طرح توجیهی تولید چرم مصنوعی سال 1402 + کامفار ( Word و Pdf )

Leather

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید چرم مصنوعی سال 1402 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید چرم مصنوعی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

چرم مصنوعی ورقی چند لایه متشکل پارچه ی آستری ، لایه ی چسب ، فوم و skin است ، تمام لایه ها به غیر از آستری که اقلب از جنس تریکوست از مواد شیمیایی بر پایه ی پلی وینیل کلراید و یا پلی یورتان تشکیل می شوند ، چرم مصنوعی به عنوان ماده ی جایگزین چرم طبیعی به کار می رود .

چرم مصنوعی در صنایع مختلف به صورت روکش به کار می رود که از آن جمله می توان صنایع تولید کفش ، کیف ، مبل و صندلی خانگی ، اداری و تولید پوشاک را نام برد و در صنایع خودرو سازی عنوان روکش صندلی ، سقف ، داشبورد و لایه های داخلی در، کفپوش کف و صندوق عقب اتومبیل استفاده می کنند اشاره کرد .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید چرم مصنوعی


چرم مصنوعی ورقی چند لایه متشکل پارچه ی آستری ، لایه ی چسب ، فوم و skin است ، تمام لایه ها به غیر از آستری که اقلب از جنس تریکوست از مواد شیمیایی بر پایه ی پلی وینیل کلراید و یا پلی یورتان تشکیل میشوند ، البته بنا به سفارش مصرف کننده و نوع کاربرد ممکن است لایه ی فوم حذف گردد، به طور کلی 2 روش برای تولید چرم مصنوعی وجود دارد که به نامهای تر و خشک شناخته میشوند .

این محصول در محدوده ی وسیعی به عنوان کالای واسطه در صنایع گوناگون به صورت روکش مورد استفاده قرار میگیرد چرم مصنوعی به عنوان ماده ی جایگزین چرم طبیعی به کار میرود و به علت فرایند تولید آسانتر، قیمت ارزانتر به نسبت چرم طبیعی ، کیفیت قابل قبول و همچنین حجم تولید مناسب جایگزینی مناسب برای آن به شمار رفته و پاسخگوی نیاز اکثر مصرف کنندگان می باشد .

کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید چرم مصنوعی

از آنجایی که فرایند تولید چرم طبیعی به نسبت چرم مصنوعی از پیچیدگیهای بیشتری برخوردار بوده، حجم تولید ان پاسخگوی نیاز مصرف کنندگان نیست ، میزان مصرف انرژی ، هزینه ی تولید و قیمت نهایی آن اختلاف قابل ملاحظه ای با کالای معادل مصنوعی دارد و همچنین به علت حجم تولید و کیفیت مناسب چرم مصنوعی که در اکثر موارد پاسخگوی نیاز مصرف کننده میباشد ، در بسیاری از کاربردها از چرم مصنوعی به عنوان جایگزینی مناسب برای چرم طبیعی استفاده می شود .

چرم مصنوعی به عنوان کالای واسطه در صنایع مختلف به صورت روکش به کار میرود که از آن جمله میتوان صنایع تولید کفش ، کیف ، مبل و صندلی خانگی ، اداری و تولید پوشاک را نام برد ، این محصول به صورت کفپوش در ساخت تشکهای ورزشی نیز مورد استفاده قرار میگیرد ،.

از عمده مصرف کنندگان چرم مصنوعی میتوان به صنایع خودروسازی که از آن به عنوان روکش صندلی ، سقف ، داشبورد و لایه های داخلی در، کفپوش کف و صندوق عقب اتومبیل استفاده میکنند اشاره کرد .

استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید چرم مصنوعی :

 • 4266 : ویژگی های چرم مصنوعی مورد مصرف در رویه کفش
 • 5797 : چرم مصنوعی از جنس پلی وینیل کلراید ( PVC ) برای روکش مبل و صندلی
 • 8680 : چرم مصنوعی از جنس پلی وینیل کلراید مورد مصرف در رویه ی کیف و ساک
 • 8681 : چرم مصنوعی از جنس پلی یورتان (PU) مورد مصرف در انواع توپهای ورزشی ماشینی باد شونده

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید چرم مصنوعی

از عمده کشورهای تولیدکننده ی چرم مصنوعی میتوان به آلمان ، فرانسه ، ایتالیا ، انگلیس ، سوئد ، چین و ترکیه اشاره کرد ، و همچنین از عمده مصرف کنندگان این محصول میتوان به آذربایجان ، گرجستان ، ارمنستان , عراق و ترکیه را نام برد .

شرایط واردات و صادرات چرم مصنوعی :

واردات این محصول دارای شرایط خاصی نمی باشد و میزان واردات این محصول بستگی به استقبال مصرف کنندگان داخلی این کالا به تولیدات خارجی دارد .

صادرات این محصول دارای شرایط خاصی نمی باشد و میزان صادرات این محصول بستگی به استقبال مصرف کنندگان خارجی این کالا به تولیدات داخل کشور دارد .

اهمیت استراتژیک چرم مصنوعی :

چرم مصنوعی به عنوان جایگزین چرم طبیعی در بسیاری از صنایع در حجم بیشترو محدوده ای وسیع تری به نسبت چرم طبیعی مورد استفاده قرار میگیرد علت استقبال زیاد از چرم مصنوعی به نسبت چرم طبیعی پیچیدگی فرایند تولید ، میزان بالای مصرف انرژی درحین تولید ، محدودیت حجم تولید و قیمت تمام شده ی چرم طبیعی به نسبت کالای معادل مصنوعی میباشد .

از طرفی کیفیت مطلوب چرم مصنوعی ، حجم تولید و قیمت نهایی کمتر که پاسخگوی نیاز اکثر مصرف کنندگان است شرایط را برای تولید این کالا در حجم زیاد و کاربرد در صنایع گوناگون و موارد متنوع تسهیل میکند .


فرایند تولید چرم مصنوعی

به طور کلی برای تولید چرم مصنوعی دو روش وجود دارد که با نام های تر و خشک شناخته می شوند .

روش خشک :

از روش خشک برای پوشش دهی قطعات توخالی با شکل ظاهری پیچیده استفاده میگردد ، در این فرایند تولید ابتدا قطعه ی مورد نظر در کوره حرارت میبیند تا به دمایی حدود 500 درجه ی سانتیگراد برسد.

سپس قطعه از محل کوره به محل پوشش دهی منتقل می شود و در این فاصله دمای آن کاهش می یابد ، قطعه پس از رسیدن به دمای از پیش تعیین شده وارد محفظه ای که قابلیت چرخش در جهت های مختلف را داشته و از پودری خشک که شامل DOP ، PVC(E)، پایدارکنندهی حرارتی ، پرکننده ، رنگدانه و مواد دیگر بوده پر است می شود ، پس از قرار گرفتن قطعه در داخل محفظه و بسته شدن در آن ، محفظه شروع به چرخش با سرعت زیاد در جهت های مختلف میکند.

پس از گذشت زمان مشخص قطعه که پودر PVC به علت دمای بالا به تمام سطح آن چسبیده از محفظه خارج شده و خنک می شود ، این روش به slush moldin نیز شهرت دارد و برای پوشش دهی داشبرد اتومبیل از این روش استفاده می شود .

روش تر :

اساس روش تر برای تهیه ی ورقهای منعطف و چند لایه مورد استفاده قرار گرفته بر coating استوار بوده و بنا به نوع مواد شیمیایی لایه های رویین قابل بررسی در دو دسته ی زیر میباشد .

 coating چرم مصنوعی پلی یورتان :

همانطور که ذکر شد محصول روش coating ورقی چند لایه است که لایه ی زیرین و یا آستری آن اقلب از جنس پارچه ی تریکو بوده و لایه های دیگر از مواد شیمیایی بر پایه ی پلی وینیل کلراید و یا پلی یورتان تشکیل میشوند ، هرچند که خطوط تولید coating پلی یورتان و پلی وینیل کلراید به صورت مجزا طراحی ، ساخته و به فروش میرسند .

اما با اعمال تغییراتی در خطوط تولید از قبیل نوع کاغذ release paper دمای کوره ها و سرعت تولید امکان استفاده از خط تولید پلی وینیل کلراید برای تولید چرم مصنوعی پلی یورتان نیز وجود دارد ، چرم پلی یورتان از چرم پلی وینیل کلراید تا حدی براقیت و ظاهر بهتری دارد.

اما اختلاف عمده ی این دو نوع چرم در سیستم بستن فرمول past و میزان انعطاف خطوط تولید میباشد ، عموما هر چرم مصنوعی از 4 لایه ی آستری ، چسب ، فوم و skin تشکیل می شود ، البته بسته به کاربرد محصول و سفارش مشتری ممکن است لایه ی فوم حذف گردد .

در مورد چرم پلی یورتان ماده ی اولیه ی هر یک از لایه ها غیر از آستری تحت عنوان سیستم چسب ، فوم و یا skin که مایعاتی غلیظ می باشند به صورت آماده از خارج از کشور خریداری شده در ابتدای خط تولید با مقدار مشخصی از حلالهایی نظیر MEK و یا تولین مخلوط میشوند .

سپس روی خط تولید که شامل کوره هایی با دمایی در دامنه ی 140 تا 150 درجه ی سانتیگراد می شود می روند ، حین عبور از این کوره ها حلال تیخیر شده فرایند پخت تکمیل می شود و در انتهای خط چرم مصنوعی جمع میگردد .

 coating چرم مصنوعی پلی وینیل کلراید :

همانطور که در این بخش ذکر شد تعداد لایه ها در مورد چرم مصنوعی بر پایه ی پلی وینیل کلراید تفاوتی با چرم بر پایه ی پلی یورتان نداشته و این فاکتور به نوع کاربرد و سفارش مشتری بستگی دارد.

اما نوع فرمول بندی برای paste اولیه ی چرم در این مورد تفاوت عمدهای با چرم پلی یورتان دارد ، مواد اولیه در این روش و نوع تولید شامل پودر PVC ( E )، روغن DOP پایدارکننده های حرارتی یا stabilizer، رنگدانه یا pigment، تسریع کننده یا extender و یا kicker ماده ی افزودنی لایه ی فوم یا foaming agent و پرکننده یا filler که معمولا کربنات کلسیم است می شود .

به غیر از موارد ذکر شده برای تولید چرم مصنوعی باید به کاغذ release paper برای استفاده بر روی خط تولید ، رولهای مقوایی و پلاستیک برای بسته بندی و پارچه ی تریکو برای آستری نیز اشاره کرد ، از میان این موارد PVC ( E ) و کاغذ release paper باید از منابع خارجی تامین شوند اما باقی مواد از داخل کشور نیز قابل خریداری هستند .

در فرایند تولید چرم مصنوعی ابتدا مواد اولیه هر لایه که شامل PVC ( E )، روغن DOP، پایدارکننده ، رنگدانه ، پرکننده ، تسریع کننده ی مربوط به آن لایه در mixer پروانه ای که ثابت است و برای اختلاط بهتر مواد در جهات مختلف می چرخد و جابجا می شود ریخته شده و با هم مخلوط میشوند .

پس از اختلاط اولیه paste را درون آسیاب که شامل 3 غلتک است میریزند تا تمام دانه ها باز شده و خمیری یک دست به دست آید ، خروجی آسیاب را با mixer دیگری که شکل پروانه آن با mixer اول متفاوت بوده و قدرت موتور آن بیشتر است مخلوط می کنند ، پس از این مرحله paste برای رفتن به خط coating آماده است .

به طور کلی دستگاه coating شامل 3 کوره با طولهای مختلف متناسب با زمان مورد نیاز برای ژل شدن لایه های مختلف و پخت نهایی چرم ، release paper که در طول دستگاه با سرعت مشخص و قابل تنظیم حرکت میکند ، تیغه های در ابتدای هر کورهی دستگاه که با تنظیم فاصله ی آن از سطح کاغذ ضخامت هر لایه ی چرم تنظیم می شود ، می گردد .

paste لایه ی skin در ابتدای کوره ی اول به پشت تیغه ریخته می شود ، paste لایه ی فوم به پشت تیغه ی دوم ریخته می شود و paste لایه ی چسب به پشت تیغه ی سوم ریخته می شود و قبل از ورود به کوره ی سوم که طولانی ترین کوره بوده و پخت نهایی در آن صورت می پذیرد آستری بر روی چرم قرار میگیرد ، پس از خروج چرم از انتهای کوره ی سوم ورق از روی کاغذ جمع شده لبه های آن بریده و صاف می شوند و به صورت رول بسته بندی می گردند .

ماشین آلات خط تولید در طرح توجیهی تولید چرم مصنوعی
 • مخزن ذخیره مواد با حداقل ظرفیت 2500 لیتر
 • میز برش و کنترل پارچه
 • Mixer پروانه ای
 • آسیاب 3 رول
 • دستگاه تزریق
 • Coating دستگاه
 • سیستم نقش زنی یا mboss

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید چرم مصنوعی

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.