جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf ) - 5.0 out of 5 based on 2 votes
امتیاز کاربر:  / 2
ضعیفعالی 

Orthopedic implants

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

یکی از مهم ترین مفاصل بدن که سهم نیروهای وارده بر آن ، در برخی فعالیت های روزانه تا چندین برابر وزن بدن نیز می رسد ، مفصل لگن یا هیپ است ، که این مفصل از نوع گوی و کاسه ای با سه درجه آزادی می باشد . نوع ایمپلنت مورد استفاده بسته به عوامل چون سن ، وزن ، تراکم استخوان ، سطح فعالیت و سلامتی بیمار توسط پزشک تعیین می شود .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی


 

امروزه با افزایش میانگین سن جوامع بشری و یا عملکرد ناصحیح در حرکات روزمره ، میزان دردهای مفصلی و از دست دادن کارایی یک مفصل شیوع زیادی پیدا کرده است . یکی از مهمترین مفاصل بدن که سهم نیروهای وارده بر آن در برخی فعالیت های روزانه تا چندین برابر وزن بدن نیز می رسد ، مفصل لگن یا هیپ است ، که این مفصل از نوع گوی و کاسه ای با سه درجه آزادی می باشد .

نگاهی به میزان عمل های جراحی انجام شده در سراسر دنیا و کشور ایران و نرخ رشد مصرف پروتزها در ایران ، عامل محرکی برای تدوین دانش فنی ساخت یکی از انواع این پروتزها گردید . مفصل Hip ( مفصل بین ران و خاصره ) یک مفصل گوی و کاسه ای است . بخش گوی مانند مفصل که سر ران خوانده می شود ، بخشی از استخوان فمور است . بخش کاسه ای آن « استابولوم » نام دارد که بخشی از استخوان لگن است .

سرگوی مانند ران درون استابولوم قرار گرفته است . سر این استخوان ها بسیار صیقلی بوده و با یک بافت محکم پوشانده شده ، که غضروف نامیده می شود . التهاب مفاصل به علت آسیب دیدن سطح استخوان و غضروف ایجاد می شود . سطح های آسیب دیده به علت ساییدگی بسیار دردناك هستند . راه های بسیاری برای درمان درد ناشی از التهاب مفاصل وجود دارد . که یکی از این راه ها جراحی تعویض کامل هیپ است .

بیش از ربع قرن است که مفاصل هیپ مصنوعی با طراحی پیشرفته و ساختمان منحصر به فرد ، جایگزین مفاصل دردناك شده و به صدها هزار انسان زندگی بدون درد و فعالی بخشیده است . طراحی ایمپلنت مفصل هیپ ایمپلنتی که برای تعویض کامل هیپ به کار می رود از سه بخش تشکیل شده است که این بخش ها عبارتند از :

پایه ( stem ) : داخل فمور جاسازی می شوند .

گوی ( ball ) : جایگزین سر گوی مانند استخوان فمور می شود .

حفره ( cup ) : جایگزین حفره معیوب داخل لگن می شود .

به منظور مطابقت ایمپلنت با بدن های مختلف ، هر بخش در سایزهای گوناگونی طراحی شده است . نوع ایمپلنت مورد استفاده بسته به عوامل چون سن ، وزن ، تراکم استخوان ، سطح فعالیت و سلامتی بیمار توسط پزشک تعیین می شود .

ساختمان ایمپلنت :

دکتر جان چارنلی یک ارتوپد انگلیسی ، اولین هیپ مصنوعی را طراحی کرد . ایمپلنت مذکور ترکیبی از گوی و پایه فلزی بود ، که با روکشی پلاستیکی پوشانده شده و برای جایگذاری آن از سیمان متا آکلرلیک استفاده کرده بود .

امروزه بخش پایه اکثر ایمپلنت های هیپ از آلیاژهای تیتانیوم – کروم یا کبالت - کروم ساخته می شوند ، که سطوح اکثر آن ها متخلخل و سوراخ دار بوده و امکان رشد استخوان به داخل آن ها را فراهم می آورد . بخش گوی مانند هیپ از آلیاژهای کبالت - کروم یا مواد سرامیکی اکسید آلومینیوم ساخته می شود و سپس به منظور چرخش آسان مفصل ، سطح آن صیقل داده می شود .

حفره را نیز می توان از فلز ، پلی اتیلن هایی با وزن بالای مولکولی یا ترکیبی از پلی اتیلن غنی شده و فلز درست کرد . بسته به سایز مورد نیاز ، وزن کل این اجزاء بین 14 تا 18 انس است . برخی از ویژگی های این ایمپلنت ها عبارتند از :

• سازگاری :

باید بدون علایم پس زدن یا حساسیتی در بدن کار کند .

