طرح توجیهی تولید باند و گاز پزشکی سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )

Medical band

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید باند و گاز پزشکی سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید باند و گاز پزشکی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

انواع باند و گاز پزشکی در مراکز بهداشتی و درمانی سطح کشور به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند . این محصولات به دو دسته استریل و غیر استریل تقسیم می شوند ، که هر کدام موارد کاربرد خاص خود را دارند .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید باند و گاز پزشکی


 

محصولاتی که تحت عنوان باند و گاز پزشکی به بازار عرضه می شوند ، به سه دسته اصلی استریل ، غیر استریل و روغنی تقسیم بندی می شود ، که ویژگی ها و موارد کاربرد هریک در ادامه ارائه شده است . انواع باند و گاز پزشکی دارای بافت ساده ( تافته ) بوده و تراکم تار 12 و تراکم پود آن 8 است .

جنس این محصولات 100 درصد پنبه می باشد . الیاف نخ بکار رفته در بافت پارچه مورد استفاده در تهیه باند و گاز می بایست از جنس پنبه طبیعی و خالص باشد و به هیچ وجه نباید از الیاف مصنوعی در آن حتی به مقدار کم نیز استفاده شود . دلایل عدم استفاده از الیاف مصنوعی در ساخت این محصولات عبارت است از :

الیاف مصنوعی : عموما حساسیت های جلدی و غیر جلدی در بیمار ایجاد می کنند . به دلیل شکل خاص ساختمانی شان امکان جذب و نگهداری محلول ها و نیز کارایی مطلوب را دارا نمی باشند . ضمنا الیاف پنبه طبیعی خام سه مشخصه ویژه دارد ، که عدم دقت در فراوری صحیح مشکلاتی را ایجاد می کند و سبب افت کارایی محصول می شود . این موارد در ذیل ارائه شده است .

الیاف پنبه طبیعی حاوی چربی های استئاریک ، مالئیک ، پکتیک ، سیتریک و اولئیک می باشد ، که در صورت باقی ماندن در پارچه های بکار رفته ، مانع جذب آب و محلول ها و خون می شود . این الیاف در حالت خام دارای رنگ زرد هستند و می بایست رنگزدایی شوند . ناخالصی های معدنی ناشی از جذب مواد توسط ساقه پنبه از زمین در پنبه خام وجود دارد . علاوه بر موارد مذکور ، به دلیل موارد کاربرد خاص این محصولات ، فراوری کردن آنها نیز می بایست توسط ضوابط خاص و با دقت انجام گیرد .

مهمترین و حیاتی ترین مرحله تولید انواع گازهای جراحی استریل و غیر استریل عملیات تکمیل پارچه تنزیب می باشد ، که توجه ویژه ای را می طلبد ، چرا که حدود 60% از مهمترین مولفه های مورد تاکید موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران در این مرحله باید تامین شود و از آنجائی که برای تامین آنها از تاسیسات ، تشکیلات و سرمایه گذاری مناسب و قابل توجهی باید بهره مند بود .

متاسفانه گروهی سود جو از روش های غیر استاندارد و غیر بهداشتی و غیر اصولی استفاده کرده و با استفاده از مواد شیمیایی غیر مجاز و درشرایط ابتدائی مبادرت به سفید کردن پارچه می کنند و بدون آنکه به فاکتورهای مورد اشاره استاندارد توجه نمایند ، فقط به سود خویش فکر می کنند و جامعه را قربانی منافع خود می نمایند .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید باند و گاز پزشکی


 

انواع باند و گاز پزشکی در مراکز بهداشتی و درمانی سطح کشور به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند . این محصولات به دو دسته استریل و غیر استریل تقسیم می شوند ، که هر کدام موارد کاربرد خاص خود را دارند . گاز غیراستریل و گاز روغنی عمدتا که جهت بستن زخم های سطحی و گرم نگه داشتن عضله کاربرد دارند . گازهای استریل نیز به صورت گسترده در جراحی ها مورد استفاده قرار می گیرند .

همچنین گاز استریل برای پوشاندن محل سوختگی مورد استفاده قرار می گیرد . علاوه بر آن برای پانسمان اولیه زخم ها و بریدگی های عمیق از گاز استریل استفاده می شود . برای ثابت نگه داشتن اولیه محل در رفتگی و بعضا شکستگی از باند غیر استریل استفاده می شود . به عبارتی می توان گفت انواع باند وگاز از جمله اجزای لاینفک کمک های اولیه و اعمال جراحی هستند .

