طرح توجیهی تولید نانو ذرات اکسید روی سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )

Zinc oxide nanoparticles

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید نانو ذرات اکسید روی سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید نانو ذرات اکسید روی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

اکسید روی از اکسیدهای فلزی بسیار پراهمیت و پر مصرف در صنایع مختلف مانند صنعت آرایشی و بهداشتی ، سلامت و پزشکی ، صنایع لوازم خانگی ، بهداشتی ، نفت و گاز و پتروشیمی و صنعت نظامی می باشد . نانو اکسید روی در صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی در ساخت کاتالیست های متداول ، سنسورهای هشداردهنده گازهای اسیدی ، جاذب سولفیدها و گاز H2S و همچنین در محیط های سیال حفاری به کارمی رود .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید نانو ذرات اکسید روی


 

ورود فناوری نانو انواع محصولات با ویژگی های منحصربه فرد تولید می شود تا مصرف کنندگان دارای گزینه های انتخابی بیشترو به محصولاتی با کیفیت بهتر دسترسی داشته باشند . البته رسیدن به استاندارد مناسب برای انواع نانومواد و محصولات حاصله امری ضروری است .

محصولات مختلف آرایشی بهداشتی با استفاده از فناوری نانو تاکنون تولید شده اند که مهمترین آن ها عبارتند از : خمیر دندان ، صابون ، شامپو، حالات دهنده و رنگ دهنده موها ، کرم های ضد چروکیدگی ، کرم ضد آفتاب ، رژ لب و کرم نرم کننده ، پودر صورت ، عطرها . فناوری نانو مشابه دیگر صنایع توانسته است در این محصولات وارد شده و اثرات قابل توجهی بر بازار آن بگذارد .

به عنوان نمونه عرضه فرآورده های حاوی نانو ذرات ترکیبات اکسید روی و اکسیدتیتانیوم باعث بهبود چشمگیر کارایی و مقبولیت ضدآفتابها و مواد آرایشی حاوی مواد غیرآلی شده است . کاهش جذب زیاد اشعۀ ماوراء بنفش بدون استفاده ازمواد شیمیایی و رفع مشکلات عمده استفاده از این مواد مثل اثرسفیدی بعد از استفاده از آنها بر روی پوست ، از مزایای مهم این فراورده های جدید است . سه ویژگی عمده کرمهای ضدآفتاب حاصل از نانوفناوری نسبت به محصولات قدیمی عبارتند از :

• کاهش جذب چشمگیر اشعه ماوراء بنفش بدون استفاده از مواد شیمیایی ؛

• شفاف کردن محصول ؛

• امکان توزیع یافتن در بسیاری از پایه های مورد استفاده در صنایع آرایشی برای جلوگیری ازتشکیل کیک ( حالتی از ناپایداری این فرآورده ها ) ؛

تولید این نوع کرم های ضد آفتاب که اشعه زیان آورUV را جذب می کند با استفاده از نانو ذرات اکسید تینتا یوم و اکسید روی تهیه شد ، جزء اولین موارد کاربردی فناوری نانو در صنعت آرایشی بهداشتی بوده و این روند تا کنون ادامه داشته است . با پیشرفت فناوری نانو در آینده می بایست منتظروقوع تحولاتی چشمگیر در تولیدات این صنعت بود . برخی افراد این تحول را تا حد تخیلات پیش برده اند ، ساخت ماشین هایی که قادرند موی افراد و رنگ پوست آنها را به دلخواهشان تغییر دهند و چین و چروك پوست را صاف کرده و چربی های اضافی را جمع آوری کنند ! البته شاید این تخیلات هم روزی به واقعیت بپیوندند!

• نکات مهم تجاری سازی تولید نانو ذرات اکسید روی جایگزین اکسید روی وارداتی در صنعت آرایشی و بهداشتی

برای درك منطقی تجاری سازی فناوری نانو، باید ابتدا از سه باورغلط در مورد فناوری نانو رها شد . باور عمومی غیردقیق اول این است که ( صنعتی به نام فناوری نانو وجود دارد ) . بسیاری از فعالان حوزه کسب و کار فناوری نانو بر این باورند که یک صنعت یا بخش نوظهور به نام فناوری نانو وجود دارد . که از ( شرکت های فناوری نانو ) هم فکر با پیشرا نهای و چالشهای تجاری مشابه تشکیل شده است وهمگی ( محصولا ت فناوری نانو ) را به فروش می رسانند .