• مقاومت در برابر خوردگی ، تخریب ، سایش و فرسودگی :

طول و شکل قطعات ایمپلنت باید برای مدت طولانی حفظ شود . مقاومت در برابر سایش ، در صحت عملکرد مفصل تاثیر به سزایی دارد و از تخریب بیشتر استخوان که به سبب پسماندهای ریز جا مانده از حرکت بخش های ایمپلنت روی هم جلوگیری می کند .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی


 

وقتی غضروف به شدت تحلیل می رود ، استفاده از مفاصل بسیار دردناك شده و فرد دیگر نمی تواند آزادانه مفصل خود را در همه جهات تکان دهد و این موضوع باعث کاهش دامنه حرکتی مفصل و بازماندن شخص از کارهای روزمره می شود و در آن صورت چاره ای جز جراحی و جایگزین کردن مفصل باقی نمی ماند . گاهی هم علت نیاز به تعویض مفصل اتفاق دیگری نظیر حوادث و تصادفات است .

مثلاً سالمندانی که دچار پوکی استخوان شده اند ممکن است با یک ضربه خفیف ، دچار شکستگی استخوان و دررفتگی مفاصل شوند . در چنین حالتی و به ویژه زمانی که احتمال جوش خوردن استخوان های شکسته اندك بوده و بازگرداندن مفصل به شکل اولیه خود ناممکن است ، پزشک از پروتزها و مفاصل مصنوعی برای ترمیم استخوان ها و بازسازی مفاصل کمک می گیرد .

مفصل ران یکی از شایع ترین مفاصلی است ، که مورد تعویض قرار می گیرد و جالب است بدانید که جایگزین کردن مفصل دررفته ران با مفصل مصنوعی ، یکی از صد پیشرفت برتر علم پزشکی در قرن اخیر شناخته شده است . استفاده از این مفصل تا کنون توانسته درد و رنج صدها هزار نفر را در سراسر جهان کاهش دهد .

شایع ترین علت تعویض این مفصل همان طور که گفتیم ، آرتروز است و پس از آن آسیب های ناشی از عفونت مفصل و شکستگی ناشی از زمین خوردن ، آن هم در زنان مسنی که دچار پوکی استخوان شده اند ، موجب نیاز به مفصل ران مصنوعی می شود . امروزه بیش از 60 نوع مفصل ران در دنیا وجود دارد ، که پس از کار گذاشته شدن در بدن ، عمری معادل ده سال یا بیشتر دارند .

 


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی


 

• 1-9220 کاشتنی های جراحی - سایش پروتز های کامل مفصل زانو - قسمت اول - پارامترهای بارگذاری و جابجایی برای دستگاه های آزمون سایش همراه با کنترل بار و شرایط محیطی مرتبط با آزمون

• 1-11626کاشتنی های جراحی - پروتزهای جزئی و کامل مفصل ران - قسمت اول - طبقه بندی و شناسه ابعاد

• 2-9220 کاشتنی های جراحی - سایش پروتز های کامل مفصل زانو - قسمت دوم – روش های اندازه گیری سایش

• تست G77

 


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی


 

کشور های عمده تولید کننده انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی

سوییس ، آمریکا ، آلمان ، فرانسه ، چین

کشور های مصرف کننده انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی

آمریکا ، آلمان ، فرانسه ، چین

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی


 

طبق بررسی های صورت گرفته در کتاب مقررات صادرات و واردات وزارت بازرگانی ، ورود اقلام مورد مصرف در پزشکی از تعرفه 9021 موکول به موافقت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است .

با توجه به این که هیچ گونه تولید صنعتی در این خصوص اعمال نشده است ، از این رو شرایط خاصی در خصوص صادرات این محصول در کتاب آمار صادرات و واردات وزارت بازرگانی وجود ندارد .

اهمیت استراتژیک انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی :

با پیشرفت صنایع مختلف ، استفاده از تکنولوژی های جدیدتر که در خدمت صنعت جدید باشد ، ضروری به نظر می رسد . آرتروپلاستی به عمل ساخت مفصل جدید قابل حرکت اطلاق می شود . تکامل موفقیت آمیز آرتروپلاستی در سی سال اخیر در اثر ابداع مواد بیولوژیک جدید برای تعویض سطوح مفصلی و نیز تکنیک های جراحی برای اتصال آن ها حاصل شده است .

آرتروپلاستی هیپ ، انقلابی در درمان آرتریت مفصل ران به وجود آورده است . به طوری که در حال حاضر استفاده از آرتروپلاستی به زانو ، شانه آرنج و برخی از مفاصل دست و پا نیز کسترش یافته است .

استفاده از آرتروپلاستی بیشتر در سالمندان و بیماران مبتلا به آرتروز شایع است ، اما در مواقعی در اثر شکستگی و حوادث و تصادفات و بویژه زمانی که احتمال جوش خوردن استخوان های شکسته اندك باشد و بازگرداندن مفصل به شکل اولیه خود ناممکن است ، پزشک از پروتزها و مفاصل مصنوعی برای ترمیم استخوان ها و بازسازی مفاصل کمک می گیرد . با توجه به مطالب بیان شده اهمیت این کالا به وضوح مشخص است .

