جستجو در محتوای K2
جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
طرح توجیهی آبکاری قطعات پلاستیکی سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf ) - 4.0 out of 5 based on 1 vote
امتیاز کاربر:  / 1
ضعیفعالی 

Plating of plastic parts

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی آبکاری قطعات پلاستیکی سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی آبکاری قطعات پلاستیکی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

هدف از آبكاری و ایجاد پوشش بر روی قطعات پلاستیكی زینت دادن و زیبا كردن قطعه ، مشتری پسند كردن قطعه ، افزایش مقاومت قطعه در برابر سایش ، قابلیت هدایت سطح قطعه ، صیقلی كردن و قابلیت انعكاس نور می باشد .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی آبکاری قطعات پلاستیکی


 

مجموعه فرآیندهایی که تحت آن ، سطح قطعات فلزی و یا غیر فلزی ( اجسام رسانا ، نیمه رسانا و نارسانا) با لایه هایی از فلز یا غیر فلز ، جهت دستیابی به سطوح مناسب برای کاربردهای صنعتی و یا تزئینی و کاهش هزینه تولید ، پوشیده می شوند را آبکاری می گویند . به طور كلی آبكاری قطعات پلاستیكی صنعتی نو محسوب می گردد ، چراكه اولین قطعات پلاستیكی آبكاری شده با جریان برق ( Electroplating ) در سال ۱۹۶۳ وارد بازار شدند .

سبكی پلاستیك ها در مقابل فلزات ، روش تولید ساده ، امكان قالب گیری سریع تر و راحت تر آن ها ، عدم نیاز به پرداخت كاری بعد از قالب گیری ، استحكام فیزیكی قابل قبول و مناسب ، مقاوم بودن آن ها در برابر فرسودگی و قیمت تمام شده پایین تر در مقایسه با مشابه فلزی ، باعث شده است كه این صنعت به سرعت رشد و توسعه یابد .

به طوری كه امروزه علاوه بر ABS ) كه اولین و تنها پلیمری بود ، كه تا سال ها قابل آبكاری بود ) با استفاده از حلال های ویژه ، بسیاری دیگر از پلاستیك ها قابل آبكاری می باشند و استفاده از قطعات پلاستیكی آبكاری شده در صنایع مختلف از جمله اتومبیل سازی ، لوازم خانگی ( یخچال ، تلویزیون ، رادیو ، ضبط و پنكه ) ، اسباب بازی ، موتور سیكلت و دوچرخه ، دكمه و زیور آلات روز به روز كاربرد بیشتری می یابد .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی آبکاری قطعات پلاستیکی


 

به طور كلی هدف از آبكاری و ایجاد پوشش بر روی قطعات پلاستیكی ، یكی از اهداف ذیل است :

اهداف زینتی :

زینت دادن و زیبا كردن قطعه و مشتری پسند كردن آن

اهداف فنی :

افزایش مقاومت قطعه در برابر سایش ، قابلیت هدایت سطح قطعه ، صیقلی كردن و قابلیت انعكاس نور. در ارتباط با برآوردن اهداف فوق ، عمده خصوصیاتی كه قطعه آبكاری شده بایستی داشته باشد ، عبارتند از :

• صیقلی و براق بودن روكش ( پوشش ) :

این موضوع به خصوص در مواردی كه هدف زینتی است و یا ساخت وسایل منعكس كننده نور ، نظیر كاسه چراغ اتومبیل و یا آینه ها ، بسیار اهمیت دارد.

• ضخامت پوشش :

ضخامت پوشش نیز از موارد بسیار مهم می باشد . بایستی ضخامت لایه حاصل شده برابر مقدار سفارش داده شده باشد . این خصوصیت به ویژه در رابطه با قطعاتی كه در معرض سایش هستند بسیار قابل اهمیت می باشد.

• چسبندگی روكش به پایه :

چسبندگی روكش به پایه نیز از خصوصیات بسیار مهم یك لایه و پوشش نشانده شده بر روی یك پایه پلاستیكی می باشد . عدم وجود چسبندگی لازم و كافی بین روكش و پایه باعث می گردد ، كه در مدت كوتاهی روكش از پایه ( قطعه پلاستیكی ) جدا گردد.

