانی که طبق قوانین مربوطه توسط هیأت وزیران تعیین می شود ، حقوق ورودی اطلاق می شود . لازم به ذکر است که در رابطه با نشاسته سیب زمینی ، مستقیماً شماره تعرفه ای تدوین نگردیده است .


فرایند اجرای این طرح توجیهی تولید نشاسته از سیب زمینی و ذرت و گندم

فرآیند تولید محصول به شرح زیر است :

1- انبار سیب زمینی
2- جدا کردن ذرات گرد و غبار
3- جدا کردن گرد و خاک و سنگ ( ناخالصی ها )
4- شستشو همراه با آب
5- پوست گیری و خرد کردن توسط آسیابهای چرخشی
6- استخراج نشاسته
7- تهیه پالپ سیب زمینی
8- جدا کردن شیره خام نشاسته
9- جدا کردن پروتئین از شیره خام نشاسته
10- تبخیر پروتئین محلول باقیمانده
11- تهیه کنسانتره پروتئین محلول
12- پروتئین سیب زمینی
13- صاف کردن
14- ورود آب تازه
15- آبگیری
16- خشک کردن
17- نشاسته سیب زمینی

انتخاب واریته مطلوب

معمولاً برای این منظور از سیب زمینی با واریته دیررس استفاده می شود که سیب زمینی ها بایستی کاملاً سالم و ضربه ندیده باشند . چرا که در سیب زمینی های آسیب دیده مقدار نشاسته استحصالی کاهش می یابد .

آماده سازی و شستشو

ابتدا سیب زمینی های دریافت شده را به خوبی تمیز نموده ، گرد و غبار و سنگ های آنها را جدا می کنند ؛ سیب زمینی های تمیز شده را وارد انبار ذخیره سازی می کنند .

خنک سازی به وسیله آب

از آب سرد ، به طور وسیعی برای خنک کردن میوه جات و سبزیجات استفاده می شود . در فعالیتهای تجاری ، روش خنک سازی به وسیله آب موثرترین و اقتصادی ترین روش خنک سازی میوه جات ، محصولات ریشه ای و سبزیجات ساقه ای است .

برای انتقال موثرتر حرارت ، آب حتی الامکان باید به طور کامل با سطح محصول تماس داشته باشد . سرعت جریان آب بر روی سطح محصول باید به قدری باشد تا انتقال میکروارگانیسم هایی که باعث پوسیدگی محصول می شوند ، امکان پذیر گردد .

سه نوع سیستم خنک کننده با آب وجود دارند که عبارتند از:

1- سیستم پاشش خوابیده
2- سیستم پاشش مداوم
3- سیستم خنک سازی به روش غوطه ور کردن در آب

سیستم پاشش خوابیده :

در این روش آب در تماس باکوئلهای تبخیر کننده خنک و سپس به سینی توزیع منتقل می شود . این سینی دارای سوراخهای ریزی است که پاشش یکنواخت را تامین می کند . بسته های محصول در زیر نازل قرار می گیرند . آب پس از گرم شدن در مخزن ذخیره جمع آوری می شود .

سپس برای خنک سازی مجدد به سمت بالا پمپاژ و در تماس باکوئلهای تبخیرکننده قرار می گیرد . برای عمقی معادل دو مخزن موازی ( یکی بر روی دیگری ) ، شدت جریان آب به طور تقریبی 2L / min/ m 490 در نظر گرفته می شود .

سیستم پاشش مداوم :

در این روش محصول بر ر وی یک تسمه نقاله منتقل می شود . واحد پاشش در آن ، همانند واحد پاشش خوابیده طراحی شده است . برای تامین درجه حرارت مطلوب در محصول ، سرعت تسمه نقاله قابل تنظیم است . در این سیستم آسیب دیدگی در اثر ضربه آب بر روی محصول به حداقل می رسد .

فاصله بین نازل و محصول باید کمتر ، از 15 الی cm20 باشد

سیستم غوطه ور سازی :

در این روش تسمه نقاله دارای زوائدی است که به انتقال محصول کمک می کند. در این سیستم محصول از داخل یک حمام آب عبور داده می شود . برای محصولاتی از قبیل انواع گیلاس که دارای جرم حجمی بیشتر از جرم حجمی آب می باشند ، استفاده از سیستم غوطه ور سازی مناسب می باشد .

درجه حرارت آب در طول مدت خنک سازی ، حتی برای محصولاتی که به سرما حساس هستند ، باید صفر تا Co5/0 باشد . وقتی درجه حرارت لازم تامین شد ، خنک سازی متوقف می شود . در بالا و پائین کانتینرها ( مخازن ) عمل تهویه انجام می شود . در یک ردیف قرار گرفتن دقیق سوراخهای تهویه از اهمیت خاصی برخوردار است .

موارد استفاده در بسته بندی باید ضدآب باشند . عموماً از صفحات فیبری موج دار آغشته به پارافین ( مواد مومی شکل ) استفاده می شود . گرچه استفاده از مواد بسته بندی پارافین دار خیلی گران تمام می شود و مشکلاتی در خصوص استفاده مجدد از صفحات فیبری آغشته به مواد پارافینی وجود دارد .

باید از آب تمیز قابل شرب با درجه حرارت C0 حاوی 100 تا ppm 150 کلرین استفاده شود . آب موجود در خنک کننده باید حداقل یک بار در رو ز تعویض شود . کلرین زدایی با اضافه کردن کلرین ، هیپوکلریت سدیم یا هیپوکلریت کلسیم انجام می شود . کلرین همانند اسید هیپوکلر مورد سن جش قرار می گیرد . برای تامین اثر بخشی کلرین ، PH آب باید بین 5/6 تا 5/7 باشد .

