جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
امتیاز کاربر:  / 0
ضعیفعالی 

Buy plastic2

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید مشمع یا مشما ( نایلون ) سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید مشمع یا مشما ( نایلون ) را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

مشمع یا نایلون محصولی می باشد ، که عمدتا در صنایع بسته بندی و همچنین مصاوف عمومی مانند پوشش دهی انبار ها و ... مورد استفاده قرار می گیرد .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید مشمع یا مشما ( نایلون )


 

مشمع یا نایلون پلیمری است ، كه در سال ۱۹۳۵ توسط والاس كارتروز متخصص شیمی آلی شركت دوپونت DuPont ) ) ، که یكی از بزرگترین تولیدكنندگان مواد شیمیایی در آمریكا و جهان است ، ساخته شد.

كارتروز ۷ سال بر روی این پروژه فعالیت نمود ، تا در نهایت موفق شد درسال ۱۹۳۸ اولین محصول نایلونی را كه مسواكی با الیاف نایلون بود تولید نماید . سپس مشهورترین محصول نایلونی كه همان جوراب نایلونی زنانه است ، در تاریخ ۵ می ۱۹۴۰ به بازار عرضه شد .

برای تبلیغ نایلون آنرا به استحكام فولاد و به خوبی و لطافت تار عنكبوت تعبیر كرده اند . امروزه نایلون در شمار عظیمی از محصولات همچون چتر نجات ، لاستیك ماشین ، چادر ، طناب و بسیاری از ابراز نظامی استفاده می شود . با وجود این ما همچنان به جوراب زنانه می گویم جوراب نایلون .

اما در جامعه ایران نایلون در میان مردم عمدتاً به كیسه های كه برای بسته بندی های مختلف ( میوه ، لوازم خانگی كلیه قطعات الكتریكی ، چوبی و فلزی ) بكار می رود اطلاق می شود ، كه اصطلاحاً به مشمع نیز معروف می باشد . حال ممكن است این محصولات از نظر جنس و ساختار فیزیكی و شیمیایی باهم متفاوت باشند و اما در مهندسی شیمی نایلون گریدهای مختلف داشته ( گرید ۶ و گرید ۶۶ و ... ) كه از جنس پلی آمید بوده و كلاً متفاوت از چیزی است ، كه در بین عموم رواج دارد.

ولی در طرح حاضر منظور محصولاتی است ، كه از پلی اتیلن ( LDPE ) تولید شده و روی آنها عملیات چاپ صورت می گیرد ، بنابراین در تمام گزارش منظور از نایلون ، نایلون پلی اتیلنی یا مشمع است. عنوان طرح حاضر (( تولید مشمع )) می باشد . در طبقه بندی محصولات تولیدی وزارت صنایع سه كد آیسیك ۳ وجود دارد كه این عنوان را در بر می گیرد.

این سه كد تعرفه عبارتند از :

• كیسه نایلون : ۲۵۲۰۱۵۱۶

• كیسه پلی اتیلنی : ۲۵۲۰۱۵۱۴

• چاپ روی نایلون و نایلكس : ۲۲۲۱۱۲۱۴

كیسه پلی اتیلنی كه مجموعه گسترده ای از كیسه های با ضخامت های متوسط تا ضخیم را در برگرفته و عمدتاً جهت مصارف بسته بندی خاص ( صنایع شیمیایی ، كشاورزی و ... ) را شامل می شود و منظور این طرح نمی باشد.

اما در مورد دو كد تعرفه دیگر طبق اظهارات تولیدكنندگان نایلون و صنایع چاپ بعد از آن ، نایلون ها معمولاً به دو صورت به بازار عرضه می شوند ، یكی به صورت نایلون خام و بدون هیچگونه چاپ روی آن و دیگری به صورت نایلون با چاپ بر روی آن .

شاید این شبهه به وجود آید كه كد ۲۲۲۱۱۲۱۴ مشمول تولید نگردیده و فقط خدمات چاپی را در برمی گیرد ، ولی بایستی اظهار داشت كه طبق اظهارات تولیدكنندگان و متخصصین این صنعت در حال حاضر تقریباً تمامی تولیدكنندگان در كنار خط تولید نایلون یك یا چند دستگاه چاپ نیز قرار داده و خدمات چاپ را نیز انجام می دهند .