 


فرایند تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی

 

در تولید قطعه ایمپلنت هیپ از روش فورج استفاده می گردد ، که به شرح زیر می باشد :

انتخاب مواد اولیه آنالیز دقیق مواد اولیه ، در خصوصیات مکانیکی و فنی قطعه نهایی بسیار نقش مهمی را ایفا می نماید . از این رو انتخاب مواد اولیه ( نوع ترکیب فولاد یا فلزات رنگین ) اولین مرحله فرایند تولید محسوب می گردد .

آماده سازی مواد اولیه ، برخی قطعات مورد استفاده در ساخت ماشین آلات صنعتی ، نیازمند استفاده از قطعاتی با مشخصه های مکانیکی خاص هستند ، که این مشخصات در مواد اولیه موجود بازار قابل استحصال نمی باشد. از این رو لازم است خواص مواد اولیه مورد استفاده از طریق عملیات متالوژیکی بهبود پیدا نماید .

کربن دهی ، نیتروژنیزاسیون و موارد مشابه از عملیات بهبود خواص مکانیکی مواد اولیه محسوب می گردد ، که این عملیات روی مواد اولیه مورد استفاده قطعه سازی انجام می گیرد .

گرم کردن مواد اولیه و رساندن آن به نقطه خمیری عملیات فورج ( آهنگری ) به دو صورت گرم و سرد انجام می گیرد . روش سرد در ساخت قطعات با درجه استحکام پایین و همچنین درجه شکل دهی اندك مورد استفاده قرار می گیرد .

این روش کاربرد اندکی در صنعت دارد و اکثراً مخصوص قطعات کوچک و ساده است . روش دوم عملیات فورجینگ ، فورج گرم است که بخش عمده و قریب به اتفاق قطعه سازی تحت این فرایند را تشکیل می دهد .

در این حالت مواداولیه مصرفی قطعه مورد نظر ، تا درجه خمیری به وسیله کوره های مخصوص عملیات آهنگری گرم شده ( گداخته شده ) و قطعه جهت عملیات کوبش و شکلدهی آماده می شود . درجه دقیق حرارت دهی مواد تابع آلیاژ و ترکیب مواد و همچنین خصوصیات مکانیکی مورد انتظار از قطعه نهایی می باشد .

شکل دهی قطعه گداخته توسط ضربات پرس محور فرایند فورجینگ ، شکل دهی قطعه در حالت گداخته است . در این مرحله قطعه سرخ شده در قالب قرار داده شده و به وسیله ضربات پرس فورج ، شکل قالب را به خود می گیرد .

در این عملیات قطعه گداخته با فشار داخل قالب رانده می شود ، که این عمل سبب فشرده شدن قطعه و همچنین ایجاد بلورهایی یکسان و همگن با اندازه کوچکتر از وضعیت اولیه شده ، که در نهایت نتیجه سبب بهبود خواص مکانیکی قطعه همزمان با شکل گیری آن می گردد .

ماشینکاری قطعه فورج شده و رساندن آن به شکل و ابعاد نهایی در بالا ذکر شد ، که محوریت عملیات فورج ، شکل دهی آن در حالت گرم از طریق فشار پرس و راندن قطعه با فشار به داخل قالب می باشد . در این عمل به علت گداخته بودن قطعه ، اکسیداسیون در سطح قطعه اتفاق می افتد .

از طرف دیگر دقت ابعادی در عملیات فورج عموماً قابل رعایت نمی باشد و لذا از نظر ابعادی ، قطعه فورج شده به صورت کامل منطبق با ابعاد نهایی مورد انتظار از قطعه مطابق نقشه فنی آن نیست .

بنابراین به منظور حذف سطح اکسید شده قطعه و همچنین تولید قطعه با ابعاد دقیق مطابق نقشه فنی ، قطعه فورج شده ماشینکاری می گردد . عملیات ماشینکاری علاوه بر حذف اکسید سطح قطعه و ایجاد ابعاد بسیار دقیق ، صافی سطح مورد نظر را نیز روی قطعه ایجاد نموده و آن را مناسب جهت استفاده در محل مورد نظر ماشین می نماید . همچنین برای تهیه قسمت پلیمری از دستگاه تزریق استفاده می شود .

بدین صورت که گرانول های پلی - اتیلن وارد قسمت خوراك می شوند ، حرارت داده می شوند و پس از ذوب شدن وارد قالب می شوند و به شکل قالب مورد نظر در می آیند . لازم به ذکر است از آنجا که این قطعات در بدن مورد استفاده قرار می گیرند ، نیاز به استریلیزاسیون و میکروبزدایی در انتهای عملیات ساخت دارند .

 


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی

 

• کوره

• پرس 50 تنی

• کوره عملیات حرارتی

• ماشین تراش

• ماشین فرز

• درپل ایستاده

• ماشین سنگ مغناطیسی

• سیستم پوشش دهی

• دستگاه پلیش

• دستگاه تزریق

• سری ابزارآلات کارگاهی و قالب

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید ایمپلنت پزشکی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید پیچ و مهره درون استخوانی

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool