طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )

Orthopedic implants

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

یکی از مهم ترین مفاصل بدن که سهم نیروهای وارده بر آن ، در برخی فعالیت های روزانه تا چندین برابر وزن بدن نیز می رسد ، مفصل لگن یا هیپ است ، که این مفصل از نوع گوی و کاسه ای با سه درجه آزادی می باشد . نوع ایمپلنت مورد استفاده بسته به عوامل چون سن ، وزن ، تراکم استخوان ، سطح فعالیت و سلامتی بیمار توسط پزشک تعیین می شود .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی


 

امروزه با افزایش میانگین سن جوامع بشری و یا عملکرد ناصحیح در حرکات روزمره ، میزان دردهای مفصلی و از دست دادن کارایی یک مفصل شیوع زیادی پیدا کرده است . یکی از مهمترین مفاصل بدن که سهم نیروهای وارده بر آن در برخی فعالیت های روزانه تا چندین برابر وزن بدن نیز می رسد ، مفصل لگن یا هیپ است ، که این مفصل از نوع گوی و کاسه ای با سه درجه آزادی می باشد .

نگاهی به میزان عمل های جراحی انجام شده در سراسر دنیا و کشور ایران و نرخ رشد مصرف پروتزها در ایران ، عامل محرکی برای تدوین دانش فنی ساخت یکی از انواع این پروتزها گردید . مفصل Hip ( مفصل بین ران و خاصره ) یک مفصل گوی و کاسه ای است . بخش گوی مانند مفصل که سر ران خوانده می شود ، بخشی از استخوان فمور است . بخش کاسه ای آن « استابولوم » نام دارد که بخشی از استخوان لگن است .

سرگوی مانند ران درون استابولوم قرار گرفته است . سر این استخوان ها بسیار صیقلی بوده و با یک بافت محکم پوشانده شده ، که غضروف نامیده می شود . التهاب مفاصل به علت آسیب دیدن سطح استخوان و غضروف ایجاد می شود . سطح های آسیب دیده به علت ساییدگی بسیار دردناك هستند . راه های بسیاری برای درمان درد ناشی از التهاب مفاصل وجود دارد . که یکی از این راه ها جراحی تعویض کامل هیپ است .

بیش از ربع قرن است که مفاصل هیپ مصنوعی با طراحی پیشرفته و ساختمان منحصر به فرد ، جایگزین مفاصل دردناك شده و به صدها هزار انسان زندگی بدون درد و فعالی بخشیده است . طراحی ایمپلنت مفصل هیپ ایمپلنتی که برای تعویض کامل هیپ به کار می رود از سه بخش تشکیل شده است که این بخش ها عبارتند از :

پایه ( stem ) : داخل فمور جاسازی می شوند .

گوی ( ball ) : جایگزین سر گوی مانند استخوان فمور می شود .

حفره ( cup ) : جایگزین حفره معیوب داخل لگن می شود .

به منظور مطابقت ایمپلنت با بدن های مختلف ، هر بخش در سایزهای گوناگونی طراحی شده است . نوع ایمپلنت مورد استفاده بسته به عوامل چون سن ، وزن ، تراکم استخوان ، سطح فعالیت و سلامتی بیمار توسط پزشک تعیین می شود .

ساختمان ایمپلنت :

دکتر جان چارنلی یک ارتوپد انگلیسی ، اولین هیپ مصنوعی را طراحی کرد . ایمپلنت مذکور ترکیبی از گوی و پایه فلزی بود ، که با روکشی پلاستیکی پوشانده شده و برای جایگذاری آن از سیمان متا آکلرلیک استفاده کرده بود .

امروزه بخش پایه اکثر ایمپلنت های هیپ از آلیاژهای تیتانیوم – کروم یا کبالت - کروم ساخته می شوند ، که سطوح اکثر آن ها متخلخل و سوراخ دار بوده و امکان رشد استخوان به داخل آن ها را فراهم می آورد . بخش گوی مانند هیپ از آلیاژهای کبالت - کروم یا مواد سرامیکی اکسید آلومینیوم ساخته می شود و سپس به منظور چرخش آسان مفصل ، سطح آن صیقل داده می شود .

حفره را نیز می توان از فلز ، پلی اتیلن هایی با وزن بالای مولکولی یا ترکیبی از پلی اتیلن غنی شده و فلز درست کرد . بسته به سایز مورد نیاز ، وزن کل این اجزاء بین 14 تا 18 انس است . برخی از ویژگی های این ایمپلنت ها عبارتند از :

• سازگاری :

باید بدون علایم پس زدن یا حساسیتی در بدن کار کند .

