جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
طرح توجیهی تولید سیلندر گاز مایع و سی ان جی ( CNG ) سال 1400 - 4.0 out of 5 based on 2 votes
امتیاز کاربر:  / 2
ضعیفعالی 

Liquid gas cylinder

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید سیلندر گاز مایع و سی ان جی ( CNG ) سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید سیلندر گاز مایع و سی ان جی ( CNG ) را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

این سیلندر ها ، برای حمل گاز توسط وانت و كامیون و همچنین ذخیره سازی گاز مایع كاربرد دارند . كارخانجات ، شركت ها ، ادارات و بیمارستان و كلیه مراكزی كه از مصرف سوخت بالایی برخوردار می باشند ، جزء مصرف کنندگان اصلی این کالا ها می باشند .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید سیلندر گاز مایع و سی ان جی ( CNG )


محصول مورد مطالعه طرح حاضر، انواع سیلندر ( تانك ) گاز مایع می باشد . این تانك ها برای حمل گاز توسط وانت و كامیون و همچنین ذخیره سازی گاز مایع كاربرد دارند . گاز در دنیای امروز یكی از سوخت های مناسب و مطلوب برای مصرف در كارخانجات ، كارگاه ها و سایر مراكز خدماتی می باشد و مصرف آن روز به روز در حال افزایش می باشد و بر همین اساس ایجاد شبكه لوله كشی گاز در سطح كشور سال به سال در حال گسترش می باشد .

لیكن این توسعه لوله كشی به همه نقاط كشور ، شهرك های صنعتی و مراكز فعالیت كارخانجات و سایر مراكز مصرف كننده گاز نبوده و لذا مراكز فوق نیاز سوخت خود را از طریق نصب تانك نگهداری گاز تامین می نمایند و در طرح حاضر نیز هدف تولید این تانك ها می باشد .

انواع تانك های نگهداری گاز

تانك های نگهداری گاز بر اساس ظرفیت نگهداری گاز طبقه بندی می گردند ، كه بدین ترتیب به دو گروه عمده تانك های قابل حمل و ثابت تقسیم شده اند .

تانك های قابل حمل : این تانك ها از ظرفیت 2 تا 5,17 تن تولید و مورد استفاده قرار می گیرند .

تانك های ثابت : این تانك ها از ظرفیت یك تا 70 تن تولید و بصورت ثابت در مراكز استفاده كننده از گاز كاربرد دارند .


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید سیلندر گاز مایع و سی ان جی ( CNG )


سیلندر ( تانك ) گاز مایع همانطوریكه از نام آن مشخص است برای نگهداری گاز در كارخانجات ، رستوران ها و غذاخوری ها ی بزرگ و در یك كلام در كلیه مراكزی كه در آن ها مصرف گاز بالا بوده و صرفه اقتصادی برای تامین كپسولی آن وجود ندارد ، مورد استفاده دارد . سیلندر ( تانك ) گاز مایع از نظر گنجایش گاز محتوی دارای انواع مختلف است كه هر كدام از آنها بر اساس حجم نیاز مصرف كننده انتخاب و مورد استفاده قرار می گیرد . به طور کلی محصول مد نظر دارای كاربردهای عمومی در صنعت است .

این كالا توسط كارخانجات ، شركت ها ، ادارات و بیمارستان و كلیه مراكزی كه از مصرف سوخت بالا یی برخوردار می باشند این كالا را تهیه و از آن استفاده می كنند .

استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید سیلندر گاز مایع و سی ان جی ( CNG ) :

جهت تولید سیلندر گاز مایع و سی ان جی ( CNG ) باید استانداردهای شماره BS 3054 ، ASME ، CNS و EC 23/97 رعایت شود .


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید سیلندر گاز مایع و سی ان جی ( CNG )


• کشورهای عمده تولید کننده

آمریكا - روسیه – چین – آلمان – اتریش – ژاپن - بلژیك

• کشورهای عمده مصرف کننده

محصولات مورد مطالعه یك كالای عمومی بوده و در كلیه كشورهای جهان دارای كاربرد است و تقریبا نمی توان كشوری را از این امر مستثنی كرد .


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید سیلندر گاز مایع و سی ان جی ( CNG )


• شرایط واردات

با مراجعه به كتاب مقررات صادرات و واردات وزارت بازرگانی ، نتیجه گیری شده است كه محدودیت خاص ی برای واردات محصولات مورد مطالعه وجود ندارد . لذا با پرداخت حقوق گمركی به شرح میزان ذكر شده در بالا ، امكان واردات وجود خواهد داشت .

شرایط صادرات

از نقطه نظر مقررات وزارت بازرگانی، برا ی صادرات محصولات تولیدی طرح هیچگونه شرایط و محدود یتی وجود ندارد . لیكن از آنجا یی كه این محصولات ، یك كالای صنعتی محسوب می گردد ، از ا ین رو ورود به بازارهای جهانی مستلزم برخورداری تولیدكننده از شرا یطی می باشد كه زیر به شرایط فوق اشاره شده است .

برخورداری از مزیت رقابتی به لحاظ قیمت

یكی از معیارهای مهم در صادرات ، برخورداری از قیمت های رقابت ی جهانی می باشد كه ا ین مورد نیز به شرا یط اقتصاد كلان كشور در مقایسه با كشورهای مقصد صادرات باز می گردد . كشور ایران در تولید مواد اولیه نوع استیل آنچنان مطرح نمی باشد . لذا مزیت قیمتی كشورمان صرفا مربوط به هزینه نیروی انسانی می باشد كه بدین ترتیب توان رقابتی كشورمان آنچنان بالا نیست .

از جمله این شرایط دیگر می توان به نرخ ارز، نرخ بهره ، قیمت مواد اولیه ، نرخ تورم و موارد مشابه اشاره كرد كه با توجه به متغیر بودن عوامل فوق ، لازم است توجیه پذیری اقتصادی صادرات در زمان واقعی صادرات و كشورهای مقصد مورد تحلیل قرار گیرد .

برخورداری از مزیت رقابتی به لحاظ كیفیت

محصولات تولیدی لازم است از كیفیت مناسب برخوردار باشد تا امكان وارد سازی آن به بازارهای جهانی بوجود آید . كیفیت در مورد این كالا شامل انتخاب درست فلز و همچنین كیفیت فرایند تولید ، دقت تستهای انجام شده ، كیفیت شیرآلات و قطعات جانبی نصب شده روی منبع می باشد .

رعایت كامل استانداردهای جهانی

منبع گاز در ردیف منابع تحت فشار و قابل انفجار طبقه بندی می گردد . بنابراین رعایت كلیه اصول مطرح در استانداردها و ضوابط ساخت این محصول اجباری می باشد . همچنین سازنده لازم است برای تك تك محصولات تولیدی خود پلاك استاندارد را اخذ و روی مخزن نصب نماید .

برخورداری از توان مالی مناسب

دوره وصول مطالبات در صادرات عموما بالا است از این رو لازم است صادر كننده از توان مالی مناسب برخوردار باشد .

آشنایی كامل با امور تجارت جهانی

فعالیت در بازارهای جهانی مستلزم آگاهی كامل صادر كننده از مقررات و الزامات تجارت جهانی می باشد .


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید سیلندر گاز مایع و سی ان جی ( CNG )


منابع و مخازن نگهداری گاز ، یكی از اقلام عمومی صنعتی است كه بصورت سفارشی برای مشتریان تولید و عرضه می گردد . از اینرو هر چند در صورت توسعه مصرف آن در كشور ، مراتب سبب افزایش مصرف گاز شده و در عوض مصرف سوخت های مایع كه برای ك شور از اهمیت بالاتر ی برخوردار هستند ، كمتر می شود . لیكن در هر صورت این محصول یك كالای عمومی است و اهمیت استراتژیك برای صنعت كشور ندارد .


فرایند اجرای این طرح توجیهی تولید سیلندر گاز مایع و سی ان جی ( CNG )

1 – گرده بری
2 – مارک زنی
3 – کشش
4 – پلیسه گیری و آماده سازی لبه
5 – سوراخکاری
6 – کنترل و بازرسی
7 – جوشکاری
8 – چربی گیری و شستشو
9 – جوشکاری پیرامونی
10 – عملیات حرارتی
11- شات بلاست
12 – تست هوا
13 – تست هیدرولیکی
14 – توزی
15 – مارک کو
16 – فسفاته کردن
17 – رنگ کاری
18 – پخت رنگ
19 – نصب شیر
20 – تست نهایی
21 – برش
22 – خمکاری
23 – جوشکاری رینگ به نیم تنه پایینی

1) عملیات تست و گرده بری :

بعد از حمل مواد اولیه ( ورقهای استیل )به كارخانه ، ورقهای استیل كربنی را كه به شكل مربع مستطیل ، دایره و نیم دایره بوده ، از لحاظ خواص متالوژی و مكانیكی مورد آزمایش قرار داده و نیز از لحاظ نداشتن عیوب سطحی و سایر عیوب كنترل و بازرسی می گردند .

2) عمل كشش :

در این مرحله ورقهای استیل با قرار گرفتن در قالبهای مربوط كشیده شده تا شكل و اندازه مورد نظر را پیدا كنند . چنین فرایند مطلوب و مطمئن با رعایت دامنه تلرانسها حاصل می گردد و خواص مكانیكی محصول را در حد مطلوب افزایش می دهد .

3) عملیات شكل دهی و سوراخ كردن ( شكافتن ) خمكاری :

ورق حرارت داده شده در درجه حرارت فرجینگ توسط قالب بسته شده به پرس فرجینگ و عمل فرجینگ ، به شكل سیلندر یك پارچه در می آید ، سپس عمل سوراخ كردن ( شكافتن ) روی مخزن سیلندر در موقعیتهای مناسب توسط عمل شكافتن حاصل می گردد ، سپس قسمتهای لبه به شكل مورد نظر برگردانده می شوند .

بدنه ( جداره ) حفاظها ، پایه حلقوی شكل و بالشتك شیر تماما ساخته و آماده می گردند سپس برای عملیات جوش كاری آماده می شوند عملیات جوشكاری بر اثر برخورد قوس الكتریكی و ذوب و نفوذ ماده سیال و گداختن قطعه مورد نظر شروع می گردد . بعد از عمل جوش پیرامون قسمت جوشكاری شده توسط لوازم جوشكاری نیمه اتوماتیك بازرسی و رفع عیب می گردد .

4) عملیات حرارتی :

هدف از این پروسه ، كاهش فشار بر مخزن سیلندر و افزایش خاصیت چكش خواری بوده كه آن را از لحاظ دوام و استحكام با ارزش می سازد . این عملیات شامل حرارت دادن سیلندرها در 620 درجه سانتیگراد به مدت نیم ساعت بوده ، درجه حرارت كوره حرارت دهی می بایست یكنواخت باشد ، به طوریكه هیچگونه عیب یا صدمه ای به مخزن سیلندر وارد نگردد .

5) عمل شات بلاست :

این عمل یك پروسه مكانیكی بوده كه به منظور پاك كردن قسمتهای پوسته شده ار سطوح مخزن سیلندر مورد استفده قرار می گیرد . كه این موارد شامل برطرف كردن پوسته های زاید از سطح داخلی و خارجی سیلندر بوده كه با عمل شات بلاست ( پرتاب شدن و برخورد ساچمه های فولادی به قطر 2/1 میلیمتر بر سطوح مورد نظر ) انجام می پذیرد .

6) عمل فسفاته كردن :

سطوحی كه در مرحله قبل در حد ابتدایی و اولیه آماده گردیده ، نیاز به پوششی حفاظت كننده جهت جلوگیری از خوردگی محصول فولادی ، بسیار با اهمیت می باشد . به منظور زدودن ذرات و پوسته های زاید از سطوح داخلی و خارجی سیلندرها ، آنها را در یك محلول اسیدی رقیق شده قرار می دهند .

مدت زمان زدودن مواد زاید سطحی و نیز درجه حرارت و غلظت محلول تمیز كننده ، از جمله مواردی است كه بایستی با دقت ، نظارت و كنترل گردد .

7) عملیات پوشش دهی و پخت :

این پروسه سبب بوجود آمدن خصوصیات غیرهدایتی ( عایقی ) و غیر فلزی جدیدی در سطح فلز می گردد . در عملیات پوشش دهی می بایستی دقت كافی صورت گیرد ، زیرا عدم دقت باعث تبدیل مواد شیمیایی به زغال و لایه عایق مانند در پوشش بوجود آمده خواهد شد كه این لایه سبب معیوب گردیدن پوشش خواهد شد .

در صورتی كه عمل پخت در حد پایین تر از نیاز انجام گیرد پوشش نرم به وجودخواهد آمد كه خاصیت عایقی ایجاد شده رضایت بخش و مطلوب نخواهد بود .

8) عمل مونتاژ ( اتصال شیر ) :

در این مرحله شیر بر روی مركز ( وسط ) بالای مخزن سیلندر متصل می گردد .

9) عملیات تست رادیوگرافی با اشعه X و تستهای انبساط و هیدرولیكی :

به منظور اطمینان از كیفیت محصول در حد رضایت بخش ، نمونه های تصادفی از تولیدات را تحت شرایطی كنترلی آزمایشگاه ، مورد آزمایشات هیدرولیكی و انبساط خارجی قرار میدهند . اندازه جداره و قطر بیرونی آن مشخص و ثبت میكردد .

تستهای غیره مخرب هیدرواستاتیكی ، آلتراسونیك بر روی جداره داخلی مخزن سیلندر انجام می گیرد . عملیات تست عدم نشتی محصول آنگونه كه مورد نظر و لازم می باشد و تمامی تستها توسط تكنسینهای مجرب و ماهر مطابق با روشهای تست براساس كدهای ASME و CNS انجا می پذیرد .

10) حمل به بازار :

این مرحله سیلندرهای آماده شده به انبار محصول حمل می شوند .


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید سیلندر گاز مایع و سی ان جی ( CNG )

• ماشین گرد بری
• ماشین پرس هیدرولیك 600 تن
• ماشین پرس هیدرولیك 320 تن
• ماشین غلتك سه محوره
• ماشین خم كن
• ماشین جوشكاری برق
• تجهیزات رنگ آمیزی
• لوازم چربی گیر
• تجهیزات مكنده

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید سیلندر گاز مایع و سی ان جی

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 98 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 98 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید سیلندر گاز مایع و سی ان جی ( CNG ) ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم  کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool