طرح توجیهی پتو ابریشمی و پشمی با کامفار (Word + Pdf)

Blankets

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید پتو ابریشمی و پشمی سال 1402 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید پتو ابریشمی و پشمی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

پتوی پشمی که از جمله منسوجات پشمی می باشد ، علی رغم تولید محدود و خاص خود بیشتر به عنوان رو انداز و زیر انداز در رختخواب ها مورد استفاده قرار می گیرد .

همچنین انواع پتوهای پشمی یا مخلوط پشم با اکریلیک در طرح ها و سایزهای مختلف تولید می شوند ، که به عنوان روانداز خصوصا در فصل سرما و مناطق سردسیر مورد استفاده قرار می گیرند .


پتوی ابریشمی و پشمی


پتوی ابریشمی چیست؟

لیف ابریشم مورد استفاده در پتوی ابرشیمی ، بسیار سبک می باشد . از اینرو هنگام استفاده از پتو ، فشار اضافی بر روی بدن شخص وارد نمی شود .

از طرفی از آنجایی که الیاف ابریشمی از مولکول های آمینواسیدها تشکیل شده اند ، می توانند تطبیق مناسبی با پوست و موی انسان که آن دو نیز از آمینواسیدها تشکیل شده اند ، داشته باشد و می تواند سبب طراوت بخشی پوست و مو گردد .

پتوی تولیدی از الیاف ابریشم دارای خواص عایقی مناسب می باشد و می توانند به عنوان پوشش اصلی خواب چه در تابستان و چه در زمستان مورد استفاده قرار گیرند .

علت این امر ، پایین بودن هدایت گرمایی الیاف ابریشمی می باشد که سبب می شود هنگام استفاده از آن ، بدن گرمای خود را از دست ندهد .

علاوه بر پتو ، از ابریشم می توان در تولید لباس ها ، بلوزها ، لباس های مجلسی و البسه دیگر استفاده نمود .

ذکر این نکته ضروری می باشد که به دلیل استفاده از الیاف ابریشم طبیعی در تولید پتوی ابریشمی ، هزینه این منسوج در مقایسه با منسوجات مشابهی که از الیاف دیگر نظیر پشم و پلی استر تشکیل شده است ، بسیار بالاتر می باشد و استفاده از آن مخصوص افراد خاص می باشد .

پتوی پشمی چیست؟

در گذشته پتو از الیاف طبیعی تهیه می شد که الیاف آن شامل پشم ، پنبه یا به صورت مخلوط این دو لیف با درصدهای متفاوت بود . البته در میان الیاف طبیعی پنبه ، دارای ظاهر یکنواخت و زیباتری نسبت به پشم می باشد .

ولی متاسفانه چون قادر نیست تا عایق بندی حرارتی مناسب در پتو داشته باشد ، در تولید پتوهای به ندرت به صورت خالص و اکثرا به صورت مخلوط استفاده می شود .

یکی دیگر از دلایل عدم استفاده پنبه در پتو این است که پتوهای تولید شده با لیف پنبه عموما دارای ضخامت غیراستاندارد است و در ظاهر از لحاظ عرضی بسیار پهن می شود . در صنعت پتوبافی پشم از شهرت بسزایی برخوردار است .

چون از لحاظ عایق بندی حرارتی بسیار مناسب است و در هنگام خار خوردن الیاف سطحی با ضخامت کم و دوام بالا تولید می کنند و به علت حالت فنری شکلی که خود الیاف پشم دارند بدون صرف وقت زیاد برای خار زدن ، الیاف براحتی داخل هم رفته و سطحی با عایق حرارتی مناسب ایجاد می کنند .

با رشد جمعیت نیاز روز افزون بشر به مواد اولیه مورد استفاده در صنایع مختلف روز به روز زیادتر می شود ، در این میان نیاز به الیاف مصنوعی نیز در میان جوامع بشری رشد روزافزونی را نشان می دهد .

لذا بتدریج الیاف مصنوعی یا به صورت مخلوط با الیاف پشم در صنعت پتو جایگزین الیاف طبیعی گردید .


شرایط واردات و صادرات محصولات مورد بررسی در طرح توجیهی تولید پتو ابریشمی و پشمی


از آنجایی که به نظر می رسد صادرات و واردات مشخصی در خصوص پتوی ابریشمی در کشور انجام نمی شود ، شرایط خاصی برای واردات و صادرات پتوی ابریشمی در نظر گرفته نشده است .

شرایط واردات و صادرات پتوی پشمی :

حقوق ورودی هر کالا شامل حقوق پایه و سود بازرگانی است . حقوق پایه طبق ماده ( 2 ) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی اجتماعی و فرنگی جمهوری اسلامی ایران ، شامل حقوق گمرکی مالیات حق ثبت سفارش کالا ، انواع عوارض و سایر وجوه دریافتی از کالاهای وارداتی می باشد و معادل ٤% ارزش گمرکی کالا تعیین می شود ،.

به مجموع این دریافتی و سود بازرگانی که طبق قوانین مربوطه توسط هیأت وزیران تعیین می شود ، حقوق ورودی اطلاق می شود . با بررسی بر روی اطلاعات موجود در کتاب مقررات واردات و صادرات گمرک جمهوری اسلامی ایران ، حقوق ورودی محصولات طرح تعیین شد که در جدول ( 3 ) ارائه شده است ، که حقوق ورودی معادل ریالی هر کیلوگرم پتو به میزان ٢٠٠٠٠ ریال و یا ٩٥% ( هر کدام که بیشتر باشد ) تعیین می گردد .

همچنین بر طبق قانون معافیت صادرات کالا و خدمات از پرداخت عوارض ، تصویب شده در تاریخ ٧٢/٢١/١٣٧٩ صادرات کالا و خدمات از پرداخت هر گونه عوارض معاف است و هیچ یک از وزارتخانه ها ، سازمان ها ، نهادها ، دستگاه های اجرایی ، شهرداری ها و شوراهای محلی که بر طبق قوانین و مقرارت حق وضع و اخذ عوارض را دارند ، مجاز نیستند از کالاها و خدماتی که صادر می شود عوارض اخذ نمایند .

در اوایل سال قرار بود بخش تجمیع عوارض مشمول همه محصولات نساجی بشود ، ولی به یکباره فقط شامل پوشاک گردید . چنانچه در قسمت های قبلی ذکر گردید ، تقاضایی برای پتوهای پشمی در دنیا وجود ندارد .

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده در طرح توجیهی تولید پتو ابریشمی و پشمی

کشور های عمده تولیدکننده پتوی ابریشمی عبارتند از : چین ، تایوان و کره جنوبی

کشور های عمده مصرف کننده پتوی ابریشمی عبارتند از : کشور های عربی و کشور های اروپایی

استاندارد های قابل توجه پتو ابریشمی و پشمی :

 • نخ پنبه ای مورد مصرف در پتو : 2444
 • پارچه روبان حاشیه پتو ( تاری و پودی ) و نحوه مصرف آن : 2585
 • پتو - برچسب گذاری و نشانه گذاری : 6020
 • پتو با بافت حلقوی - ویژگی ها : 6376
 • ویژگی های نخ پنبه ای مورد مصرف در تار پتو : 2444
 • ویژگی های نخ اکریلیکی مورد مصرف در پود پتو : 2445
 • ویژگی های پتوی اکلیریکی : 2446
 • ویژگیه ای پارجه روبان حاشیه پتو و نحوه مصرف آن : 2585
 • اندازه گیری مشخصه های کار پتوهای برقی : 2834
 • برچسب و نشانه گذاری پتو : 6020
 • روش تست استاندارد برای ضخامت و تراکم پتو : ASTM C167-98
 • روش تست استاندارد برای سنجش وزن واحد سطح جهت کنترل ساییدگی پتو : ASTM D 6475-06
 • مشخصه کارایی استاندارد پتوی خانگی : ASTM D 5432-93
 • پتوی اکلیریکی : KSA K 3715

 کاربرد محصولات مورد بررسی در طرح توجیهی تولید پتو ابریشمی و پشمی

استفاده از منسوجات ابریشمی به دلیل خواص مطلوب آن روز به روز در حال افزایش می باشد . پتوی پشمی که از جمله منسوجات پشمی می باشد ، علی رغم تولید محدود و خاص خود بیشتر به عنوان رو انداز و زیر انداز در رختخواب ها مورد استفاده قرار می گیرد . به علت قیمت بالای این کالا می توان از پتوی های با ابعاد کوچکتر به عنوان پارچه های تزئینی و لوکس در دکوراسیون منازل استفاده نمود .

امروزه پتو بسته به نوع مصرف می تواند به صورت پتوی یک نفره ، دو نفره ، نوجوان و کودک تولید گردد . انواع پتوهای پشمی یا مخلوط پشم با اکریلیک در طرح ها و سایزهای مختلف تولید می شوند ، که به عنوان روانداز خصوصا در فصل سرما و مناطق سردسیر مورد استفاده قرار می گیرد .


فرایند تولید پتوی ابریشمی

 فرایند تولید پتوی ابریشمی به شرح زیر است :

چله پیچی نخ

منظور از عمل چله پیچی عبارت است ، از پیچیدن تعداد معینی از تار نخ با طول مشخصی به صورت موازی روی نورد مخصوص چله پیچی یا اسنو بافندگی . در عمل چله پیچی ، نخ از روی بوبین ها باز شده و پس از عبور از قسمت های کشش دهنده و شانه بر روی نورد چله پیچی یا اسنو بافندگی بطور موازی پیچیده می شود .

عمل چله پیچی ممکن است به روش های مختلف انجام شود ، که در مورد پتوبافی از چله پیچی بخشی استفاده می شود . در این مرحله نخ های تار که به صورت بوبین می باشند ، در قفسه پشت چله گذاشته می شوند .

با توجه به ظرفیت قفسه در هر مرحله تقریباً حدود 200 رشته نخ دور تامبور دستگاه چله پیچی پیچیده می شود و این کار تکرار می شود تا سرنخ های روی تامبور با تعداد سر نخ مورد نیاز جهت عرض بافت برابر شود و سپس کلیه نخ های تار روی اسنوی ماشین بافندگی برگردانده می شود و اسنو در پشت ماشین بافندگی نصب می شود .

نکته بسیار مهم در چله پیچی نخ های ابریشم ، کنترل کشش وارد شده به نخ ها است ، چراکه در صورت وجود کشش بیش از اندازه ، میزان آسیب دیدن الیاف ابریشم و در نتیجه نخ پارگی افزایش می یابد . علاوه براین درصورت کشش نایکنواخت ، در مرحله بافندگی مشکل به وجود می آید .

بافندگی پارچه ی پتو

برای تولید پتوی ، ماشین بافندگی باید مجهز به سیستم ژاکارد استفاده باشد ، تا امکان تولید طرح های مختلف با تکرار پورت پودی و تاری زیاد به وجود آید . مکانیزم پود گذاری مناسب برای تولید نخ های ظریف ، سیستم راپیری می باشد چراکه نخ پود را به صورت مثبت وارد دهنه بافت می کند و کمترین کشش را به آن وارد می کند .

بنابراین مناسبترین روش تولید پتوی ابریشمی ، استفاده از سیستم راپیری برای پودگذاری و استفاده از ژاکارد برای تشکیل دهنه برای ایجاد طرح های متنوع و پیچیده می باشد .

نخ تار که در قسمت چله پیچی بر روی غلتک تار پیچیده می شود و در پشت ماشین بافندگی قرار می گیرد . نخ های تار از روی این غلتک باز شده و به سمت بالا کشیده می شود . نخ های تار به موازات یکدیگر از روی پل نخ تار عبور می کنند و بدین ترتیب جهت آنها تغییر پیدا کرده و درسطح ماشین افقی قرار می گیرد و نخ های تار به تناوب از زیر و یا از روی میله های تقسیم کننده عبور می کند ، سپس نخ های تار از داخل میل میلک های آویخته شده از وردها ، عبور می کند .

نخ های تار به تعداد مساوی از داخل دندانه های شانه عبور داده می شود . شانه بر روی دفتین نسب می گردد ، وظیفه دارد که نخ های تار را به طور مساوی و یکنواخت در عرض پتو تقسیم کرده و نخ پودی را که در داخل دهنه قرارمی گیرد به لبه پتو متصل کند .

نخ های تار توسط مکانیزم تشکیل دهنه و انتقال حرکت به وردها ، دهنه را ایجاد می کند و نخ پود در داخل دهنه و در لابلای نخ های تار قرار می گیرد . تشکیل دهنه توسط مکانیزم های مختلفی مانند مکانیزم تشکیل دهنه بادامکی ، مکانیزم تشکیل دهنه دابی و مکانیزم تشکیل دهند ژاکارد انجام می شود . سپس پارچه بعد از عبور از روی پل پارچه ، بر روی غلتک پارچه پیچیده می شود .

با توجه به مناسب بودن و رواج روش پودگذاری راپیری به علت حذف مرحله ماسوره پیچی و سرعت بیشتر و ارتفاع دهنه کمتر و راحتی تغییر عرض ماشین بدون کاهش توان پودگذاری و از همه مهمتر سهولت و محدودیت بسیار کم در انتخاب پود از نظر رنگ بندی پودی در پتو و همچنین تنوع انتخاب پود از نظر نمره ، نخ ، عملاً انتخاب ماشین بافندگی با سیستم راپیری را الزامی می سازد .

در این نوع بافندگی ، از یک جسم سخت یا انعطاف پذیر ، به نام راپیر ، برای پودگذاری استفاده می کنند . راپیر حرکت رفت و برگشت دارد . هنگام پودگذازی سر آن نخ پود را می گیرد و آن را در دهنه کار حمل می کند . پس از رسیدن به مقصد برای گرفتن پود بعدی بر می گردد تا یک سیکل کامل شود .

در صنعت پتو از ماشین بافندگی دوراپیری نرم استفاده می شود . در این نوع ماشین ها ، یک راپیر که دهنده نامیده می شود ، نخ پود را در یک طرف ماشین بافندگی از آکومولاتور می گیرد و به وسط دهنه کار می برد و به راپیر دوم ، که گیرنده نام دارد ، انتقال می دهد . راپیر گیرنده نخ پود را می کشد و به طرف دیگر ماشین می آورد .

ماشین دو راپیری می توانند از راپیر خشک و راپیر نرم یا الاستیک استفاده کنند . در ماشین های دارای راپیر نرم ، راپیر حالت تسمه ای دارد ، که دور یک غلتک دوران کننده می پیچد . در مقایسه با ماشین های دوراپیری خشک ، این ماشین ها به فضای کمتری نیاز دارند و می توان عرض آنها را کمتر در نظر گرفت .

روش پودگذای در ماشین های بافندگی راپیری مورد استفاده در تولید پتو بدین صورت است ، که ابتدا نخ پود توسط یک میله گیره از یک طرف وارد دهنه کار می شود و در وسط عرض ماشین به میله گیره دیگر تحویل داده می شود و از طرف دیگر دهنده خارج می شود و سپس دهنه بسته می شود و دفتین نخ پود را به لبه پتو می کوبد . به این روش پودگذاری ، روش دواس (Dewas ) گفته می شود .

تکمیل و تبدیل پارچه به پتو

پس از بافندگی ، پارچه تولید شده باید به منظور استفاده به عنوان پتو ، تکمیل شود . برخلاف پتوهای اکریلیکی و پشمی ، درصد کمتری از پتوهای ابریشمی به صورت پرزدار استفاده می شود . برای اینکه پتو پرداز شود ، لازم است توسط عملیات خارزنی ، الیاف نخ های پود را از نخ خارج نمود و به صورت پرز درآورد . برای این منظور دستگاهی به نام خارزنی ، وجود دارد که باید پرز دارکردن پتو را را با ظرافت بسیار انجام دهد .

بعد از عملیات خارزنی ، پتو وارد ماشین تکمیل می شود ، که عملیات تایگر ، پولیش و کات به صورت متوالی در این ماشین انجام می گردد . در این مرحله در روی غلتک تایگر که یک غلتک خاردار می باشد یکطرفه انجام می شود و پرزهای سطح پتو تقریباً شانه می شوند . سپس پتو از روی یک غلتک گرم عبور می نماید تا علاوه بر تثبیت حرارتی ، شفافیت نیز می یابند که این مرحله پولیش نامیده می شود .

پس از این مرحله پتو وارد قسمت برش می شود در قسمت برش در اثر مکش هوا الیاف به صورت ایستاده در می آیند و در اثر عبور از میان یک تیغه مارپیچ دوار و یک تیغه تخت ثابت عمل برش روی الیاف سطح پتو انجام می شود و بدین طریق کلیه پرزهای سطح پتو هم سطح می شوند .

درصورتی که پتو ، نیاز به خارزنی نداشته باشد ، پارچه تولید شده در مرحله بافندگی ، پس ار شستشو و تثبیت ملایم حرارتی ، مستقیم به مرحله منترل و برش ارسال می گردد .

کنترل ، برش ، لبه دوزی و بسته بندی پتو

بعد از آماده شدن پتوی ابریشمی ، لازم است منسوج تهیه شده ، ابتدا کنترل و سپس برش داده شود . در این مرحله پتو از نظر کیفیت و درجه مرغوبیت تحت کنترل و بازبینی قرار می گیرد و عمل برش و تقسیم پتو به طول های مورد نظر انجام می شود .

در صورت وجود ضایعات در برخی قسمت ها ، از قطعات کوچکتر ، پتوهای کوچک تهیه می گردد . بعد از برش پارچه ها ، ابتدا کناره های آن زگزاک می شود تا کناره های آن ، ریشه ریشه نشود . سپس یک نوار به عرض 5 سانتی متر به دور تا دور پتو دوخته می شود .

همزمان با نواردوزی ، برچسب پتو نیز که شامل نام کشور و کارخانه تولیدی و سایر مشخصات است ، کنار پتو دوخته می شود . آخرین مرحله تولید پتو ، بسته بندی آن است که باید بر اساس نیاز مشتری و به بهترین شکل ممکن انجام شود .

ماشین آلات خط تولید و تجهیزات مورد نیاز در طرح توجیهی تولید پتو ابریشمی و پشمی

 • ماشین چله پیچی
 • گره زنی
 • بافندگی با عرض ٢/٢
 • بافندگی با عرض ٢/٣
 • دستگاه طراحی ژاکارد
 • خارزنی
 • تکمیل
 • قیچی برش دوار
 • چرخ زیگزاک دوزی
 • چرخ دوردوزی
 • ماشين بافندگی ژاکارد با عرض 240 سانتيمتر
 • چله پيچي نخ تار

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید پتوی ابریشمی 42 صفحه

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید پتوی پشمی 57 صفحه

 

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.