این مفاهیم هم غیردقیق و هم نامفید می باشند ، چرا که فناوری نانو در بخشهای مختلفی گسترده شده است الکتریسیته موجب ایجاد کاربردهای بسیار متنوعی از جمله روشنایی ، تلفن ، و صنعت نیمه هادیها شد ، اما تمام این کاربردها چنان وسیع می باشند که به غیرازاستفاده از فناوری های بنیادی مشترك ، هیچ وجه اشتراك دیگری باهم ندارند . این امر در مورد فناوری نانو نیز صدق می کند .

شرکت نوپای C Sixty سازنده داروهای محافظت کننده اعصاب با استفاده از خاصیت آنتی اکسیدانی فولرین است و شرکت American Bowling Services از فولرین ها برای ساخت توپ های بولینگ با ساختارسطحی نانو ( که مسیر مورد نظر را بهتر طی می کند ) بهره میبرد . این دو شرکت به هیچ طبقه بندی صنعتی یکسانی تعلق ندارند . باور عمومی غیردقیق دوم این است که ( اگر نانو هست ، پس جدید است ) .

توضیح داده شد که آنچه به طور روشن در فناوری نانو جدید می باشد ، مهندسی هدفمند برای به دست آوردن ویژگی های وابسته به اندازه می باشد نه هر نانویی مانند دوده یا خاك رس . باور عمومی غیردقیق سوم این است که عده ای فکر می کنند ( اگر نانو است ، پس قابلیت سودآوری بالایی دارد ) . کاربردهای فناوری نانو از قبل در محصولات متنوعی وارد شده است . بسیاری از این محصولات کالاهایی هستند که بر مبنای قیمت و دسترسی و با حاشیه سود پایین به فروش می رسند .

این حاشیه سود پایین به دلیل ویژگی های مشتریان و محصولات می باشد که تغییر نخواهد کرد . با وجودی که خریداران در ابتدا مقدار کمی هزینه اضافی بابت ویژگی های متفاوت محصول فناوری نانو پرداخت میکنند ، اما این امر زمان زیادی دوام نخواهد داشت .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید نانو ذرات اکسید روی


 

اکسید روی از اکسیدهای فلزی بسیار پراهمیت و پر مصرف در صنایع مختلف مانند صنعت آرایشی و بهداشتی ، سلامت و پزشکی ، صنایع لوازم خانگی ، بهداشتی ، نفت و گاز و پتروشیمی و صنعت نظامی می باشد . در صنعت آرایشی بهداشتی هم اکنون اکسید روی ماکرو ملکول با ذرات معمولی گرید داروئی دارای سطح ویژه حدود 3 متر مربع بر گرم می باشد ، استفاده می شود .

این ذرات به علت بزرگ بودن هنگامی که در صنایع آرایشی و بهداشتی استفاده می شوند ، خواص خود را نشان می دهند . برای مثال در کرم آفتاب بزرگی ذرات اکسید روی باعث می شود آفتاب از لابه لای آنها به سطح پوست نفوذ کند و درعمل کرم ضد آفتاب نتواند مانع مناسبی در مقابل نور آفتاب باشد . در حالیکه نانو ذرات اکسید روی به علت ریز بودن ذرات امکان عبور نور آفتاب را نمی دهند . همچنین نانو ذرات اکسید روی خاصیت ضد اشعه ماوراء بنفش را دار می باشند .

در ضمن نانو اکسید روی می تواند به عنوان پر کننده در بخشی ازصنایع آرایشی و بهداشتی استفاده شود . کاربردهای متنوع دیگری در صنعت برای نانو اکسید وری وجود دارد . برای مثال می توان از نانواکسید روی در لاستیک خودرو برای افزایش ولکانیزاسیون شاخه ای استفاده کرد که باعث افزایش پایداری لاستیک می شود . همچنین استفاده از نانو ذرات روی در وریستوهای برقگیر نیز باعث می شود کارایی برقگیرافزایش یابد و همچنین دیگر نیازمند اکسید روی وارداتی نخواهیم بود .