 


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید باند و گاز پزشکی


 

استانداردهای بین المللی

برخی از استانداردهای بین المللی موجود برای انواع باند و گاز در زیر ارائه شده است .

ویژگی های گازهای استریل جراحی : [3 [ v F1862 ASTM v

روش های بسته بندی گازهای استریل : 2171 F ASTM v

روش های آزمون گاز و باند استریل مورد استفاده در جراحی : 85F920 ASTM

ویژگی های گازهای استریل : BS17079

استانداردهای ملی

اسامی استانداردهای ملی تدوین شده برای انواع باند و گاز در زیر ارائه شده است :

ویژگی ها و روش های آزمون باند پزشکی با بافت ساده : 583-ISIRI

شایان ذکر است که این استاندارد در مورد باندهای زخم بندی از جنس صد درصد پنبه کاربرد دارد . این استاندارد در مورد باند زخم بندی که تمامی عملیات تکمیلی و سفیدگری ، برش و بسته بندی بر روی آن انجام شده و آماده عرضه به بازار است ، قابل اجرا می باشد .

تعیین جنس باند و گاز : 3727- ISIRI

تعیین میزان تراکم نخ تار در بافت باند : 683 ISIRI-

اندازه گیری مقاومت پارگی باند : 1147-ISIRI

بر اساس اطلاعات گرفته شده از گروه تولیدکنندگان باند و گاز استاندارد به دلیل تماس مستقیم گاز با زخم ، رعایت 26 مورد برای تولید باند و گاز استاندارد ضروری است . رعایت استانداردهای تدوین شده از ابتدای سال 82 بر اساس ماده 9 قانون استاندارد مشمول « استاندارد اجباری » شد و تولید ، توزیع و تمرکز کالاهای غیراستاندارد ممنوع اعلام شد ، که در صورت عدم رعایت موارد استاندارد فرد یا موسسه تولید کننده و مصرف کننده متخلف و تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد .

 


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید باند و گاز پزشکی


 

شایان ذکر است به دلیل اینکه این محصولات از جمله کالاهای با مصرف نهایی هستند و همچنین تنوع آن ، آمار دقیقی از تولید و مصرف باند و گاز پزشکی در جهان در دسترس نیست . با توجه به اطلاعات موجود می توان گفت کشورهای آلمان ، چین ، آمریکا و مکزیک از جمله تولید کنندگان عمده این محصولات در جهان هستند . در این میان کشورهای آمریکا ، چین و انگلیس از جمله مصرف کنندگان عمده این محصولات در جهان به شمار می آیند .

شرایط واردات و صادرات باند و گاز پزشکی :

با پرداخت حقوق ورودی ذکر شده در طرح حاضر ، امکان واردات محصولات مورد نظر وجود دارد .
بر اساس قوانین و مقررات بازرگانی کشور شرایط خاصی برای صادرات این محصول وجود ندارد . ولی جهت ورود به بازار های جهانی می بایست محصول تولیدی از استانداردهای لازم برخوردار بوده و قابلیت رقابت در بازار را داشته باشد .

اهمیت استراتژیک تولید باند و گاز پزشکی :

تولید گازهای طبی ، استریل و باندهای زخم بندی بسیار فنی و تخصصی بوده و با توجه به مصرف آن در اتاق های عمل بیمارستان ها و نیز مراکز درمانی و تماس مستقیم با خون بیمار و ارتباط تنگاتنگ با سلامتی و تندرستی وی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است .

گاز و باند از کالاهای اساسی پزشکی بوده و به دلیل تماس با محل جراحت ارتباط مستقیمی با سلامت بیمار دارد . از آنجا که عوارض مصرف باند و گاز غیراستریل عفونت و آلودگی میکروبی است ، تولید محصول با رعایت استاندارد ها از اهمیت به سزایی برخوردار است .

 


فرایند تولید باند و گاز پزشکی

 

فرایند تولید باند و گاز پزشکی شامل چند مرحله است که در ادامه ارائه شده است:

1) تولید پارچه برای تهیه باند و گاز نخ پنبه ای نمره 20 و یا 19 انگلیسی به عنوان ماده اولیه مورد استفاده قرار می گیرد . این نخ ها به صورت بوبین های تقریبا 20 کیلوگرمی می باشند . این بوبین جهت ماسوره پیچی که برای پود پارچه مورد استفاده قرار می گیرد و تعدادی هم برای چله پیچی استفاده می شود . دستگاه ماسوره پیچ ، نخ را روی ماسوره می پیچد و این ماسوره ها برای پود پارچه مورد استفاده قرار می گیرند .