انتقال سیب زمینی

سیب زمینی ها را توسط کانالهای آب انتقال می دهند تا هم در طی مسیر سنگ و ذرات غبار آن جدا شود و هم از طریق تماس سیب زمینی ها با یکدیگر ، جدا شدن این آلودگی ها راحتتر و آسانتر انجام شود . در حقیقت در این کانالها سیب زمینی ها توسط یک حلزون مارپیچی انتقال داده می شوند که سیب زمینی ها با چرخش به دور این حلزونها انتقال داده می شوند .

در این مسیر توسط سایش و شستشو به طور مداوم هم گرد و غبار و آلودگی ها از سیب زمینی جدا می شود و هم پوسته سیب زمینی تقریباً جدا می شود . آب حاصل از شستشوی سیب زمینی ها توسط یک پمپ به سمت حوضچه تصفیه هدایت می شود ، تا دوبار ه برای شستشو و جدا نمودن گرد و غبار و سنگ از سیب زمینی ها مورد استفاده قرار گیرد .

خرد کردن و له کردن سیب زمینی ها

سیب زمینی های تمیز شده به وسیله آسیاب هایی که دارای تیغه های بسیار تیزی می باشند ، خرد می شوند . سیب زمینی های خرد شده به دقت و منظم وارد غلطکی می شوند که با سرعت بالایی میچرخد . این غلطک دارای تیغه های بسیار تیزی می باشد که سبب می شود سیب زمینی خرد شده کاملاً به صورت خمیر درآید .

در این مرحله تقریباً تمامی سلولهای سیب زمینی می شکند و در نتیجه این عمل نشاسته از سلولهای سیب زمینی خارج می شود . جدا نمودن پوسته سیب زمینی ها در یک زمان سبب می شود که تمامی نشاسته از سیب زمینی خارج نشود ؛ اما می توان گفت که تقریباً تمامی نشاسته از سلولهای سیب زمینی خارج می شود و فقط ممکن است مقدار کمی از این نشاسته در سیب زمینی باقی بماند که می تواند به دلیل پایین بودن کیفیت سیب زمینی باشد .

استخراج نشاسته و جدا نمودن شیره خام نشاسته

در ابتدا سلولها و لایه های ضخیم خرد می شوند که اصطلاحاً پالپ نامیده می شود که این ذرات از سیب زمینی هایی که در مرحله قبل خرد شده اند ، به دست می آید . این قطعات خرد شده در این مرحله توسط صافی های مخروطی شکلی که دارای حرکت چرخشی می باشد ، جدا می شود که این صافی را در صنعت سانتریفوژ می نامند .

در این مرحله به منظور جداسازی بهتر نشاسته ها از سیب زمینی ، شیره سیب زمینی را از آن جدا می کنند که این آب در قسمت خروجی ( نازل ) صافی به کار می رود ؛ در حالیکه نشاسته و شیره سیب زمینی کاملاً عبور می کند ، خمیر موجود در سیب زمینی به وسیله صافی جدا می شود .

پالپ های باقی مانده تخلیه می شوند و یا پرس می شوند و پالپ های حاصله یا مستقیماً و بدون خشک کردن برای تغذیه حیوانات مصرف می شود و یا توسط خشک کن های تشعشعی ( تابشی ) خشک می شوند . این پالپ ها در غذاهای حیوانی فرموله شده ( پودرهای غذای حیوانی ) مورد استفاده قرار می گیرند .

چرا که هم حاوی مقداری از پروتئین و هم نشاسته استخراج نشده از سیب زمینی می باشد . در مرحله بعدی شیره سیب زمینی در چندین مرحله توسط دستگاه های هیدرو سیکلون دار جدا می شود . شیره خام جدا شده حاوی مقادیر بالایی از پروتئین ، آمینواسیدها و مواد معدنی مغذی می باشد .

تقریباً تمامی پروتئین های محلول توسط کوآگوله کردن ( لخته کردن ) به وسیله عملیاتی که در دکانتورها با اسید و حرارت جدا می شود ، شیره خام باقی مانده تبخیر شده و برای فیلتر کردن استفاده می شود .

آبگیری و خشک کردن

شیره خام نشاسته تصفیه شده تقریباً دارای 40-35% ترکیبات خشک می باشد . این ترکیب توسط فیلترهای چرخشی تحت خلاء آبگیری می شوند و رطوبت آنها به زیر 40% می رسد . خشک کردن محصول توسط خشک کن های پاششی انجام می گیرد . رطوبت نشاسته نبایستی بیش از 15% باشد . با این مقدار رطوبت می توان نشاسته را نگهداری نمود .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید نشاسته از سیب زمینی و ذرت و گندم

• سیکلون صفحه ای هیدروژنی
• APV : هموژنایزر با فشار بالا
• سانتریفوژ
• آسیاب کلوئیدها
• الک دوار
• آسیاب میله ای ( Pin Mill )
• فیلتر تحت خلاء چرخشی
 آسیاب مالشی (Attrition Mill)
• سبد سانتریفوژ
• آسیاب خرد کننده جهت پوست گیری
• ماشین الک کننده
• اتاقک فیلتر تحت فشار
• CIP
• کلاسیفایر هوا
• ماشین بسته بندی flow pack
• ماشین خشک کن پاششی
• سپراتور صفحه ای

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید نشاسته از گندم و ذرت و سیب زمینی


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool