جستجو در مجموعه ها
جستجو در تماس ها
جستجو در محتوا
جستجو در خبرخوان ها
جستجو در وب لینک ها
طرح توجیهی تولید گاز مایع از گاز طبیعی سال 1400 + کامفار ( Word و Pdf ) - 5.0 out of 5 based on 1 vote
امتیاز کاربر:  / 1
ضعیفعالی 

Production of liquefied natural gas

جهت سفارش مطالعات بازار و طرح توجیهی تولید گاز مایع از گاز طبیعی سال 1400 با نرم افزار کامفار به صورت فایل  word و pdf ، جهت اخذ جواز تاسیس و وام و تسهیلات بانکی ، این مقاله را مطالعه نموده و سپس با ما تماس بگیرید ضمنا میتوانید فایل طرح توجیهی تولید گاز مایع از گاز طبیعی را که آرشیوی و مربوط به سالهای گذشته میباشد ، صرفا جهت مطالعه از انتهای همین صفحه دریافت نمایید.

 

LNG یا گاز طبیعی مایع گونه ای از گاز طبیعی می باشد ، که قسمت عمده ی آن از متان CH4 تشکیل شده و برای راحتی عملیات حمل و نقل و انبارداری موقتاً به صورت مایع در آمده است . در حالت معمول LNG بدون بو ، بدون رنگ ، غیر سمی و بدون خاصیت خورندگی می باشد .

 


نکاتی درباره محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید گاز مایع از گاز طبیعی


 

( LNG ) یا گاز طبیعی مایع گونه ای از گاز طبیعی است ، که قسمت عمده ی آن از متان CH4 تشکیل شده و برای راحتی عملیات حمل و نقل و انبارداری موقتاً به صورت مایع در آمده است . در حالت معمول LNG بدون بو ، بدون رنگ ، غیر سمی و بدون خاصیت خورندگی می باشد . اما از خطرات آن می توان به قابلیت اشتغال ، انجماد و امکان گاز گرفتگی با آن اشاره کرد . در ادامه یك پروسه ی معمولی این صنعت توضیح داده شده است.

ابتدا گاز از میادین گازی استخراج شده و به یك کارخانه مخصوص جهت خالص سازی فرستاده می شود. این عملیات خالص سازی شامل جداسازی مواد مایعی مانند آب و نفت و همچنین گازهایی مثل CO2 و H2S و در آخر اجزای جامد مثل جیوه می باشد . بعد از خالص سازی ، این گاز در مراحل مختلف سرد شده تا به صورت مایع در آید . سپس در مخزن های مخصوصی ذخیره شده و آماده ی بارگیری و انتقال می شود .

عملیات مایع سازی گاز شامل جداسازی ناخاصی ها نظیر خاك ، گازهای اسیدی ، هلیوم ، آب و هیدروکربن های سنگین می باشد . در ادامه گاز طبیعی به وسیله ی عملیات سرد شدن ، دمایی در حدود 260- درجه فارنهایت و در فشار 25 کیلو پاسکال ، ( فشار مناسب برای ناوگان حمل و نقل ) را پیدا می کند .

این کاهش حجم ، انتقال LNG در مسافت های زیاد که خطوط لوله وجود ندارند را مقرون به صرفه می سازد . در حالی که جابجایی LNG به وسیله خطوط لوله امکان پذیر نبوده ، یا صرفه ی اقتصادی ندارد ، می توان آن را از طریق دریا ، به وسیله ی کشتی های مخصوص حمل یا تانکرهای مخصوص در جاده ها ، جابه جا کرد .

 


کاربرد محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید گاز مایع از گاز طبیعی


 

از LNG معمولا برای انتقال گاز طبیعی به بازار مصرف استفاده می شود . بعد از رسیدن به مقصد LNG دوباره به صورت گاز در آمده و در خطوط لوله ی گاز طبیعی جریان می یابد . LNG دارای چگالی انرژی قابل توجهی درمقایسه با دیزل و بنزین بوده و در عین حال آلودگی بسیار کمتری را ایجاد می کند . چگالی انرژی LNG در حدود 60 % سوخت دیزل می باشد .

از سوی دیگرعملیات استخراج ، خلوص و ذخیره سازی آن در تانکرهای مخصوص بسیار پرهزینه بوده و خود مانعی برای استفاده ی وسیع آن در کاربردهای تجاری به شمار می آورد . از LNG می توان در خودروهای گاز سوز استفاده کرد اما معمولا خودروهایی گاز سوز در طراحی خود از CNG یا گاز طبیعی فشرده شده استفاده می کنند .

در مقایسه با آب که چگالی آن L/Kg 1 می باشد ، چگالی LNG در حدود 41.0 L/Kg تا L/Kg 50.0 بوده که بسته به دما ، فشار و ساختار آن متغیر است . ارزش حرارتی آن نیز به منبعی که از آن استخراج شده و پروسه ی خاصی که برای مایع سازی از آن استفاده شده ، بستگی دارد .

استاندارد های قابل توجه گاز مایع از گاز طبیعی :

علامت تجاری ( نشانه تجاری ) یا نشان بازرگانی ، اعم است از هر گونه رنگ ، تصویر و نشانه ای که نشانگر ییك محصول یا خدمت می باشد و برای تمایز آن محصول یا خدمت از دیگر محصولات و خدمات مشابه بکار می رود . علامت تجاری درصورت ثبت شدن دارای اعتبار حقوقی بوده و تحت حمایت قانون قرار می گیرد .