نخ هایی که برای چله پیچی می رود ، به وسیله دستگاه چله پیچ روی اسنوی ماشین بافندگی قرار می گیرند ، که به عنوان نخ های تار استفاده می شوند . این نخ ها یک در میان از میان لنگه ور عبور می کند که مجموعا دو لنگه ور خواهیم داشت .

2) سفید گری ( Bleaching ) وجود گرد و غبار و رنگ های طبیعی روی الیاف پنبه باعث ایجاد رنگ زرد و خاکستری روی این الیاف شده است ، که طبیعتا نخ و پارچه تولیدی نیز به همین رنگ مشاهده خواهند شد .

بنابراین برای از بین بردن رنگ های اضافی از روی پارچه و بدست آوردن رنگ اصلی پنبه یعنی رنگ سفید ، منسوج تهیه شده تحت عملیات سفید گری قرار می گیرد . در این عملیات مواد استفاده شد که شامل اب اکسیژنه( H2O2 ) ، سود ( NaOH )و سیلیکات سدیم می باشند ، باعث اکسید شدن و از بین رفتن مواد و املاح اضافی از روی الیاف می گردد .

از آب ژاول ( هیپو کلریت سدیم NaClO ( به همراه سود نیز می توان جهت سفید گری پنبه استفاده نمود . عملیات سفید گری در ماشین آلات و نیز از روش های مختلفی می تواند انجام شود . شستشو( Washing ) در این مرحله جهت از بین بردن بقای املاح موجود روی پارچه و همچنین خارج کردن مواد شیمیایی استفاده در قسمت سفیدگری که احتمالا روی پارچه باقی مانده است بکارگرفته می شود .

این عملیات می تواند توسط روش های مختلفی صورت بگیرد. روش ساده استفاده از همان ماشین سفیدگری ( وینچ یا ژیگر ) است ، که پس از عملیات سفیدگری از آب تازه و مواد کمکی لازم استفاده می شود و عملیات شستشو اجرا می گردد . روش دیگر استفاده از این ماشین شستشو مداوم می باشد ، که راندمان تولید خیلی بالا بوده ولی از نظر اقتصادی قیمتی می باشد .

3) خشک کردن مرحله بعدی خشک کردن پارچه می باشد ، که به وسیله یک خشک کن با درجه حرارت 95 درجه سانتی گراد این کار صورت می گیرد .

4) برش دادن در این مرحله پارچه را برای تولید باند و گاز با توجه به اندازه های مصرفی آنها برش می دهند که به وسیله یک ماشین مخصوصی این کار صورت می گیرد .
روغن زدن برای تولید گاز روغنی ، پارچه برش داده شده برای این کار را بوسیله فیلر( پرکن ) و روغن وازلین مذاب روغن زده می شود .

5) بسته بندی : بسته بندی تولید باند و گاز روغنی و گاز استریل بصورت زیر انجام می شود :

• بسته بندی باند با پوشش کاغذی و کیسه های پلاستیکی

• بسته بندی گاز استریل در پاکت های کاغذ روغنی و کارتن

• بسته بندی گاز روغنی در جعبه های پلاستیکی و سپس مقوایی و کارتن باند و گاز پزشکی

شایان ذکر است که بسته بندی باند بصورت رول 3 متری می باشد . از استریل هر دو عدد در یک پاکت بسته بندی می شود . استریل کردن جهت تولید باند و گاز استریل از رو شهای مختلفی استفاده می شود ، که متداول ترین آنها پرتودهی می باشد . بخش استرلیزاسیون عموما در خارج از واحد انجام می شود .

محصولات تولیدی واحد باند ، گاز روغنی و گاز استریل هستند ، که روش تولید آنها تا مرحله برش زنی یکسان است و از آن مرحله به بعد بسته به نوع محصول وارد بخش روغن زنی و یا استرلیزاسیون می شود .

 


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید باند و گاز پزشکی

 

• ماشین بافندگی

• ماسوره پیچی

• چله پیچ

• ماشین شستشو

• ماشین خشک کن

• دستگاه برش ، دستگاه بسته بندی

• تجهیزات کنترل کیفی

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید باند و گاز پزشکی

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید باند و گاز پزشکی ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.