طرح توجیهی تولید نانو کامپوزیت سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )

Nano composite

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید نانو کامپوزیت سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید نانو کامپوزیت را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

از نانو کامپوزیت مورد نظر در صنایع خودروسازی برای کاربردهای مختلف استفاده می شود . از جمله این کاربردها استفاده برای تولید سپر خودرو و همچنین قالپاق چرخ می باشد .

از نانوکامپوزیت در زمینه های زیر استفاده می شود :

1- هواپیما ، هوافضا ، صنایع دفاعی : اجزاء هواپیما ، سپرهای حرارتی ، پوسته موتور راکت و ملزومات دیگر 

2- ملزومات و تجهیزات اداری ، دستگاه های کپی ، اجزاء کامپوتر ، ملزومات خانگی و ابزار الکتریکی 

3- ساخت و ساز : استخرهای شنا ، وان حمام ، برجهای خنک کننده ، کف پل ها و علائم راهنمایی و رانندگی 

4- حمل و نقل : بدنه و اجزاء اتومبیل ، قطعات مختلف خودرو و ....

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید نانو کامپوزیت


 

مواد طبیعی و مواد مهندسی در واقع میکروکامپوزیت هایی هستند که خواص آنها از پراکندگی مناسب فازها به دست می آید . یک کامپوزیت ماده ای است که یک فاز متمایز فیزیکی و یا شیمیایی پخش شده در یک فاز پیوسته دارد و عموماً دارای خصوصیاتی متفاوت و یا بهتر از آن دو جزء می باشد . فاز پیوسته ، فاز زمینه نام دارد و فاز پخش شده معمولا فاز تقویت کننده نامیده می شود . فاز تقویت کننده میتواند به صورت ذره ، رشته یا صفحه باشد .

مرسوم است که کامپوزیت ها بر اساس خصوصیات فاز زمینه طبقه بندی می کنند . از این نظر با توجه به اینکه مواد مذکور به سه دسته کلی تقسیم می شوند ، سه نوع کامپوزیت وجود دارد : کامپوزیت های زمینه سرامیکی ( CMC ) ، کامپوزیت های زمینه فلز ( MMC ) و کامپوزیت های زمینه پلیمری ( PMC ) . در هر زمینه ای فاز تقویت کننده می تواند از جنس سرامیک ، فلز و یا پلیمری باشد . نانوکامپوزیت ها نیز همان کامپوزیت ها در مقیاس نانو هستند که خواص آنها را بهبود بخشیده اند .

کامپوزیت های زمینه پلیمری با الیاف تقویت کننده ای مثل کربن ، شیشه یا آرمید ( Aramid ) به عنوان مواد مهندسی ، کاملاً شناخته شده هستند . فلزات حاوی ذرات و الیاف سرامیکی نیز اهمیت زیادی دارند و کامپوزیت های زمینه سرامیکی جدیدترین نوع کامپوزیت ها می باشند . اغلب کامپوزیت ها زمینه پلیمری از زرین های ترموست و الیاف تقویت کننده ساخته می شوند . ترموست به محصولی گفته می شود که در یک واکنش بازگشت ناپذیر شیمیایی ساخته می شود .

برخلاف پلاستیک ها با حرارت نمی توان یک محصول ساخته شده پلیمری ترموست را نرم کرد . الیاف تقویت کننده در کامپوزیت ها هنگامی که با رزین ترکیب می شوند نقش استحکام بخشی به آن را ایفا می نمایند . صنایع کامپوزیت طیف وسیعی از محصولات را تولید می کنند .

• مزایای کامپوزیت

1- استحکام بالا

2- وزن کم

3- قابلیت شکل دهی

4- عمر نسبتا طولانی

نحوه ساخت کامپوزیت ها

روش های متعددی برای ساخت کامپوزیت های پلیمری وجود دارد . هر روشی برای ترکیبهای خاصی از محصول ، بازار و مواد خام مناسب است . تمام کامپوزیت ها در موارد ذیل مشترک هستند :

• در تمام آنها میزان مناسبی از رزین ، پرکننده های تقویت کننده و الیاف به کاررفته است .

• در تمام آنها یک سیال یا یک ماده خمیری شکل به فرم نهایی در می آید .

• در تمام آنها عمل پلیمریزاسیون در حین پخت صورت می گیرد .

• در تمامی آنها مخلوطی از رزین ، تقویت کننده و مواد دیگر به فرم یک جامه صلب در می آیند .

فاز تقویت کننده که در نانوکامپوزیت ها استفاده می شود شامل نانوذرات ، نانوصفحات ، نانوالیاف و همچنین نانولوله ها می باشد . نانوذرات بیشترین کاربرد را به عنوان ماده تقویت کننده در نانوکامپوزیت ها دارند . نانوذره ای که در تهیه اغلب نانوکامپوزیت ها استفاده می شود خاک رس ( Nanoclay ) است . اما اخیراً نانوذرات دیگری همچون سیلیکا ، نانوذرات و ذرات آلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد . در توسعه مواد چند جزئی چه در مقیاس نانو و یا میکرو سه موضوع مستقل باید مورد توجه قرار گیرد :

  انتخاب اجزاء

تولید

فرآوری و کارآیی

در مورد نانوکامپوزیت های پلیمری هنوز در ائل راه می باشیم و با توجه به کاربرد نهایی آنها زمینه های بسیاری برای توسعه وجود خواهد داشت .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید نانو کامپوزیت


 

از نانو کامپوزیت مورد نظر در صنایع خودروسازی برای کاربردهای مختلف استفاده می شود . از جمله این کاربردها استفاده برای تولید سپر خودرو و همچنین قالپاق چرخ می باشد . البته شرکتهای بزرگی چون تویوتای ژاپن و ژنرال موتورز آمریکا بدنه خودروها را نیز از این نانو کامپوزیت تولید کرده اند .

در زیز زمینه های مختلفی که محصولات کامپوزیتی در آن مورد استفاده قرار گرفته اند ارائه شده است :

• هواپیما ، هوافضا ، صنایع دفاعی : اجزاء هواپیما ، سپرهای حرارتی ، پوسته موتور راکت و ملزومات دیگر

• ملزومات و تجهیزات اداری ، دستگاه های کپی ، اجزاء کامپوتر ، ملزومات خانگی و ابزار الکتریکی

• ساخت و ساز : استخرهای شنا ، وان حمام ، برجهای خنک کننده ، کف پل ها و علائم راهنمایی و رانندگی

• ورزشی : چوب گلف ، کمپ ، وسایل ورزشی ، صندلی ، یخ نوردی ، اسکی و چوب ماهیگیری

• تجهیزات مقاوم به خوردگی : لوازم کنترل آلودگی ، محصولات تصفیه آب ، لوله ها و فیتینگ ها ، تانک های ذخیره سازی زیر زمینی و ...

• الکتریک والکترونیک : جعبه فیوز ( دکل های برق ) ، اتصالات الکترونیکی و لوله ها

• دریایی : قایق ، کرجی ، کانو ، کشتی و سازه های دریایی

• حمل و نقل : بدنه و اجزاء اتومبیل ، قطعات مختلف خودرو

استاندارد های قابل توجه نانو کامپوزیت :

8794 : لاستیک و محصولات لاستیکی – تعیین اجزای سازنده آمیزه های پخت نشده و ولکانیده – گرما وزن سنجی – روش آزمون قسمت اول – لاستیک های وتا دی ان ، کوپلیمر و ترپلمیر اتیلن – پروپیلن ، ایزوبوتن – ایزوپرن و استیرن بوتادی ان

کشورهای عمده تولید کننده نانو کامپوزیت :

شرکت های آمریکایی و سپس بعد از آن شرکت های اروپایی و آسیایی بزرگترین تولید کننده این محصول می باشند .

