طرح توجیهی تولید و بسته بندی روغن زیره سال 1400 + pdf + word

Cumin oil

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید و بسته بندی روغن زیره سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید و بسته بندی روغن زیره را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

دانه ی زیره سیاه از بنام ترین زیره های دارویی است ، که به دلیل دارا بودن بیش از ۱۰۰ ترکیب دارویی ، می تواند برای درمان رنج عظیمی از بیماری ها و اختلالات مورد استفاده قرار گیرد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید و بسته بندی روغن زیره


زیره گیاهی است یک ساله کوچک و علفی که حدود ارتفاع آن ۶۰ سانتی متر است ریشه آن دراز و باریک و برنگ سفید و ساقه آن راست و برگ هایش به شکل نوار باریک و نخی شکل و برنگ سبز می باشد .

گل های زیره سفید یا صورتی به صورت چتری در انتهای ساقه ظاهر میشود و این گیاه به صورت وحشی در مناطق مدیترانه ای می روید . زیره به رنگ های تیره و سبز و خاکستری وجود دارد و در گویش محلی طبس به آن کرابیه می گویند .

ترکیبات شیمیایی

دارای تانن ، روغن زرین و اسانس است و اسانس زیره را از تقطیر میوه له شده تحت اثر بخار آب بدست می آید این اسانس مایعی است بی رنگ که در اثر ماندن ابتدا برنگ زرد و سپس قهوه ای رنگ خواهد شد . بوی زیره مربوط به آلدئیدی بنام کومینول است مقدار کومینول در زیره بسته به محل کشت آن بین ۳۰ تا۵۰ درصد است .

خواص دارویی

قابض و خشک کننده
 ضد تشنج است .
 برای رفع بیماری صرع
 دفع گازهای معده
 قاعده آور
 عرق آور
 رفع برونشیت از دم کرده زیره استفاده میشود .
 رفع سوء هاضمه
 ترشحات زنانگی را برطرف میسازد .
 تحریک اشتها زیره با سرکه و آب مخلوط کرده و میل کنید .
 برای رفع قطره قطره ادرار زیره را تفت داده و سپس سرخ کنید و بخورید .
 نفخ روده ومعده آن را دم کرده و میل کنید .
 برای التیام زخم های چشم دانه های له شده زیره را آب برنج خیس کنید و آب زیره را قطره قطره بر روی چشم بریزید .
 وقتی بچه های کوچک دل پیچه دارند مقداری اسانس زیره را با روغن بادام مخلوط کرده و به شکم کودک ماساژ دهید .
 در غذاهایی که نفاخ هستند مثل حبوبات استفاده کنید .

طرز استفاده

دم کرده زیره مقدار ۵ گرم زیره را در یک لیتر آب جوش ریخته و به مدت ۱۰دقیقه دم کنید .
مخلوط با عسل : گرد زیره را به مقدار یک گرم عسل مخلوط کرده و استفاده کنید .
اسانس زیره : این اسانس را میتوانید در فروشگاه های گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه ها تهیه کنید و ۲ قطره در لیوان آب نیم گرم استفاده کنید .

مضرات

مضرات خاصی برای آن تعبیر نشده است زیره بخش اصلی آن در آشپزی و دارویی مورد استفاده است و میوه ها شامل ۲ تا ۷ درصد روغن اساسی و چرب است روغن زیره ۶۰ تا ۵۵ درصد روغن بتا کاروون و۲۰ تا ۳۰ درصد لیمونن است و ترکیبات دیگر از جمله کارئول و دی هیدرو کاروئول و پاینن و بریل الکل در درجه دوم اهمیت دارد و زمانی که زیره به عنوان نوشیدنی ضد نفخ کاربرد زیادی دارد و برای سوء هاضمه تجویز می شده است همچنین در درمان مشکلات کبد و کلیه و صفرا کمک میکند و درمان برونیشت و سرماخوردگی و گلو درد و سرفه و تب موثر است و دارای ویژگی های کشندگی عضلات بوده و اشتهار را بهبود می بخشد . و سطح کلسترول خون را کاهش میدهد و روغن اساسی آن در زمان گرفتگی عضلات روده مفید است و دارای خواص ضد سرطانی ضد باکتریایی و ضد دیابتی است و تاثیر دوزهای مختلف روغن زیره سیاه بر آنزیم های کبد در موش های دیابتی شده است و با آلوکسان بررسی شده است و ۱۰میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن از روغن زیره سالم ترین دوز است .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید و بسته بندی روغن زیره


زیره سبز و سیاه در ظاهر شبیه یکدیگرند . ولی زیره سبز صاف تر و بلند تر و و روشن تر از زیره سیاه است . مناطق شرقی مدیترانه و شمال آفریقا زادگاه آن است ریشه لغت cumin از فرانسه است که این لغت در فرانسه قرض گرفته شده است از عربی Kammon میباشد عرب ها نیز این لغت را از اسپانیایی ها comion گرفته شده است و ایران نقش عمده ای در تولید زیره دارد ولی هند و ترکیه و پاکستان و سوریه نیز منابع پرورش این گیاه هستند و در زابل بعدها شناخته شد که زیره در آن کشور خیلی سال های قبل میشناختند .

خاصیت دارویی زیره

دانه ی زیره سیاه از بنام ترین زیره های دارویی است که برای درمان رنج عظیمی از بیماری ها و اختلالات استفاده میشود یک پزشک یونانی بعد از استفاده زیره برای سر درد و دندان درد گفت ( زیره سیاه هر دردی را بجز مرگ میتواند درمان کند ) .

زیره به دلیل دارا بودن بیش از ۱۰۰ترکیب دارویی میتواند در درمان بیماریی های بسیاری موثر باشد البته امروزه فقط به عنوان درمان خانگی از آن استفاده میکنند اسید چرب آمینو ، فیبر ، پتاسیم ، سدیم ، آهن و کلسیم تعدادی از این ترکیبات است . اسید چرب مورد نیاز انسان در بدن ساخته نمی شود .

محققان هندی در تحقیقات خود دریافتند که زیره ی سبز خاصیت ضد سرطانی دارد . آنها دریکی از تحقیات خود متوجه شدند که زیره سبز فعالیت شیمیایی بدن را ، برای از بین بردن سموم افزایش داده و با این کار بدن را در مقابل انواع خاصی از سرطان ها حفاظت میکند .

تحقیقات انجام شده در انیستیتو سرطان هند ( Adyar Madras ) نشانگر آن است که زیره سبز قادر به جلوگیری از تخریب 83% کروموزوم ها شده که منشأ این تخریب عمومأ سرطانهای قدرتمند می باشند . زیره سیاه نیز با داشتن Carotene می تواند از بروز سرطان جلوگیری کند . Carotene در کبد به ویتامین A تبدیل شده و برای جلوگیری از سرطان مفید است .


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید و بسته بندی روغن زیره


انواع روغن زیره ( روغن گیاهی ) در اداره کل استاندارد ایران با استاندارد شماره ۱۰۲۰۸ کد گذاری شده است .

کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید و بسته بندی روغن زیره :

کشورهای آلمان ، ایتالیا ، الجزایر و فرانسه عمده تولید کنندگان روغن زیره در جهان بوده و کشورهای فرانسه ، ایالات متحده ، انگلستان ، لهستان و روسیه عمده ترین مصرف کنندگان این محصول به شمار می روند .


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید و بسته بندی روغن زیره


• شرایط واردات محصول

با توجه به اینکه ایران بزرگترین تولید کننده این محصول است واردات ندارد .

• شرایط صادرات محصول

صادرات این کالا محدودیت صادراتی نداشته و صادر کنندگان می توانند از مشوق های صادراتی استفاده نمایند .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید و بسته بندی روغن زیره


انواع روغن ها

روغن آشپزی ( نوعی از روغن های خوراکی )

روغن خوراکی از تصفیه آن دسته از چربی های گیاهی يا حیوانی تهیه میشود که در دمای اتاق مایع اند . روغن گیاهی را از دانه ها - بذرها و مغز میوه ها تهیه میکنند . با اینکه اکثر حیوانات دارای چربی میباشند دانه روغن ولی ماهی ها وعده ای دیگر از جانداران خونسرد در بدن خود به جای چربی روغن تولید میکنند .

روغن های غذایی را میتوان توسط بعضی از گیاهان خوش بو نمود . همچنین در مصرف روغن باید دقت نمود مثلا پیاز و سیری که در داخل روغن سرخ شده است یا باید تا هنگام مصرف داغ بماند یا دریخچال یا فریزر نگهداری شود در غیر اینصورت باعث مسمومیت می گردد . انواع روغن های گیاهی عبارت اند از : روغن دانه انگور - روغن آفتاب گردان - روغن زیتون – روغن بادام – روغن کنجد و ...

روغن در رنگ روغن

روغنی که برای یه رنگ روغن مصرف میشود را به طرق مختلف میتوان بدست آورد که یکی از راه های رایج جوشاندن بذر گیاه کتان و گرفتن روغن آن است .

پس از آن روغن را با رنگ دانه ( ماده رنگی ) مخلوط میکنند تا رنگ مورد نظر حاصل شود . رنگ دانه های رایج دارای بنیاد های سربی و کادمیومی می باشد . ولی امروزه بیشتر از رنگ دانه هاي سنتتیک و پلیمری استفاده میشود و روی بسیاری از آنها نیز آزمایش ضد رنگ بریدگی ( مقاومت رنگ در برابر نور ) انجام نمی شود .