• مقاومت در برابر خوردگی ، تخریب ، سایش و فرسودگی :

طول و شکل قطعات ایمپلنت باید برای مدت طولانی حفظ شود . مقاومت در برابر سایش ، در صحت عملکرد مفصل تاثیر به سزایی دارد و از تخریب بیشتر استخوان که به سبب پسماندهای ریز جا مانده از حرکت بخش های ایمپلنت روی هم جلوگیری می کند .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی


 

وقتی غضروف به شدت تحلیل می رود ، استفاده از مفاصل بسیار دردناك شده و فرد دیگر نمی تواند آزادانه مفصل خود را در همه جهات تکان دهد و این موضوع باعث کاهش دامنه حرکتی مفصل و بازماندن شخص از کارهای روزمره می شود و در آن صورت چاره ای جز جراحی و جایگزین کردن مفصل باقی نمی ماند . گاهی هم علت نیاز به تعویض مفصل اتفاق دیگری نظیر حوادث و تصادفات است .

مثلاً سالمندانی که دچار پوکی استخوان شده اند ممکن است با یک ضربه خفیف ، دچار شکستگی استخوان و دررفتگی مفاصل شوند . در چنین حالتی و به ویژه زمانی که احتمال جوش خوردن استخوان های شکسته اندك بوده و بازگرداندن مفصل به شکل اولیه خود ناممکن است ، پزشک از پروتزها و مفاصل مصنوعی برای ترمیم استخوان ها و بازسازی مفاصل کمک می گیرد .

مفصل ران یکی از شایع ترین مفاصلی است ، که مورد تعویض قرار می گیرد و جالب است بدانید که جایگزین کردن مفصل دررفته ران با مفصل مصنوعی ، یکی از صد پیشرفت برتر علم پزشکی در قرن اخیر شناخته شده است . استفاده از این مفصل تا کنون توانسته درد و رنج صدها هزار نفر را در سراسر جهان کاهش دهد .

شایع ترین علت تعویض این مفصل همان طور که گفتیم ، آرتروز است و پس از آن آسیب های ناشی از عفونت مفصل و شکستگی ناشی از زمین خوردن ، آن هم در زنان مسنی که دچار پوکی استخوان شده اند ، موجب نیاز به مفصل ران مصنوعی می شود . امروزه بیش از 60 نوع مفصل ران در دنیا وجود دارد ، که پس از کار گذاشته شدن در بدن ، عمری معادل ده سال یا بیشتر دارند .

 


استاندارد های قابل توجه ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی


 

• 1-9220 کاشتنی های جراحی - سایش پروتز های کامل مفصل زانو - قسمت اول - پارامترهای بارگذاری و جابجایی برای دستگاه های آزمون سایش همراه با کنترل بار و شرایط محیطی مرتبط با آزمون

• 1-11626کاشتنی های جراحی - پروتزهای جزئی و کامل مفصل ران - قسمت اول - طبقه بندی و شناسه ابعاد

• 2-9220 کاشتنی های جراحی - سایش پروتز های کامل مفصل زانو - قسمت دوم – روش های اندازه گیری سایش

• تست G77

 


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی


 

کشور های عمده تولید کننده انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی

سوییس ، آمریکا ، آلمان ، فرانسه ، چین

کشور های مصرف کننده انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی

آمریکا ، آلمان ، فرانسه ، چین

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی


 

طبق بررسی های صورت گرفته در کتاب مقررات صادرات و واردات وزارت بازرگانی ، ورود اقلام مورد مصرف در پزشکی از تعرفه 9021 موکول به موافقت وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی است .

با توجه به این که هیچ گونه تولید صنعتی در این خصوص اعمال نشده است ، از این رو شرایط خاصی در خصوص صادرات این محصول در کتاب آمار صادرات و واردات وزارت بازرگانی وجود ندارد .

اهمیت استراتژیک انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی :

با پیشرفت صنایع مختلف ، استفاده از تکنولوژی های جدیدتر که در خدمت صنعت جدید باشد ، ضروری به نظر می رسد . آرتروپلاستی به عمل ساخت مفصل جدید قابل حرکت اطلاق می شود . تکامل موفقیت آمیز آرتروپلاستی در سی سال اخیر در اثر ابداع مواد بیولوژیک جدید برای تعویض سطوح مفصلی و نیز تکنیک های جراحی برای اتصال آن ها حاصل شده است .

آرتروپلاستی هیپ ، انقلابی در درمان آرتریت مفصل ران به وجود آورده است . به طوری که در حال حاضر استفاده از آرتروپلاستی به زانو ، شانه آرنج و برخی از مفاصل دست و پا نیز کسترش یافته است .

استفاده از آرتروپلاستی بیشتر در سالمندان و بیماران مبتلا به آرتروز شایع است ، اما در مواقعی در اثر شکستگی و حوادث و تصادفات و بویژه زمانی که احتمال جوش خوردن استخوان های شکسته اندك باشد و بازگرداندن مفصل به شکل اولیه خود ناممکن است ، پزشک از پروتزها و مفاصل مصنوعی برای ترمیم استخوان ها و بازسازی مفاصل کمک می گیرد . با توجه به مطالب بیان شده اهمیت این کالا به وضوح مشخص است .

 


فرایند تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی

 

در تولید قطعه ایمپلنت هیپ از روش فورج استفاده می گردد ، که به شرح زیر می باشد :

انتخاب مواد اولیه آنالیز دقیق مواد اولیه ، در خصوصیات مکانیکی و فنی قطعه نهایی بسیار نقش مهمی را ایفا می نماید . از این رو انتخاب مواد اولیه ( نوع ترکیب فولاد یا فلزات رنگین ) اولین مرحله فرایند تولید محسوب می گردد .

آماده سازی مواد اولیه ، برخی قطعات مورد استفاده در ساخت ماشین آلات صنعتی ، نیازمند استفاده از قطعاتی با مشخصه های مکانیکی خاص هستند ، که این مشخصات در مواد اولیه موجود بازار قابل استحصال نمی باشد. از این رو لازم است خواص مواد اولیه مورد استفاده از طریق عملیات متالوژیکی بهبود پیدا نماید .

کربن دهی ، نیتروژنیزاسیون و موارد مشابه از عملیات بهبود خواص مکانیکی مواد اولیه محسوب می گردد ، که این عملیات روی مواد اولیه مورد استفاده قطعه سازی انجام می گیرد .

گرم کردن مواد اولیه و رساندن آن به نقطه خمیری عملیات فورج ( آهنگری ) به دو صورت گرم و سرد انجام می گیرد . روش سرد در ساخت قطعات با درجه استحکام پایین و همچنین درجه شکل دهی اندك مورد استفاده قرار می گیرد .

این روش کاربرد اندکی در صنعت دارد و اکثراً مخصوص قطعات کوچک و ساده است . روش دوم عملیات فورجینگ ، فورج گرم است که بخش عمده و قریب به اتفاق قطعه سازی تحت این فرایند را تشکیل می دهد .

در این حالت مواداولیه مصرفی قطعه مورد نظر ، تا درجه خمیری به وسیله کوره های مخصوص عملیات آهنگری گرم شده ( گداخته شده ) و قطعه جهت عملیات کوبش و شکلدهی آماده می شود . درجه دقیق حرارت دهی مواد تابع آلیاژ و ترکیب مواد و همچنین خصوصیات مکانیکی مورد انتظار از قطعه نهایی می باشد .

شکل دهی قطعه گداخته توسط ضربات پرس محور فرایند فورجینگ ، شکل دهی قطعه در حالت گداخته است . در این مرحله قطعه سرخ شده در قالب قرار داده شده و به وسیله ضربات پرس فورج ، شکل قالب را به خود می گیرد .

در این عملیات قطعه گداخته با فشار داخل قالب رانده می شود ، که این عمل سبب فشرده شدن قطعه و همچنین ایجاد بلورهایی یکسان و همگن با اندازه کوچکتر از وضعیت اولیه شده ، که در نهایت نتیجه سبب بهبود خواص مکانیکی قطعه همزمان با شکل گیری آن می گردد .

ماشینکاری قطعه فورج شده و رساندن آن به شکل و ابعاد نهایی در بالا ذکر شد ، که محوریت عملیات فورج ، شکل دهی آن در حالت گرم از طریق فشار پرس و راندن قطعه با فشار به داخل قالب می باشد . در این عمل به علت گداخته بودن قطعه ، اکسیداسیون در سطح قطعه اتفاق می افتد .

از طرف دیگر دقت ابعادی در عملیات فورج عموماً قابل رعایت نمی باشد و لذا از نظر ابعادی ، قطعه فورج شده به صورت کامل منطبق با ابعاد نهایی مورد انتظار از قطعه مطابق نقشه فنی آن نیست .

بنابراین به منظور حذف سطح اکسید شده قطعه و همچنین تولید قطعه با ابعاد دقیق مطابق نقشه فنی ، قطعه فورج شده ماشینکاری می گردد . عملیات ماشینکاری علاوه بر حذف اکسید سطح قطعه و ایجاد ابعاد بسیار دقیق ، صافی سطح مورد نظر را نیز روی قطعه ایجاد نموده و آن را مناسب جهت استفاده در محل مورد نظر ماشین می نماید . همچنین برای تهیه قسمت پلیمری از دستگاه تزریق استفاده می شود .

بدین صورت که گرانول های پلی - اتیلن وارد قسمت خوراك می شوند ، حرارت داده می شوند و پس از ذوب شدن وارد قالب می شوند و به شکل قالب مورد نظر در می آیند . لازم به ذکر است از آنجا که این قطعات در بدن مورد استفاده قرار می گیرند ، نیاز به استریلیزاسیون و میکروبزدایی در انتهای عملیات ساخت دارند .

 


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی

 

• کوره

• پرس 50 تنی

• کوره عملیات حرارتی

• ماشین تراش

• ماشین فرز

• درپل ایستاده

• ماشین سنگ مغناطیسی

• سیستم پوشش دهی

• دستگاه پلیش

• دستگاه تزریق

• سری ابزارآلات کارگاهی و قالب

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید ایمپلنت پزشکی

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید پیچ و مهره درون استخوانی

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید انواع ایمپلنت های ارتوپدی و دندان پزشکی ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.