بنابراین ، این مشاور نیز در بررسی این طرح ، به دلیل واقعی تر بودن و منطقی تر بوده این كد تعرفه ( ۲۲۲۱۱۲۱۴ ) و تأیید تولیدكنندگان این صنعت ، محاسبات و بررسی های خود را بر اساس كد آیسیك ۲۲۲۱۱۲۱۴ انجام داده است .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید مشمع یا مشما ( نایلون )


 

امروزه فیلم های نایلون ( مشمع ) با زندگی روزمره عجین شده و كاربردهای فراوانی دارند . برخی از كاربردهای نایلون به شرح زیر می باشند ، ولی به هیچ وجه موارد مصرف و كاربردهای این نوع فیلم ها را در كل بیانگر نخواهد بود و قطعاً دامنه موارد مصرف و كاربرد این محصول بسیار وسیع می باشد .

صنایع بسته بندی :

مورد مصرف فیلم های پلی اتیلن در صنعت بسته بندی بسیار گسترده است ، یكی از این مصارف با عرض ها وضخامت های گوناگون است ، كه جهت بسته بندی كارتن ها ، بطری ها و ظروف و محصولات متنوعی می باشد ، كه اصطلاحاً آن ها را شرینك پك ( pack shrink ) می نامند .

به طور مثال نایلون دور بطری های نوشابه و یا آب معدنی و یا كارتن های مواد غذایی مانند بیسكویت و یا قوطی های كنسرو ، مانند تن ماهی و غیره . معمولاً عرض این فیلم ها بین ٣٥ الی ٧٠ سانتی متر و ضخامت آن ها از ٦٠ الی ٩٠ میكرون به سفارش مشتری می باشد .

مصرف دیگر فیلم های پلی اتیلن در صنعت بسته بندی ، جهت چاپ لفاف های گوناگون می باشد . این فیلم ها معمولاً به صورت لمینت شده استفاده می شوند ، كه تشكیل شده از یك لایه فیلم پلی اتیلن جرقه خورده ، كه طرح های مورد نظر روی آن چاپ می شود و لایه دیگری كه روی آن چسبانیده و پرس شده است . به طور مثال لفاف های اقلام بهداشتی مانند دستمال های كاغذی و یا مواد غذائی و غیره .

مصارف عمومی :

نایلون های عریض در همه جا كاربرد دارند ، برای پوشش موقت انبارها و بناهای مختلف و جلوگیری از خسارات ناشی از آب و هوا و گرد و خاك و غیره . فیلم های پلی اتیلن تك لایه تولید شده تا عرض ٣ متر به صورت باز شده و ضخامت ٣٥ الی ٢٢٠ میكرون قابل تولید می باشند .

فیلم های پلی اتیلن سه لایه اما ، كاربردی اختصاصی تر دارند . از آنجا كه این گونه فیلم ها با ضخامت كمتر استقامت بیشتری را دارند در جایی كه خواص فیزیكی حائز اهمیت است ، كاربرد بیشتری دارند .

به طور مثال ، فیلم نایلون سه لایه كم عرض ، در صنعت مواد غذایی مثلاً در بسته بندی لبنیات كاربرد گسترده ای پیدا كرده و یا كیسه های تبلیغاتی گوناگون با استقامت خوب از این نوع فیلم ها استفاده می كند .

همچنین فیلم های با عرض ٣٣٠ سانتی متر و ضخامت ٣٥ میكرون جهت پوشش دوم گلخانه ها و برای ایجاد عایق حرارتی در فصل زمستان كاربرد خاص دارد . فیلم های نایلون گلخانه ای تنوع بسیار زیادی دارند .

در حال حاضر تنها تولید كننده نایلون های عریض گلخانه ای سه لایه با عرض ١٢ متر در ایران شركت جوانه پوش پارس می باشد . نایلون های عریض این شركت در عرض های ٦ ، ٨ ، ١٠ ، ١٢ متر و ضخامت های ١٨٠ الی ٢٢٠ میكرون تولید می شوند ، كه به سفارش مشتری افزودنی های مختلفی مانند UV ، آنتی فاگ ، آنتی بلاك ، آنتی باكتریال ، آنتی دراپ و غیره را می توان به آن ها افزود .

 


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید مشمع یا مشما ( نایلون )


 

طبق بررسی های انجام شده از شركت های مختلف تولید كننده مشخصات فنی و استانداردهای مشمع به شرح زیر می باشد .

الف- اقسام نایلون استاندارد :

1 -نایلون طاقه معمولی باید شفاف ، نرم و بدون موج و خط و خش بوده و حداقل تلرانس ضخامت را دارا باشد.

2-نایلون طاقه شیرینگ ( جمع شونده ) باید شفاف و بدون موج بوده و ضخامت آن درتمام سطح یكسان بوده و حداقل تلرانس را دارا باشد و در برابر حرارت تا ۲۴۰ درجه به سرعت جمع شده و مقاومت از خود نشان دهد .

3-نایلون كیسه معمولی و شیرینگ باید دارای دوخت محكم و آب بندی باشد و از لحاظ فنی همان مشخصات بالا را داشته باشد.

4- نایلون مخصوص مرغ و گوشت منجمد : شفاف با گرید غذایی ( كمترین میزان واكنش شیمیایی ) با دوخت محكم و آب بندی و مقاومت كامل در برابر تغییر دما ( انجماد گرما )

5 -نایلون سه لایه مایعات : شفاف ، با گرید غذایی ، دوخت محكم و آببندی و خاصیت به هم پیوستگی مولكولی بسیار بالا

ب- اقسام نایلكس استاندارد :

1- نایلكس معمولی ضخیم باید خشك و سبك با دوخت محكم باشد .

2- نایلكس پر تعداد نازك باید خشك و سبك بوده وحداكثر تعداد را در كیلوگرم بدهد و علاوه بر ان محكم نیز باشد .

ج- اقسام سلفون استاندارد :

1 -سلفون ممتاز باید كاملاً شفاف و درب بازشو بوده ( درب آن به راحتی باز شود ) و كاملاٌ بی رنگ باشد.

2- سلفون درجه یك از لحاظ شفافیت و درب بازشویی كمی افت دارد ، ولی در مدت زمان ۲۰ الی ۳۵ روز در اثر واكنش شیمیایی كاملاً مطابق سلفون ممتاز می شود .

 


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید مشمع یا مشما ( نایلون )


 

طبق تحقیقات و بررسی های انجام شده كشورهای عمده تولید كننده مشمع ( نایلون و نایلكس های پلی اتیلنی ) در واقع خود تولید كننده های عمده پلی اتیلن سبك می باشند. كشورهای آمریكا ، آلمان ، فرانسه ، ایتالیا ، انگلستان ، هلند ، اسپانیا ، روسیه ، چین ، ژاپن و كره جنوبی عمده ترین تولیدكنندگان نایلون های پلی اتیلنی می باشند . همانطوری كه قبلاً نیز بیان شد حدود ۶۰ درصد از كل مصرف پلی اتیلن سبك جهان جهت مصارف بسته بندی به كار می رود .

این بسته بندی به صورت فیلم و ورق ، برای بسته بندی انواع نان ، كیك و شیرینی ، گوشت ، مرغ ، لبنیات ، غذاهای یخ زده ، محصولات كشاورزی و مصارف غیر بسته بندی مانند فیلم های كشاورزی ، فیلم های بهداشتی ، فیلم شرینك می باشد . بنابراین با توجه به اینكه كل مصرف پلی اتیلن سبك جهان در حال حاضر حدود ۲۰ میلیون تن می باشد ، می توان گفت كه حدود ۱۲ میلیون تن آن در مصارف بسته بندی به كار می رود .

عمده ترین مصرف كنندگان این محصول ( كشورهایی كه مصرفشان بیشتر از تولیدشان است ) كشورهای مناطق امریكای شمالی ، اروپایی غربی ، آسیا ( شامل خاورمیانه ) می باشند ، كه البته چون این مناطق خود تولید كننده عمده نیز هستند ، می توان گفت كه در واقع مناطقی كه دارای تراز تجاری مصرف منفی هستند ( تراز تجاری : تولید منهای مصرف ) یعنی مصرفشان بیشتر از تولیدشان است ، عبارتند از :

كشورهای آمریكای جنوبی ، افریقا ، حوزه خلیج فارس و خاورمیانه بجز تركیه ، كشورهای تازه استقلال یافته شوروی سابق، اقیانوسیه و كشورهای آسیایی ، چین ، هند ، اندونزی ، پاكستان ، فیلیپین ، سنگاپور ، تایوان ، تایلند .

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید مشمع یا مشما ( نایلون )


 

واردات مشمع با کد تعرفه ۳۹۲۳۲۱۹۰ و حقوق ورودی 4% محدودیت خاصی ندارد.

همچنین این محصول از نظر شرایط صادرات جزء كالاهای مجاز بوده یعنی صادرات آن با رعایت ضوابط نیاز به كسب مجوز ندارد . با توجه به این كه این محصول دارای ارزش افزوده بوده و جزء محصولات Value-Added میباشد قطعاً از مشوق های صادراتی نیز برخوردار بوده و حمایت های دولتی را نیز در زمینه صادرات در پی دارد .

اهمیت استراتژیک تولید مشمع یا مشما ( نایلون ) :

مشمع ها از جمله محصولاتی هستند ، كه مستقیماً به دست مصرف كننده می رسند ، یعنی در واقع جزء محصولات Use End می باشند . این محصولات بنا به كاربردهای ویژه و خاصی كه دارند ، از جایگاه حساسی در زندگی مصرفی مردم و همچنین صنعت بسته بندی برخوردار بوده ، بطور یكه حمل و نقل كالا را بسیار راحت تر نموده و هزینه های تمام شده و حمل و نقل را بسیار پایین تر می آورد .

به عنوان مثال كیسه های نایلونی كه برای بسته بندی انواع نوشیدنی ها مثل نوشابه ها به كار می رود . مثلاً كارخانه زمزم با بسته بندی های ۶ عددی و ۱۲ عددی محصولات خود ، بسیار سریع تر و راحت تر آن ها را به دست مصرف كننده می رساند و بسته بندی باعث توان و سرعت تولید بالاتر و كم كردن هزینه های تمام شده می شود .

علاوه بر این در سایر صنایع نظامی ، رفاهی و ... نقش نایلون به عنوان محصول محوری بسته بندی نقشی حیاتی ، حساس و انكار ناپذیر بوده بطوری كه می توان گفت ، هیچ محصولی نمی تواند این نقش را به عنوان جایگزین داشته باشد .

 


فرایند تولید مشمع یا مشما ( نایلون )

 

تكنولوژی تولید نایلون ( فیلم پلی اتیلنی ) در واقع یكی از ساده ترین تكنولوژی تولید بوده ، كه در داخل كشور به آسانی قابل دسترسی است . مواد اولیه این طرح به نسبت مورد نیاز توزین گردیده و جهت مخلوط شدن به مخلوط كن هدایت می گردند . سپس مواد مخلوط شده به دستگاه اكسترودر هدایت شده و با استفاده از تسمه نقاله مواد به درون كلندر جهت ضخامت دادن به فیلم پلی اتیلن عبور داده می شود .

با عبور از خشك كن دمای فیلم كاهش می یابد . در نهایت به صورت رول پیچیده شده كناره های آن برش داده شده و ضایعات حاصل از برش به آسیاب اولیه برگشت داده می شود و فیلم ( نایلون ) پلی اتیلن آماده چاپ می گردد . تفاوتی كه ممكن است تولید كنندگان این محصول با هم داشته باشند ، فقط در مدل دستگاه های استفاده شده می باشد و گرنه تكنولوژی تولید یكسان می باشد ( فیلم ) .

خوشبختانه تجهیزات خط تولید این محصول در داخل كشور ساخته می شود . جهت توضیح بیشتر ، مشخصات و شكل دستگاه ها و ماشین آلات خط تولید نایلون و نایلكس ساخت شركت ماشین سازی نوین در ادامه آورده شده است .

 


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید مشمع یا مشما ( نایلون )

 

• دستگاه تولید نایلون

• دستگاه تولید نایلكس

• دستگاه تولید سلفون

• دستگاه چاپ

• دستگاه دوخت

• دستگاه پنوماتیك دسته زنی

• دستگاه جرقه زنی

• آسیاب و متعلقات كارگاهی

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید مشمع یا مشما ( نایلون )

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

  • در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید مشمع یا مشما ( نایلون ) ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool