طرح توجیهی تولید شارژر خانگی گاز سی ان جی ( CNG ) سال 1400 + pdf + word

photo ۲۰۲۰ ۰۳ ۰۲ ۱۲ ۰۴ ۰۳

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید شارژر خانگی گاز سی ان جی ( CNG ) سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید شارژر خانگی گاز سی ان جی ( CNG ) را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

گاز طبیعی فشرده CNG یکی از مناسب ترین و دردسترس ترین جانشین های بنزین به شمار می آید . این گاز ، سوختی قابل استفاده در خودروها است و نسبت به بنزین مزایای نیز دارد . گاز سی ان جی دارای اکتان بالایی بوده ، تمیز می سوزد و میزان تولید گازهای آلاینده خروجی آن کم می باشد . تولید این محصول با ساخت قطعات مکانیکی از روشهای مختلف و سپس مونتاژ قطعات صورت می پذیرد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید شارژر خانگی گاز سی ان جی ( CNG )


گاز طبیعی به عنوان یک سوخت پاک در صنعت حمل ونقل به کار گرفته می شود . ایران با دارا بودن بیش از 61 درصد از ذخایر گازی دنیا ، یکی از کشورهایی است که در استفاده از این سوخت مناسب از مزیت نسبی برخوردار است . به لطف وجود شبکه سراسری گاز ، این سوخت ارزشمند در دسترس عموم منازل هموطنان قرار گرفته است .

محدودیت اعمال شده در مصرف بنزین شامل سهمیه بندی و افزایش قیمت آن باعث استقبال عموم مردم از خودروهای دو گانه سوز شده است . گاز طبیعی فشردهCNG یکی از مناسب ترین و دردسترس ترین جانشین های بنزین به شمار می آید ، به ویژه در ایران که با بهره برداری از همه منابع شناسایی شده تا حدود 671 سال گاز طبیعی با بهای مناسب وجود خواهد داشت ، CNG سوختی ایده آل است .

این گاز ، سوختی قابل استفاده در خودروها است و نسبت به بنزین مزایای نیز دارد . این سوخت اکتان بالایی دارد ، تمیز می سوزد و میزان تولید گازهای آلاینده خروجی آن کم است . نوع تجهیزات جایگاه های سوختگیری بستگی به زمان لازم برای سوختگیری خودروها دارد .

انواع جایگاه های متداول سوختگیریCNG را می توان به دو دسته کلی سوختگیری سریع و سوختگیری آرام تقسیم بندی نمود . معمولا هنگامی از جایگاه های سوختگیری سریع استفاده می شود که زمان سوختگیری خودروها کم باشد .

جایگاه های سوختگیری همگانی از نوع جایگاه های سوختگیری سریع میباشند وتعداد خودروهایی که به صورت همزمان می توانند در این جایگاه ها سوخت گیری نمایند ، زیاد است .

اما در این میان به دلیل عدم وجود فناوری مقرون به صرفه و مناسب در زمینه سوخت گیری گازCNG در منازل ، رانندگان خودروهای گاز سوز باید برای سوخت گیری به جایگاه های عرضه گاز فشرده طبیعیCNG در سطح شهرها مراجعه کنند .

معمولا مقدار زیادی از سوخت دریافت شده در رفت و آمد به جایگاه مصرف می شود . همچنین با توجه به کم بودن تعداد جایگاه ها در سطح شهرها وقت زیادی از رانندگان برای سوخت گیری صرف خواهد شد . از جایگاه های سوخت گیری آرام برای سوخت گیری در زمان نسبتا طولانی و کافی استفاده می گردد .

در این نوع جایگاه ها ضرورتا نیازی به استفاده از مخازن ذخیره سازی فشار بالا نبوده و خودروها مستقیما ازکمپرسورها سوختگیری می کنند . مدت زمان سوختگیری به تعداد خودروهای که باید سوختگیری کنند و مقدارCNG باقیمانده در مخازن خودروها ، فشارمورد نیاز برای پر کردن سیلندرهای خودرو و ظرفیت کمپرسور بستگی دارد .

این جایگاه ها نیاز به شبکه و مدار گاز رسانی پیچیده ای ندارند . اندازه کمپرسورها باید به نحوی محاسبه و تعین گردد که مقدار تحویل گاز به خودروها در مدت زمان تعین شده جوابگو باشد . از این نوع سوخت گیری می توان برای سوخت گیری در پارکینگ منازل به هنگام شب یا در ساعات فراغت استفاده نمود .

به این نوع کمپرسورها ، کمپرسورهای خانگی گفته می شود . این دستگاه ها که از برق 221 ولت شهری برای تغذیه استفاده می کنند ، به گونه ای طراحی شده اند که با انجام تغییرات مناسب در فشار ورودی آن ، قابلیت پر کردن مخزن خودرو در زمان کوتاه تر را نیز داراست . فن آوری ارائه شده تحت عنوان جایگاه های سوختگیری خانگی و متوسط گاز فشرده که در مراکز متعددی نصب شده است ، به راحتی امکان سوختگیری خودرو را کاملا مشابه جایگاه های عمومی ولی در اندازه های بسیار کوچکتر در منازل و مراکز اداری مهیا می سازد .

سیستم های سوختگیری خانگی و متوسط CNG در سالهای اخیردر کشور های پیشرفته ای که برنامه استفاده از گاز طبیعی بعنوان سوخت جایگزین دارند ، توسعه چشمگیری یافته اند و برای توسعه آنها نیز مشوق هایی در نظر گرفته شده است .

علاوه بر مزایایی که برای گسترش استفاده ازCNG ذکر می شود ، این سیستم ها مزایای منحصر به فردی دارند عدم نیاز به تحصیل زمین ، عدم نیاز به انشعابات خاص برای برق و گاز ، عدم نیاز به نیروی انسانی بهره بردار ، صرفه جویی در وقت وهزینه ناشی از حذف رفت و آمد به جایگاه جهت سوختگیری ) هر خودرو در صورتیکه از سیستم سوختگیری خانگی یا متوسط استفاده نماید ، به دلیل عدم پیمایش مسافت رفت و آمد به جایگاه ، به ازاء هر بار سوختگیری5/1 لیتر بنزین صرفه جویی می نماید وبه دلیل عدم پیمایش مسافت رفت و آمد به جایگاهCNG ، به ازاء هر بار سوختگیری5/1 متر مکعب CNG صرفه جویی می نماید . ایجاد رفاه بیشتر برای دارندگان خودروی گازسوز و صرفه جویی از طریق بنزین جایگزین شده با گاز توسط هر دستگاه .

از دیگر مزایای عمده استفاده از جایگاه های متوسط CNG ، استفاده بهینه از وقت و زمان است تا کسانی که در یک مجتمح پر جمعیت زندگی می کنند و یا در یک اداره مشغول به فعالیت هستند برای سوختگیری نیازی نباشد که از محل زندگی و یا کار خود خارج شوند که هم باعث ایجاد ترافیک شده و هم بخشی از وقت وسوخت خود را صرف رسیدن به جایگاه های سوختگیری کنند .

علاوه بر مزیت های ذکر شده ، هر متر مکعب گازی که در این مجموعه مورد استفاده قرار می گیرد یک پنجم قیمت تجاری برای مصرف کننده هزینه دارد . که این امر بازگشت سرمایه خوبی برابر با قیمت دستگاه را در مرور زمان ایجاد می کند . امکان نصب در فضای بسته پارکینگ نیز یک مزیت برای این جایگاه ها محسوب می شود .

ایمنی این محصول نیز توسط نهادهای ذی صلاح بین المللی تایید شده است . در مقایسه با بسیاری از قابلیت ها یا آپشن های موجود در ساختمان ها نصب یک جایگاه سوخت گیری متوسط علاوه بر برطرف سازی یک نیاز بسیار ضروری روزمره ، خود یک قابلیت مجلل و قابل عرضه محسوب می گردد . اگر ساختمان های با ساخت مطلوب نیاز به امکاناتی نظیر جارو برقی مرکزی و . . . . . دارند نباید از گزینه ای جدید بنام جایگاهCNG خانگی در این ساختمان ها و مجتمع ها غافل بود چرا که آسایش و آرامشی اساسی در زندگی روز مره و پر دغدغه ما ایجاد می کند و می تواند مشکل سوخت خودروهایمان را برای همیشه حل نمایید و موجب افزایش بهره وری در کار و زندگیمان باشد .

مدیریت هزینه های انرژی و تامین سوخت خودرو از جمله گزینه هایی بود ، که با آزاد سازی قیمت ها و پرداخت نقدی یارانه ها مورد توجه اکثر مردم واقع شد و کسانی را که با تکنولوژی نوینCNG خانگی آشنایی داشتند ، بر آن داشت تا انگیزه بیشتری برای خرید و نصب این سیستم ها در محیط مسکونی و یا اماکن اداری و تجاری داشته باشند و دلیل این امر علاوه بر ساده شدن سوخت رسانی به خودروها در تفاوت قیمت گاز و به صرفه بودن آن است ، اما گروهی از متقاضیان استفاده از این دستگاه ها که در طول مدت سابقه جایگاه های شهریCNG ، از آنها استفاده می کرده اند و در طول چند دقیقه گاز مخزن خودرو هایشان پر می شده اغلب این سوال را دارند که چرا زمان سوخت گیری زیاد است ؟ و پاسخ ، کوچک بودن حجم کمپرسور و استفاده از انشعاب برق و گاز کاملا معمولی است .

در جایگاه های بزرگCNG درسطح شهرها افراد وارد جایگاه شده و از پمپ های آن استفاده می کنند و این نما و ظاهر کار می باشد چون در پشت صحنه از کمپرسورهای حجیم که در یک اتاق بزرگ نصب شده اند و نیز مخازن پر تعداد ذخیره و خشک کن ها و . . . . . . و برق فشارقوی تا 011 کیلووات و نیز گاز فشار قوی استفاده شده و این باعث سرعت بالای سوخت گیری می شود و این کار با سرمایه گذاری حداقل 511 میلیون تا چند میلیارد تومان ممکن است در صورتی که حجم سرمایه گذاری در جایگاه هایCNG متوسط و کوچک خانگی قابل مقایسه با سرمایه گذاری در جایگاه های بزرگ نمی باشد اما کارایی و راحتی کار با آنها به مرور زمان عادت قبلی ما را تغییر داده و بهره وری ایجاد می نماید .

نکته دیگر قیمت این دستگاه برای خانواده هایی است که توان خرید انفرادی آن را نداشته و اظهار می کنند که قیمت دستگاه ها بالاست حال آنکه استفاده از این دستگاه ها انفرادی نبوده و در صورت هماهنگی بین چند واحد از یک مجتمع و یا چند همسایه با هم ، قیمت آن بین افراد سرشکن شده و با توجه به قیمت تمام شده کمی که سرمایه گذاری میکنند و به صرفه بودن استفاده از آن ، هزینه انجام شده در کمتر ازسال جبران می شود .


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید شارژر خانگی گاز سی ان جی ( CNG )


با توجه به قوانین واردات و صادرات دارا بودن استاندارد و تست ریپورت برای کالا اجباری است . از تیر ماه سال 1390 کلیه کالاها در ایران مشمول استاندارد اجباری هستند . کالاهایی که به هر دلیل استانداردی برای آنها وجود ندارد ، استاندارد کارخانه ای ، بررسی شده در اداره استاندارد ، تا تهیه استاندارد ملی ، قابل استناد می باشد . کالاهای وارداتی که استاندارد ملی برای آنها وجود ندارد توسط دوایر ذیربط تست شده و تأییدیه عملکرد برای واردات آنها ملاک است .

با توجه به نبودن سازنده داخلی و استاندارد برای این کالا یا باید به استاندارد جایگاه های سوخت CNG استناد کرد و یا تست عملکرد و گزارش عملکرد از اداره گاز دریافت نمود . در صورت ایجاد واحد ساخت در داخل کشور ، تا تهیه استاندارد ملی ، می توان به استاندارد کارخانه ای استناد نمود . استاندارد جایگاه های سوخت به شماره 1-7829 می باشد .


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید شارژر خانگی گاز سی ان جی ( CNG )


در حال حاضر تولید کننده داخلی وجود ندارد ولی حدود 3000000 مصرف کننده داخلی بالقوه ، با توجه به تولیدات خودروسازان داخلی و صف های سوخت گیری موجود است .

شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید شارژر خانگی گاز سی ان جی ( CNG ) :

• شرایط صادرات

از آنجا که این محصول تاکنون تولید نشده ، بحث راجع به صادرات آن چندان موضوعیت ندارد .


فرایند اجرای این طرح توجیهی تولید شارژر خانگی گاز سی ان جی ( CNG )

گاز طبیعی به عنوان یک سوخت پاک در صنعت حمل ونقل به کار گرفته می شود . ایران با دارا بودن بیش از 16 درصد از ذخایر گازی دنیا ، یکی از کشورهایی است که در استفاده از این سوخت مناسب از مزیت نسبی برخوردار است . به لطف وجود شبکه سراسری گاز ، این سوخت ارزشمند در دسترس عموم منازل هموطنان قرار گرفته است .

محدودیت اعمال شده در مصرف بنزین شامل سهمیه بندی و افزایش قیمت آن باعث استقبال عموم مردم از خودروهای دو گانه سوز شده است . گاز طبیعی فشردهCNG یکی از مناسب ترین و دردسترس ترین جانشین های بنزین به شمار می آید ، به ویژه در ایران که با بهره برداری از همه منابع شناسایی شده تا حدود 170 سال گاز طبیعی با بهای مناسب وجود خواهد داشت ، CNG سوختی ایده آل است .

این گاز ، سوختی قابل استفاده در خودروها است و نسبت به بنزین مزایایی نیز دارد . این سوخت اکتان بالایی دارد ، تمیز می سوزد و میزان تولید گازهای آلاینده خروجی آن کم است . نوع تجهیزات جایگاه های سوختگیری بستگی به زمان لازم برای سوختگیری خودروها دارد . انواع جایگاه های متداول سوختگیریCNG را می توان به دو دسته کلی سوختگیری سریع و سوختگیری آرام تقسیم بندی نمود .

معمولا هنگامی از جایگاه های سوختگیری سریع استفاده می شود که زمان سوختگیری خودروها کم باشد . جایگاه های سوختگیری همگانی از نوع جایگاه های سوختگیری سریع میباشند وتعداد خودروهایی که به صورت همزمان می توانند در این جایگاه ها سوخت گیری نمایند ، زیاد است . اما در این میان به دلیل عدم وجود فناوری مقرون به صرفه و مناسب در زمینه سوخت گیری گازCNG در منازل ، رانندگان خودروهای گاز سوز باید برای سوخت گیری به جایگاه های عرضه گاز فشرده طبیعیCNG در سطح شهرها مراجعه کنند . معمولا مقدار زیادی از سوخت دریافت شده در رفت و آمد به جایگاه مصرف می شود .

همچنین با توجه به کم بودن تعداد جایگاه ها در سطح شهرها وقت زیادی از رانندگان برای سوخت گیری صرف خواهد شد . از جایگاه های سوخت گیری آرام برای سوخت گیری در زمان نسبتا طولانی و کافی استفاده می گردد . در این نوع جایگاه ها ضرورتا نیازی به استفاده از مخازن ذخیره سازی فشار بالا نبوده و خودروها مستقیما ازکمپرسورها سوختگیری می کنند .

مدت زمان سوختگیری به تعداد خودروهای که باید سوختگیری کنند و مقدارCNG باقیمانده در مخازن خودروها ، فشارمورد نیاز برای پر کردن سیلندرهای خودرو و ظرفیت کمپرسور بستگی دارد .

این جایگاه ها نیاز به شبکه و مدار گاز رسانی پیچیده ای ندارند . اندازه کمپرسورها باید به نحوی محاسبه و تعین گردد که مقدار تحویل گاز به خودروها در مدت زمان تعین شده جوابگو باشد .

از این نوع سوخت گیری می توان برای سوخت گیری در پارکینگ منازل به هنگام شب یا در ساعات فراغت استفاده نمود . به این نوع کمپرسورها ، کمپرسورهای خانگی گفته می شود .

این دستگاه ها که از برق 220 ولت شهری برای تغذیه استفاده می کنند به گونه ای طراحی شده اند که با انجام تغییرات مناسب در فشار ورودی آن ، قابلیت پر کردن مخزن خودرو در زمان کوتاه تر را نیز داراست . تولید این محصول با ساخت قطعات مکانیکی از روش های مختلف و سپس مونتاژ قطعات صورت می پذیرد .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید شارژر خانگی گاز سی ان جی ( CNG )

• کانوایر مونتاژ 33 متری رو زمینی سه لاین پیوسته
• ابزار های بادی
• ابزارهای پرداخت و نهایی کاری
• پمپها
• میز مونتاژ الکترونیک
• کانوایرهای جانبی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید شارژر گاز خانگی سی ان جی

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید شارژر خانگی گاز سی ان جی ( CNG ) ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم  کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.