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید نانو کامپوزیت


 

• شرایط واردات

طبق ماده 2 قانون مقررات واردات و صادرات ایران مصوبه 4/7/1372 مجلس شورای اسلامی ، کالاهای صادراتی و وارداتی به سه دسته زیر تقسیم می شوند :

1- کالاهای مجاز :

کالایی است که صدور یا ورود آن با رعایت ضوابط نیاز به کسب مجوز ندارد .

2- کالای مشروط :

کالایی است که صدور یا ورود آن با کسب مجوز امکان پذیر است .

3- کالای ممنوع :

کالایی است که صدور یا ورود آن بهموجب شرع مقدس اسلام ( به اعتبار خرید و فروش یا مصرف ) و یا به موجب قانون ممنوع گردد .

بر اساس جستجوی انجام شده در کتاب مقررات واردات و صادرات محصول مورد نظر جزء دسته اول می باشد .

همچنین حقوق ورودی 10 درصد دست . طبق ماده 2 قانون اصلاح موادی از قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران حقوق گمرکی ، مالیات ، حق ثبت سفارش کالا ، انواع عوارض و سایر وجوه دریافتی از کالاهای وارداتی تجمیع گردیده است و معادل 4% ارزش گمرکی کالاها تعیین می شود . به مجموع این دریافتی ( حقوق پایه ) و سود بازرگانی که طبق قوانین مربوطه توسط هیأت وزیران تعیین می شود ، حقوق ورودی اطلاق می شود .

شرایط صادرات

در آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی صادرات به دو دسته تقسیم شده است :

1- صادرات قطعی

2- صادرات موقت

صادرات موقت مشمول آن دسته از کالاها می شود که برای دوره موقت مثل تعمیر یا ...از کشور صادر می شوند ، لذا محصول مورد نظر این طرح را درر نمی گیرد . همچنین محصولات از نظر مجوز صدور به 3 دسته تقسیم بندی می شوند :

1- کالای مجاز :

کالایی است که صدور آن با رعایت ضوابط نیاز به کسب مجوز ندارد . منظور از ( ضوابط ) آن دسته ترتیباتی است که رعایت آن برای صادرات پاره ای از کالاها قانوناً ضروری است مانند ضوابط استاندارد ، گواهی بهداشت انسانی ، دامی ، نباتی .

2- کالای مشروط :

کالایی است که صدور آن با کسب مجوز امکان پذیر است . پس از اعلام نظر موافق وزراتخانه های ذیربط که اصطلاحاً ( موافقت کلی ) نامیده می شود ، و پس از ابلاغ آن به گمرک توسط وزارت بازرگانی برای صدور کالاهای موضوع موافقت کلی ، نیازی به مراجعه متقاضی به وزارتخانه یا سازمان مربوط و اخذ مجوز موردی نخواهد بود .

3- کالاهای ممنوع الصدور :

کالایی است که صدور آن به موجب شرع مقدس اسلام ( به اعتبار خرید و فروش یا مصرف ) و یا به موجب قانئن ممنوع گردد . دولت می تواند بنا به مقتضیات و شرایط خاص زمانی با رعایت قوانین مربوطه صدور بعضی از کالاها را ممنوع نماید . در کتاب مقررات واردات و صادرات شرایط ویژه ای برای صدور محصول ذکر نشده است .

 


اهمیت استراتژیک نانو کامپوزیت

 

با توجه به مزایای بسیار این ساختارها در برابر ساختارهای سنتی همچون انواع فلزات و نیز تاثیر مستقیمی که بر میزان استحکام ، هزینه صرف شده و مصرف انرژی کالای نهایی خواهد داشت این محصول را دارای اهمیت بسیار دانست . امروزه کشورهای صنعتی پیشرو در تکنولوژی در حال فعالیت بسیار بر روی صنعت نانو تکنولوژی می باشند .

