طرح توجیهی تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf )

Pulp

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید. خمیر کاغذ تولیدی حاصل از كاه و كلش ، باگاس و ساقه غلات ، به عنوان ماده اولیه در كارخانجات تولید مقوا ، كاغذ فلوتینگ و كاغذ از ضایعات كشاورزی دارای کاربرد می باشد .


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی


 

از آنجا كه محصول مورد بررسی به عنوان یك كالای واسطه ای بوده و بطور مستقیم قابل عرضه به مصرف كنندگان نهائی نمی باشد ، لذا مصرف عمده آن در كارخانجات تولید مقوا و كاغذ فلوتینگ و كاغذ از ضایعات كشاورزی می باشد . كه در اینجا خمیر تولیدی حاصل از كاه و كلش ( گندم و جو و برنج و . . . ) ، باگاس و ساقه غلات ، با توجه به خصوصیات ویژه ای كه دارد ، می تواند به عنوان ماده اولیه مورد استفاده كارخانجات تولید مقوا ، كاغذ فلوتینگ و كاغذ از ضایعات كشاورزی قرار گیرد .

 


استاندارد های قابل توجه ، کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی


 

از آنجایی كه هر محصولی برای حضور در بازار باید از یكسری استاندارد ها و قواعد پیروی كند ، لذا خمیركاغذ نیز دارای خصوصیات و استانداردهایی می باشد ، كه با بررسی های انجام شده در سایت موسسه استاندارد در مورد استاندارد های مربوط به خمیر كاغذ از ضایعات كشاورزی و باگاس ، اطلاعات ذیل به دست آمد :

1) استاندارد ملی ایران به شماره 3596 ، كه مربوط به روش نمونه برداری از انواع خمیر می باشد .

2) استاندارد ملی ایران به شماره 3225 ، كه مربوط به تعیین میزان مواد خشك خمیر كاغذ می باشد .

کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی :

عمده تولید كنندگان خمیر كاغذ كشور های آمریكای شمالی و جنوبی می باشند ، به طوری كه كشور برزیل بزرگترین سهم در تولید كاغذ مصنوعات وابسته را دارد و بعد از آن امریكا و كانادا و چین و . . . . می باشند .

 


شرایط واردات و صادرات محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی


 

بر اساس اطلاعات مندرج در كتب مقررات و شرایط واردات وزارت بازرگانی ، به واسطه نیاز شدید داخلی به ورود این ماده اولیه سود بازرگانی و حقوق گمركی متعلق به آن 4 درصد بوده و هیچ نوع شرایط خاصی برای ورود این ماده اولیه در نظر گرفته نشده است .

تولید خمیر كاغذ از كاه و كلش گندم و باگاس و ساقه غلات كه در لیست راهنمای مقررات صادرات و واردات تحت عنوان تولید خمیر از سایر مواد الیافی سلولزی قید گردیده ، دارای تعرفه گمركی 92/4706 می باشد و بر اساس اطلاعات مندرج در كتب مقررات و شرایط صادرات وزارت بازرگانی ، به واسطه نیاز شدید داخلی به ورود این ماده اولیه سود بازرگانی و حقوق گمركی متعلق به آن 4 درصد بوده و هیچ نوع شرایط خاصی برای ورود این محصول (خمیر كاغذ از ضایعات كشاورزی ) در نظر گرفته نشده است .

تولیدكنندگان خمیر كاغذ از نظر تامین مواد اولیه شان از جمله كاه و كلش و باگاس ، بخشی از مواد اولیه خود را از داخل كشور تامین می كنند ، اما كماكان بخش اعظمی از نیاز خود را از طریق واردات این محصول بر طرف می كنند .

با توجه به اطلاعات ارائه شده در آمار وزارت صنایع و وزارت بازرگانی ، این محصول تا كنون صادراتی نداشته است اما در صورت افزایش واحد های تولیدی در این بخش و نیز رعایت استاندارد های ذكر شده توسط تولید كنندگان و از آنجایی كه هیچ گونه محدودیتی برای صادرات این محصول توسط وزارت بازرگانی وضع نشده است ، لذا می توان امیدوار بود كه واحدهای تولیدی در سال های آتی بتوانند علاوه بر پاسخ نیاز داخلی به صادرات این محصول بپردازند .