 


کشور های عمده تولید کننده و مصرف کننده محصول مورد بررسی در طرح توجیهی تولید گاز مایع از گاز طبیعی


 

در حال حاضر بزرگترین واحد LNG موجود در دنیا در کشور قطر فعالیت دارد ، قبل از این واحد ، مجموعه ی تولید LNG آتلانتیک بزرگترین گونه از انواع خود به شمار می رفتند . نیروگاه شماره ی 2 شرکت گاز قطر با ظرفییت تولید mmtpa 8.7 برای هر کدام از دو واحد خود ، در حال حاضر بزرگترین واحد دنیا را در اختیار دارد LNG . درون کشتی ها بارگیری شده و به پایانه ی تبدیل مجدد گازی تحویل داده می شوند .

در آنجاست که به LNG گرما داده می شود ، تا مجدداً به حالت گازی در آید . این پایانه ها معمولا به انبارها و یا خطوط لوله ای متصل هستند ، که وظیفه ی تغذیه و انتقال گاز طبیعی به کمپانی های گاز رسانی محلی ( LDC ) و یا نیروگاه های برقی مستقل را بر عهده دارند.

شرایط واردات و صادرات گاز مایع از گاز طبیعی :

مجوزهای قانونی مورد نیاز این طرح می بایست از اداره کل صنعت ، معدن و تجارت و سایر دستگاه های ذیربط اخذ گردد .

 


فرایند تولید گاز مایع از گاز طبیعی

 

در حال حاضر چهار روش و تکنولوژی عمده ی مایع سازی وجود دارند

APCI : ابداع شده توسط شرکتی به همین نام

Cascade

Shell DMR

Linde

پیش بینی می شود که تا پایان سال 2012 دست کم 100 واحد با ظرفیت کل 297/2 MMPTA در حال فعالیت باشند . اکثر این واحدها برای مایع سازی از روش های APCI و Cascade استفاده کرده و دیگر روش ها از اهمیت بسیار کمتری برخوردارند APCI . پر کاربردترین این روش هاست : از 100 واحد مایع سازی ساخته شده یا در حال ساخت 86 عدد آنها از این روش استفاده می کنند ، که ظرفیت کل آن ها معادل 243 MMPTA می باشد .

روش بعدی پروسه ی Cascade از فیلیپس است ، که در 10 واحد استفاده شده و ظرفیتی برابر 36/16 MMPTA دارد . روش DMR Shell در حال حاضر در 3 واحد با ظرفیت 13/9 MMPTA فعالیت دارد . در نهایت Statoil/Linde تنها در یك مجموعه به نام “ Snohvit ”فعالیت داشته و توان تولید 4/2 MMPTA را داراست .

 


ماشین آلات مورد نیاز ، جهت اجرای طرح توجیهی تولید گاز مایع از گاز طبیعی

 

راه اندازی تجهیزات LNG با مقیاس کوچك و استقرار این واحدها در مکان هایی نزدیك به محل مصرف آنها بسیار سودمند است ، این امر کاهش قیمت عملیات حمل و نقل و در نتیجه قیمت نهایی پایین تری را با خود به همراه دارد . این تجهیزات همچنین امکان ایجاد توازن در بازه های زمانی ازدیاد تقاضا و کاهش آن را فراهم می آورد . از دیگر مزیت های آن می توان امکان ذخیره سازی LNG و نصب سیستم های گاز رسانی محلی در مکان هایی که به خط لوله دسترسی ندارند ، اشاره کرد .

 

:: دانلود طرح توجیهی تیپ تولید گاز مایع از گاز طبیعی

تذکر مهم : لازم به ذکر میباشد در صورت موجود نبودن آپدیت 1400 ، نسخه های قدیمیتر این طرح ، در همان لینک قرار داده میشود . ولی به محض تهیه کردن آپدیت 1400 و یا جدیدتر این طرح ، ورژن جدیدتر نیز در همان صفحه قرار داده خواهد شد . درصورتی که ورژن طرح مربوط به سال 97 یا 98 و یا جدیدتر از آن باشد ، سال نگارش طرح روی متن لینک دانلود قید میگردد . در صورتی که روی لینک دانلود طرح ، سال تدوین طرح توجیهی قید نشده بود ... مشخصا آن طرح مربوط به سال های قبل از سال 97 میباشد .

در صورتی که برای اخذ مجوز یا ارائه به بانک ، نیاز به تدوین طرح توجیهی تولید گاز مایع از گاز طبیعی ، کاملا به روز ، اختصاصی و بانکیبل ، با پشتیبانی تا زمان اخذ وام دارید از طریق شماره های موجود در همان صفحه با ما تماس بگیرید تا از مشاوره کارشناسان ما ، در مورد شرایط تدوین طرح توجیهی بهره مند شوید . همینطور در صورت انعقاد قرارداد طرح توجیهی با ما ، میتوانید از کارشناس مربوطه خود ، مشاوره های لازم در مورد روشهای اخذ وام و اخذ مجوز را نیز دریافت نمایید .

کانال یوتیوب ما  را سابسکرایب کنید . در این کانال ما سعی داریم تا در حد امکان ، کاملترین فیلم های آموزشی کشاورزی و دامپروری و فرایند های کسب و کار  ، و خبرهای مهم مربوطه را برای شما کاربر گرامی جمع آوری کنیم. با سابسکرایب کانال ما در یوتیوب و همینطور در آپارات ، جدیدترین فیلمهای آموزشی کسب و کار ، در معرض تماشای شما قرار خواهد گرفت.


Go to top

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت نزد کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران محفوظ می باشد :: 1389-1388 :: طراحی و اجرا با کانون مشاوران سرمایه گذاری ایران

Free Page Rank Tool