 


فرایند تولید نانو کامپوزیت

 

به طور کلی سه روش برای تولید نانوکامپوزیت های زمینه پلیمری وجود دارد . این روش ها شامل مخلوط سازی مستقیم ، فرآوری محلول و پلیمریزاسیون درجا می باشد . در ادامه این روش ها شرح داده خواهد شد :

الف ) مخلوط سازی مستقیم

در این روش ابتدا نانوذرات تهیه شده به صورت سوسپانسیون در یک حلال حل شده و سپس به محلول پلیمری اضافه می شود و مخلوط حاصله توسط یک پرس هیدرولیک در یک قالب اکسترود می شود و در نهایت صفحات نازک به دست می آیند . در این روش انتخاب بستر پلیمری ، انتخاب نوع ذرات و سازگاری این دو گونه با یکدیگر و نحوه ی توزیع ذرات از نکات حائز اهمیتی است که بایستی بر آن فائق آییم .

معمولاً برای تولید نانوکامپوزیت های زمینه پلیمر حاوی نانوالیاف کربنی از این روش استفاده می شود . محدودیت این روش میزان فاز تقویت کننده یا همان مواد پرکننده است . به عنوان مثال برای تولید نانوکامپوزیت سیلیکا / پلی پروپیلن حداکثر میزان نانوذرات سیلیکا 20 درصد وزنی می تواند باشد . البته به نظر می رسد آگلومره شدن ( به هم چسبیدن ) ذرات نیز از دیگر محدودیت های این روش باشد .

ب ) فرآوری محلول

با استفاده از این روش می توان بر بعضی از محدودیتهای روش مخلوط سازی مستقیم غلبه کرد ، ضمن آنکه می توان میزان آگلومراسیون و کلوخه ای شدن نانوذرات در ماده پلیمری را کاهش داد . در این روش به دو صورت می توان نانوکامپوزیت های پلیمری را تولید کرد .

اگر ماده ی زمینه پلیمری و نانوذرات تقویت کننده ی آن در یکدیگر قابل حل شدن باشند ، محلول حاصل را می توان در یک قالب ؛ ریخته گری کرده و نانوکامپوزیت تولید نمود . در غیر این صورت مخلوط مواد نانوکامپوزیت در یک حلال حل شده و در نهایت با تبخیر حلال ، نانوکامپوزیت مورد نظر به دست می آید .

ج) پلیمریزاسیون درجا

در این روش پلیمریزاسیون بستر پلیمری در حضور نانوذرات انجام می شود و منومر در حین رشد ، ذرات پرکننده را در ر می گیرد ، نکته کلیدی در این روش نحوه توزیع ذرات نانو در منومر است . با کنترل پیوند بین ذرات نانو و ماده زمینه ، می توان توزیع مورد نظر را به دست آورد . بسیاری از نانوکامپوزیت های زمینه پلیمری را می توان با این روش تولید کرد .

به طور مثال نانوکامپوزیت های حاوی نانولایه های گرافیت که دارای هدایت الکتریکی بالا و نفوذ پذیری کمی هستند ، از این روش تولید می شوند . برای تولید این نانوکامپوزیت ها ابتدا با امواج مافوق صوت لایه های گرافیت در منومر به صورت یکنواخت توزیع می شوند و در نهایت با پلیمریزاسیون درجا نانوکامپوزیت به دست می آید .

نکته ای که در روش های تولید نانوکامپوزیت های پلیمری اهمیت دارد و آن را از یکدیگر متمایز می کند ، توزیع مناسب ماده پرکننده است . با اصلاح سطحی می توان این توزیع را به شکل یکنواخت به گونه ای انجام داد که از آگلومراسیون اجزای نانومتری ماده پرکننده جلوگیری شود و توزیع مناسب فاز تقویت کننده فراهم گردد .

در واقع نکته مهم در تمام این فرآیندها ، اصلاح فصل مشترک بین پلیمر و نانوذره می باشد . استفاده از فرآیندهای سطحی سبب توزیع یکنواخت فاز تقویت کننده در بستر پلیمری شده ، افزایش مدول و استحکام نانوکامپوزیت را به دنبال خواهد داشت .

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید نانو کامپوزیت

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید نانو کامپوزیت ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.