برقگیر طوس با همکاری شرکت نوآوران کاتالیست فعالیت های گسترده ای دراین زمینه انجام داده است . نانو اکسید روی در صنعت نفت ، گاز و پتروشیمی در ساخت کاتالیستهای متداول ، سنسورهای هشداردهنده گازهای اسیدی ، جاذب سولفیدها و گاز H2S و همچنین در محیط های سیال حفاری به کارمی رود .

استاندارد های قابل توجه نانو ذرات اکسید روی :

با مراجعه به مستندات موسسه استاندارد وتحقیقات صنعتی ایران ، مشخص شد که استاندارد ملی مشخصی براي استفاده ازنانواکسید روي در صنعت آرایشی بهداشتی درکشورتدوین نشده است . استاندارد شماره 1321 با موضوع " اکسید روي مورد مصرف در صنایع آرایشی - ویژگیها و روش هاي آزمون " در سال 1380 با دو دفعه تجدید نظر و کد ICS_Code به شماره 71/060 موجود است .

 


کشورهای عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید نانو ذرات اکسید روی


 

در خصوص تولید نانو اکسید روی نمی توان از کشوری به عنوان تولید کننده و یا مصرف کننده نام برد . زیرا توزیع جغرافیایی شرکتها در بیش از چند ده کشور جهان وجود دارد . اکثر کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا ، کانادا ، کشورهای اروپایی ، تایوان ، مالزی ، چین ، کره جنوبی ، ژاپن و ... فناوری تولید نانو اکسید روی را در اختیار دارند . اما محصولات آرایشی بهداشتی که از نانو اکسید روی درسنتزآنها استفاده شده است بیشترآمریکایی و اروپایی هستند .

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید نانو ذرات اکسید روی

 

• شرایط واردات نانو ذرات اکسید روی

محصول نانو اکسید روی برای مصارف آرایشی و بداشتی جدید بوده و توسط گمرك کشورشناخته نشده نیست و احتمال دارد تعرفه اکسید روی گرید داروئی برای آن در نظر گرفته شود . درهرحال شرایط خاصی برای واردات ندارد . با توجه به ابهام موجود ، بیشتر نظر کارشناس گمرك باید جلب گردد . با توجه به واردات بسیار محدود این ماده تاکنون در فرآیند های واردات این کالا مانند ثبت سفارش ، ترخیص کالا و غیره تغییر خاصی ایجاد نشده است .

• شرایط صادرات نانو ذرات اکسید روی

بازار داخلی روشن و شفافی برای شرکتهای تولید کننده نانو اکسید روی وجود ندارد . از این رو این شرکتها گرفتاری های مختلف داخلی داشته و هنوز نتوانسته وارد مقوله صادرات شود . البته از طرف دیگر صادرات این محصول قبل از بازاریابی نیاز به بازارسازی دارد تا مشتریان با محصول و کاربردهای آن آشنا شوند . کشورهای توسعه یافته که معمولا این محصولات را میشناسند و بازار آنها بالغ یافته است ، دردسترس شرکتهای ایرانی نیستند .

کشورهای در حال توسعه یا کشورهای همسایه که بازار آنها به نسبت دیگر کشورهای پیشرفته دردسترس بیشتر ایرانی هاست ، با این محصول و کاربردهایش آشنا نیستند .

با توجه به چالشهای مختلفی که شرکتهای ایرانی پیش روی صادرات محصولات خود دارند ، در عمل صادرات محصولات فناوری پیشرفته با چالشهای بیشتری روبرو است .

همچنین شرکتهای فناور ایرانی هنوز بزرگ نشده اند و بیشتر از جنس شرکتهای تازه تاسیس ( کمتر از 5 سال ) و در ابعاد شرکتهای مرکز رشدی می باشند .

جمع بندی این دلایل نشان میدهد که درعمل تولید این کالا تقریبا تنها جهت تامین بازار داخلی بوده که این بازار نیز جز در سطح مصرف تحقیقاتی و دانشگاهی تقریبا مصرف دیگری نداشته است . یکی از دلایل این مشکلات به نبود شرکتهای حد واسط در بخش دوم زنجیره ارزش تولید نانو اکسید روی باز می گردد .

اهمیت استراتژیک نانو ذرات اکسید روی :

با توجه به محصول موجود جزء محصولات استراتژیک به حساب نمی آید اما به عنوان یک محصول که می تواند کیفیت محصولات آرایشی بهداشتی کشور را افزایش دهد ، برای صنعت ضروری است . همچنین توان رقابتی شرتها با این کالا به مقدار بالایی افزایش می یابد.

 


فرایند تولید نانو ذرات اکسید روی

 

برای تولید نانو ذرات اکسید روی روش های متنوعی وجود دارد . این روش ها اساساً به سه گروه تقسیم می شوند : چگالش از یک بخار، سنتز شیمیایی و فرآیندهای حالت جامد نظیر آسیاب کردن . بعد از تولید نانو ذرات می توان آنها را بسته به نوع کاربردشان مثلاً با مواد آب دوست یا آب گریزپوشاند .

• چگالش بخار

از این روش برای ایجاد نانو ذرات سرامیکی فلزی و اکسید فلزی استفاده می شود . این روش شامل تبخیریک فلز جامد و سپس چگالش سریع آن برای تشکیل خوشه های نانومتری است که به صورت پودرته نشین میشوند . از روش های مختلفی می توان برای تبخیر فلز استفاده نمود و تغییر دستگاهی که امکان تبخیر را به وجود می آورد ، طبیعت و اندازه ذرات را تحت تأثیر قرار می دهد . برای تولید نانو ذرات سرامیکی اکسید فلزی ازاکسیژن هوا استفاده میشود .

مهمترین مزیت این روش میزان کم آلودگی است . در نهایت اندازه ذره با تغییر پارامترهایی نظیر دما ومحیط گاز و سرعت تبخیر کنترل می شود . پژوهشگاه صنعت نفت به نوعی مشابه این روش برای تولید نانواکسید روی استفاده میکند .

• روش انفجار

شرکت پیام آوران نانو فردا نگر از این روش که در واقع می توان به نوعی آن را یکی از روش های چگالش بخار در نظر گرفت ، می تواند نانو اکسید روی تولید کند . این دستگاه نیاز به پمپ ها وفیلترهای خاص و ویژه دارد و چندان به راحتی به دست نمی آید . به خاطر اینکه سیم فلزی در اثر انفجار به خوشه های فلزی تبدیل شود ، جریان برقی با ولتاژ بالا به آن اعمال میشود ( مشابه دمیدن با یک مفتول به درون حباب شیش های مذاب ).

توشیبا با استفاده از رسوب دهی شیمیایی بخار (CVD) که عموماً برای تولید فیلم های نازك درصنعت مدارات مجتمع به کار میرود روش جدیدی را برای تولید نانو ذرات توسعه داده است .

• سنتزشیمیایی

عمدتاً استفاده از روش سنتزشیمیایی شامل رشد نانو ذرات در یک واسطۀ مایع حاوی انواع واکنشگرها است . روش سل - ژل نمونۀ چنین روشی است . به طور کلی برای کنترل شکل نهایی ذرات روشهای شیمیایی بهتر از رو شهای چگالش بخارهستند .

در روش های شیمیایی اندازه نهایی ذره را می توان با توقف فرآیند هنگامی که اندازه مطلوب به دست آمد یا با انتخاب مواد شیمیایی تشکیل دهنده ذرات پایدار، و توقف رشد در یک اندازه خاص کنترل نمود . این روش ها معمولاً کم هزینه و پر حجم هستند ، اما آلودگی حاصل از مواد شیمیایی می تواند یک مشکل باشد . این می تواند یکی از استفاده های رایج نانو ذرات ، یعنی پخت آنها برای ایجاد روکش های سطحی ، را دچار مشکل نماید .

• فرآیند های حالت جامد

از روش آسیاب یا پودر کردن می توان برای ایجاد نانو ذرات استفاده نمود . خواص نانو ذرات حاصل تحت تأثیر نوع ماده آسیاب کننده ، زمان آسیاب و محیط اتمسفری آن قرارمیگیرد. از این روش میتوان برای تولید نانو ذراتی از مواد استفاده نمود که در دو روش قبلی به آسانی تولید نمی شوند . آلودگی حاصل از مواد آسیا ب کننده خود میتواند یک مسأله باشد .

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید نانو ذرات اکسید روی

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید نانو ذرات اکسید روی ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.