 


اهمیت استراتژیک محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی


 

همانطور كه گفته شد اصلی ترین محصول خمیر كاغذ از ضایعات كشاورزی مقوا بوده ، لذا بد نیست كه برای پی بردن به اهمیت و جایگاه خمیر كاغذ تولید شده از ضایعات كشاورزی ، اندكی به اهمیت و موارد مصرف مقوا نیز اشاره شود .

با توجه به حساسیت و ظرفیت تولیدات صنعتی كه در سایه پیشرفت های تكنولوژیكی بوجود آمده است ( نظیر قطعات پلاستیكی والكترونیكی ) ، از یك سو و همچنین نقش صادرات و حمل و نقل كالاهای آسیب پذیر از طرف دیگر ( نظیر انواع كالاهای شكستنی و میوه )  و تاثیری كه بسته بندی مناسب كالا در جلب نظر مصرف كننده دارد ، جهان امروز را مجبور به بها دادن به صنایع بسته بندی كرده است .

به طور كلی كلیه تولید كنندگان صنعتی و كشاورزی ناگزیرند كه با بسته بندی كالاهای خود ، در واقع سلامت آنها را تا رسیدن به دست مصرف كنندگان نهایی تضمین كنند و این مهم به عهده صنایع بسته بندی می باشد ، كه با تولید ظروف بسته بندی مناسب ، سایر بخش های تولیدی را در این راه یاری داده و از به هدر رفتن و ضایع شدن تولیدات ملی جلوگیری نماید .

از میان تمام وسایل بسته بندی اعم از چوبی ، فلزی ، پلاستیكی و ... ، مقوا و كارتن به عنوان یك بسته بندی مناسب ، مطمئن ، كم حجم ، سبك ، ارزان و قابل دسترس ، توجه كلیه تولید كنندگان را به خود جلب كرده است ، به طوری كه امروزه این صنعت به عنوان یكی از شاخه های مهم در صنایع سلولزی در جهان شناخته شده است .

با توجه به این كه میزان مصرف مقوا تابعی از میزان تولید كالاهای مختلف می باشد و در نهایت جهت بسته بندی از مقوا استفاده می شود و با توجه به این كه تولید مقوا در سطح كشور هنوز به خود كفایی نرسیده  است و همچنین توجه دولت در زمینه تولید محصولات مختلف در داخل كشور ودر نتیجه احتیاج به بسته بندی محصولات مورد نظر ، روند مصرف مقوا به طور كلی در حال افزایش است .

 


فرایند تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

 

قدیمی ترین و شاید همچنان متداول ترین روش خمیر سازی مكانیكی ، فرآیند گراندوود سنگی است ، كه در آن ، الیاف سلولزی به صورت قطعات بریده شده گرده بینه و در طول به وسیله یك سنگ زبر چرخان با سرعت 1000 تا 1200 متر در دقیقه ، تحت فشار قرار گرفته و خرد می شود و در نتیجه این عمل ، الیاف از چوب كنده می شوند و ساییده می شوند و با شستشو از سطح سنگ جدا می شوند .

خمیر رقیق الیاف و خرده الیاف كه به این ترتیب به دست می آید ، غربال می شود تا ریزه چوب ها و سایر ذرات درشت جدا شوند ، سپس با آبگیری از آن خمیری به دست می آید ، كه برای كاغذسازی مناسب است . اساس كار ساده است اما تهیه خمیری یكنواخت با بازده و كیفیت خوب ، نیاز به كنترل دقیق زبری سطح سنگ ، فشار وارد شده بر چوب در سطح سنگ ، سرعت آب پاشی و دمای آب دارد .

پیشرفت جدیدی كه در خمیرسازی مكانیكی حاصل شده است ، شامل ساییدن و خرد كردن خرده چوب ها بین دو دیسك چرخان در وسیله ای به نام پالاینده است . در اینجا خمیر حاصل را خمیر مكانیكی – پالایشی ( RMP ) می نامند . در مقایسه با خمیر گراندوود سنگی ،RMP معمولاً محتوی الیاف بلند بیشتری است و كاغذ حاصل از آن محكم تر است . در طی چند سال گذشته ، فرآیند RMP توسعه بیشتری یافته است .

در كارخانه های جدید یك مرحله نرم سازی مقدماتی گرمائی یا شیمیائی ( یا گرمائی – شیمیائی ) نیز اضافه شده است . با این عمل ، انرژی مورد نیاز برای تولید و پالایش خمیر كاهش می یابد و خمیر حاصل بهتر است . در این راستا ، می توان از خمیر گرمائی – مكانیكی ( TMP ) نام برد ، كه محكم تر از خمیر RMP است و در غربال پس زده كمتری دارد .

مزیت بزرگ فرآیندهای خمیرسازی مكانیكی در این است ، كه می توانند تا 95 % وزن خشك چوب را به خمیر كاغذ تبدیل كنند ، اما برای دستیابی به این هدف ، به مقدار زیادی انرژی نیاز هست . كاغذ حاصل بسیار مات است و چاپ پذیری مطلوبی دارد ، اما ضعیف است و در برابر نور به زودی رنگین می شود .

برای افزایش مقاومت این نوع كاغذها ، معمولاً لازم است مقداری خمیر شیمیائی الیاف بلند به خمیر مكانیكی افزوده شود . در گذشته برای كاغذ روزنامه معمولاً 75 % خمیر گراندوود را با 25 % خمیر شیمیائی مخلوط می كردند . امروزه با استفاده از RMP به جای خمیر گراندوود ، خمیر شیمیائی كمتری مورد نیاز است .

 


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی

 

• آسیاب یا خرد كن كاه 4 سیكلونی

• كانوایر مارپیچی تخلیه• كانوایر انتقال كاه خرد شده

• جداكننده ذرات مغناطیسی

• سیستم پخت پیوسته ( دایجستر )

• پمپ سیر كولیشن لیكور سیاه

• تانك پخش یا تغلیظ

• پمپ پخش یا تغلیظ

• كانوا مارپیچی متراكم

• پرس ابگیری مارپیچی

• تانك لیكور آبگیری شده

• پمپ سیركولاسیون لیكور حاصل از آبگیری

• كانوایر مارپیچی متراكم كننده

• كانوایر مارپیچی انتقال مواد

• خمیر گیر

• پمپ تخلیه خمیر

• پاك كننده با ظرفیت بال

• مارپیچ آبگیری

• پرس دوقلو آبگیری

• كانوایر مارپیچی پخش یا توزیع

• كانوایر تغذیه كننده مارپیچی

• تصفیه كننده SPICA دینابراتور دیسكی

• كانوایر مارپیچی متراكم کننده

• غلطك خمیر چست

• پمپ سانتریفوژ آبگیری

• پمپ سانتریفوژ خمیر تصفیه نشده

• سرند یا الك مقدماتی

• هدباكس

• سرند ثانویه

• غلطك میانی خمیر چست

• پمپ سانتریفوژ خمیر نهائی

• دستگاه بسته بندی و دوخت

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ احداث کارخانه تولید خمیر کاغذ فلوتینگ از ضایعات کشاورزی

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد .درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید خمیر کاغذ از ضایعات کشاورزی ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.

سخن مدیر با کاربران

از سال 83 تا امروز کنار شما کارآفرینان و سرمایه گذاران عزیز کشورمان بوده ایم و تمامی تلاش خود را کرده ایم تا در شرایط خوب و بد اقتصادی ، بتوانیم باری از دوش شما برداریم و مسیرتان را هموار سازیم.

بیش از 1100 فقره طرح توجیهی را با نهایت دقت و کیفیت و به سفارش شما کارآفرینان ایران زمین تدوین نمودیم و امروز نیز همچنان با نهایت توان در خدمت شما هستیم و خواهیم بود.

آنچه که باعث دلگرمی ما در این مسیر شده موج تقدیرها و لطف شماست که برخی از این تقدیرنامه ها را جهت مشاهده در صفحه درباره ما کانون مشاوران صنعتی ایران قرار داده ایم.

ما در این مسیر همچنان با شما خواهیم بود و به کار خود میبالیم.

لینک های مفید

دانلود رایگان طرح توجیهی

آدرس و اطلاعات تماس

تهران ، تهرانپارس، خیابان فرجام شرقی (جهت دریافت لوکیشن به ما در واتساپ پیام دهید)

iranicc.ir@gmail.com

021-77869979

09126277388 (ایمان حبیبی)

09127975250 (امیر حبیبی)

09360555304 (ایمان حبیبی واتساپ)

شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید
© 1383, 1403 تمامی حقوق این سایت محفوظ است.