نکاتی در رابطه با مصرف رنگ روغن

1 - بسیاری از رنگ های روغنی دارای مواد شیمیایی سمی هستند . سرب در دراز مدت ما را در معرف ابتلا به سرطان قرار میدهد و استنشاق مداوم کادمیوم موجب سرطان میشود .
2- دستان خود را پس از رنگرزی بشویید و از در هنگام رنگرزی هوای اتاق را تهویه کنید .
3 - کاغذ ها و پارچه های به آغشته به روغن به شدت آتش گیرند آنها را پس از مصرف در آب یا در پلاستیک و در جای خنک قرار دهید .
4 – با آنکه رنگ دانه های مصنوعی و پلیمری بسیار کاربرد دارند ولی برای جایگزین کردن آنها به جای رنگ دانه های کادیومی مناسب نیستند .
5 - دروغن کتان نیز مانند دیگر روغن در برابر آب مقاومند . و برای پاک کردن آنها باید از تینر استفاده نمود ....

اسانس های روغن ( Essential Oils )

روغنهای فراری هستند که در گیاهان موجود می باشند و خواص بویایی و مزه ای گیاه را دارا می باشند . اسانس های روغنی در اندام های مختلف گیاهان مثل دانه ، گل ، پوست و برگ پیدا می شوند و یا اینکه در سلولهای مخصوص و یا غدد جمع می شوند .

به علت خواصشان به طور گسترده ای در صنایع عطرسازی ، طعم دهنده و داروسازی استفاده مي شوند . ترکیب شیمیایی آها متفاوت میباشد و در بسیاری به طور مثال ، ترپین ها ، ترکیبات کربن و هیدروژن عمده تر هستند .

انواع دیگر دارد ای آلدهاید ، کتون یا فنل هستند . اکسیژن ؛ گوگرد و نیتروژن در ترکیبات بقیه موجود هستند . به طور کلی آنها مخلوط پیچیده ای هستند . آنها به روشهای مختلف بسته بندی اینکه در چه قست گیاه هستند به دست می آیند . روشهای مختلف عبارتند از :

فشردن ، تقطیر با بخار ، استخراج و جذب آنها توسط خیساندن و به کار بردن فشار . گیاهان قابل توجه به لحاظ اسانس روغنی آنها از خانواده های گیاهی زیر میباشند :

هویج ( مثل انیس ، شوید ، سنبل ختایی ) ، زنجبیل ( هل ) خلنگ ( همیشه بهار ) ، برگ بو ( دارچین و کافور ) ، نعناع ( پونه ، نعناع فلفلی ، سوسن برگ ، آویشن ) ، مورد ( میخک و اوکالیپتوس ) ، زیتون ( یاسمن و یاس ) ، ارکیده ( وانیل ) ، رز ( رز عطار و بادام ) ، و رو ( لیمو و دیگر مرکبات )


فرایند اجرای این طرح توجیهی تولید و بسته بندی روغن زیره

ابتدا زیره مورد نظر را توزین نموده و بعد از خرد یا آسیاب نمودن در داخل مخزن پخت با مقدار معینی آب مخلوط نمایند . مخزن یا دیگ دارای جداره کرما و همزن می باشد . عملیات بعدی صاف کردن تفاله از مایع است که در این حالت مایع را به مخزن دیگری به نام سرنشین کننده روغن ارسال می کنند تا ته نشین صورت گیرد .

- مایع گرم توسط صفحه سر کننده خنک شده و در حین انتقال به مخازن دوجداره افزودنی های مجاز به آن اضافه می شود .

- روغن توسط سیستم فیلتراسیون کاملاً شفاف شده و همراه با تزریق گاز وارد مخازن تحت فشار می شود .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید و بسته بندی روغن زیره

• سیستم توزین و ذخیره سازی
• آسیاب کردن
• ماشین بسته بندی
• ماشین مخلوط کن
• ماشین تقطیر کننده
• مخازن دخیره

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید و بسته بندی روغن زیره

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید و بسته بندی روغن زیره ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم  کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

:: این مطالب هم ممکن است برای شما جذاب باشند  :

:: نگارش طرح توجیهی بانکی با کامفار

:: دانلود هزاران طرح توجیهی تیپ صنعتی و معدنی

:: دانلود طرح های توجیهی سال 96 و 97 و 98

:: دانلود طرح های توجیهی تیپ کشاورزی و دامپروری

دانلود طرح های توجیهی گردشگری و بوم گردی و خدماتی ::

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.