• مقاومت در برابر شرایط محیطی

مقاومت در برابر شرایط محیطی نظیر عوامل شیمیایی و رطوبت نیز از پارامترهایی است ، كه بایستی هنگام انتخاب روكش مورد توجه قرار گیرد . پوشش های فلزی ایجاد شده بر روی پلاستیك ها ، از طریق آبكاری از حدود یك تا بیش از ده میكرون می باشند .

صنعت آبکاری قادر است میزان خسارت ناشی از خوردگی و سایش را به شدت کاهش داده و جامعه بشری را در تولید قطعات و وسایل و ابزار و کالاها با هزینه ای بسیار کم ، با توجه به اولویت حفظ منابع معدنی و طبیعی و استفاده بهینه از آن ها یاری نماید . در ادامه به مزایای آبكاری اشاره می شود .

الف - صرفه جویی کلان اقتصادی در ساخت قطعات و کالاها: صنعت آبکاری می تواند با کمترین هزینه و با ایجاد پوشش های مطلوب فلزی و یا غیر فلزی بر روی قطعات ساخته شده از فلزات ارزان و پلاستیک ها ، نیازهای متنوع جامعه بشری را برآورده سازد .

ب - مقاومت به خوردگی و سایش و افزایش عمر مفید قطعه: خسارات عظیم ناشی از خوردگی برکسی پوشیده نیست . صنعت آبکاری با ایجاد پوشش های مناسب ، سهم عمده ای در کاهش میزان خسارات وارده به قطعات و افزایش طول عمر آن ها دارد.

ج - بهداشتی نمودن قطعات و جلوگیری از مشکلات زیست محیطی : بسیاری از قطعات فلزی و غیر فلزی که روزانه همه افراد با آن ها سروکار دارند ، می توانند حامل و ناقل انواع آلودگی ها باشند. صنعت آبکاری هم زمان در یک فرآیند پوشش دهی ، اهداف فوق را تامین و در خدمت بهداشت و سلامتی افراد نیز قرار می گیرد . نگاهی به یراق آلات ، شیرآلات بهداشتی ، وسایل آشپزخانه و لوازم خانگی نمونه هایی در مورد اهمیت نقش صنعت آبکاری در بهداشتی کردن قطعات است .

د- زیبا سازی قطعات و کالاها: ظاهر محصولات با اهمیت ترین قسمت در جلب مشتری محسوب گردیده و نقشی مهم در بازاریابی دارد . مثال هایی از انواع لوسترها ، صنایع روشنایی ، خودکارها و خودنویس ، صنایع میز و صندلی و تخت خواب را می توان نام برد.

در ادامه به كاربرد آبكاری در صنایع مختلف پرداخته شده است .

1 -صنایع لوازم خانگی در ساخت تلویزیون ، یخچال ، آبگرمکن ، بخاری ، پلوپز

2 -صنایع مخابرات در ساخت تلفن ، کابل های انتقال نیرو .

3 -صنایع موتور سیکلت سازی و دوچرخه سازی

4 -صنعت ساختمان در ساخت و تولید وسائل آشپزخانه ، درب و پنجره آلومینیومی ، تولید شیشه رفلکس

5 -صنایع پزشکی و دندانپزشکی

6 -تولید کنندگان یراق آلات

7-صنایع برقی در تولید کلید و پریز

٨ -صنایع بسته بندی در ساخت و تولید قوطی سازی

9-صنایع نفت ، پتروشیمی

10 -سازندگان ابزار دقیق

11 -صنایع روشنایی در ساخت و تولید لوستر

12 -صنعت کامپیوتر در ساخت مدار ، ساخت انواع مدار چاپی یکی از مهمترین تولیدات صنعت آبکاری می باشد ، که اهمیت ویژه ای در ساخت و تولید رایانه ها ، تلویزیون و قطعات الکترونیک دارند . قابل توجه است که در ساخت مدار چاپی قطعه از پلاستیک ها انتخاب و سپس سطح آن را به روش آبکاری متالیزه نموده و فلز مورد نظر را که عموماً طلا است بر آن رسوب می دهند .

 


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی آبکاری قطعات پلاستیکی


 

• استاندارد پوشش های فلزی - روش اندازه گیری ضخامت به طریق میكروسكوپی : ۱۲۲۷

• پوشش های فلزی - پوشش های الکتروترسیبی نیکل به انضمام کروم و مس به انضمام نیکل و کرم : ۲۱۶۱

• ویژگی ها و روش های آزمون نمك های مس مورد مصرف در آبكاری : ۲۱۶۶

• پوشش های مس اكسید شده - روش آزمون : ۲۱۶۷

• ویژگی های آندهای مسی مورد مصرف در صنایع آبكاری : ۱۷۷۶

• پوشش های فلزی آزمون تسریع شده خوردگی بر روی كلیه پوشش های الكترونیكی به استثنای پوشش های آندیك : ۲۱۸۰

• پوشش های فلزی - پوشش های الکتروترسیبی نیکل : ۲۱۸۱

• آبكاری الكترولیتیكی مس به انضمام نیكل - كروم بر روی آهن و فولاد : ۲۱۸۲

• ویژگی ها و روش های آزمون نمك های نیكل مورد مصرف در آبكاری : ۲۶۶۳

• ویژگی ها و روش های آزمون نمك های روی مورد مصرف در آبكاری : ۲۸۲۳

• ویژگی های اسیدهای مورد مصرف در آبكاری : ۲۸۵۵

• ویژگی های نیكل مورد مصرف در آبكاری به عنوان آند : ۳۸۰۰

 


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی آبکاری قطعات پلاستیکی


 

آبكاری قطعات پلاستیكی فرآیندی كاملاً فیزیكی است . از این رو ، واحدهای صنعتی در مناطقی احداث می شوند ، كه به مراكز مصرف نزدیك باشند . به همین دلیل ، واردات و صادرات برای این محصول صورت نمی گیرد .

همچنین ، آمار دقیقی در خصوص ظرفیت ، تولید و مصرف قطعات پلاستیكی آبكاری شده در مناطق مختلف جهان وجود ندارد . اما آنچه مسلم است ، كشورهای تولید كننده لوازم خانگی ، لوازم الكتریكی و الكترونیكی و مخابراتی و وسایل تزیینی تولید كننده این نوع قطعات هستند و می توان چنین نتیجه گرفت ، كه فرایند آبكاری قطعات پلاستیكی تقریبا در اكثر كشورهای دنیا صورت می گیرد .

شرایط واردات و صادرات آبکاری قطعات پلاستیکی :

حقوق ورودی برای دكمه از مواد پلاستیكی پوشانده نشده با مواد نسجی تحت تعرفه ۲۱/۹۶۰۶ برابر ۴۰% می باشد.

صادرات قطعات پلاستیكی آبكاری شده از هرگونه تعهد و پیمان ارزی معاف می باشد . بر طبق قانون معافیت صادرات كالا و خدمات از پرداخت عوارض، تصویب شده در تاریخ ۲۷/۱۲/۱۳۷۹ ، صادرات كالا و خدمات از پرداخت هر گونه عوارض معاف است و هیچ یك از وزارتخانه ها ، سازمانها ، نهادها ، دستگاه های اجرایی ، شهرداری ها و شوراهای محلی كه بر طبق قوانین و مقررات حق وضع و اخذ عوارض را دارند ، مجاز نیستند از كالاها و خدماتی كه صادر میشوند عوارض اخذ نمایند یا مجوز اخذ آن را صادر نمایند .

 


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی آبکاری قطعات پلاستیکی

 

با توجه به اهمیت زیاد فلزات در دنیای امروز و محدود بودن منابع فلزات و گران بودن این مواد و نیز تولید روزافزون پلاستیك ها ، كه با قیمت مناسب در اختیار صنایع قرار گرفته است ، لزوم استفاده از پلاستیك ها به جای فلزات بیش از پیش نمایان می گردد .

در مواردی كه نیاز به درخشندگی و فلز باشد ، می توان قطعه پلاستیكی را آبكاری نمود . همچنین با این كار مقاومت قطعه نیز افزایش می یابد و با هزینه كمتری می توان قطعات زیادتری تولید كرد .

 


تشریح فرایند آبكاری قطعه پلاستیكی شامل سه مرحله اصلی است

 

الف - مراحل رسانا كردن یك قطعه پلاستیكی

ب - مراحل آبكاری مس – نیكل - كروم قطعه هادی شده

ج - مراحل رسانا كردن یك قطعه پلاستیكی :

1- چربی گیری

2- اسید شویی یا پیش زبر سازی

3- زبر سازی ( Etching )

4- كروم گیری

5- خنثی سازی

6- فعال سازی

7- شتاب دهی

8- آبكاری شیمیایی بدون برق ( Plating Electroless )

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه آبکاری قطعات پلاستیکی

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی آبکاری قطعات پلاستیکی ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool